ASUS ROG Strix X870E-E Gaming WiFi recenzija
Datum objave 30.09.2024 - Krešimir Matanović
ROG Strix X870E-E Gaming WiFi - prvi dio
Asus i ostali proizvođači matičnih ploča danas lansiraju nove modele namijenjene Ryzen 9000 seriji. Ploče dolaze opremljene s X870 i X870E čipsetima, te donose dosta novina u odnosu na starije X670/E ploče. Pred nama je danas prva u nizu ploča koje smo testirali – ROG Strix X870E-E Gaming WiFi. Riječ je o ploči namijenjenoj entuzijastima, među kojima su igrači ali i profesionalci podjednako. Možete na bazi ove ploče složiti ili igraći stroj ili moćnu radnu stanicu.
Ako želite samo najbolje za svoje novo računalo onda svakako morate odabrati ploče opremljene X870E čipsetom jer one nude najviše tehnologije i mogućnosti. X870 donosi sustav jednog čipseta, a X870E dva – kao što možete vidjeti na gornjoj slici. X870E donosi više PCIe stazica što rezultira i s više bržih M.2 portova, više USB mogućnosti, te više SATA portova. Novost za ovu seriju je i porška za USB 4.0 preko ASMedijinog AMS4242 kontrolera. Osim toga, tu su i sve one prednosti koje donosi Ryzen 9000 serija, pa je unatoč činjenici da te procesore možete ugraditi na starije AM5 ploče, ipak bolje kupiti novu ako gradite sistem “iz nule”.
U videu otpakiranja koji smo objavili prije nekoliko tjedana ste mogli vidjeti da se pakiranje nije značajnije mijenjalo u odnosu na prethodnicu, i da Asus zadržava određeni dizajn i prezentaciju sa svojim Strix proizvodima. Ovo je najskuplja Strix X870E ploča i kao takva ima i najviše opreme, tj. najbogatije pakiranje. Ploča je unutar kutije izvrsno zaštićena, a ispod nje se nalazi sve ono dodatno što uz nju dolazi:
- 2 x SATA 6Gb/s kabela
- 1 x termalni podložak za M.2 22110
- 1 x ASUS Wi-Fi okretna antena
- 1 x paket vezica za kabele
- 1 x M.2 Q-Latch paket
- 2 x M.2 Q-slideri
- 1 x ROG privjesak za ključeve
- 1 x ROG Strix stickers
- 5 x M.2 gumice
- 1 x vodič za brzi početak rada
Najmoćnija ROG Strix X870E ploča je pred nama, pa idemo vidjeti što donosi i kako je opremljena. U odnosu na model koji zamjenjuje, odmah se vidi kako su hladnjaci redizajnirani i povećani, dok su osnovni dizajn i boje ostale slične. Unaprijedili su osvjetljenje na vrhu I/O poklopca koje je sada na aluminijskom dijelu koji je povećan radi boljeg hlađenja moćnije VRM jedinice. Prethodnica je imala jedan veći hladnjak na prvom M.2 slotu, a sada su tu u blizini čak tri. Svi su većih dimenzija, i svi se nalaze iznad prvog PCIe x16 slota. Rezultat je to veće količine PCIe stazica.
Vjerujemo da je unatoč punim ATX dimenzijama, ovaj put inženjerima bilo teže složiti i dobar layout, zbog količine elemenata na ploči, no u velikoj mjeri su uspjeli i odradili odličan posao. Ta tri velika hladnjaka malo bodu u oči, no ne smetaju ni hladnjacima za procesore ni grafičkim karticama. Svi bitniji konektori i headeri su postavljeni uz rub ploče pa će i menadžment kabela biti lakši, a jedino bi voljeli da su sada već i interne USB 3.0 i USB 3.2 utičnice postavljene horizontalno, kao što su niže ispod njih SATA portovi i obična USB 3.0 utičnica. No, barem su ojačane metalnim košuljicama. Sve u svemu, ploča izgleda mrvicu pretrpano, no i dalje vrlo zanimljivo s nakošenim elementima i ROG detaljima na svim hladnjacima.
