Honor 7c recenzija
Datum objave 27.08.2018 - Krešimir Matanović
Honor 7c - prvi dio
Honor je početkom kolovoza u Hrvatskoj predstavio tri nova cjenovno pristupačna pametna telefona- 7S, 7C i 7A. Nama su na test poslali 7C, uređaj koji je pogonjen od strane Snapdragon 450 čipseta, ima 3 GB radne i 32 GB skladišne memorije te 5.99″ ekran 720p rezolucije. Prednja “selfie” kamera je rezolucije 8 MP, stražnja je dvostruka s 13 + 2 MP senzorima, a baterija je kapaciteta 3000 mAh. Operativni sistem je Android 8.0, a uređaj dolazi u crnoj, crvenoj, zlatnoj i plavoj izvedbi aluminijskog tijela.
Honor je kao što znamo Huaweiev sub-brand koji proizvodi pametne telefone, tablete i razne wearable (nosive) uređaje. Ovi nam uređaji nisu novost na PCEkspertu jer smo se osmicom pozabavili još početkom 2017. godine. Ove godine u kolovozu su na tržište došli modeli 7S, 7A i 7C, a riječ je o slabijim izvedenicama modela 7X koji je predstavljen 2017 godine (originalna sedmica datira iz 2015.). Uređaj prati osnove modernog dizajna pametnih telefona sa zaobljenim bočnim stranicama i zaobljenim rubovima. Tijelo je napravljeno od aluminija u mat plavoj boji. Nije riječ o unibody dizajnu, nego je sastavljeno iz nekoliko dijelova, a na ekranu se nalazi zaštitno staklo te na njemu tvornički nalijepljena folija za dodatnu zaštitu. Ekran se proteže solidno velikom površinom prednjeg dijela s uskim rubovima. Iznad njega su senzori, kamera i zvučnik za razgovore, a na dnu je honor logo. Uređaj nije prevelik i generalno dobro sjedi u većoj šaci s masom od 164 grama, a zbog matiranih rubova nije ni previše klizav.
Stražnja je strana metalna, sastavljena od više aluminijskih elemenata, a ukupna je konstrukcija zadovoljavajuće čvrsta i uređaj se ne svija ni pod većim pritiskom. Straga se nalazi Honorov logotip na dnu, a pri vrhu je središnje postavljen čitač otiska prsta koji je zadovoljavajuće brz i precizan, dvostruke leće kamere s LED flashom i mikrofon za noise cancelling funkciju.
Osnovne specifikacije
- Model: 7C (LND-L29)
- Boja: Plava (dolazi i u crvenoj, zlatnoj i crnoj boji)
- Dimenzije i masa: 158.3 x 76.7 x 7.8 mm; 164 grama
- Ekran: IPS LCD kapacitivni ekran osjetljiv na dodir (prepoznaje 10 prstiju simultano), dijagonale 5.99″, rezolucije 720×1440 piksela (269 ppi), formata 18:9 (76.3% površine pokriveno ekranom), zaštitno staklo otporno na grebanje sprijeda.
- Čipset: Qualcomm SDM450 (Snapdragon 450); Octa-core Cortex-A53 @ 1.8 GHz, Adreno 506.
- Memorija: 3 GB RAM; 32 GB (postoji i verzija sa 4/64 GB)
- Operativni sistem: Android 8.0.0; EMUI Sučelje
- Baterija: 3.000 mAh Li-polymer
- Kamere: Stražnja: Dual 13 + 2 MP (normal + depth), (f/2.2, PDAF), autofocus, LED flash, geo-tagging, HDR, panorama, face unlock, video snimanje: 1080p@30fps; Prednja: 8 MP, f/2.0, video snimanje: 1080p@30fps
- Data: GSM / HSPA / LTE
- Oprema: Wi-Fi 802.11 b/g/n (WiFi Direct, hotspot), Bluetooth v4.2 (A2DP, LE), GPS (A-GPS,GLONASS/BDS), FM Radio, Dual Nano-SIM, microSD 256 GB, USB 2.0 Type-C, senzor otiska prsta, senzori blizine i ubrzanja, kompas, active noise canceling s dediciranim mikrofonom, H.264 player, itd.
7C je baziran na Qualcommovom Snapdragon 450 čipsetu koji je predstavljen sredinom 2017. godine. Riječ je o čipsetu iz nižeg srednjeg segmenta (ispod njega je samo serija 200, a viši srednji segment bi bila serija 600), koji je napravljen u 14 nm proizvodnom procesu i koji je donio X9 LTE modem, Adreno 506 grafiku, nove značajke kamere kao što su Clear Sight i Bokeh itd. Ima osam malih 64-bitnih ARM Cortex-A53 jezgrica brzine do 1.8 GHz, Hexagon DSP procesor, LTE modem Cat. 13/7 (300/150 Mbps), podržava HEVC (H.265) video, Aqstic audio tehnologiju itd. U ovom je uređaju uparen je s 3 GB radne memorije i 32 GB skladišne (slobodno oko 26 GB), što je dovoljno za prosječne korisnike i za relativno gladak rad Androida.
