Brzi test – tri Asusove Z490 ploče
Datum objave 12.06.2020 - Krešimir Matanović
PRIME Z490-A
S obzirom na to da smo već detaljnije obradili jednu ROG i jednu STRIX ploču, danas donosimo brzi test triju Asusovih Z490 ploča u kojem ćemo samo prijeći njihove osnovne karakteristike i performanse. Modeli u pitanju su – PRIME Z490-A, ROG STRIX Z490-E Gaming i TUF Gaming Z490-PLUS (Wi-Fi). Z490 ploče su kao što znamo namijenjene Comet Lake-S procesorima, a navodno će biti kompatibilne i sa sljedećom generacijom (Rocket Lake-S), pa je bitno kakve su im karakteristike za budućnost.
PRIME Z490-A je abecedno prva pa ona dolazi odmah na red. Z490-A ploča i kategorija u koju spada je uvijek bila dobar izbor za sve one koji ne žele potrošiti puno novca, ne trebaju svu opremu koju donose ROG i STRIX ploče, a opet imaju sve što je potrebno i kvalitetno su napravljene. Asus je u ovoj generaciji Z490-A podijelio na dva modela, ovu u PRIME segmentu u kojem je oduvijek i bila, ali ju je podigao i u STRIX segment sa Z490-A Gaming pločom koju smo nedavno testirali. Ipak, razlike nisu velike, kako u opremi tako i u cijeni (oko 20 €).
PRIME-ica dolazi u poznato dizajniranoj kutiji, čiju grafiku Asus nije već duže mijenjao, a unutar nje je pakirana u karton i antistatički najlon. Bundle je malo siromašniji nego kod STRIX verzije, a uključuje:
- User’s manual
- 3 x SATA 6Gb/s cables
- 1 x Supporting DVD
- 1 x Q-Connector
- 1 x CPU Fan Holder
- 1 x M.2 SSD screw package
- 1 x M.2 Key E screw package
- 1 x M.2 Rubber Package
Na prvi pogled, PRIME i STRIX Z490-A ploče se ne razlikuju previše, no kada bolje pogledamo, vidimo da se kod STRIX više koristio aluminij, te da su hladnjaci masivniji. Malo je drugačiji stilski dizajn PCB-a s bijelim linijama koje idu u drugom smjeru. Raspored elemenata na PCB-u je vrlo sličan kod dvije ploče, s tek sitnijim razlikama koje primjećujemo tek pomnim promatranjem. Layout, tj. raspored elemenata na ploči je solidan, s tek malom zamjerkom na smještaj prvog M.2 socketa tik ispod grafičke kartice, no barem je hladnjak za njega dovoljno debel.
Napojna je jedinica vrlo slična kao kod STRIX-ice s 12+2-faznom konfiguracijom, no na ovoj su ploči hladnjaci ipak malo manjih dimenzija, što će značiti i više zagrijavanje s jačim procesorima. S obzirom na to da smo testirali s i5-10400 modelom, napojna se jedinica i hladnjaci nisu ni pošteno zagrijali. Procesor se dodatno napaja preko 8 i 4-pinskih 12V konektora. Oko LGA1200 socketa je dovoljno mjesta za sve tipove hladnjaka.
Kao i kod STRIX-ice, memorijski slotovi podržavaju dvokanalnu DDR4 memoriju kapaciteta do 128 GB i brzine do 4.800 MHz kod overclockinga. Na ovom se dijelu ploče nalazi i 24-pinski ATX konektor, interni USB 3.2 Gen 2 konektor, interni USB 3.0 konektor, dva 4-pinska konektora za ventilatore, dva RGB LED konektora, LED dijagnostika (4 LED-ice – Boot, VGA, DRAM i CPU), te CPU_OPT jumper (sinkronizacija oba 4-pinska konektora za ventilatore) – sve isto kao i kod STRIX ploče s tom razlikom da je USB 3.2 konektor smješten na donjoj strani memorijskih utora.
