nokia_G11_ recenzija_naslovnica

HMD Global širi poslovni portfelj na tržište B2B usluga i pokazuje solidan rast prihoda u cijelom poslovanju uključujući segment pristupačnih Nokia uređaja. Iz potonjeg imamo na testu Nokia  G11 model, relativno velike baterije, Android One programa i nekoliko kompromisa na drugim frontama. Opravdava li svoje postojanje? Ova recenzija pomoći će da odgovorimo na to pitanje.

Nokia G11 specifikacije

  • Dimenzije: 164,6 × 75,9 × 8,5 milimetara
  • Masa: 189 grama
  • Zaslon: TFT IPS, 6.51 inča; 720×1600 piksela, brzina osvježavanja 90Hz
  • Kamere: prednja širokokutna 8 MP, glavna 13 MP + makro 2 MP + 2 MP, LED bljesjalica, autofokus, video 1.920 × 1.080 na 30 fps
  • SoC: Unicoc T606
  • CPU: Osmojezgreni (2 x 1,6 GHz Cortex-A75 i 6 x 1,6 GHz Cortex-A55)
  • GPU: Mali-G57 MP1
  • Memorija: 3 GB radna i  32 GB eMMC 5.1 interna + podrška microSD    kartice
  • Komunikacija: 4G LTE;   Wi-F  11b/g/n;   Bluetooth 5.0,     USB-C (USB 2.0), FM radio,     3.5 mm utičnica, 2x Nano SIM + 1 x micro SD,   GPS, AGPS, Glonass,
  • OS: Android 11
  • Baterija: Li-Po  050 mAh   + brzo punjenje  18W
  • Senzori: ambijentalnog svjetla,  blizine, akcelerometar, otiska prsta
  • Sadržaj prodajnog paketa: Nokia G11, 1m USB-C kabel, 5V2A punjač, brzi vodič,  iglica SIM ladice
  • Cijena: od 1.120,00 kn do 1.699,00 kn
  • Ustupio: HMD Global

Izgled, materijali i kvaliteta izrade

Nokia G11 izrađena je od čvrste plastike teksturiranog uzorka ugodnog na dodir. Ne klizi s neravnih površina ili  dlana ruke čak i bez silikonske maske.

nokia_G11_ recenzija_ slika_1

Konstrukcija se čini se dovoljno čvrstom da može izdržati i neki pad, a ne skuplja lako ni otiske prstiju.

nokia_G11_ recenzija_ slika_2

Na vrhu uređaja su zvučnik za uklanjanje buke i danas gotovo raritetni 3,5 milimetarski  analogni audio priključak koji će neki znati cijeniti.

nokia_G11_ recenzija_ slika_3

Glavni mikrofon, USB Type-C (2.0) konektor za punjenje ili povezivanje s računalom i mono zvučnik su na  donjem perifernom dijelu. Zvučnik je dovoljno glasan da se ne propuste pozivi, no za nekakvo posebno audio iskusvo nije osobito zanimljiv.

nokia_G11_ recenzija_ slika_4

Tipka za podešavanje glasnoće ima  svoje mjesto na desnom boku. Kapacitivni čitač otiska prstiju u kombinaciji tipke za uključivanje/isključivanje rada je intuitivno postavljen malo ispod opće ravnine. Palcem ili kažiprstom  lako se dohvaća. Umjerene je osjetljivosti (otključavanje se ne događa u džepu) i finog odziva. Po želji može se  koristiti metoda identifikacije pomoću prepoznavanja lica za što se koristi prednja kamera. I ovdje test pokazuje da je otključavanje brzo.

nokia_G11_ recenzija_ slika_5

Suprotni lijevi bok ima tipku za pozivanje Google asistenta (može se isključiti) i trostruku SIM ladicu tako da je  moguće umetnuti i memorijsku karticu.

