Elephone S8 recenzija
Datum objave 24.12.2017 - Krešimir Matanović
Elephone S8 - prvi dio
Elephone je kineski proizvođač pametnih telefona. Osnovan je 2006. godine u Shenzhenu, a od onda su postali poznati ne samo u matičnoj državi, nego i globalno. Neki raniji uređaji ih baš i nisu proslavili, no u zadnje vrijeme proizvode zanimljive, dobre i relativno jeftine uređaje. S8 je njihov ovogodišnji flagship, a s izborom imena je, baš kao i u nekim dizajnerskim smjernicama jasno koja im je tvrtka uzor, tj. koga pokušavaju slijediti.
S8 dolazi u klasičnom kartonskom pakiranju, minimalističkog vanjskog dizajna. Unutar kutije, osim samog uređaja, nalazimo i AC/DC punjač (1.5 A), Type A to Type C USB kabel, Type C to 3.5 mm adapter, kratke upute, iglicu za vađenje SIM ladice i prozirnu silikonsku košuljicu. Na ekranu S8-ce se nalazi nalijepljena zaštitna folija. Bogat paket, kakav rijetko viđamo i kod puno skupljih uređaja.
Elephone se stvarno potrudio oko dizajna i izvedbe ovog uređaja čiji ekran zauzima čak 92.4% njegove površine. S tri su strane rubovi iznimno maleni, a samo je ispod ekrana rub malo širi jer je morao ugostiti čitač otiska prsta, kameru i senzore. Elephone ovdje slijedi neke svoje kineske konkurente, i to jako dobro. Rubovi su zaobljeni i cijelim uređajem prevladavaju meke linije. Zbog zaobljenosti vrlo dobro leži i u ruci, a i grip je vrlo dobar.
Okvir, odnosno kompletna šasija je napravljena od aluminija. Stražnjica je plastična, a prednjica je zaobljeno 3D Corning Gorilla zaštitno staklo koje je nalijepljeno na ekran. S obzirom na to da je riječ o 6.0″ ekranu ovdje već možemo govoriti o phablet dimenzijama, no zapravo uređaj i nije toliko velik jer nema velike rubove.
Osnovne specifikacije
- Model: S8 4G
- Boja: Crna
- Dimenzije i masa: 158 x 80 x 8 mm; 180 grama
- Ekran: Kapacitivni IPS LCD osjetljiv na dodir (Sharp), dijagonale 6″, rezolucije 1440 x 2560 piksela (QHD, omjer stranica 16:9, gustoća piksela oko 490 po kvadratnom inču), 3D Curved Corning Gorilla Glass
- Čipset: Mediatek Helio X25 (MT6797T; Deca-core: 64-bit, (2 x 2.5GHz Cortex-A72, 4 x 2.0GHz Cortex-A53, & 4 x 1.55GHz Cortex-A53); Mali T880 M4 GPU (850 MHz)
- Memorija: 4 GB LPDDR3 RAM (800 MHz); 64 GB eMMC 5.1 storage
- Operativni sistem: Android 7.1.1 (Nougat)
- Baterija: 4.000 mAh Li-Ion
- Kamere: Stražnja: 21 MP, (f/1.8; Sony IMX220 senzor), LED flash, autofokus, geo-tagging, touch focus, HDR, panorama, face detection, video snimanje: 4K@30fps i 1080p@60fps; Prednja: 8 MP, f/2.2, 1080p@30fps
- Data: GSM, HSPA, LTE Cat.6 (300/50 Mbps)
- Oprema: Wi-Fi 802.11 AC (dual band, hotspot), Bluetooth v4.1 (A2DP,LE), GPS (A-GPS), senzor otiska prsta, FM radio, senzori blizine (proximity i Hall), senzor ambijentalnog osvjetljenja, senzor ubrzanja, žiroskop, H.264 player, FLAC Player, 2x Nano SIM, Type-C, Quick Charge (PE+ 2.5A/1.67A(5V/7V/9V) 1.25A(12V)) itd.
Hardverske su karakteristike dostojne jednog budget flagshipa, i deset jezgreni čipset u kombinaciji s 4 GB rade i 64 GB skladišne memorije u potpunosti zadovoljava. I grafika je zadovoljavajuće snažna pa igre poput SW GOH-a i na visokoj 1440 x 2560 rezoluciji rade vrlo glatko. I ostatak hardvera je suvremen – WiFi AC, Bluetooth. LTE, čitač otiska prsta, Type C konektor, razni senzori itd.
Na bokovima se uređaja nalaze tipke za glasnoću i uključivanje (desno), i ladica za dvije Nano SIM kartice (lijevo pri vrhu). Na vrhu je uređaja samo pomoćni mikrofon za eliminaciju pozadinske buke, dok su na dnu dva glavna zvučnika i jedan Type C konektor. Zvučnici su vrlo jaki i rade u stereo sistemu i dobro će poslužiti za multimediju. Iznad ekrana se nalazi vrlo mali otvor za zvučnik za razgovor i ponekad se čini da je malo pretih, no zapravo je sasvim adekvatan. Čitač otiska prsta je dobar, dobro očitava svaki put i vodi nas direktno na homescreen.
