Gigabyte X570S AERO G recenzija
Datum objave 01.10.2021 - Krešimir Matanović
X570S AERO G
I Gigabyte je kao i drugi proizvođači predstavio nove verzije X570 ploča, pa je danas pred nama X570S AERO G. Model je to namijenjen tzv. stvaraocima sadržaja, kreatorima, baš kao i Asusova ploča koju smo testirali prije nekoliko dana. AERO je ono što je nekad bio Vision, prenosi sličan dizajn te naravno namjenu.
Kao i kod Asusove ProArt X570S-Creator WIFI ploče, napravili smo unboxing video u kojem možete vidjeti pakiranje, kako je ploča smještena i zaštićena unutar kutije, te naravno koji je sadržaj kutije. Bundle se sastoji samo od osnovnih stvari:
- Korisničke upute i instalacijski vodič
- Medij s upravljačkim programima i aplikacijama
- 4x vijka za M. uređaje
- G Connector (za prednji panel)
- Mikrofon za mjerenje buke
- 4x SATA kabela
- WiFi antena
- 2x temperaturne sonde
- RGB produžni kabel
Gigabyte je dakle napustio svoj Vision brand i nastavio s Aerom kojeg koriste i za drugi hardver, primjerice prijenosnike. Prošle godine smo testirali Z590 Vision G ploču i zaključili kako je Gigabyte na dobrom putu punude modernih tehnologija i brze povezivosti za one kupce kojima je to potrebno za posao. Sada su stepenicu podigli još malo više, promijenili branding u AERO, nadogradili dizajn i dodali još malo nove tehnologije. Uskoro će vjerojatno doći i nasljednica testirane ploče sa Z690 čipsetom, no do tada se evo zabavljamo s X570S AERO G modelom.
Ploča je zanimljivog dizajna i kao i sve moderne dosta je teška od svog silnoga aluminija. Od njega su jasno napravljeni svi hladnjaci koji su sve veći, ali i više ih ima. Dva su na VRM jedinici, pa četiri na M.2 socketima, a ni onoga koji je na čipsetu ne smijemo zaboraviti. PCB je crni, hladnjaci su u kombinaciji crne, bijele i sive boje, a bijeli je poklopac pokrova stražnjih I/O portova. Layout ploče, tj. razmještaj komponenata po PCB-u je solidan, i sve je kako treba biti unatoč vidljivoj gužvi.
VRM hladnjaci su masivni i nadvisuju AM4 socket, no problema s kompatibilnosti s CPU hladnjacima ne bi smjelo biti. Jasno, kod onih velikih s vanjskim ventilatorima će ti stršati iznad tijela hladnjaka no na to smo već navikli. Jasno, to treba uzeti u obzir kod izbora kućišta. Memorijski slotovi su primaju do 128 GB DDR4 memorije frekvencije do 5.400 MHz prilikom overclockinga. Na ovom dijelu ploče nalazimo uobičajene konektore za ventilatore i vodene pumpe (6x), RGB i ARGB konektore, header za temperaturni senzor, ATX konektor, Q_Flash_Plus tipku, te interni USB 3.2 Gen 2 konektor. Tik do hladnjaka čipseta nalazi se i THB_C header, te četiri dijagnostičke LED-ice – VGA, CPU, BOOT i DRAM.
Napojna jedinica je 14 fazna (12+2), a integrirani MOSFET-i su 50-amperski SiC649A, a kontroler je 8-kanalni Intersilov ISL229004. Na VRM-u su dva veća aluminijska hladnjaka povezana s toplovodnom cijevi koji drže temperaturu VRM-a pod kontrolom – na oko 60°C s Ryzenom 9 5950X. Ovakav setup je sasvim adekvatan i za overclocking navedenog procesora, u što smo se i sami uvjerili kada smo ga uspješno digli na 4,6 GHz za sve jezgre i odradili test stabilnosti.
Na donjem je dijelu ploče gotovo sve prekriveno hladnjacima i poklopcima. Ispod bijelog plastičnog poklopca se nalazi audio jedinca u čijem je srcu Realtekov ALC-1220-VB CODEC kojem pripomažu i audio kondenzatori, a tu je i softverska podrška za DTS:X Ultra. Ploča ima četiri M.2 slota od kojih svi podržavaju 110-milimetarske uređaje. Prvi je slot integriran s procesorom i radi u PCIe 4.0 x4 ili SATA modu s Ryzenima 5000 i 3000 serije. Donja tri su integrirana u čipset, a gornji podržava samo PCIe 4.0 x4, dok donja dva uz PCIe 4.0 podržavaju i SATA M.2 SSD-e.
Slotova za proširenje karticama je tri. Prva dva su integrirana u procesor i podržavaju PCIe 4.0 x16, odnosno x8 modove rada (ili 2x x8 ako su oba popunjena). Donji je integriran u čipset, a podržava PCIe 4.0 x4 mod rada. Podrška za više grafičkih kartica dolazi u obliku Quad-GPU CrossFire-a te 2-way SLI-a.
