Export_Master2

Njemački Alphacool je u ponudu dodao novu seriju AIO hladnjaka za procesore koja je povoljnija od Eisbaer serije i koja nije nadogradiva. Ulaz je to u svijet Alphacoolovih AIO hladnjaka za sve koji nemaju potrebu za nadogradnjama i žele zatvoreni sistem samo za hlađenje procesora. Core Ocean T38 pri tom donosi visoke performanse zbog moćne pumpe, 360-milimetarskog radijatora i tri 120-milimetarska ventilatora.

U videu otpakiravanja objavljenom prije nekoliko tjedana mogli ste vidjeti kako sve izgleda i kako je pakirano. Način pakiranja je identičan kao i kod većine ostalih AIO proizvoda na tržištu, a spomenimo samo da je Core Ocean T38 hladnjak kompatibilan sa svim modernim AMD i Intel socketima – AMD AM4 i AM5, Intel 2066, Intel LGA 1200, Intel 115x i Intel LGA 1700.

alphacool_core_ocean_t38_2

U pakiranju dolazi sve potrebno za montažu na podržane sockete te ventilatora na radijator, a tu su i slikovne upute te termalna pasta provodljivosti 7,5 W/mK. Način montaže je identičan kao i kod Eisbaer hladnjaka i tu nema iznenađenja.

Export_Master2

Core Ocean T38 dolazi u tri izvedbe – sa 120, 240 i 360-milimetarskim radijatorom. Nama je na test stigao najveći i najmoćniji kojeg je čekala teška zadaća hlađenja novih Core i Ryzen procesora. Za razliku od Eisbaer serije koja ima bakrene radijatore, Core Ocean serija ima aluminijske. Alphacool je radijator dizajnirao iz nule, dodao mu više kanala za protok vode i povećao performanse. Radijator je dimenzija 397 x 120 x 38 milimetara, ima 19 limova po inču, a prima maksimalno 6 ventilatora na obje strane. Na njega su fiksno pričvršćene fleksibilne FEP cijevi dužine 400 milimetara koje su opletene crnom mrežicom. Na strani hladnjaka su cijevi pričvršćene na pomična plastična koljena.

alphacool_core_ocean_t38_4 alphacool_core_ocean_t38_5

Hladnjak (cold plate) s pumpom se nalazi u plastičnom kućištu na kojem se nalazi i 12 LED-ica za osvjetljenje koje se proteže oko kućišta i na vrhu u malenom trokutu. Dimenzije hladnjaka su 70,2 x 70,2 x 46 milimetara, a materijal korišten za hladnu ploču, tj. dodirnu površinu s IHS-om procesora je bakar. S gornje strane hladne ploče je struktura sitnih bakrenih limova dimenzija 0,1 x 0,1 milimetar koja pospješuje odvod topline. Vodena pumpa je keramička snage 7,1 W, deklarirane maksimalne buke od 35 dB i promjenjive brzine između 2.500 i 3.500 okretaja u minuti. Napajanje pumpe je preko 4-pinskog JST kabela dužine 30 centimetara, a napajanje aRGB LED-ica je preko 3-pinskog kabela dužine 30 centimetara.

alphacool_core_ocean_t38_6

Ventilatori su promjera 120 milimetara, te imaju hidraulički ovjes. Imaju 4-pinske PWM konektore za napajanje (7V startni i 12V radni napon, maksimalna snaga 4,8 W), i promjenjivu brzinu vrtnje od 0 do 2.500 okretaja u minuti. Maksimalni zračni statički pritisak je 2,13 mm-H2O, a maksimalni protok 62,8 CFM-a. Proizvođač navodi maksimalnu buku od 34,3 dBA, no mi smo na oko pola metra od ventilatora i pri maksimalnoj brzini izmjerili oko 53,3 dBA što je dosta bučno. Ventilatori imaju životni vijek od 50.000 sati pri 25°C.

alphacool_core_ocean_t38_7

Hladnjak smo testirali na četiri različite platforme i procesora, a montaža se pokazala jednostavnom u svakom od navedenih slučajeva. AMD zahtijeva svoje, a Intel svoje nosače koji se montiraju na hladnjak, dok su donje ploče za AMD one koje dolaze uz ploče, a za Intel dolazi uz AIO. Nema veće mudrosti kod montaže, a sve je i lijepo objašnjeno slikovnim uputama.