Stražnja je kamera u dual setupu, no druga je vrlo niske rezolucije i služi za povećanje dubinskog efekta. Setup je 13 + 2 megapiksela, s otvorom blende f/2.2 i maksimalnom rezolucijom fotografija 4160 x 3120 u 4:3 formatu (13 MP), 3104 x 3104 piksela u 1:1 formatu (10 MP) i 4160 x 2080 u 18:9 formatu (9 MP). Kamera podržava geografsko tagiranje, ima automatsku detekciju osmijeha, i podržava ultra snapshot funkciju – dvostruki pritisak na volume down okida fotografiju i ako je uređaj zaključan. Prednja kamera je rezolucije 8 MP u 4:3 formatu i 5 MP u 18:9, a otvor blende je f/2.0. Čitač otiska prsta je smješten na dobru poziciju, kažiprstu je lako dostupan i pri tom je brz i precizan.
WiFi po N standardu i Bluetooth verzije 4.2 povezivost su nešto stariji i sporiji, no dobro hvataju signal i prijem je vrlo dobar. GPS dolazi s podrškom za sve osim Galilea, i radi vrlo precizno. Glasovne mogućnosti su također vrlo dobre, zvučnik je solidan, glavni mikrofon također, a tu je i dedicirani mikrofon s noise cancelling funkcijom (prigušenje vanjske buke). Na dnu se uređaja nalazi loudspeaker koji je dovoljno glasan, no ne i savršene reprodukcije. U sredini je sada već zastarjeli Micro USB 2.0 konektor kojeg za tijelo drže dva vijka pa je mogućnost da ga uguramo u tijelo čestim korištenjem minimalna. Tu su još i mikrofon za razgovore, te utičnica za 3.5-milimetarski jack. Uređaj ima i FM radio, pa će slušalice dobro poslužiti i kao antena. Na lijevom se boku nalazi dugačka ladica koja prima dvije Nano SIM kartice i jednu MicroSD.
Na desnoj se strani uređaja, odlično pozicionirane za pristup palcem nalaze tipka za uključivanje, otključavanje i zaključavanje uređaja, te klackalica (rocker) za glasnoću. Uređaj je tako ergonomski jako dobro riješen, a uz otključavanje otiskom prsta, softver je s najnovijom nadogradnjom donio i Face unlock funkciju koja je malo manje efikasna od otiska prsta po preciznosti i brzini, no radi solidno. Uređaj ima Litij polimersku bateriju kapaciteta 3.000 mAh što je sasvim dovoljno s obzirom na ugrađeni hardver i ekran.
Za kraj smo ostavili ekran koji je LCD tipa s IPS matricom. Formata je 18:9, dijagonale 5.99 inča i rezolucije 720 x 1440 piksela. Unatoč nižoj rezoluciji na velikoj dijagonali, pikseli nisu vidljivi sve dok se iz blizine zagledamo u jednu točku na ekranu. U svakodnevnom korištenju to nije primjetno. Ono što jest primjetno je da je reprodukcija boja solidna, no i da na bijeloj podlozi ima previše sivih tonova. Crna je dovoljno duboka, no ima primjetnog IPS Glow-a po rubovima ekrana. Kontrast je solidan, a osvjetljenje je nešto slabije i na suncu je teško vidjeti ekran. Sve u svemu, prosječan ekran koji ne oduševljava prikazom slike, no u ovoj cjenovnoj klasi je to teško i očekivati.
Forum
Objavljeno prije 26 minuta
PutovanjaObjavljeno prije 50 minuta
3DMark rezultati i komentariObjavljeno prije 58 minuta
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 58 minuta
Epic GamesObjavljeno prije 1 sat
Smart home/Home security - Pametni prekidaci, senzori i hub: Sonoff, Shelly, Aqara...Novosti
Elden Ring Nightreign dodaje novu klasu
Elden Ring Nightreign otkriva novu klasu pod nazivom Ironeye, koja nudi preuređeni pristup igranju na daljinu. Iako je Elden Ring Nightreign odvojen od osnovnog naslova Elden Ring, neke od promjena u stilovima igre u ovom spin-offu ostavile... Pročitaj više
FromSoftware najavljuje The Duskbloods
FromSoftware će kasnije ove godine izdati Elden Ring: Nightreign, ali ne znamo mnogo o planovima developera za budućnost. Do danas nije bilo novih igara na vidiku, a Nightreign djeluje više kao spinoff naslov koji povezuje sadašnje vrijeme... Pročitaj više
Potencijalno izlaze još dvije Assassin’ s Creed igre u 2025.
(izvor slike) Assassin's Creed Shadows tek je izašao, ali Ubisoft bi već mogao imati još jednu igru u pripremi. Prema Tomu Hendersonu, glavnom uredniku Insider Gaminga, Codename Invictus "trebao bi" biti lansiran kasnije ove godine. Nije ri... Pročitaj više
Zašto 4G/5G veza troši više baterije vašeg pametnog telefona?
Jeste li ikada primijetili da se baterija vašeg telefona brže prazni kada koristite mobilne podatke nego kada ste spojeni na WiFi mrežu? Postoji li korelacija između pražnjenja baterije i internetske veze putem mobilnih podataka u odnosu na... Pročitaj više
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Sve novosti