Pred nama je danas novi Asusov Zenbook S 16 koji donosi prvi AMD-ov procesor s podrškom za Copilot+. Da, ovaj je prijenosnik opremljen s Ryzenom AMD Ryzen AI 9 HX 370 (Strix Point) koji je smješten u kućište debelo samo 13 milimetara i uparen sa 16-inčnim OLED ekranom stope osvježenja od 120 Hz! S 16 je kompaktnih dimenzija za 16-inčni prijenosnik, napravljen je od kvalitetnih materijala i težak je samo 1,5 kilogram.

U videu otpakiranja ste mogli vidjeti da Zenbook je izvrsno zaštićen i smješten u manju ekskluzivniju kutiju koja se nalazi u većoj smeđoj koja ima i ručku za prijenos. Uz prijenosnik kupac će dobiti i 65-vatni AC/DC adapter (u našoj testnoj verziji je bio za US tržište), kao i Asus Pen 2.0 stylus koji će dobro doći za pisanje ili crtanje po OLED ekranu osjetljivom na dodir. Uz stylus dolazi i USB-C kabel za punjenje baterije, kao i promijenjivi vrhovi. Sam Stylus ima i dvije tipke.

asus_zenbook_s_16_1

ZenBook S 16 je ultra prijenosno računalo koje dolazi u metalnom kućištu debelom samo 12 milimetara i teškom 1,5 kilograma. Poklopac je napravljen u Ceraluminium procesu izrade koja pretvara aluminij u plazma keramički aluminij. To povećava otpornost na trošenje i koroziju, povećava tvrdoću i općenito produžuje životni vijek. Također, na poklopcu se nalazi i Asusov monogram, a prijenosnik je dostupan u dvije boje – Zumaia Gray i Scandinavian White. Testna je verzija bijela (unatoč tome što na oko djeluje i je svijetlo siva).

asus_zenbook_s_16_2

Prijenosnik je kompaktnih dimenzija za jedan 16-inčni model i mjeri 353,6 x 243 x 11,9 milimetara. Kompaktne dimenzije može zahvaliti vrlo uskim rubovima oko ekrana, kao i pametnom pakiranju unutarnjih komponenata. Uz to, iznimno je tanak, ali pri tom i vrlo robustan i čvrst (zadovoljava US MIL-STD-810H). Zahvaljujući metalnoj (aluminijskoj) strukturi otporan je na uvijanje, kako ekrana tako i kućišta prijenosnika. Poklopac je kao što smo napisali tvrd zahvaljujući Ceraluminium tehnologiji, a na ekranu se nalazi i staklena zaštita pa je sve skupa iznimno čvrsto. Prijenosnik izgleda vrlo moderno i užitak je za oči, kako i za prste.

asus_zenbook_s_16_3

Na donjoj se strani nalazi aluminijski poklopac koji je ujedno i servisni pristup unutrašnjosti. Poklopac pokriva cijelu donju površinu prijenosnika, ima dvije dugačke gumene nožice i veliku rešetku za usis zraka. Prijenosnik je opremljen najnovijom AMD-ovom mobilnom platformom s AI mogućnostima – Strix Point.

Testni model (UM5606) je došao sa sljedećim specifikacijama:

  • Boja: Scandinavian White
  • Ekran: 16.0-inčni (Samsung ATNA60CL10-0), rezolucija 2.880 x 1.800 piksela, OLED panel, omjer stranica 16:10, vrijeme odziva 0.2ms, stopa osvježenja slike 120Hz, maksimalno osvjetljenje 400 nita, (500 nita HDR), 100% DCI-P3 color gamut, 1,000,000:1, VESA CERTIFIED Display HDR True Black 500, 1.07 milijardi boja, PANTONE Validated, Glossy, 70% manje plavog svjetla, TÜV Rheinland-certified, SGS Eye Care Display, Touch screen, omjer ekran prema tijelu – 90%, podrška za stylus (Asus Pen 2.0 u paketu)
  • Procesor: AMD Ryzen AI 9 HX 370 2.0GHz (36MB Cache, boost do 5.1GHz, 12 jezgri, 24 niti); AMD XDNA NPU (do 50TOPS-a)
  • Čipset: AMD Strix Point
  • Grafička kartica: AMD Radeon 890M (integrirana)
  • Radna memorija: Samsung 32 GB LPDDR5-7500 (na ploči)
  • SSD: NVMe Micron 2400 (1024 GB, PCI-E 4.0 x4)
  • Zvuk: 6x zvučnika, Sound by Harman/Kardon, SmartAmp, podrška za Dolby Atmos
  • WLAN: MediaTek MT7925 WiFi 7 (802.11be), 320 MHz, Tri band + Bluetooth 5.4
  • Eksterni portovi: 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 2x USB 4.0 Gen 3 Type-C podržava spajanje monitora te Power Delivery, 1x HDMI 2.1 TMDS, 1x 3.5mm Combo Audio Jack, SD 4.0 čitač kartica
  • Baterija: 78 Wh Li-ion, 65-vatni punjač (100 W PD)
  • Oprema: FHD kamera s IR funkcijom i podrškom za Windows Hello, Array mikrofon
  • OS: UEFI Shell OS
  • Masa: 1,5 kg
  • Dimenzije: 353,6 x 243 x 11,9 milimetara
  • Jamstvo: 3 godine

