ASUS PRIME Z790-A WiFi recenzija
Datum objave 10.12.2022 - Krešimir Matanović
ASUS PRIME Z790-A WiFi
Još jedna u nizu Z790 ploča koja nam je pristigla u lab je i Asusova Z790-A WiFi iz Prime serije. Riječ je o ploči koja je najjača u Prime seriji i koja donosi zanimljivu opremu i dobru napojnu jedinicu u ovu srednju klasu ploča za 12. i 13. generaciju Core procesora.
Kao i kod prethodne serije sa Z690 čipsetom, opet je 12 ploča u Prime seriji od kojih je polovica s podrškom za DDR 4 memoriju, a druga polovica za DDR 5. Asus tu nije ništa previše mijenjao, a nisu imali ni razloga. Promjene nisu velike, pa Z790 ploče ni nisu namijenjene korisnicima koji već imaju Z690 nego onima sa starijim modelima koji žele prijeći na 12. ili 13. generaciju Core procesora. Na Z790 treba gledati kao face lift na Z690, a ploče su osim kozmetičkog dotjerivanja doživjele i neke manje promjene u koncepciji.
Z790-A WiFi je najopremljenija i najmoćnija ploča iz serije, no bundle joj nije naročito bogat i sastoji se od:
- 2 x SATA 6Gb/s kabela
- 1 x ASUS Wi-Fi okretne antene
- 1 x Q-konektora
- 2 x paketića gumica za M.2
- 1 x paketića vijaka za M.2 SSD
- 1 x vodiča za korisnike
U odnosu na prethodnicu, ploča je doživjela manje kozmetičke promjene, novi je pokrov hladnjaka čipseta, dodan je treći hladnjak za M.2 SSD-e i malo je promijenjena grafika PCB-a. I dalje je sve u istom stilu – bijeli i srebrni pokrovi i hladnjaci, bijela plastika i karakterističan crni PCB prošaran bijelim trakama i uzorkom.
Layout, tj. raspored elemenata na ploči je malo promijenjen u nekim segmentima. Tako su primjerice na vrhu ploče pomaknuti RGB headeri s vrha na bokove, četiri dijagnostičke LED-ice su s boka prebačene na vrh, malo je redizajnirana napojna jedinica za memorijske slotove, ostala su samo dva horizontalna SATA utora, dok su druga dva prebačena na donji dio ploče i postavljena u vertikalni položaj. Nije najsretnije rješenje, no ionako sve manje koristimo SATA portove. Ostatak je isti i generalno je dobro promišljen, te ništa ničemu neće smetati.
Oko socketa se nalazi naravno napojna jedinica sa svojim srebrnim aluminijskim hladnjacima, a iznad njih su dva 8-pinska EPS konektora. Oko hladnjaka je dovoljno mjesta za sve konvencionalne zračne CPU hladnjake. Četiri su DIMM utora s podrškom za ukupno 128 GB DDR5 memorije data ratea 7200+ prilikom overclockinga. Već smo spomenuli kakav je raspored elemenata oko DIMM utora, a još tu možemo dodati i 24-pinski ATX konektor, te dva interna USB konektora – USB 3.2 Gen 1 i USB 3.2 Gen 2 Type C. Ono što je svakako vrlo pohvalno je i ugradnja izbacivača za prvi PCIe utor.
Napojna jedinica je doslovno samo prenesena s prethodnice – faze su u “teamed up” konfiguraciji, ima ih 16+1 (CPU + iGPU), a korišteni su SiC643 elementi nazivne maksimalne struje 60A, pa je ukupno moguće procesoru isporučiti do 1020 ampera struje. Kontroler je DIGI+ ASP1900B (8-fazni), a tu su i kvalitetne prigušnice i solid kondenzatori. Zagrijavanje hladnjaka smo mjerili IC termometrom koji je pokazao najviše 69,2°C što je povišeno no ništa alarmantno. Ipak, temperaturni senzori na ploči su pokazivali 83°C i 88°C što je ipak znak da se ova dva relativno mala hladnjaka teže bore s visokom strujom koju “vuče” 13900K pod punim opterećenjem.
Ispod prvog M.2 utora se nalazi jedan oklopljeni PCIe 5.0 x16 utor ovaj put s izbacivačem, a ispod njega su dva PCIe 3.0 x1, jedan PCIe 3.0 x4 između njih i jedan dugački PCIe 3.0 x16 utor no s x4 propusnošću. Kao i na prethodnom modelu audio jedinicu čini Realtekov S1220A CODEC, koji ima interno pojačalo za poboljšanje zvuka na zvučnicima i slušalicama. CODEC omogućava 120dB SNR playback i 113 dB SNR za snimanje (line-in), te podržava do 32-bitne/192 kHz formate. Ethernet kontroler je Intelov 2,5-gigabitni s LANGuard zaštitom. Na dnu se ploče nalaze uobičajeni konektori i headeri. S vrlo malo izmjena u odnosu na istoimeni Z690 model. Neke pozicije su malo izmijenjene na ovoj ploči pa je baterija prebačena iza prvog PCIe 3.0 x1 slota. Clear CMOS tipka je malo pomaknuta ulijevo zbog dodanih vertikalnih SATA portova, no zato je Power On tipka na istom mjestu koje se nalazi ispod SATA portova. Njoj je pridodan i CPU overvoltage jumper što je novina.
