Oni koji su propustili svojevrsni uvodnik ovom članku, neka bace pogled na ovdje. Ako ste već upoznati s teoretskim mogućnostima novih ATI-jevih čipova, slobodno produžite na ostatak ovog članka.

U naš lab su stigle tri referentne kartice iz nove serije kanadskog proizvođača – Radeon X1800XT, X1800XL i X1300. Za sada vam predstavljamo samo rezultate testiranja najbrže kartice. Testovi ostalih kartica će doći nešto kasnije.

Prva stvar koja nam je upala u oči kad nam je Radeon X1800XT pao u ruke je veličina kartice. Do sada su svi Radeoni, bilo da je riječ o mainstream ili high-end modelima, bili srazmjerno maleni u odnosu na nVidijine kartice. S novim je Radeonom ATI prekinuo ovu tradiciju – X1800XT im gabarite koji odgovaraju, bolje reći i nadilaze gabarite nVidijinog GeForcea 7800GTX. Obje kartice imaju vrlo sličnu tiskanu pločicu jednake dužine. Ono što ATI-jevu karticu baca u prvi plan je ogroman turbinski hladnjak koji zauzima dva utora.

Ako ste čitali naš članak o GeForce 7800GTX, znate da je nVidijina na novoj kartici uspjela ponešto smanjiti potrošnju u odnosu na prethodnu generaciju čipova. S Radeonom se, u neku ruku, dogodilo upravo suprotno.

Dva takmaca – rame uz rame

Golemi R520 čip koji radi na taktu od 625 MHz hlađen je ogromnim turbinskim hladnjakom koji zauzima dva utora. Hladnjak je prema dizajnu gotovo identičan onom na Radeonima X850, no ovaj put bakrena jezgra hladnjaka "sjeda" direktno na grafički čip, a i gabariti pasivnog dijela hladnjaka su nešto veći nego na starijim grafičkim karticama. Hladnjak je zadužen i za hlađenje 512 megabajta GDDR3 memorije koja radi na taktu od 750 MHz (1500 MHz DDR). Hladnjak hladi sve memorijske čipove budući da su oni smješteni isključivo na prednjem dijelu kartice, oko GPU-a. Ovakva konfiguracija memorije ostavlja mjesta za špekuliranje o gigabajtnim verzijama Radeona X1800XT.

Naravno, ATI će u ovom slučaju morati smisliti način kako ohladiti memorijske čipove na stražnjoj strani kartice. Valja napomenuti da prema našem sudu na poleđini kartice realno nema mjesta za dodatne čipove. Mjesta za nove čipove nisu označena što nas nije začudilo budući da je gotovo cijela površina stražnje strane tiskane pločice načičkana s različitim elektroničkim komponentama.

Kod visokog zagrijavanja pomaže samo bakar

S obzirom na veličinu hladnjaka, sigurno se pitate kakva je situacija s bukom. Jednom riječju – loša. Premda smo dosad u raznim recenzijama imali prilike pročitati kako ATI-jeva nova kartica nije bučna, ne možemo se složiti s tvrdnjama naših inozemnih kolega. Ventilator ugrađen u hladnjak ima promjenljivu brzinu vrtnje koja načelno zavisi o tome da li se igramo ili ne, odnosno da li su instalirani odgovarajući driveri koji kontroliraju brzinu ventilatora. Premda bi bilo za očekivati da će ventilator raditi u "tihom" modu dok god ne pokrećemo igre ili bilo kakve 3D aplikacije, to nije tako. Ventilator sam od sebe na trenutke neobjašnjivo "poludi", da bi se nakon nekog vremena ponovo vratio u "tihi mod" i opet iznova.

Čak i ako zanemarimo fenomen izmjene brzine (moguće ga je pripisati ranoj verziji drivera s kojom smo testirali karticu), svejedno nam ostaje buka u "tihom" i "glasnom" modu. Ona je osjetno viša od one koju proizvodi referentni GeForce 7800GTX. Uz to, turbinski ventilator na ATI-jevoj kartici proizvodi kvalitativno neugodniji zvuk nego onaj na nVidijinoj kartici.

Da li ovdje ima mjesta za dodatne memorijske čipove?

Gdje ima dima, ima i vatre. Ovo je poznat poslovica koju možemo upotrijebiti i u slučaju najjačeg Radeona. Velik i bučan hladnjak nije tu bez razloga. Kartica se za vrijeme rada prilično grije, a temperaturu u red dovodi hladnjak koji smo već spomenuli. S obzirom da smo mi testirali u "otvorenoj" konfiguraciji, bez kućišta, pretpostavljamo da bi problem buke mogao biti još izraženiji kad je kartica u kućištu. Nadajmo se da je problem u driverima ili reviziji BIOS-a – ovako nas kartica podosta podsjeća na nVidijin GeForce FX5800 Ultra (na PC Ekspertu interno zvan "Vulkan").

Uz veliko zagrijavanje nužno ide i velika potrošnja energije. Tako X1800XT "sisa" električnu energiju poput Pentiuma 4 Prescott – oko 110W. Dakle, kad se ove kartice pojave u Crossfire izvedbi (još uvijek i nema), a vi ih poželite udomiti, spremite se na kupovinu stvarno mrak napajanja. Drugim riječima – samo za tatine sinove i one s viškom love po džepovima/bankovnim računima. Uzgred rečeno, premda bi se prema svemu navedenom moglo naslutiti da je novi Radeon potrebno napajati s dva nezavisna 6-pinska 12-voltna voda, stvarnost je drugačija – potreban je samo jedan.