asus_zenbook_s_16_Ryzen AI 300

AMD je nedavno na tržište izbacio novu modernu mobilnu platformu kodnog imena Strix Point. Riječ je o procesorima koji podržavaju novu Zen 5 mikroarhitekturu, RDNA 3,5 grafičku arhitekturu, a opremljeni su i NPU-om snage do 50 TOPS-a. Da, AI je prisutan i s dovoljno snage za Copilot+ podršku. Copilot+ omogućava opcije kao što su Automatic super resolution, Live Captions, Paint Cocreator, Photos enhanced features: Restyle Image & Image Creator, Recall i Studio Effects (puno iskustvo).

Procesor koji je ugrađen u ovaj prijenosnik je AMD Ryzen AI 9 HX 370, koji donosi 4 Zen 5 jezgri i 8 Zen 5c jezgri. Sve x86 jezgre podržavaju multithreading pa je ukupno podržana paralelna obrada 24 niti ili threadova. Procesor ima XDNA 2 tehnologiju (treća AMD-ova generacija Ryzen AI mehanizma) koja donosi snagu od 50 TOPS-a za NPU (neural processing unit). Uz to procesor ima i integriranu Radeon 890M grafiku (RDNA 3,5) sa 16 računskih jedinica. Procesor radi na osnovnom taktu od 2.0 GHz, te boost taktu do 5,1 GHz (jedna jezgra), a grafika radi na 2,9 GHz. Procesor ima TDP od 15 pa do 54 W.

Zen 5 arhitektura je redizajn Zen 4 arhitekture, koji donosi širi front-end, povećanu floating point propusnost i preciznije predviđanje grananja. Cilj je bio povećati broj instrukcija po taktu, a to se dobilo novim, dual pipe fetch mehanizmom s naprednijim predviđanjem grananja, 8-wide dispatch/retire za instrukcije, a povećana je i priručna memorija (48 KB 12-way L1).

asus_zenbook_s_16_5 asus_zenbook_s_16_6

Prijenosnik je iznimno elegantan s koje god ga strane pogledali, a bokovi su mu odozdo lagano zaobljeni i lijepo sjeda u prste i šaku kada ga prenosimo. Na obje je bočne stranice ono što prvo primijetimo rešetka iza koje se sa svake strane nalaze po tri zvučnika. Zenbook S 16 ima ukupno 6 zvučnika čiji su zvuk uštimali u Harman/Kardonu, koji podržavaju Dolby Atmos i koji zvuče jako dobro za jedan prijenosnik. Nismo poželjeli slušalice kada smo slušali glazbu ili gledali film, što je iznimno rijetko kod prijenosnika. Naravno, ne treba očekivati čuda jer fali niskih tonova, što je i potpuno razumljivo. Na desnom boku se u produžetku nalazi LED-ica baterije, SD 4.0 čitač kartica i USB 3.2 Type A port (10 Gbps). Na lijevom su pak boku combo jack utičnica za mikrofon i slušalice, dva Type C porta (od kojih jedan podržava punjenje snagom do 65 W).

asus_zenbook_s_16_7 asus_zenbook_s_16_8

Tipkovnica je klasična chiclet, s hodom tipaka od plitkih 1,1 milimetar. Nije sjajna za dugotrajno tipkanje, no na to smo već naviknuli. Svaka tipka ima i pozadinsko bijelo osvjetljenje. F tipke su ujedno i multimedijske. Sve su tipke dovoljno velike, a razmak između njih je solidan, i brzo se privikavamo tipkati. Radna površina je iznimno velika, ali je i touch pad povećan za 40 % pa zauzima veći dio površine za dlanove ispod tipkovnice. Najzanimljiviji dio radne površine je tzv. geometrijska rešetka koja je napravljena CNC procesom i integriranom tehnikom lijevanja te ima 3.522 otvora kroz koje izlazi topli zrak. Rešetka se nalazi pri vrhu, te ima na sebi Zenbook logo.

asus_zenbook_s_16_9 asus_zenbook_s_16_10

Spomenuti touch pad je dimenzija 150,3 x 99,5 milimetara, te ima hod od 0,23 milimetra. Podržava pametne geste, a dolazi s naljepnicom na kojoj je sve objašnjeno. Između ostalog, možemo pojačavati i smanjivati svjetlinu (desna strana), premotavati multimedijski sadržaj (gornja strana) i pojačavati i smanjivati zvuk (lijeva strana). Touchpad radi precizno i brzo i solidna je zamjena za miša. Ipak, miš nudi brži i precizniji rad pa ipak preporučujemo njega.