Kao i ranije, na ploči nalazimo četiri M.2 slota. Prvi podržava PCIe 4.0 x4 mod rada i uređaje do 22110 formata. Drugi je malo niže, dobio je hladnjak i podržava PCIe 4.0 x4 mod rada te 2280 uređaje. Treći i četvrti su nasuprotni i pokriva ih jedan veliki aluminijski hladnjak. Treći podržava PCIe 4.0 x4 mod rada i 22110 uređaje, a četvrti PCIe 4.0 x4 ali i SATA modove rada, te 2280 uređaje. Svi imaju Asusov Q-latch za jednostavniju montažu. Prvi je slot, zanimljivo, izgubio donji hladnjak s termalnom podloškom koji je imala prethodnica.
Stražnji I/O panel ima integriranu bijelu zaštitu, a na njemu se nalaze sljedeći portovi:
- 1 x USB 3.2 Gen 2×2 port (1 x USB Type-C)
- 3 x USB 3.2 Gen 2 porta (2 x Type-A, 1 x Type-C)
- 4 x USB 3.2 Gen 1 porta (4 x Type-A)
- 1 x DisplayPort
- 1 x HDMI port
- 1 x Wi-Fi modul
- 1 x Intel 2.5Gb Ethernet port
- 3 x Audio jacka
Ova je ploča za razliku od prethodnice dobila nadogradnju u obliku WiFi modula i to je gotovo pa i jedina prava razlika u odnosu na prethodni model. Pri tom se na stražnjem panelu izgubio prostor za optički konektor za zvuk (šteta), a ostala su i samo tri audio jacka. WiFi modul podržava 802.11ax standard tj. njegovu 6E varijantu (tri band – 2,4/5 i 6 GHz), te Bluetooth v5.3. Prijam signala je vrlo dobar čak i u prostoriji koja se nalazi iznad routera.
Osvjetljenje je ostalo isto kao i na prethodnici – Aura Sync Shroud RGB LED. Kontroliramo ga uz pomoć softvera, a kao dodatak tomu tu je i jedan 4-pinski Aura RGB header i tri 3-pinska Aura Addressable Gen 2 RGB headera. Konektora za ventilatore i AIO pumpe je ukupno sedam na ploči.
UEFI sučelje je karakterističnog dizajna za Prime seriju ploča, a istog je layouta i funkcionalnosti kao i kod ostatka Asusovih ploča. Jasno, nema nekih opcija kao što je slučaj na STRIX ili ROG pločama, no sve ono bitno je tu. Naravno, opcija za overclocking ne manjka, a tu je i Tweakers Paradise opcija. BIOS nudi ASUS CrashFree BIOS 3 tehnologiju, EZ Flash 3 i UEFI BIOS EZ Mode tko ne želi koristiti Advanced mod. BIOS je AMI, a nalazi se na 256 Megabitnom ROM-u. Sa softverske strane imamo Armoury Crate koji sadržava AURA Creator, AURA Sync, Fan Xpert 4 i Two-Way AI Noise Cancellation, zatim AI Suite 3, DTX:X Ultra, Norton Anti-virus software (Free Trial verzija), WinRAR, ASUS CPU-Z itd.
Forum
Objavljeno prije 9 minuta
Intel "Alder/Raptor Lake" LGA-1700 Info ThreadObjavljeno prije 20 minuta
STAN: kupovina, krediti, APN...Objavljeno prije 1 sat
ADM.hr / Acquisitum Magnum (informacije i iskustva)Objavljeno prije 1 sat
Raspberry PiObjavljeno prije 1 sat
Koji 27" monitor?Novosti
Pomažemo vam odabrati najbolji laptop za svoje potrebe
U blagdansko vrijeme lako je pronaći laptop na popustu, ali kako u bogatoj ponudi odabrati onaj pravi? Pravi je trenutak da razveselite sebe ili svoje voljene dobrim laptopom. Iako se mnogi prilikom odlučivanja fokusiraju samo na glavne kom... Pročitaj više
Naučite 5 trikova za produljenje vijeka trajanja baterije
Mnogi ljudi žele prijeći na novi telefon jer se baterija prebrzo prazni, ali ako možete održavati bateriju zdravom u dobrom stanju, možete je koristiti dulje vrijeme. Ali kako točno možete održavati svoju bateriju zdravom? Stručnjak "3cTim... Pročitaj više
Otkriveno je da bi iPhone SE4 mogao biti preimenovan u iPhone 16e
Ne tako davno, mediji su razotkrili vijest o iPhoneu SE4. Kao jeftina verzija iPhonea, novi uređaj i dalje ima dobru pažnju. Međutim, najnovije vijesti pokazuju da je iPhone SE4 možda nestao i da bi ga trebalo preimenovati. Digitalni bloger... Pročitaj više
Intel Core Ultra 200H, 200U i Core 200H, 200U bit će predstavljeni na CES-u 2025
Bližimo se CES-u 2025. i počele su curiti vijesti o Intelovim novim CPU-ima koji će biti predstavljeni na događaju. Prethodno je Intel izdao dva CPU-a u seriji Core Ultra 200, CPU za prijenosno računalo Core Ultra 200V Lunar Lake i CPU za s... Pročitaj više
Nakon Elona Muska, Meta se također pridružila redovima sprječavanja OpenAI-ja da postane profitna tvrtka
Nakon što je Elon Musk podnio tužbu protiv OpenAI-ja, tvrdeći da je prekršio izvornu namjeru da se vodi javnim interesom kada je osnovan i postao tvrtka orijentirana na profit, Meta se također pridružila redovima podnošenja tužbe protiv Ope... Pročitaj više
Sve novosti