Prvi pogled – MSI B360 Gaming Plus
Datum objave 18.09.2018 - Krešimir Matanović
MSI B360 Gaming Plus
Danas donosimo prvi pogled na MSI B360 Gaming Plus ploču, koja podržava Intelove LGA1151 procesore. Testirali smo već nekoliko B360 ploča i one same po sebi jesu zanimljive prosječnom korisniku, no ne podržavaju overclocking pa nema smisla raditi nekakav opsežniji pregled i test. U osnovi su sve te ploče vrlo slične i razlikuju se tek po opremi. Nema potrebe stoga ulaziti u dublje analize, a pogotovo zato što sve imaju vrlo sličnu napojnu jedinicu koja ne treba biti iznimno robusna. MSI je s ovom pločom ponudi zanimljiv paket izgleda, opreme i mogućnosti, a po vrlo prihvatljivoj cijeni.
Ploča dolazi u klasičnom Gaming Plus pakiranju kakvo smo vidjeli i kod ploča za AMD i za Intel procesore. S obzirom na cjenovni rang, B360 ne prati bogati bundle. Tako u kutiji ispod ploče nalazimo samo dva SATA kabela, medij s upravljačkim programima, zaštitu za stražnje I/O portove, pamflete, naljepnicu, upute za brzo puštanje u rad i malo deblju i detaljniju knjižicu za korisnika.
Kako pakiranjem, tako i izgledom, ova je ploča tipičan pripadnik Gaming Plus serije proizvoda. Na crnom su se mat PCB-u smjestili crni i crveni konektori i utori, crni s crvenim detaljima hladnjaci, sivi solid kondenzatori te srebrni poklopci na I/O portovima. Ukupan izgled ploče je vrlo dobar i podsjeća na nekadašnje ROG modele ASUS-a, a to samo može biti kompliment. Na 4 + 2 faznoj su se VRM jedinici smjestila dva aluminijska hladnjaka koji nemaju težak zadatak jer će VRM u pravilu strujom napajati slabije procesore, a overclocking ionako nije podržan. Uz to ograničenje dolazi i ono na brzinu memorije od “samo” 2.666 MHz pa iznad ovoga nema smisla nabavljati, a podržano je do 64 GB DDR4 memorije. Pored memorijskih utora su tri 4-pinska konektora za ventilatore, EZ Debug LED-ice, 24-pinski ATX konektor i USB 3.0 interni header. Svakako zanimljiv detalj je i šest pinski konektor PCIE_PWR1 koji se nalazi tik ispod VRM jedinice, a koji služi kao dodatno napajanje za PCIE utore u slučaju da koristimo dvije grafičke kartice. Odmah pored njega je još jedan 4-pinski konektor za ventilatore.
Audio jedinica na ovoj ploči je vrlo slična kao i na ostalim MSI pločama u ovom cjenovnom rangu. Codec je nešto stariji Realtekov ALC892, nalazi se na odvojenom dijelu PCB-a, a za čišću se struju brinu audio kondenzatori. Sa softverske strane tu je poznati Nahimic. LAN kontroler je gigabitni i to moderni Intelov I219-V. Dva su PCIe 3.0 x16 slota za grafičke kartice propusnosti x16 i x4 s podrškom za 2-way Crossfire polje grafičkih kartica. Uz njih, tu su i četiri PCIe 3.0 x1 slota. Na ploči se nalazi i jedan M.2 Key M slot koji prima uređaje dužine do 80 milimetara, a koji rade u PCIe 3.0 x4 modu rada, koji resurse dijeli sa SATA1 portom. SATA 6 Gbps portova je ukupno pet – jedan vertikalni i četiri horizontalna.
Ploča ima i veći broj što USB 2.0, što USB 3.0 portova, a tu su i dva SuperSpeed USB 10Gbps, tj. USB 3.1 Gen 2 porta na stražnjem I/O panelu – jedan je Type A, a drugi Type C. Stražnji se I/O panel još sastoji od:
- jednog PS/2 Combo Porta
- jednog LAN porta
- šest HD Audio konektora
- dva crna USB 2.0 porta
- jednog DVI-D izlaza
- jednog DisplayPort izlaza
- spomenutih Type A i C USB 3.1 Gen2 portova
- i dva USB 3.1 Gen1 portova
Ploča podržava LGA1151 procesore, a mi smo ju brzinski isprobali s i7 8700K, koji je 6C/12T procesor i ima najveći TDP od svih osme Core generacije. Dobro konstruirana VRM jedinica naravno nije imala nikakvih problema s njim, a hladnjaci se nisu pregrijavali. UEFI sučelje je tzv. Gamers BIOS, tj. bogato je tweaking opcijama, a jedino čega nema je opcija za overclocking. Ploča je u radu stabilna, kompatibilna je s različitim memorijskim kitovima i nikakvih problema u radu nismo imali.
Kanal koji razdjeljuje audio jedinicu od ostatka PCB-a je osvijetljen RGB LED-icama i uz pomoć Mystic Light aplikacije je moguće odabrati nekoliko različitih profila osvjetljenja – Breathing, Flashing, Double Flashing, Random itd. Softverska strana priče je klasična za MSI ploče i tu nema nekih većih novosti.
B360 Gaming Plus je vrlo dobra ploča, odličnog dizajna, koja nudi optimalnu količinu opreme i tehnologije za prosječnog korisnika. Zanimljiva može biti i gamerima koji žele malo jače igračko računalo s jednom ili čak dvije grafičke kartice, ali bez želje za overclockingom. Uz ovakvu će ploču idealno ići zaključani Core procesori osme generacije koji su dovoljno brzi za “tjeranje” i dvije jače dvije grafike. Cijena od oko 750 kuna u domaćim trgovinama informatičke opreme je pravi mamac za kupovinu.
Forum
Objavljeno prije 12 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 34 minute
Xbox Series X/SObjavljeno prije 1 sat
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 1 sat
3DMark rezultati i komentariObjavljeno prije 1 sat
Epic GamesNovosti
Elden Ring Nightreign dodaje novu klasu
Elden Ring Nightreign otkriva novu klasu pod nazivom Ironeye, koja nudi preuređeni pristup igranju na daljinu. Iako je Elden Ring Nightreign odvojen od osnovnog naslova Elden Ring, neke od promjena u stilovima igre u ovom spin-offu ostavile... Pročitaj više
FromSoftware najavljuje The Duskbloods
FromSoftware će kasnije ove godine izdati Elden Ring: Nightreign, ali ne znamo mnogo o planovima developera za budućnost. Do danas nije bilo novih igara na vidiku, a Nightreign djeluje više kao spinoff naslov koji povezuje sadašnje vrijeme... Pročitaj više
Potencijalno izlaze još dvije Assassin’ s Creed igre u 2025.
(izvor slike) Assassin's Creed Shadows tek je izašao, ali Ubisoft bi već mogao imati još jednu igru u pripremi. Prema Tomu Hendersonu, glavnom uredniku Insider Gaminga, Codename Invictus "trebao bi" biti lansiran kasnije ove godine. Nije ri... Pročitaj više
Zašto 4G/5G veza troši više baterije vašeg pametnog telefona?
Jeste li ikada primijetili da se baterija vašeg telefona brže prazni kada koristite mobilne podatke nego kada ste spojeni na WiFi mrežu? Postoji li korelacija između pražnjenja baterije i internetske veze putem mobilnih podataka u odnosu na... Pročitaj više
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Sve novosti