Na donjem se dijelu ploče nalazi audio jedinica sa S1220A CODEC-om koja ima Crystal Sound, a ne SupremeFX marketinški naziv jer nema neke elemente poput dvostrukih operacijskih pojačala. Playback je i dalje 120dB SNR, a snimanje 113 dB SNR, tu su isti japanski audio kondenzatori, automatskom prilagodbom impedancije za slušalice te Sonic Studio III (+ Virtual Mixer), Sonic Radar III i DTS Sound Unbound softverskom podrška. U blizini je i Nuvotonov Super I/O kontroler, a malo više i Intelov I255 2,5 Gbitni LAN kontroler koji kao što znamo ima problema na maksimalnoj propusnosti s određenim 2,5G switchevima i routerima.
Dva su oklopljena PCIe x16 utora koji rade u kombinacijama x16 + x0 ili x8 + x8, a treći PCIe x16 utor radi na x4 propusnosti. Tri su PCIe 3.0 x1 konektora. Asus navodi kako su PCIe 3.0 kompatibilni. Kod ove ploče drugi PCIe x1 utor dijeli resurse sa M.2 slotom za Key E. Dva su M.2 socketa za 110-milimetarske uređaje, pri čemu gornji podržava SATA i PCIe 3.0 x4, a donji samo PCIe 3.0 x4. Gornji je pokriven hladnjakom, a i dijeli resurse sa SATA_2 portom. Drugi M.2 socket pak dijeli resurse sa SATA_5/6 portovima. Raspored ostalih elemenata je identičan kao kod STRIX modela, osim što su na njoj svi SATA portovi u jednom redu, a ovdje su u dva – broj je isti i funkcije su iste.
Raspored portova na stražnjem I/O panelu je vrlo sličan no ipak s nekim razlikama. Nedostaje USB BIOS FlashBack podrška, a i konektori nisu pozlaćeni. Raspored je ovakav:
- 1 x Intel I225-V 2.5Gb Ethernet
- 1 x DisplayPort
- 1 x HDMI
- 4 x USB 3.2 Gen 2 (3 x Type-A+1 x USB Type-C)
- 2 x USB 3.2 Gen 1
- 2 x USB 2.0
- 1 x Optical S/PDIF out
- 5 x Audio jack(s)
PRIME ploča je malo siromašnije opremljena RGB LED osvjetljenjem, te nema sve one produžne kabele u bundleu koje ima STRIX. Poklopci hladnjaka na čipsetu i stražnjim I/O portovima su drugačije dizajnirani, malo jeftinije djeluju, a osvjetljenje je samo jedna manja traka ispod mliječne plastike. Softverska podrška, kao i UEFI sučelje je identično STRIX-u i tu vrijedi sve već napisano.
Forum
Objavljeno prije 28 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 28 minuta
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 34 minute
3DMark rezultati i komentariObjavljeno prije 35 minuta
Epic GamesObjavljeno prije 40 minuta
Honor mobiteliNovosti
Elden Ring Nightreign dodaje novu klasu
Elden Ring Nightreign otkriva novu klasu pod nazivom Ironeye, koja nudi preuređeni pristup igranju na daljinu. Iako je Elden Ring Nightreign odvojen od osnovnog naslova Elden Ring, neke od promjena u stilovima igre u ovom spin-offu ostavile... Pročitaj više
FromSoftware najavljuje The Duskbloods
FromSoftware će kasnije ove godine izdati Elden Ring: Nightreign, ali ne znamo mnogo o planovima developera za budućnost. Do danas nije bilo novih igara na vidiku, a Nightreign djeluje više kao spinoff naslov koji povezuje sadašnje vrijeme... Pročitaj više
Potencijalno izlaze još dvije Assassin’ s Creed igre u 2025.
(izvor slike) Assassin's Creed Shadows tek je izašao, ali Ubisoft bi već mogao imati još jednu igru u pripremi. Prema Tomu Hendersonu, glavnom uredniku Insider Gaminga, Codename Invictus "trebao bi" biti lansiran kasnije ove godine. Nije ri... Pročitaj više
Zašto 4G/5G veza troši više baterije vašeg pametnog telefona?
Jeste li ikada primijetili da se baterija vašeg telefona brže prazni kada koristite mobilne podatke nego kada ste spojeni na WiFi mrežu? Postoji li korelacija između pražnjenja baterije i internetske veze putem mobilnih podataka u odnosu na... Pročitaj više
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Sve novosti