U donjem se redu uz rub ploče nalaze uobičajeni konektori i headeri. Nabrojimo samo neke – F_Audio, ARGB i RGB LED headeri, COM, USB 2.0 i 3.0, TPM, dodatna dva 4-pinska konektora za ventilatore (ukupno 8) itd. X570 čipset je u novoj seriji ploča izgubio aktivno hlađenje pa ga sada hladi masivan pasivni aluminijski hladnjak. U normalnom radu se ne zagrijava previše, a kod overclockinga mu temperatura zna skočiti i do 55°C. Za razliku od nekih jačih Gigabyteovih modela ova ploča ima samo jedan 256-Mbitni BIOS.
Stražnji I/O panel ima integriranu zaštitu i poprilično je popunjen:
- 2 x USB 2.0/1.1 porta
- 2 x SMA konektora za antenu (2T2R)
- 1 x HDMI port
- 1 x DisplayPort In port
- 1 x USB Type-C port s USB 3.2 Gen 2×2 podrškom
- 1 x USB Type-C port s USB 3.2 Gen 1 podrškom
- 4 x USB 3.2 Gen 2 Type-A porta (crveni)
- 2 x USB 3.2 Gen 1 porta
- 1 x RJ-45 port
- 1 x optički S/PDIF Out konektor
- 5 x audio jackova
Na stražnjem su panelu svakako najzanimljiviji RJ45, WiFI SMA konektori i USB Type C port. Za mrežnu se povezivost ove ploče brine Intelov 2,5-gigabitni LAN kontroler koji radi solidno, a za bežičnu je tu Intelov AX200 WIFI 6 modul (802.11ax) koji radi na dva mrežna pojasa (2,4 i 5 GHz). Svakako je potrebno napomenuti da se AX200 nalazi samo na Rev 1.0 pločama kao što je naša testna, dok na novijoj Rev 1.1 verziji dolazi WIFI 6E modul i to MTK912K koji radi na tri pojasa (2,4, 5 i 6 GHz). USB konektora je dovoljno i straga i na unutarnjim konektorima, a samo je jedan Type C USB 3.2 Gen 2×2 (20 Gbps) kojeg omogućuje ASMedijin zaseban kontroler.
UEFI sučelje je “fancy” bijelo, a funkcionalnost mu je ista kao i na bilo kojoj drugoj Gigabyteovoj X570 ploči u ovom rangu. “U ovom rangu” znači ploči koja nije namijenjena ekstremnijem overclocku pa nema dosta naprednih mogućnosti. No, ono osnovno je tu i sučelje je zapravo poprilično dobro i brzo. Ono gdje Gigabyte mrvicu kaska za Asusom je softver koji još uvijek nije na istoj razini. APP Center je glavna aplikacija a i ostatak “ponude” je poznat – @BIOS, Easy Tune, RGB Fusion, Smart Backup itd. Ovo je područje na kojem Gigabyte itekako ima mjesta za napredak.
Forum
Objavljeno prije 4 minute
Web hostObjavljeno prije 10 minuta
Glazbeni servisObjavljeno prije 11 minuta
Mikrotik - za početnikaObjavljeno prije 14 minuta
Privatnost i sigurnost podataka i korisnikaObjavljeno prije 16 minuta
Epic GamesNovosti
Elden Ring Nightreign dodaje novu klasu
Elden Ring Nightreign otkriva novu klasu pod nazivom Ironeye, koja nudi preuređeni pristup igranju na daljinu. Iako je Elden Ring Nightreign odvojen od osnovnog naslova Elden Ring, neke od promjena u stilovima igre u ovom spin-offu ostavile... Pročitaj više
FromSoftware najavljuje The Duskbloods
FromSoftware će kasnije ove godine izdati Elden Ring: Nightreign, ali ne znamo mnogo o planovima developera za budućnost. Do danas nije bilo novih igara na vidiku, a Nightreign djeluje više kao spinoff naslov koji povezuje sadašnje vrijeme... Pročitaj više
Potencijalno izlaze još dvije Assassin’ s Creed igre u 2025.
(izvor slike) Assassin's Creed Shadows tek je izašao, ali Ubisoft bi već mogao imati još jednu igru u pripremi. Prema Tomu Hendersonu, glavnom uredniku Insider Gaminga, Codename Invictus "trebao bi" biti lansiran kasnije ove godine. Nije ri... Pročitaj više
Zašto 4G/5G veza troši više baterije vašeg pametnog telefona?
Jeste li ikada primijetili da se baterija vašeg telefona brže prazni kada koristite mobilne podatke nego kada ste spojeni na WiFi mrežu? Postoji li korelacija između pražnjenja baterije i internetske veze putem mobilnih podataka u odnosu na... Pročitaj više
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Sve novosti