Sapphire Radeon RX480 Nitro+ 4GB test
Datum objave 21.08.2016 - Krešimir Matanović
Sapphire Radeon RX480 Nitro+ 4GB
Nakon testa memorije, nastavljamo s grafičkim karticama a ovaj puta je na redu prva ne referentna RX480 koju smo imali prilike probati i to još s 4 GB memorije. Referentna je RX480 ostavila gorak okus u ustima zbog visoke buke, visoke temperature i spuštanja radnog takta GPU-a kao direktne posljedice visoke temperature. Stoga ova Nitro+ kartica mora puno toga ispraviti i donijeti još i nešto više performanse za koje znamo da ih Polaris 10 čip može dati. Sapphire u ponudi trenutno ima četiri modela, dva referentna i dva Nitro+. Nama je na test došao sporiji od dva Nitro+ OC modela.
Kartica dolazi u kutiji vertikalne orijentacije, odlično je zaštićena u debeloj pjeni i antistatičkoj vrećici, a bundle nije naročito bogat. Sastoji se od medija s upravljačkim programima i aplikacijama, knjižica s uputstvima i product registration letak.
Kartica donosi nešto drugačiji dizajn plastičnog poklopca hladnjaka u odnosu na prošle Nitro serije, a hladnjak je nešto i unaprijeđen pa stoga nosi Nitro+ naziv. Dugačka je 240 mm, visoka 120, te debela 41 mm, pa standardno zauzima dva slota u kućištu. Kvaliteta izrade je vrlo dobra, kartica je masivna, što je dodatno naglašeno i debelom aluminijskom pločom na poleđini.
Nitro+ hladnjak se diči free flow dizajnom u kojem se topli zrak efikasnije izbacuje kroz prednju rešetku, ali i rešetku na stražnjoj aluminijskoj ploči. U suštini je to isti onaj stari Dual-X hladnjak s aluminijskim rebrima, toplovodnim cijevima i dva velika (95 mm) dual ball bearing ventilatora. Uz to, tu je i CoolTech tehnologija koja koristi Intelligent Fan Control III, koji prilagođava rad ventilatora i drži ih potpuno stacionarnima sve do oko 52°C, nakon čega po riječima proizvođača pametno balansira rad i brzinu vrtnje.
Ispod hladnjaka, na custom PCB-u, nalazi se Polaris 10 GPU (Ellesmere), koji je kao što znamo napravljen u 14nm FinFET proizvodnom procesu, te na površini od 232 mm kvadratna broji oko 5.7 milijardi tranzistora. Procesor ima 2304 shadera, 144 teksturne jedinice i 32 ROP jedinice, a na ovoj kartici radi na tvornički overclockiranom boost taktu od 1306 MHz (osnovni je 1208 MHz). Piksel fillrate iznosi 41.8 GP/s, a teksel fillrate je 188.1 GT/s. Pregledom GPUZ loga smo utvrdili kao je taj maksimalni boost takt zapravo i dosta često korišteni takt u igrama, uz tek povremena spuštanja i varijacije između 1208 i 1306 MHz.
Memorije je 4 GB, a radi na 1750 MHz odnosno efektivnih 7 Gbps. Komunikacija se kao što znamo odvija putem 256 bitne sabirnice, a maksimalna propusnost je 224 GB/s.
Kartica ima pet video izlaza – dva DisplayPorta 1.4 Ready, dva HDMI-a 2.0b i jedan DVI-D. Za dodatno napajanje energijom na stražnjoj strani ima jedan osam pinski konektor pa je maksimalna snaga koju može povući 225 W. Kartica podržava UEFI BIOS, QuickConnect tehnologiju izmjene ventilatora (FanCheck opcija u Trixx 3.0 aplikaciji daje uvid u stanje ventilatora), u izradi su korištene Black Diamond Choke 4 prigušnice, a napojna jedinica je pet fazna. Ostatak tehnologija koje podržava su identične ostatku Polaris obitelji pa tu nećemo duljiti.
Ipak, ova je kartica posebna po još dvije stvari. Prvi je Nitro Glow RGB LED sistem rasvjete Sapphireovog logoa. Način osvjetljenja (Rainbow, PCB temp., Fan speed, Off i Custom) se može mijenjati putem ili tipke na poleđini kartice ili Trixx 3.0 aplikacije. Uz to, tu je i Dual BIOS opcija s pripadajućim prekidačem na vrhu PCB-a (odmah iznad LED tipke), u kojem je moguće izabrati između agresivnijeg načina rada GPU-a i ventilatora, te onoga malo konzervativnijeg. Mi smo testirali karticu u agresivnijem modu u kojem su i ventilatori bili nešto bučniji. Isprobali smo naravno i onaj drugi mod, u kojem su performanse pale za oko 2% a ventilatori su radili par dB tiše, no o tome ćemo malo više reći na predzadnjoj stranici članka kod analize buke, zagrijavanja i potrošnje ove kartice.
Forum
Objavljeno prije 12 minuta
Nvidia GeForce RTX 50X0 series (Blackwell)Objavljeno prije 13 minuta
PutovanjaObjavljeno prije 37 minuta
4G/5G LTE-A,4G+ - usporedbe internet i govornih tarifa mobilnih operatera(gigabox,pokObjavljeno prije 46 minuta
Kupovina sa Amazona?Objavljeno prije 50 minuta
Koji mi kupiti ?Novosti
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Posljednji tjedan! Jeftini Microsoft Office Pro 2021 za 35,74 €. Nadogradite Windowse 11 Pro za samo 13,55 €!
Danas ćemo razgovarati o Officeu 2021 Pro i sigurnom načinu da dobijete Microsoftove ključeve po sniženoj cijeni! Office 2021, predstavljen u listopadu 2021., unapređuje nasljeđe svog prethodnika s poboljšanim značajkama kao što su suradnja... Pročitaj više
Ransomware više nije nerješiv!
Hakeri bijelog šešira koristili su veliku količinu GPU računala kako bi uspješno probili Akira ransomware ključ i pomogli korisnicima da oporave važne informacije Ransomware je poput zmije otrovnice koja vreba u sjeni, spremna zadati smrton... Pročitaj više
Što se događa sa TikTokom? Je li se još jednom približava sudnji dan?
TikTokova matična tvrtka ByteDance suočava se s rokom 5. travnja za pronalaženje partnera za stjecanje poslovanja aplikacije u SAD-u, pod uvjetom da kupac ne smije biti kineska tvrtka. Američki dužnosnici, uključujući zakonodavce i sigurnos... Pročitaj više
On-premise vs. Cloud vs. Hybrid IT: Pronalaženje ravnoteže za skalabilna poslovna rješenja
Era digitalne transformacije potaknula je tvrtke na prihvaćanje oblaka, obećavajući skalabilnost, fleksibilnost i poboljšanu suradnju. Međutim, dok oblak nudi neporecive prednosti, potpuna migracija ne mora uvijek biti strateški ili najispl... Pročitaj više
Sve novosti