nokia_G11_ recenzija_ slika_7

Na stražnjoj strani ističe se metalni modul kamera u obliku malog kvadrata s tri leće i bljeskalicom. Gotovo ne strši iznad površine što je svakako pozitivno.

nokia_G11_ recenzija_ slika_8

Prednjicu štiti tvornički zalijepljena folija, što će dobro doći onima malo neopreznijima.

nokia_G11_ recenzija_ slika_9

U gornjem dijelu iznad ekrana je prilično tanka i jedva primjetna rešetka zvučnika za razgovore. Izrez u obliku suze za prednju kameru je malo ispod, u sredini. Nažalost, nigdje nema LED indikatora za obavještavanje o  propuštenim pozivima i primljenim porukama.

nokia_G11_ recenzija_ slika_10

Okviri oko IPS zaslona, uključujući “bradu” širine 9 mm, izvan su industrijskih dizajnerskih trendova. Tu nema iznenađenja, s obzirom na cjenovnu klasu kojoj G11 pripada.

Zaslon 

Zaslon sa 2,5D zaštitom je dijagonale  6,5-inča (161,5 milimetara), te nudi omjer stranica 20:9 i rezoluciju 720 x 1.600 piksela. Iako gustoća od 270 piksela po kvadratnom inču nije velika, pikselizacija nije kritična.

nokia_G11_ recenzija_ slika_11

Istodobno, ekran podržava brzinu osvježavanja do 90 Hz što pridonosi prividnoj glatkoći i brzini sučelja.   Međutim, za igre je brzina ograničena na 60 Hz. Uz to brzina uzorkovanja dodirom je 180 Hz i  kapacitivni sloj reagira na pet istodobnih dodira.

nokia_G11_ recenzija_ slika_12

Maksimalna svjetlina doseže 450 cd/m² pa je time čitljivost na suncu prihvatljive razine.

nokia_G11_ recenzija_ slika_13

U postavkama ima mogućnost promjene svjetline (uključujući prilagodljivu), balansa bijele, odabira tamne teme  (samo je  dekorativno za ovu vrstu zaslona) i način rada “zaštite za oči” s toplim bojama. Prikladno ga je uključiti za korištenje prije odlaska na počinak.

Značajke SoC-a i performanse

Hardverska osnova je Unisoc T606, (bivši Spreadtrum) proizveden 12-nanometarskom procesnom tehnologijom. CPU ima 2 jezgre Cortex-A75 na 1.600 MHz i šest Cortex-A55 na 1.600 MHz.  Koristi big.LITTLE tehnologiju kako bi se maksimizirale performanse i trajanje baterije.

nokia_G11_ recenzija_ slika_14

Čipset radi u kombinaciji s 3 GB LPDDR4x RAM-a i 32 GB  interne flash 5.1 memorije proširive putem microSD kartice do 512 GB. To je vrlo važno jer  je korisnički  dostupnih samo oko 20 GB kritičan minimum. Za rad s grafikom odgovoran je Mali-G57 MP1 GPU ( 650 MHz).

Ovi parametri u rada sa sučeljem ili aplikacijama ne mogu se pohvaliti  brzinom, ali nose se s osnovnim zadacima. U pregledniku, ako imate otvorene više od tri kartice, čak ako su mobilne verzije web stranica, pate od postupnog učitavanja: prvo se pojavljuje tekst, potom slike, a tek nakon njih pomoćni blokovi. Skrolanje  usporava na “teškim” mjestima. No, uz ovu cijenu uređaja to i nije tako šokantno.

 

 

 

Iskustvo gaminga

Za igre treba ublažiti entuzijazam i zadovoljiti se manje hardverski zahtjevnima. Pri tome se ne zagrijava zbog relativno niske snage procesora. PUBG, Genshin Impact ili Call Of Duty prevelik su zalogaj za Nokiju G11 čak i na minimalnim postavkama jer ima usporavanja, trzanja pa i zamrzavanja koje ne dopušta uživanje u procesu igranja.