Corsair A500 recenzija
Datum objave 09.07.2020 - Krešimir Matanović
Corsair A500
Corsair, koji je najpoznatiji po svojim AIO hladnjacima, početkom je godine izbacio veliki zračni hladnjak s dva 120-milimetarska ventilatora u push-pull konfiguraciji. A500 je glomazan i konkurira najvećim i najmoćnijim zračnim hladnjacima na tržištu, a donosi novi pristup u načinu montiranja ventilatora, koji ga čini još glomaznijim. Kakve su mu performanse, provjerili smo uz pomoć dva procesora Core i7-8700K i Ryzena 9 3900X.
Hladnjak dolazi u vrlo velikoj i vrlo žutoj kutiji, koja je zaštitna boja Corsairovih pakiranja već godinama. Na njoj se nalaze fotografije i tehničke specifikacije proizvoda, a unutar nje prvo što vidimo je mala žuta kutijica s dodatnom opremom. Sam je hladnjak smješten u plastično ležište koje a u potpunosti obujmljuje i dobro štiti od oštećenja. U plastičnom ležištu se nalazi i veliki odvijač s Corsairovim logoom.
Unutar se žute kutijice nalazi sve što je potrebno za montažu na jedan od podržanih socketa. S AMD-ove strane to su AM2, AM3 i AM4, a s Intelove LGA115x, 1200, 2011-3 i 2066. Svi su socketi pokriveni osim AMD-ovog HEDT TR4 socketa. U pakiranju još nalazimo i 4-pinski Y adapter za ventilatore, plastične vezive, XTM50 termalnu pastu i korisničke upute za instalaciju. Corsair na ovaj proizvod daje 5-godišnje jamstvo.
A500 je masivan. Jedan je od najvećih zračnih hladnjaka na tržištu, a ima “samo” 120-milimetarske hladnjake. To ponajprije može zahvaliti velikim plastičnim nosačima ventilatora, a onda i samom tijelu. Ukupne dimenzije hladnjaka s ventilatorima su 144 x 169 x 171 milimetra, a zbog upotrebe je 120-milimetarskih ventilatora kompatibilan s većinom ploča i RAM modula na tržištu.
I masa mu je impresivna – 1465 grama. Tijelo je napravljeno od 48 tankih aluminijskih limova s rupom u sredini. Kroz limove koje prolaze četiri toplovodne cijevi dvije debljine 6 i dvije 8 milimetara. Toplovodne cijevi imaju direktan kontakt s limovima, tj. nisu lemljene što bi im dalo još bolji kontakt i bržu disipaciju topline. Kompletan je hladnjak niklani i odlične je završne obrade.
Velika je rupa u sredini hladnjaka pokrivena stiliziranim poklopcem koji ima četiri točke pričvršćenja, a služi isključivo kao dizajnerski dodatak – praktičnu svrhu nema. Rupa koju pokriva je pristupna vijcima kojima pričvršćujemo hladnjak za nosač na socketu. Aluminijski poklopac u sredini ima zanimljivo dizajniranu rešetku te poznata Corsairova jedra.
Iz tijela hladnjaka izlaze četiri niklane bakrene toplovodne cijevi koje imaju direktan kontakt s integriranim hladnjakom procesora (IHS), a na njima je aluminijski blok koji ujedno služi i kao nosač za mehanizam za pričvršćivanje. Najveće kritike ovom su hladnjaku upućene zbog neravne površine toplovodnih cijevi, a od toga je patio i naš primjerak. Tri su cijevi savršeno nalijegale jedna pored druge, a četvrta je malo virila iznad njih što se osjetilo i pod prstom. Međutim, nismo imali nikakvih nepravilnosti kod nasjedanja hladnjaka na procesor, pasta se uvijek ravnomjerno rasporedila. Corsair je tvornički nanio MTX50 pastu na bazu (cold plate), a uz to su dodatno spakirali i tubu iste te paste za naknadnu aplikaciju.
Nosač ventilatora je plastičan s metalnim perima koje ih drže u poziciji u kojoj ih namjestimo. Nosač je od jednog dijela i za tijelo hladnjaka je pričvršćen vijcima. Ventilatore je moguće montirati samo s vrha i to tako da kližu po nosaču. Svaki od ML120 ventilatora je smješten u plastično kućište koje zapravo klizi po vodilicama nosača postavljenog na hladnjak. To cjelokupnu konstrukciju dodatno povećava i čini ju vrlo širokom. Bez ventilatora tijelo je širine 103 milimetra, a s ventilatorima čak 171 milimetra. No, ovakav dizajn omogućava jednostavno podešavanje visine i kompatibilnost s RAM modulima različite visine. Kada su ventilatori u svom najnižem položaju, ispod njih stanu moduli visine 45 milimetara.