Na stražnjem se I/O panelu nalazi djelomično plastika, a djelomično aluminij. U taj aluminij, koji je dio VRM hladnjaka je smješten i osvijetljeni ROG logo koji stvara zanimljive svjetlosne efekte. Asus nije pretjerivao s osvjetljenjem, i ovo je zapravo jedini osvijetljeni element što će se vjerujemo svidjeti mnogima. Stražnji I/O panel je vrlo bogato opremljen i uključuje:
- 2 x USB4 (40Gbps) porta (2 x USB Type-C)
- 1 x USB 20Gbps port (1 x USB Type-C s do 30W PD brzim punjenjem)
- 10 x USB 10Gbps portova (9 x Type-A + 1 x USB Type-C)
- 1 x HDMI port
- 1 x Wi-Fi Modul
- 1 x Realtek 5Gb Ethernet
- 2 x pozlaćena audio jacka
- 1 x Optical S/PDIF out port
- 1 x BIOS FlashBack tipka
- 1 x Clear CMOS tipka
Najzanimljivoji dio je dodatak USB 4.0 portova propusnosti do 40 Gbps što X670E ploče nisu imale. Tu je i brzo 30 W punjenje uređaja što će se svidjeti mnogima koji koriste računalo za napuniti pametni telefon, tablet ili neki drugi uređaj.
Tu se nalazi i WiFi 7 modul s novim tipom konektora, koji podržava tri frekvencijska spektra (2,4/5/6 GHz), 320 MHz kanale i donosi maksimalnu propusnost od 6,5 Gbps. Uz to, podržava i Bluetooth v5.4. Ono što je jako bitno za napomenuti je da je WiFi 7 podržan samo od strane Windowsa 11 Pro u verziji 24H2. WiFi radi jako dobro, prijem je snažan i u prostoriji iznad routera i nema nikakvih smetnji.
Ploča donosi vrlo sličnu napojnu jedinicu kao i prethodnica, a riječ je o 18 + 2 + 2 faznom dizajnu sa 110-amperskim pametnim power stageovima, tj. integriranim MOSFET-ima SiC850A. Kao i kod prethodnice, VRM kontroler (DIGI+) se nalazi s donje strane ploče, tj. na drugoj strani PCB-a s 8-slojeva. Korišteni su 5K solid kondenzatori i kvalitetne prigušnice na VRM jedinici, pa problema s isporukom veće količine snage i procesoru kao što je Ryzen 9 9950X ne bi trebalo biti problema.
Hladnjaci su malo povećani u odnosu na one prošle generacije, no i zagrijavanje je povećano – IC termometrom smo izmjerili čak 76,6°C na najtoplijem dijelu. Jasno je kako 9950X troši velike količine energije, pa će biti zanimljivo vidjeti kakve su mu performanse na ovoj ploči. Tu je još jedan manji hladnjak koji ima za zadatak ohladiti Realtekov 5-gigabitni Ethernet kontroler.
Na desnoj i gornjoj strani ploče su smješteni uobičajeni konektori, kao i Start te Flex-Key tipke. Tu je i LED dijagnostika, a zanimljivo je kako su svi 4-pinski konektori na gornjoj strani pokriveni gumenim čepićima s ROG logoima – sviđa nam se pažnja posvećena detaljima. Ispod LED dijagnostike se nalazi i POST dijagnostika s četiri malene LED-ice. Oko AM5 socketa je dovoljno mjesta za sve hladnjake, a desno od njega su četiri memorijska DIMM utora. Četiri slota maksimalno podržavaju 192 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 8.000 MT/s za Ryzen 9000 i 7000 serije, te do 8.400 MT/s za Ryzen 8000 seriju procesora. Naravno, sweet spot za sve procesore je i dalje 6.000 MT/s. Korištena je zanimljiva NitroPath DRAM tehnologija koja smanjuje interferencije uz pomoć kraćih pozlaćenih kontakata i optimiziranih vodova signala unutar matične ploče.
