Corsair Dominator Platinum RGB 16 GB 3.600 MHz
Datum objave 24.06.2020 - Krešimir Matanović
Dominator Platinum RGB 16 GB 3.600 MHz
Iz Corsaira nam je na test stigao Dominator Platinum RGB kit kodne oznake CMT16GX4M2C3600C18W. Riječ je o dvokanalnom kitu DDR4 memorije ukupnog kapaciteta 16 GB, brzine 3.600 MHz i CL18 latencije. Ova nova generacija Dominator kitova donosi Capellix LED tehnologiju razvijenu od strane Corsaira, koju kontroliramo uz pomoć iCUE aplikacije. Osim vrlo zanimljivog dizajna, bijele boje i velikih hladnjaka kit dolazi i s doživotnim jamstvom.
Corsair je početkom ovoga mjeseca predstavio ove nove bijele Dominator Platinum RGB kitove. Dolaze u mnoštvu različitih izvedbi. Kapaciteti i broj modula se kreću od 2x 8 GB, 4x 8 GB, 4x 16 GB, 2x 16 GB do 8x 16 GB. A brzine su od 3.200 MHz (CL16), preko 3.600 MHz (CL18), 4.000 MHz (CL19) pa do 4.800 MHz (CL18). Osim u bijeloj izvedbi, poznati su i po crnoj, no upravo su ovi puno atraktivniji.
Kit dolazi u zanimljivo dizajniranoj i napravljenoj kutiji, koja ima reljefne oznake i fotografiju proizvoda sprijeda, a unutar nje su smješteni u blister pakiranje, svaki modul posebno i onda još dodatno u ležište od tvrde pjene.
Kitovi su posebni po bijelim aluminijskim hladnjacima i u njima integriranim Capellix RGB LED-icama – njih 12. Dimenzija su 136 x 56 x 8 milimetara. Kao što vidimo, nestandardne su visine od 56 milimetara, što znači da će zauzimati dosta prostora i tome je potrebno prilagoditi hladnjak – najbolje će se snaći uz AIO sistem hlađenja procesora.
Corsair svoje Dominator Platinum RGB kitove bazira na 10-slojnom PCB-u, pomno izabranim i testiranim memorijskim čipovima, aluminijskim hladnjacima i RGB LED konstrukciji od mliječne plastike koja je s gornje strane “oklopljena” aluminijskom konstrukcijom i u kojoj se nalazi 12 RGB LED-ica koje stvaraju zanimljive svjetlosne efekte.
Corsair ima veliki renome i 25-godišnje iskustvo u izradi memorijskih kitova, a prvi je Dominator izašao još tamo davne 2010. godine. Od onda je prošao nekoliko evolucija i izgleda hladnjaka da bi eto ove godine izašli Dominator Platinum RGB White, koji su bijela verzija Dominator kitova predstavljenih prošle godine. U pregledu je kitova vidljiva velika pažnja na detalje i preciznost u izradi i spajanju. Corsair je koristio vijke zlatne boje koji se uklapaju s bočnom zlatnom rešetkom osvjetljenja, ali i kontaktima zlatne boje.
U usporedbi s G.Skillovim Trident Z Royal kitovima Dominatori su 13 milimetara viši, premda već i oni sami nisu niski (43 mm). Ova dva kita nisu direktno usporediva zbog toga je Royal koristi drugačije memorijske čipove i ima niže latencije, no zorno smo htjeli prikazati kolika je razlika u visini. No, ovi veliki anodizirani aluminijski hladnjaci garancija su i bolje disipacije topline, što je posebno bitno kod overclockinga.
Testirani je kit nosio oznaku CMT16GX4M2C3600C18W. Već iz oznake je vidljivo da je riječ o kitu ukupnog kapaciteta 16 GB (2x 8 GB), brzine 3.600 MHz i CL18 latencije. Proširene latencije su 18-19-19-39-1T pri naponu od 1.35V što je i upisano u XMP 2.0 profil. Po SPD-u je kit brzine 2.133 MHz s latencijama 15-15-15-36 pri naponu od 1.2 V. Kit je kompatibilan s AMD-ovim X570 čipsetom, te Intelovim čipsetima serije 300 i 400.
Oni pomno izabrani čipovi koje spominje proizvođač su proizvedeni od strane Microna i riječ je o E verziji (E-die). Oznaka čipova je D9VPP (MT40A1G8SA-075:E), napravljeni su u 19-nanometarskom procesu i kapaciteta su svaki 8 Gbit, odnosno 1024 MB. Osam je čipova na PCB-u pa je svaki modul kapaciteta 8 GB (čipovi su samo na jednoj strani PCB-a).