ML120 ventiltori poznati su iz različitih Corsairovih hlandjaka. Dimenzija su 120 x 120 x 25 milimetara, te imaju promijenjivu brzinu vrtnje od 0 do 2.400 okretaja u minuti. Imaju visoki statički pritisak od čak 4,2 mm-H2O i idealni su za primjenu uz tijela hladnjaka, uz protok zraka od 75 CFM-a. Corsair navodi maksimalnu buku od 36 dBA, a mi smo na udaljenosti od oko 50 centimetara izmjerili poprilično bučnih 49 dBA (Meterk MK09). Samo za usporedbu, ventilatori na Noctui D15 buče oko 44 dBA što je također već dosta čujno.
Noctua D15 je velik hladnjak dimenzija 165 x 150 x 161 milimetara s ventilatorima i težak je 1.320 grama, no A500 ga ipak prelazi u svim dimenzijama, pa i u masi. Konstrukcijski su ovo vrlo različiti hlandjaci s istim ciljem, što bolje ohladiti uzavrele procesore s velikim brojem jezgri i pri tom omogućiti i više taktove i bolji overclock. Tako Corsair tvrdi da Ryzen 7 3800X procesoru omogućava viši prosječni takt od referentnog hladnjaka za oko 1,6% uz 9°C nižu temperaturu.
Instalacija na AMD sockete je vrlo jednostavna. Koristi se donja ploča za montažu koja dolazi uz ploče, a s gornje strane na nju montiramo plastične odstojnike, dvije grede i sve pričvršćujemo s četiri vijka. Hladnjak nakon toga priloženim odvijačem lako montiramo na nosač zatezanjem dva vijka na oprugama. Jednom montoran, hladnjak djeluje impresivno veliko na matičnoj ploči, čiju gornju polovicu gotovo u potpunosti prekriva. No, zbog korištenja manjih, 120-milimetarskih ventilatora kompatibilan je s RAM modulima (do 45 mm visine) i VRM hladnjacima pa ventilatori ne moraju stršati iznad tijela hladnjaka kao kod Noctue D15.
Za Intelove LGA115x/1200 sockete koristimo priloženu donju ploču koju također na jednostavan način spajamo s gornjim dijelom nosača, na kojeg tada postavljamo hladnjak. Kod LGA2066 socketa je stvar još jednostavnija jer koristimo samo dvostrane vijke koje montiramo na integrirani nosač na socektu. Toliko u opisu, idemo na testove!
Forum
Objavljeno prije 52 minute
Rasprava o akcijama, popustima i super niskim cijena-isključivo informatička oprema!Objavljeno prije 1 sat
Nestanak slike na TV-u kod paljenja svjetla dok je komp u pogonuObjavljeno prije 1 sat
optika opcenito pitanjeObjavljeno prije 1 sat
Hi-FiObjavljeno prije 1 sat
Zimske jakneNovosti
Što su veliki jezični modeli ili LLM?
Što je LLM? Veliki jezični modeli (LLM) su klasa temeljnih modela koji su obučeni na velikim količinama podataka kako bi pružili temeljne mogućnosti potrebne za pokretanje višestrukih slučajeva upotrebe i aplikacija te rješavanje velikog br... Pročitaj više
Šuška se da Google planira spojiti Chrome OS s Androidom, pa čak i stvoriti prijenosno računalo
Google ne samo da nastavlja poboljšavati Android sustav, već je također pokrenuo vlastiti Pixel Tablet, kodnog naziva Snowy, a sada se šuška da bi sljedeći korak mogao biti integracija Chrome OS-a za računala s Androidom. Ovaj potez navodno... Pročitaj više
Microsoft lansira Azure Integrated HSM, Azure Boost DPU i nove akceleratore za AI računalstvo na Ignite 2024
Na ovogodišnjem događaju Microsoft Ignite 2024, Microsoft je najavio niz novih tehnologija i inovacija koje imaju za cilj unaprijediti Azure usluge u oblaku, posebno u kontekstu sigurnosti podataka i računalnih resursa za umjetnu inteligenc... Pročitaj više
Google dodaje funkciju "memorije" u Gemini AI model za poboljšanje korisničkog iskustva
Google je najavio novu funkcionalnost za svoj Gemini Advanced AI model, koja omogućuje memoriju, odnosno sposobnost pamćenja prethodnih interakcija i preferencija korisnika. Ova funkcija, koja je trenutno dostupna samo za odabrane korisnike... Pročitaj više
Antimonopolska tužba između FTC-a i Mete uskoro će ići na suđenje, možda će morati razdvojiti Instagram i WhatsAppa
Antimonopolska tužba između Savezne trgovinske komisije (FTC) i Meta Platforms (bivši Facebook) u kojoj se istražuje spajanje Meta sa Instagramom i WhatsAppom mogla bi imati dalekosežne posljedice za tehnološku industriju, a suđenje koje je... Pročitaj više
Sve novosti