asus_zenbook_s_16_4

OLED panel je Samsungov 16-inčni ATNA60CL10-0, rezolucije 2.880 x 1.800 piksela i omjera stranica 16:10. Iznimno je ugodan za rad, a osjetljiv je na dodir te podržava i styluse. Dizajn ekrana je vrlo elegantan, s omjerom odnosa tijela i ekrana čak 90% što i cijeli prijenosnik čini ljepšim. Iznad ekrana se nalazi kamera s IR funkcijom i podrškom za Windows Hello. Ekran je i vrlo responzivan, i glatkih pokreta zahvaljujući vremenu odziva od 0,2 milisekunde i 120 Hz stopi osvježenja. Tipična svjetlina je 400 nita, a maksimalna 500 s VESA Display HDR True Black 500 certifikatom. Proizvođač navodi i pokrivenost od 100% DCI-P3 gamuta boja.

Ekran smo testirali sa Spyder 5 kolorimetrom koji je pokazao da je pokrivenost sRGB područja boja 100-postotna, AdobeRGB-a 98%, a DCI-P3 98%, što su izvrsne vrijednosti. Gamma krivulja je solidna s vrijednošću od 2.3, a bijela točka nije idealno pozicionirana i nešto je viša (7.300 – 7.500 K). Maksimalna svjetlina je 350 kandela, a kontrast je neograničen zbog prirode OLED panela. Uniformiranost boja je izvrsna na svim vrijednostima osvjetljenja (maksimalno odstupanje je 1,9 na dnu pri 100% snage osvjetljenja), a uniformiranost pozadinskog osvjetljenja također izvrsna (maksimalno odstupanje je 3%). Ekran je tvornički izvrsno kalibriran i preciznost boja je u prosjeku 0,83 DeltaE, s maksimalnih 1,68 DeltaE na sivim tonovima. Ovaj je monitor zaslužio ocjenu 4,5, a ocjenu mu jedino ruši previsoka bijela točka. Subjektivan dojam je da je riječ o izvrsnom ekranu, odlične responzivnosti i brzine koji adekvatno može poslužiti i profesionalcima u obradi fotografija i igračima.

 

asus_zenbook_s_16_11 asus_zenbook_s_16_12

Skidanjem aluminijskog servisnog poklopca otvara nam se pogled na vrlo urednu unutrašnjost čiji najveći dio zauzima 78-vatsatna litij-ionska baterija koja je vrlo tanka, ali vrlo široka i duboka. Tek možda trećinu prijenosnika zauzima matična ploča s procesorom, zalemljenom radnom memorijom i ostalim komponentama pri vrhu. Lijevo i desno od baterije pri dnu je zanimljivo vidjeti i zvučnike te njihove komore. Rashladni sustav se sastoji od dva ventilatora, ultra tanke parne komore koja se proteže čitavom širinom i već spomenutom geometrijskom rešetkom koja ima 3.522 otvora i osigurava optimalan prijenos topline van prijenosnika.

asus_zenbook_s_16_13

AC/DC adapter je 65-vatni, i za nešto više od sat i pol napuni bateriju od 78 Wh. Autonomija baterije je sasvim solidna, kao što će te vidjeti kasnije u testovima. Prijenosnik ima Mediatekovu WiFi 7 karticu koja radi jako dobro i prijem je dobar i na etaži ispod ili iznad routera. Asus je čini se dobro posložio antene, a sa softverske strane je tu i njihova iz ostale mrežne opreme poznata WiFi SmartConnect opcija.

asus_zenbook_s_16_fan

Zenbook S 16 dolazi s predinstaliranim Windowsima 11 Pro (24H2), i poznatim aplikacijama kao što su MyASUS, ScreenXpert i GlideX. Tu je i nova StoryCube aplikacija koja iskorištava neuralni procesor za konsolidaciju i organizaciju velike količine fajlova. Naravno, tu je i Copilot+ koji ima i dediciranu tipku na tipkovnici. Bloatwarea nema puno, i sve radi iznimno glatko. Kako radi MyAsus aplikacija mogli ste pogledati na kraju uvodnog videa.

Ono što svakako trebamo naglasiti je da u MyAsus aplikaciji postoje četiri profila rada ventilatora koji onda utječu i na snagu procesora. Prijenosnik dolazi u Standard modu u kojem smo i napravili većinu testova. U tom je modu procesor malo prigušen, a ventilatori vrlo tihi. Uz njega smo isprobali i full-speed mod pa će biti zanimljivo vidjeti koliko je zapravo procesor prigušen. Uz to, ovaj procesor je vjerojatno i općenito malo nižih performansi zbog konstrukcije Asusovog prijenosnika koji je izminmo tanak.