Ladica s lijeve strane prima samo SIM kartice, a ne i microSD. Tako su korisnici ograničeni samo na internih 64 GB memorije što bi u pravilu trebalo biti dosta ako ne pretjerujemo sa snimanjem video materijala. S8 je poseban i po velikoj bateriji kapaciteta 4.000 mAh koja mu omogućuje sasvim solidnu autonomiju. Uspjeli smo bez problema izgurati dva puna dana uobičajenog korištenja. Kod igranja se isprazni nešto brže (može se bez brige igrati 4 – 5 sati (GOH je vrlo zarazan)), a tada je i zagrijavanje nešto veće (SoC je desno od kamere pri vrhu).
LC ekran je Sharpov IPS s RGB matricom. Rezolucije je 1440 x 2560 i vrlo oštrog i preciznog prikaza slike. Boje su ujednačene (premda možda tek mrvicu isprane), kontrast je dobar, a tek bijela ima lagane sive tonove. Crna je dobra, zadovoljavajuće duboka s tek manjim izbojem pozadinskog osvjetljenja. Jačina osvjetljenja je dobra i automatsko posvjetljavanje radi dobro. Softverski se može poigrati s bojama. Dvije su tehnologije zaslužne za glatko igranje – ClearMotion i Mira Vision. U drugom možemo birati između dva preddefinirana moda – Standard i Vivid. Treći je korisnički gdje ručno možemo podesiti kontrast, zasićenje, svjetlinu, oštrinu temperaturu, dinamički kontrast, BluLight Defender, i Chameleon Display. Zanimljivo, ovaj uređaj ima i nešto što se zove Night Light koji smanji svjetlinu i pojača crvenu boju.
Glavna je kamera opremljena Sonyevim senzorom rezolucije 21 megapiksela, a prednja koja je smještena na dnu ima rezoluciju 8 megapiksela. Glavna kamera ima fiksni otvor blende od f/1.8 što omogućuje ulaz veće količine svjetla pa bi fotografije i kod slabijeg osvjetljenja trebale biti solidne. Još jedna zanimljivost je i kako softver omogućuje spremanje fotografija u RAW formatu s kojima kasnije možemo manipulirati u specijalnim alatima. Kao pomoć glavnoj kameri je tu i dual tone LED bljeskalica.
Forum
Objavljeno prije 7 minuta
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of ChornobylObjavljeno prije 20 minuta
PlayStation 5Objavljeno prije 31 minuta
Telemach - OptikaObjavljeno prije 1 sat
Nadolazeći AMD socketi, ploče i procesoriObjavljeno prije 1 sat
optika opcenito pitanjeNovosti
Cyberpunk 2077 najvjerovatnije neće dobiti poboljšanja za PS 5 Pro
Cyberpunk 2077 trenutno je jedna od najljepših igara na PS5, a samo kratka šetnja ulicama Night Cityja jasno pokazuje koliko je razvojni tim CD Projekt Red uložio truda da igra izgleda ovako impresivno. Igra se temelji na vizualnoj impresiv... Pročitaj više
Problemi pri lansiranju Microsoft Flight Simulatora 2024.
Microsoft Flight Simulator 2024 lansiran je ovog tjedna za Xbox i PC te na Xbox Game Passu, no igrači prijavljuju brojne probleme s performansama, uključujući dugo čekanje u redovima ili nemogućnost pokretanja igre. Neki su zapeli na 97% ti... Pročitaj više
Nominacije za The Game Awards 2024.
Otkrivene su nominacije za The Game Awards 2024. To znači da je broj kandidata za Igru godine 2024. smanjen na samo šest naslova i po prvi put u povijesti, jedan od njih je DLC, a ne puna igra. Nominirani za Igru godine 2024. su: Astro Bot... Pročitaj više
Battlefield 6 provodi velike testove kako se povijest ne bi ponavljala
(Izvor slike) Igrači Battlefield franšize prošlih su godina imali prilično težak period. Lansiranje Battlefield V iz 2018. bilo je katastrofalno, no situacija s Battlefield 2042 iz 2021. bila je još gora, što je odbilo mnoge fanove. Sada, s... Pročitaj više
Što su veliki jezični modeli ili LLM?
Što je LLM? Veliki jezični modeli (LLM) su klasa temeljnih modela koji su obučeni na velikim količinama podataka kako bi pružili temeljne mogućnosti potrebne za pokretanje višestrukih slučajeva upotrebe i aplikacija te rješavanje velikog br... Pročitaj više
Sve novosti