ASUS ROG Strix SCAR 17 G733QS recenzija
Datum objave 13.12.2021 - Krešimir Matanović
Strix SCAR 17 G733QS
U kolovozu smo testirali prvi Asusov prijenosnik iz Advantage Edition serije koji je u potpunosti pogonjen AMD hardverom, a sada nam je u lab sletio jedan koji kombinira AMD procesor i Nvidia grafiku. Ovaj Scar je predstavljen još u prvoj polovici godine, a zamjenjuje prošlogodišnji G732 model. Opremljen je 17,3-inčnim 1080p ekranom stope osvježenja slike od čak 300 Hz. Pogoni ga Ryzen 9 5900HX procesor, a grafička je GeForce RTX 3080. Za kraj ovoga uvoda, spomenimo i mehaničku tipkovnicu koja daje odličan feedback i u igri i u radu.
Asus se već neko vrijeme drži standardnog pakiranja kod ROG prijenosnika. Kutija s ručkom je vrlo tvrda i odlično štiti uređaj, a otvaranjem poklopca, tj. jedne stranice se pokreće i kartonski mehanizam koji podiže prijenosnik i prezentira ga kupcu. Ispod prijenosnika se nalaze pretinci u kojima su različite knjižice, dodatna dva ROG poklopca, kao i Keystone II privjesak s NFC ključem koji se nalazi u zasebnoj kartonskoj kutijici. Strujni AC/DC adapter je maksimalne izlazne snage 240 W, a u radu je topao, no ne zagrijava se previše.
Dizajn prijenosnika i njegova šasija, identičan je kao kod Strix G15 Advantage Edition modela kojeg smo testirali u kolovozu. Asus jasno kod svih Strixeva koristi identičan dizajn uz neke manje preinake od modela do modela. U odnosu na prethodnu generaciju (G732) dizajn je nadograđen, no najveća promjena je prijelaz s Intelovih na AMD-ove procesore. SCAR 17 je jasno veći od G15 prijenosnika i mjeri 395 x 282 x 23,4 milimetra, a teži nešto preko 2,70 kilograma.
Konstrukcijski je vrlo čvrst, a materijal korišten za vanjsku oplatu je aluminij i kvalitetna plastika. Na donjoj se strani nalazi servisni poklopac koji je perforiran za usis zraka, a ima i dvije perforacije sprijeda za zvučnike. Tu se nalaze i gumene nožice koje sprječavaju klizanje po površini a uz veliku masu, prijenosnik je stvarno teško pokrenuti i prilikom žustrijeg gaminga. Oko bočnih rubova prijenosnika se nalazi traka od poluprozirne plastike koja je dio Aura osvjetljenja prijenosnika.
Rashladni je sustav vrlo sličan kao kod G15, a opremljen je s dva ventilatora (turbinski s po 84 lopatice), toplinskim cijevima te naravno hladnjacima tankih bakrenih limova. Ono po čemu je sustav poseban je korištenje tekućeg metala između hladnjaka i procesora koji ima bolja termalna svojstva od termovodljive paste – prema tvrdnjama Asusa donosi do 16°C niže temperature, a i cijeli je sustav 3 dB tiši. I stvarno, u radu na maksimalnom broju okretaja smo izmjerili oko 50,2 dB na udaljenosti od oko pola metra. To je poprilično čujno, no za ovako moćan prijenosnik ni ne očekujemo da bude tih.
Podizanjem poklopca u kojem je integriran 17,3-inčni ekran otvara nam se pogled na radnu površinu koja je malo drugačija nego kod G15 modela. U prvom redu je to zbog povećane površine, tj. 4 centimetra dodatne širine. Asus je tu smjestio opto-mehaničku tipkovnicu sa zasebnim numeričkim dijelom, a touchpad je centriran desno po sredini glavnog dijela tipkovnice. Kao i kod G15 šarke su čvrste, a primjetno je i minimalno uvijanje ekrana kod jačeg pritiska.
