sony_xz1_compact_1 sony_xz1_compact_2

Compact serija je još tamo od Z1 modela bila poznata kao uređaji visokih performansi u malenom pakiranju. Nakon (na sreću) kratkog izleta sa X Compactom, Sony se vratio staroj formuli. Ugraditi najjači hardver u i dalje maleno i kompaktno kućište s 4.6″ ekranom koji je i dalje sasvim dovoljan za sve potrebe (osim možda igranja). XZ1 Compact donosi hardver poznat iz XZ Premiuma, s novim Andoid Oreo iskustvom. Dolazi u klasičnom pakiranju, a uz njega će te dobiti AC/DC adapter (1.5A), i USB Type A to USB Type C kabel. S obzirom na to kako sada već i kineski proizvođači nude bogatiju opremu, Sony bi se ovdje ipak trebao malo bolje potruditi.

sony_xz1_compact_3

XZ1 Compact je zadržao onaj osnovni oblik i veličinu Comapct serije a sada dolazi u kvalitetnijem i elegantnijem izdanju. Z5 Compact kojeg koristimo je još uvijek i sa “samo” 2 GB memorije sasvimn adekvatan, pa bi ovaj XZ1 Compact sa 4 GB to trebao biti još dugo vremena, premda se po današnjim standardima 6 GB smatra optimalnim kod flagshipova. Compact seriju volimo zbog malih dimenzija i snage te mogućnosti flagshipa i već prije nego smo krenuli u detaljniju analizu možemo zaključiti kako je Z5C dobio i dostojnog nasljednika (X Comapcta ćemo čim prije zaboraviti).

sony_xz1_compact_4 sony_xz1_compact_5

XZ1 Comapact nastavlja s dizajnerskim smjernicama zadanim X Compactom, ali sada u premium izdanju s materijalima i kvalitetom viđenim kod XZ Premiuma i XZ1 Premiuma. Sony ovaj oblik zove “looped”, što označava zaobljene rubove sa svih strana. S donje i gornje strane su postavljene aluminijske ploče koje zatvaraju uređaj i “looped” dizajn. Tijelo Compacta je izrađeno od plastike pojačane staklenim vlaknima koja je izdržljiva i otporna na grebanje, svakako više od alumija. Uređaj ponovno ima i IP68 certifikat, tj. otporan je na vodu i prašinu, što X Compact nije imao.

Ergonomija je vrlo dobra, uređaj ne klizi iz ruku, a malen je i stane baš u svaku šaku. S prednje strane se nalazi Gorilla Glass 5 zaštitno staklo na 4.6″ ekranu ispod i iznad kojih su stereo zvučnici koji su vrlo dobri za multimediju. Rubovi oko ekrana su tradicionalno vrlo veliki. Desno od gornjeg zvučnika je i široka leća prednje kamere koja je rezolucije 8 MP, a tu je i LED-ica za obavijesti te senzori. Na stražnjoj strani se na vrhu nalazi leća stražnje kamere, dok su u sredini bljeskalica i laser autofokusa.

sony_xz1_compact_6 sony_xz1_compact_7

Osnovne specifikacije

  • Model: Sony Xperia XZ1 Compact (G8441)
  • Boja: Black (dolazi i u White Silver, Horizon Blue i Twighlight Pink bojama)
  • Dimenzije i masa: 129 x 64 x 9.3 mm; 140 grama
  • Ekran: Kapacitivni IPS LCD ekran osjetljiv na dodir (do 10 prstiju), dijagonale 4.6″, rezolucije 720×1280 piksela (320 ppi), Gorilla Glass 5 zaštitno staklo otporno na pucanje i grebanje, Triluminos i X-Reality Engine, oleofobski premaz
  • Čipset: Qualcomm Snapdragon 835 (MSM8998), Octa Core, 4x Kyro jezgre @ 1.9 GHz  i 4x Kyro jezgre @ 2.45 GHz, Adreno 540, Quick Charge 3.0
  • Memorija: 4 GB; 32 GB storage, microSD do 256GB
  • Operativni sistem: Android 8.0 (Oreo)
  • Baterija: 2700 mAh Li-ion
  • Kamere: Stražnja: 19 MP, f/2.0, 1/2.3″ veličina senzora, 25 mm, EIS (žiroskopska elektronska stabilizacija slike), LED flash, predictive phase detection and laser autofocus, geo-tagging, touch focus, HDR, panorama, face detection, video snimanje: 2160p@30fps, 1080p@60fps & 720p@960fps. HDR; Prednja: 8 MP, f/2.4, 18 mm, 1/4″ senzor,žiroskopski EIS, autofocus, 1080p@30fps
  • Data: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, LTE cat.15
  • Oprema: Wi-Fi 802.11 ac (Dual Band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot, Bluetooth v5.0 (A2DP, aptX HD, LE), USB v2.0 Type-C 1.0 (USB Host), čitač otiska prsta, A-GPS (GLONASS/BDS/GALILEO), NFC, senzori blizine i ubrzanja, žiroskop, barometar i kompas, color spectrum, stereo zvučnici, active noise canceling s dediciranim mikrofonom, 24-bit/192kHz audio, itd.

Hardverski je ovo vrlo moćan uređaj jer ga pokreće 10-nanometarski Snapdragon 835, potpomognut s 4 GB radne memorije. Moćni Adreno 540 ovdje nema nimalo težak zadatak, jer vrti rezoluciju od “samo” 720 x 1280 i sve igre doslovno lete u 60 fps-a. I ostatak je hardvera jednako impresivan, pogotovo jer je u ovako malom pakiranju, a ni kod većih opterećenja nema izraženijeg zagrijavanja.

sony_xz1_compact_8 sony_xz1_compact_9

 Osnovni raspored utora i tipaka na bočnim stranicama Compacta je vrlo sličan prethodnicima. Na desnoj su strani od vrha prema dnu klackalica za zvuk, velika tipka za uključivanje i isključivanje s integriranim čitačem otiska prsta koji radi odlično, dok je malo niže shutter tipka kamere s dva položaja – fokusiranje i okidač. Na dnu je telefona Type C 1.0 reverzibilni konektor za punjenje baterije i prijenos podataka, tik do kojega je i mikrofon. Na vrhu su 3.5-milimetarski utor za jack i mikrofon za eliminaciju pozadinske buke.

sony_xz1_compact_10

Kao i kod XZ Premiuma stražnja kamera ima novo razvijeni IMX400 ExmorRS senzor rezolucije 19MP s 19% većim pikselima (1.22 mikrometara). Otvor blende je f/2.0, leća je 25-milimetarska, senzor je veličine 1/2.3″ a nova je i buffer memorija za poboljšanje performansi, i za slow motion snimanje te Predictive Capture mod. Za povezivanje s mrežama uređaj ima WiFi AC karticu s Bluetoothom 5.0 i Cat.15 LTE modem, uz dobar prijem signala na obje veze. Zvučnik za razgovore je vrlo dobar, baš kao i mikrofon.

sony_xz1_compact_11 sony_xz1_compact_12

4.6″ IPS ekran RGB matrice je ponešto drugačijih karakteristika i prikaza slike u odnosu na Z5C, a poboljšana mu je svjetlina i kontrast. Uz crnu vanjštinu, bitan je i prikaz crne boje koji je vrlo dobar i s crnom se podlogom dobiva dojam cjeline uređaja na kojem su osvijetljene samo ikonice što djeluje vrlo elegantno. Ekran ima dobar prikaz i ostalih boja, a pomažu i standardne TRILUMINOS, X-Reality i Dynamic Contrast Enhancement softverske tehnologije.