asus_r9_390x_strix_1 asus_r9_390x_strix_2

Iz Linksa nam je na test stigao još jedan STRIX proizvod. Kao i zadnji put, kada smo testirali GTX960, opet je riječ o grafičkoj kartici no ovaj put je bazirana oko AMD-ovog procesora. R9 390X STRIX je kartica opremljena s čak 8GB video memorije, tvornički je overclockirana, te ima moćan DirectCU III hladnjak s hibridnim radom ventilatora kojih ima tri. Sve to možemo vidjeti i na prigodno dizajniranoj kutiji. Na stražnjoj strani vidimo tzv. exploded view kartice s rastavljenim rashladnim sistemom, a tu se nalaze i opisi nekih jedinstvenosti kartice.

asus_r9_390x_strix_3

Bundle nikako nije u skladu s cijenom ove kartice, no što je tu je. Sve što nalazimo u zasebnoj kutiji je SpeedSetup knjižica, STRIX naljepnica, medij s upravljačkim programima i aplikacijama (GPU Tweak II, Xsplit Gamecaster) i jedan napojni Y-splitter kabel. Kartica je dobro zaštićena u debeloj kutiji i iza dovoljno debelih slojeva stiro-pjene.

asus_r9_390x_strix_4

Kao i svaki drugi Asusov STRIX komad hardvera tako je i ovaj poseban i vizualno, ali i hardverski. Ona osnovna baza na 30 cm dugom crnom PCB-u je odavno poznata. Tu je R9 390X grafički procesor kodnog imena Grenada, koji je zapravo dobro poznati stari Hawaii XT. AMD cijedi zadnje kapi iz TSMC-ovog 28 nm proizvodnog procesa koji je sada stariji i zreliji pa se i čipovi mogu malo ubrzati. Čip kao što znamo ima 2816 shadera, 176 teksturnih jedinica, 64 ROP-a, a za ovu je priliku podignut na takt od 1070 MHz (ili 1090 MHz u OC modu GPU Tweaka). Kako bi čip uspješno radio na tolikoj brzini bilo je potrebno napraviti dobru napojnu jedinicu, kakvu ova kartica i ima (osam fazna Super Alloy Power II), te moćno hlađenje.

Hladnjak je nazvan DirectCU III, zbog tri karakteristična ventilatora. Onaj DirectCU znamo da znači direktan dodir bakrenih toplovodnih cijevi s čipom, a ovdje ih je ukupno četiri i sve su 10 mm u promjeru. Ventilatori su povećanog statičkog pritiska za bolje hlađenje masivnog aluminijskog hladnjaka, a način rada im je hibridni što znači da se ne vrte do određene temperature (GPU-Z log pokazuje pokretanje ventilatora na oko 67°C).

asus_r9_390x_strix_5

Masivni se rashladni sustav nastavlja i na drugoj strani PCB-a na čijoj je kompletnoj površini postavljena aluminijska ploča za bolju disipaciju ali i učvršćivanje konstrukcije. Memorijski je podsustav na ovoj kartici također poboljšan i ona je spremna za više tekstura na 4K rezolucijama ili za manje optimizirane igre kojima nerijetko treba više od 4GB. Komunikacija između čipa i memorije se odvija putem iste 512-bitne sabirnice, GDDR5 memorije je 8 GB (ili 8192 MB), a radi na 1500 MHz ili lijepih okruglih 6 Gbps efektivno. Maksimalna memorijska propusnost je 384 GB/s. Kada smo kod brojki, recimo i kako je maksimalna propusnost GPU-a 68.5 GPixela/s i 188.3 GTexela/s.

asus_r9_390x_strix_6

Video izlaza je pet – jedan DVI-D, tri Display Porta (1.2a) i jedan HDMI (1.4). Iznad DVI-a je malena rešetka kroz koju izlazi topli zrak kojeg nakon dugotrajnog igranja stvarno i ima. No, rešetka ni ne treba biti puno veća zbog činjenice kako je hladnjak otvorenog tipa.

asus_r9_390x_strix_7

Za dodatno napajanje energijom su kartici potrebna dva PCIe Power konektora i to jedan 8-pinski i jedan 6-pinski. Pridodavanjem onoga što dobiva iz PCIe sabirnice ukupna maksimalna snaga je tako 300 W. Kartica standardno podržava LiquidVR, Freesync, HD3D, DirectX 12 (FL12_0), OpenGL 4.5, OpenCL 2.0, Eyefinity, VSR, TrueAudio, i CrossFire. Oklop kartice na svojoj gornjoj strani ima STRIX logo koji je osvijetljen.