Tehničke karakteristike G733QS:
- Boja: Crna
- Ekran: 17,3 inča, 1.920×1.080, 300 Hz, 16:9, 3ms, IPS, 100% sRGB, LED backlit, Adaptive Sync, Sharp LQ173M1JW04
- Procesor: AMD Ryzen 9 5900HX (osam jezgri, šesnaest threadova, od 3,3 GHz do 4,6 GHz, 16 MB L3 Cache, 45+ W, 8 grafičkih jezgri)
- Čipset: AMD K19.5 FCH. K19.5 IMC
- Grafička kartica: Nvidia GeForce RTX 3080 16GB, AMD Radeon Graphics (integrirana)
- Radna memorija: 2x 16 GB LPDDRX4 3.200MHz CL22; Samsung
- SSD: Toshiba HFM001TD3JX013N (1024 GB, PCIE 3.0 x4)
- Zvuk: Stereo zvučnici, Realtek ALC285 (Twin SmartAmp, Dolby Atmos (virtual surround 5.1.2), Two-way AI Noice cancelation)
- WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX200 160Hz (802.11ax) 2×2, Bluetooth 5.1
- Eksterni portovi: 1x HDMI 2.0b, 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort/power delivery/G-SYNC, 1x RJ45 LAN port
- Baterija: 90Wh, 4S1P, 4-cell (240 W AC/DC punjač)
- OS: Windows 10 Pro
- Oprema: Combo jack (mikrofon/slušalice)
- Masa: 2,70 kg
- Dimenzije: 395 x 282 x 23,4 mm
- Jamstvo: 3 godine
Ovaj Scar 17 je moćna mašina koju pogoni 8-jezgreni Ryzen 9 5900HX koji može poslužiti i za produktivnije poslove od igranja, a u ovom je prijenosniku uparen s jednako moćnom mobilnom RTX 3080 karticom koja ima 16 GB dedicirane memorije. Sam procesor ima novi VRM dizajn sa pet faza i može dosegnuti do visokih 80 W, pri automatskom overclockingu. Istovremeno VRM za GPU ima sedam faza i može dati do 130 W. Skladišne memorije je 1 TB, a riječ je o nešto sporijem Toshibinom PCIe 3.0 SSD-u. Dovoljno je on brz, no sporiji je o Samsungovog PCIe 4.0 kakav je bio u G15. Radne je memorije 2x 16GB (32 GB), brzine 3.200 MHz što je dovoljno za sve potrebe. Ovdje je Asus koristio Intelov AX200 WiFi 6 adapter koji radi odlično, dok smo u G15 susreli Mediatekov WiFi 6 modul.
Poseban dio priče ovoga prijenosnika je njegova tipkovnica s optičko – mehaničkim prekidačima hoda 1,9 milimetara i per-key RGB osvjetljenjem. Prekidači imaju trajnost od 100 milijuna prekidanja, te imaju vrijeme odziva 0,2 milisekunde. Ovu smo tipkovnicu prvi put susreli kod testa Zephyrus S17 prijenosnika. Kao i tada i sad smo bili jako zadovoljni njenim performansama za igranje i za pisanje, zadatke koje puno bolje i brže odrađuje od običnih Chicklet tipkovnica koje najčešće nalazimo na prijenosnicima. Tipke su dovoljno razmaknute jedna od druge, i udobne za rad a jedino bi voljeli da su malo više konveksni, tj. udubljeni. Iznad tipkovnice se nalaze i dedicirane tipke za zvuk, mikrofon, profile rashladnog sustava te ROG tipka. Funkcijske tipke imaju dvostruke funkcije koje pozivamo pritiskom na Fn. Touchpad je velik i zadovoljavajuće precizan. Zgodan detalj ove radne površine je i djelomično prozirni plastični poklopac oko tipkovnice koji pojačava efekt osvjetljenja. Radna je površina plastična, no s mekom na dodir površinom.
