sapphire_rx470_1 sapphire_rx470_2

Svi znamo kako su niži i srednji tržišni razredi zapravo najveći generatori prodaje i zarade, pa je AMD odlučio najprije predstaviti kartice iz tog segmenta – RX 480, 470 i 460. Nvidia je uspješno odgovorila na RX 480 sa GTX1060, no koliko je za sada poznato još uvijek nemaju odgovor na niži segment. AMD se ovdje nada ubiranju tržišnih postotaka prodaje koji im očajnički trebaju jer su u posljednje vrijeme jako slabi globalno. Od danas se tako na tržištu nalazi RX 470, a uskoro će ga pratiti i RX 460. Model 470 je zapravo duhovni nasljednik R9 380 kartice, a AMD se nada kako će najvjerniji kupci RX 470 biti oni koji su sada vlasnici R9 270 kartica, a koji žele upgrade.

sapphire_rx470_3

Sapphireov model koji nam je stigao na test je zapravo blago modificirani referentni, s oznakom OC što znači kako su mu malo ubrzani taktovi u odnosu na AMD-ove kartice. Kartica dolazi u vertikalno orijentiranoj kutiji, vrlo dobro je zaštićena, a  u bundleu se tek nalazi disk s upravljačkim programima, kratke upute za rad i HDMI-to-DVI adapter.

sapphire_rx470_5

Polaris je kao što znamo iz RX 480 recenzije nova arhitektura, četvrta generacija GCN-a, a čipovi bazirani na njoj su proizvedeni u GlobalFoundries-ovom 14 nm FinFET proizvodnom procesu. Polaris arhitektura je građena za DirectX 12 (Async Compute with Quick Response Queue) i Vulkan API-e, podržava HDR sadržaj i tehnologije, 4K monitore sa stopom osvježenja od 120 Hz i 5K @ 60 Hz, te FreeSync i XConnect tehnologije.

Kartica koju smo dobili na test ima referentni dizajn hladnjaka s plastičnim pokrovom koji je u crnoj i srebrnoj boji, sa srebrnim natpisima Radeon i Sapphire (na vrhu). Ispod se pokrova krije jednostavan aluminijski hladnjak s bakrenom jezgrom s kojeg toplinu prema van gura turbinski ventilator – pouzdano, ali često manje učinkovito i bučnije rješenje.

sapphire_rx470_6

Ispod hladnjaka se nalazi Ellesemere grafički procesor površine 232 mm kvadratna, koji broji 5.7 milijarde tranzistora. Ima 32 Compute Unit-a i 2048 shadera.  Baš kao i kod Tonga XT čipa na kojem je Ellsmere baziran, tu su još i 32 ROP jedinice te 128 teksturnih jedinica. Osnovni takt na kojem procesor radi je 926 MHz a maksimalni boost takt je 1206 MHz, a kod ove Sapphireove kartice to iznosi 2016 MHz. Ipak, jedno je teorija a drugo praksa. Pregledom Wattmana i GPU-Z loga smo utvrdili kako GPU u igrama najčešće radi na taktovima između 1050 i 1150 MHz, te da je jako limitiran temperaturom zbog nisko postavljenog temperaturnog praga i nažalost lošeg hladnjaka. Pixell fillrate za ovu karticu iznosi 38.9 GPixela u sekundi, da texture fillrate je 155.6 GTexela po sekundi. Računska snaga procesora je oko 4.9 TFLOPS-a.

Oko grafičkog procesora se nalazi osam čipova Hynixove GDDR5 memorije ukupnog kapaciteta 4 GB, koja s grafičkim čipom komunicira putem 256-bitne sabirnice. Brzina memorije je 1750 MHz (7 Gbps), a maksimalna teoretska propusnost iznosi 224 GB/s.

sapphire_rx470_7

TDP kartice iznosi 120 W, a maksimalna snaga koju može povući iznosi 150 W iz dva izvora – PCIe slota (75 W) i 6-pinskog PCIe Power konektora (75 W). Napajanje je šest fazno. Video izlaza su četiri – tri Display Porta 1.3 i 1.4 Ready, te jedan HDMI 2.0. Sa stražnje se strane kartice preko 18 cm dugog PCB-a nalazi i aluminijska ploča koja služi kao pojačanje te pasivni hladnjak. Kartica podržava sve poznate AMD-ove tehnologije – kao i RX 480.

sapphire_rx470_10

Nešto na što je AMD jako ponosan je i GlobalWattman – dio Crimson upravljačkog programa za overclocking. O njemu smo već ranije pisali u recenziji RX 480 kartice, a spomenuti ćemo kako je donio neke zanimljivosti poput mogućnosti praćenja parametara rada, pa čak i njihovog snimanja za kasniju analizu, a snimanje je moguće podesiti po pojedinoj aplikaciji. GPU možemo overclockirati jedino u postotcima, ali imamo sedam različitih faza (novost u PowerTuneu), s kojima se možemo igrati i individualno ih podešavati, a tu je i mogućnost ručnog podešavanja napona. Uz to tu je mogućnost overclockinga memorije, preuzimanje kontrole nad ventilatorom, određivanje minimalne akustičke granice ventilatora, te podešavanje maksimalne temperature i podizanje limita snage.