MSI GeForce RTX 2060 Gaming Z recenzija
Datum objave 18.01.2019 - Krešimir Matanović
MSI GeForce RTX 2060 Gaming Z
Ovaj put je MSI bio vrlo ažuran i samo par dana nakon službenog lansiranja nove mainstream GeForce-ice poslao nam jednu na test. Riječ je o grafičkoj kartici RTX 2060 Gaming Z sa 6 GB video memorije, koja donosi poznate MSI tehnologije i kvalitetu. Jedna od tehnologija je i Twin Frozr 7 dizajn hladnjaka koji kombinira Torx 3.0 ventilatore i aerodinamični aluminijski hladnjak ispunjen s toplovodnim cijevima. RTX 2060 je Nvidijin mainstream grafički procesor Turing arhitekture s podrškom za famozni Ray Tracing. Ima 1.920 shadera koji rade na osnovnom taktu od 1.365 MHz, te boost taktu do čak 1.830 MHz na ovoj kartici.
Kartica dolazi u klasičnoj kartonskoj kutiji, s mnoštvom informacija na njoj, pa tako kupac može saznati sve o moćnom Twin Frozr 7 hladnjaku. U kutiji je kartica odlično zaštićena u debeloj stiro pjeni, a bundle nije naročito bogat i sastoji se od knjižica s uputstvima, podmetača za čaše, medija s upravljačkim programima i aplikacijama, zahvalnicom za kupovinu proizvoda i to je to. Kartica kao i mnoge danas dolazi i s plastičnim čepovima kao zaštitom od prašine na video izlazima, te PCIe konektoru.
Plastični pokrov hladnjaka bojama i izgledom prati dizajn RTX Gaming kartica, pa je ovo samo smanjena verzija RTX 2070 Gaming Z i RTX 2080 Ti Trio kartica. To uključuje i identične zone osvjetljenja kao na te dvije kartice. Razlikuje se jasno po dimenzijama – duga je 247, visoka 129 i široka 52 milimetra, dok joj je masa 957 grama. PCB kartice je pri to dug samo oko 213 milimetara.
Hlađenje je vrlo robusno i ukupna širina kartice penje se preko dva slota, a za to je ponajprije zaslužan debeli rebrasti aluminijski hladnjak kroz kojeg prolaze četiri toplovodne cijevi. Osim toga, i VRM elementi i memorijski čipovi, pokriveni su aluminijskim pločama tj. pasivnim hladnjacima koji su s druge strane povezani s debelom aluminijskom pločom. Cijela je konstrukcija vrlo robusna i čvrsta i ova je kartica pravi premium proizvod. Ventilatori su Torx 3.0 tipa s dvije vrste lopatica (disperzijske i tradicionalne), te podržavaju Zero Forzr tehnologiju, što znači da se ne vrte do oko 60°C. Nakon toga se zavrte do oko 1.500 okretaja i pri tome su čujni no ne i bučni – izmjerili smo buku od oko 50 dB.
Četvrta je ovo kartica bazirana na novoj Nvidijinoj Turing GPU arhitekturi i baš kao i RTX 2070 i ova je opremljena s TU106 čipom koji na površini od 445 milimetara kvadratnih ima 10.8 milijardi tranzistora. Ipak, nisu svi u upotrebi jer je čip malo okljaštren za 2060. Tako umjesto 36 SM-a ih ima 30, što znači kako ima aktivnih 1.920 shadera (prisjetimo se, toliko je imala i GTX 1070 kartica), 120 teksturnih jedinica, 48 ROP-ova, 240 Tensor jezgara i 30 Ray Tracing jezgara. Memorije ima 6 GB GDDR6 je tipa (Micron), radi na 14 Gbps teoretske propusnosti (1.750 MHz), a komunikacija s GPU-om se odvija putem 192-bitne sabirnice (RTX 2070 ima 256-bitnu sabirnicu).
Referentna RTX 2060 radi na taktovima od 1.365 / 1680 MHz, a ova Gaming Z boost takt diže na čak 1.830 MHz. U praksi, iz GPUZ loga, taj je takt još viši i penje se i do 1.920 MHz pa je tvornički ovo podosta “našpanana” kartica.
Za dodatno joj je napajanje potreban jedan 8-pinski PCIe power konektor, pa je maksimalna snaga koju može povući 300 W. Deklarirani TDP referentne kartice je 160 W, a ove Gaming Z 190 W. Kartica ima 5-faznu VRM jedinicu za GPU i 2-faznu za memoriju.
Video izlazi su i tri Display Porta 1.4 i jedan HDMI 2.0b, a maksimalno je moguće spojiti do četiri monitora istovremeno kombinirane rezolucije do 7680 x 4320 piksela. Kartica podržava DirectX 12 (FL_2) i OpenGL v4.5 API-e, zatim Ansel, Highlights, G-Sync i VR Ready tehnologije. SLI podrške, kao i kod RTX 2070 nema.
Kao i ostale Gaming Z kartice, i ova oma bogato RGB LED osvjetljenje, kojim upravljamo putem poznate Mystic Light aplikacije koja je kompatibilna i s mnoštvom drugog hardvera. Praćenje parametara rada i overclocking je omogućen putem Afterburnera, a tu je i OC Scanner za automatski OC. App Player aplikacija je razvijena u suradnji s BlueStacksom, a omogućava glatko iskustvo igranja mobilnih i PC igara. Kartica je kompatibilna i s novom Dragon Center aplikacijom.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
Linux OS - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti, problemi...Objavljeno prije 8 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 12 minuta
Garancije, povrat novca, zamjena robe...Objavljeno prije 24 minute
windows na mac laptop, iskustva?Objavljeno prije 26 minuta
Kakav miks...Novosti
Elden Ring Nightreign dodaje novu klasu
Elden Ring Nightreign otkriva novu klasu pod nazivom Ironeye, koja nudi preuređeni pristup igranju na daljinu. Iako je Elden Ring Nightreign odvojen od osnovnog naslova Elden Ring, neke od promjena u stilovima igre u ovom spin-offu ostavile... Pročitaj više
FromSoftware najavljuje The Duskbloods
FromSoftware će kasnije ove godine izdati Elden Ring: Nightreign, ali ne znamo mnogo o planovima developera za budućnost. Do danas nije bilo novih igara na vidiku, a Nightreign djeluje više kao spinoff naslov koji povezuje sadašnje vrijeme... Pročitaj više
Potencijalno izlaze još dvije Assassin’ s Creed igre u 2025.
(izvor slike) Assassin's Creed Shadows tek je izašao, ali Ubisoft bi već mogao imati još jednu igru u pripremi. Prema Tomu Hendersonu, glavnom uredniku Insider Gaminga, Codename Invictus "trebao bi" biti lansiran kasnije ove godine. Nije ri... Pročitaj više
Zašto 4G/5G veza troši više baterije vašeg pametnog telefona?
Jeste li ikada primijetili da se baterija vašeg telefona brže prazni kada koristite mobilne podatke nego kada ste spojeni na WiFi mrežu? Postoji li korelacija između pražnjenja baterije i internetske veze putem mobilnih podataka u odnosu na... Pročitaj više
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Sve novosti