Na lijevom se boku prijenosnika nalazi rešetka rashladnog sustava, dva USB Type A porta te combo jack za slušalice i mikrofon. Na desnom se boku nalazi rešetka ispušnog sustava, a tu je i Keystone II utor za NFC ključić. Komunikacija s vanjskim svijetom se ostvaruje putem spomenute Intelove AX200 WiFi 6 kartice koja radi vrlo brzo u kombinaciji s AX routerom, a za fizičku vezu tu je gigabitni LAN-a. Audio sustav je dovoljno glasan i jasan u svim režimima rada (2x 4W glavni zvučnici + 2x 2W tweeteri), pa će poslužiti i za igru i za multimediju. Ako želite nešto kvalitetniji zvuk obavezno koristite dobre slušalice koje će vas ujedno zaštititi i od buke koju stvara rashladni sustav.
Na stražnjoj se strani nalaze rešetke rashladnog sustava, između kojih se nalaze USB Type A i Type C (DP1.4 i Power Delivery 3.0 100 W podrška) portovi, HDMI izlaz, RJ45 LAN port te jack za spajanje napajanja. I na ovom se prijenosniku nalazi mnoštvo easter eggova, tj. detalja koji otkrivaju njegovu ROG prirodu, pa osim koordinata Asusovog sjedišta, ROG ureza i elemenata jedna je ispušna rešetka napravljena tako da čini rimska slova MMVI koja označavaju godinu osnutka ROG-a.
Keystone II je sustav koji nudi personalizaciju i zaštitu osobnih podataka na prijenosniku. Riječ je o fizičkom NFC ključu kojeg nosimo sa sobom, a kada koristimo prijenosnik umećemo u poseban utor na desnom boku. Kada je umetnut otključava pristup personaliziranim postavkama koje smo ranije postavili, a omogućava i korištenje skrivenog Shadow diska za privatne podate. Zgodno, pogotovo ako dijelite prijenosnik s ukućanima ili prijateljima.
Skidanjem poklopca vidimo i mehanizam šarke prijenosnika koji je vrlo robustan i izdržat će mnoga otvaranja i zatvaranja. ROG personalizacija ne staje samo na tri poklopca (Armor Caps) koje Asus isporučuje s prijenosnikom, nego svaki korisnik može 3D printati poklopac po svojim željama, pa tako i staviti svoje ime ako baš želi. Asus naravno osigurava predložak za 3D ispis. Uz ovo, prijenosnik je pun posebnih ROG detalja kao što je tzv. pixel perfect asimetrični dizajn na aluminijskom poklopcu prijenosnika, zatim ROG detalji na gumenim nožicama prijenosnika, RGB LED osvjetljenje koje obuhvaća i ROG logo na poklopcu prijenosnika, itd.
I na kraju dolazimo do Sharpovog 17,3-inčnog IPS panela koji ima prave gamerske specifikacije – rezoluciju od 1.920 x 1.080 piksela, nizak odziv od 3 milisekunde i impresivnu stopu osvježavanja slike od 300 Hz.
Naše je mjerenje Spyder 5 kolorimetrom pokazalo 100% pokrivenosti sRGB-a, 80% AdobeRGB i 80% P3 spektra što su visoke vrijednosti, a boje su impresivne i na pogled. Krivulja gamme prati onu idealnu od 2.20. Gray Ramp krivulja varira u amplitudi i kreće se od 7.250 kelvina do 6.800 pa opet do 7.100 kelvina od 15 do 100% ulaznog RGB-a. Kontrast je solidan s izmjerenih 880:1, a maksimalna osvijetljenost je 322.7 kandela što je dobra vrijednost. Bijela se točka kretala između 7.000 i 7.100 Kelvina što je OK. Uniformiranost boja odlična s maksimumom od 3,3 DeltaE pri 100% osvjetljenja u gornjem lijevom kutu. Pri 83% snage osvjetljenja se maksimalno odstupanje pak seli u donji desni rub ekrana te iznosi 2,7 Delta E, a na 67% snage osvjetljenja se malo smanjuje na istom mjestu na 2,4 Delta E. I za kraj, na 50% osvjetljenja na tom istom mjestu iznosi 1,9 Delta E – sve uzorne vrijednosti.