Na južnom se dijelu ploče kao i obično nalaze M.2 i PCIe slotovi, a u ovom slučaju i veliki hladnjak za dva X870 čipseta, kao i svi oni headeri, utičnice i portovi uobičajeni za donji rub ploče. Zu je i baterija, jumper za CPU Overvolt, konektori za temperaturne senzore, prekidač za alternativni PCIe mod itd. Sve je uredno složeno. Audio jedinica je ROG SupremeFX 7.1 Surround Sound High Definition se Audio CODEC-om ALC4080 što se i nije mijenjalo u odnosu na prethodnicu. ALC4080 CODEC podržava 120 dB SNR playback, 113 dB SNR snimanje, 32-bit/384 kHz playback, a tu su i kvalitetni audio kondenzatori, Savitechovo SV3H712 pojačalo za slušalice, pozlaćeni jackovi, itd.
Gornji PCIe x16 slot podržava PCIe 5.0 standard te radi u punoj x16 propusnosti barem s Ryzenima 9000 i 7000 serije. S Ryzenima 8000 serije radi u PCIe 4.0 x16 modu. Ima i metalnu košuljicu da izdrži pritisak masivnijih grafičkih kartica. Donji PCIe 4.0 x16 slot radi s x4 propusnosti.
Druga strana ploče (donja), je zanimljivo prošarana Strix i ROG elementima na PCB-u a tu kao najveći element vidimo donji nosač za mehanizam za montažu hladnjaka na ploču. Ujedno, kao što smo već i spomenuli, ovdje se nalazi i VRM kontroler kao i još neki elektronički elementi ploče.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
AutomobiliObjavljeno prije 18 minuta
Koji usisavač kupiti?Objavljeno prije 56 minuta
OT: P: Iphone 16 pro MAX 256Objavljeno prije 1 sat
Nvidia GeForce RTX 50X0 series (Blackwell)Objavljeno prije 1 sat
Mrea po stanuNovosti
Sretan Božić!
Sretan i blagoslovljen Božić vam želi PCEkspert uredništvo! Pročitaj više
Evo na kojim laptopima se možete najbolje zabaviti
Blagdansko vrijeme obično donosi više slobodnog vremena za opuštanje i zabavu. Volite li videoigre, imamo preporuku koje laptope odabrati. Neki ljudi ne kriju, dok drugi tek stidljivo priznaju da im videoigre spadaju u omiljenu zabavu. Čak... Pročitaj više
Honor GT Oasis - otvara novo natjecanje za zaštitu očiju u e-sportu
HonorGT službeno je izašao. Prednja strana opremljena je 6.7-inčnim AI Oasis inovativnim zaslonom za zaštitu očiju. Usvaja tehnologiju zatamnjenja ultra visoke frekvencije od 3840 Hz i nultog rizika, što se može nazvati prekretnicom u kontr... Pročitaj više
Američka ministrica trgovine: "Beskorisno je suzdržavati Kinu u proizvodnji čipova"
Američka ministrica trgovine Gina Raimondo nedavno je u intervjuu izjavila da bi se SAD trebao više usredotočiti na domaća ulaganja u inovacije umjesto nametanja zabrana i sankcija. Rekla je: "Pokušaj obuzdavanja Kine je uzaludan zadatak."... Pročitaj više
Novi pametni telefoni su gori od starih! Što to znači za korisnike?
Trend smanjenja performansi novih pametnih telefona u odnosu na stare modele izaziva zabrinutost među korisnicima, a u mnogim slučajevima to može biti iznenađujuće. U 2022. godini, na primjer, POCO X4 Pro bio je znatno sporiji od svog preth... Pročitaj više
Sve novosti