Moduli imaju integrirani temperaturni senzor proizveden od strane STMicorelectronicsa koji podržava mjerenje i negativnih vrijednosti, što će biti korisno kod overclockinga ekstremnim tipovima hlađenja. Kada smo kod hlađenja i hladnjaka, recimo da je potrebno dobro razmisliti kakav će te koristiti uz ove kitove. S obzirom na njihovu popriličnu visinu, ventilatori na većim hladnjacima će svakako biti problem, kao što je vidljivo s gornjih fotografija. I dok je Noctua D15 dovoljno visoka za im sama ne smeta, ventilator će ipak znatno stršati iznad hladnjaka.
iCUE je poznati Corsairov softver kojim upravljamo svim njihovim kompatibilnim hardverom pa tako i ovim Dominator modulima. Sučelje nam je već dobro poznato, a osim upravljanja osvjetljenjem, nudi i nadzor temperature, informacije o latencijama, iscrtavanjem grafa zagrijavanja, te postavljanje notifikacija i prekoračenju temperature.
Corsair je poznat po iznimno kvalitetnom RGB LED osvjetljenju, bilo da je riječ o tipkovnicama, miševima ili pak ventilatorima. Do sada su već usavršili i osvjetljenje memorije i ono je vrlo kvalitetno, s vjernim prikazom boja, vrlo brzo na odzivu i promjeni te vrlo efektno.
Tipovi osvjetljenja su dobro poznati iz iCUE softvera, a uključuju efekte kao što su Rainbow Wave, Spiral Rainbow, Rainbow, Color Shift/Pulse/Wave, Rain, Visor itd. Svaka od opcija ima i mogućnost promjene brzine ili pak smjera, a putem softvera je moguća i sinkronizacija s ostalim Corsair hardverom. Nažalost, ni jedan drugi softver osim iCue nije podržan, pa nema sinkronizacije s matičnim pločama.
Forum
Objavljeno prije 5 minuta
Preporuka: hladan nvme diskObjavljeno prije 15 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 30 minuta
GLS - informacije i iskustvaObjavljeno prije 40 minuta
Instar-informatika.hr (informacije i iskustva)Objavljeno prije 47 minuta
Preporuke za nadogradnju konfiguracije ili pojedinačnih komponentiNovosti
SK Hynix je najavio sljedeću generaciju HBM3e 12-High i SOCAMM memorije zajedno s prvim modelom HBM4 12-High na svijetu
SK Hynix brzo napreduje sa svojim inovativnim memorijskim proizvodima za vodeći računalni hardver u industriji, kao što su GPU-ovi podatkovnih centara visokih performansi. Tvrtka je predstavila svoju vodeću HBM3E 12-visoku i SOCAMM (Small O... Pročitaj više
OpenAI-jev novi AI generator slika preplavio je internetski svijet
U kratkom vremenu, cijeli internetski svijet bio je preplavljen slikama u obliku Ghiblija generiranim umjetnom inteligencijom. Animacijski studio Hayaoa Miyazakija Ghibli, odavno je poznat diljem svijeta po svojim jedinstvenim djelima. Ne s... Pročitaj više
Na današnji dan u prošlosti Microsoft je želio da svijet prestane tipkati naredbe i počne se navikavati na klikanje
Prije izbornika Start, ikone koša za smeće ili legendarnog plavog zaslona, Windows je bio samo ideja koju je Microsoft najavio na današnji dan u prošlosti. Ali upravo je taj plan uveo eru GUI za računala – i zauvijek promijenio korisničko i... Pročitaj više
Kako funkcioniraju lozinke s emotikonima i zašto su super za sigurnost
Neke lozinke jednostavno moraš imati pri ruci. Možda nemaš upravitelj lozinki ili ti treba lozinka za neku stranicu na više uređaja istovremeno. Bez obzira na razlog, lozinka treba biti sigurna i lako pamtljiva. Znaš osnovna pravila: kombi... Pročitaj više
Entuzijast je stvorio divovsku tipkovnicu koja tipka riječi odjednom
Bloger Attoparsec pokazao je u svom najnovijem YouTube videu divovsku tipkovnicu s 1020 tipki, od kojih je svaka odgovorna za zasebnu riječ. Koncept je inspiriran stripom Randalla Munroea "Up Goer Five", gdje su rakete opisane u samo tisuću... Pročitaj više
Sve novosti