Uniformiranost pozadinskog osvjetljenja nije sjajna s maksimalnim DeltaE odstupanjem od 20% u donjem lijevom kutu ekrana pri 100% osvjetljenja, a na 83% to pada na 19%, što se zadržava i na 67% snage osvjetljenja i na 50%. Preciznost boja je solidna s maksimalnim DeltaE odstupanjem od 4,56 na zelenoj boji, a ukupni prosjek je ipak puno nižih 1,78 Delta E. Sveukupno gledajući ekran je zaslužio ocjenu 4,5. Najslabija ocjena ide na uniformiranost pozadinskog osvjetljenja.
Ukupno gledano, ekran je odličan za gaming, vrlo je brzog odziva, nema ulaznog kašnjenja i jedino što smo primijetili je malo vidljivijeg overshoota.
Softver je standardan Asusov – Armoury Crate. Uz pomoć njega možemo kontrolirati način rada prijenosnika između Windows, Silent, Performance, Turbo i Manual postavaka. Ujedno, tu možemo nadzirati sve parametre rada prijenosnika, kao i mijenjati sistemsku konfiguraciju. Sistemske postavke uključuju i memoriju, GPU Power Saving, Lightning, Audio i Resource Monitor. Aura Sync omogućava kontrolu nad osvjetljenjem prijenosnika, ali i sinkronizaciju s ostalim hardverom. Tu je naravno i dosadni McAfee antivirusni softver.
Forum
Objavljeno prije 2 sata
Mobileshop.eu (informacije i iskustva)Objavljeno prije 4 sata
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuObjavljeno prije 4 sata
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of ChornobylObjavljeno prije 4 sata
AutomobiliObjavljeno prije 5 sati
K: graficku do 250euNovosti
Što su veliki jezični modeli ili LLM?
Što je LLM? Veliki jezični modeli (LLM) su klasa temeljnih modela koji su obučeni na velikim količinama podataka kako bi pružili temeljne mogućnosti potrebne za pokretanje višestrukih slučajeva upotrebe i aplikacija te rješavanje velikog br... Pročitaj više
Šuška se da Google planira spojiti Chrome OS s Androidom, pa čak i stvoriti prijenosno računalo
Google ne samo da nastavlja poboljšavati Android sustav, već je također pokrenuo vlastiti Pixel Tablet, kodnog naziva Snowy, a sada se šuška da bi sljedeći korak mogao biti integracija Chrome OS-a za računala s Androidom. Ovaj potez navodno... Pročitaj više
Microsoft lansira Azure Integrated HSM, Azure Boost DPU i nove akceleratore za AI računalstvo na Ignite 2024
Na ovogodišnjem događaju Microsoft Ignite 2024, Microsoft je najavio niz novih tehnologija i inovacija koje imaju za cilj unaprijediti Azure usluge u oblaku, posebno u kontekstu sigurnosti podataka i računalnih resursa za umjetnu inteligenc... Pročitaj više
Google dodaje funkciju "memorije" u Gemini AI model za poboljšanje korisničkog iskustva
Google je najavio novu funkcionalnost za svoj Gemini Advanced AI model, koja omogućuje memoriju, odnosno sposobnost pamćenja prethodnih interakcija i preferencija korisnika. Ova funkcija, koja je trenutno dostupna samo za odabrane korisnike... Pročitaj više
Antimonopolska tužba između FTC-a i Mete uskoro će ići na suđenje, možda će morati razdvojiti Instagram i WhatsAppa
Antimonopolska tužba između Savezne trgovinske komisije (FTC) i Meta Platforms (bivši Facebook) u kojoj se istražuje spajanje Meta sa Instagramom i WhatsAppom mogla bi imati dalekosežne posljedice za tehnološku industriju, a suđenje koje je... Pročitaj više
Sve novosti