Ovdje su svi potvrđeni Snapdragon 8 Elite telefoni (do sada)
Objavljeno prije 28 dana - Sanja Ledinek
Ovdje su svi potvrđeni Snapdragon 8 Elite telefoni (do sada)
Qualcomm je tijekom Snapdragon Summita najavio svoju platformu Snapdragon 8 Elite, a ona donosi generacijska poboljšanja u performansama i učinkovitosti, nadmašujući čak i najnoviji Appleov A18 Pro. Mnogi proizvođači pametnih telefona već su najavili svoje nadolazeće uređaje s platformom 8 Elite. Ako vam se ne čini da ih sve možete pratiti, evo popisa svih Snapdragon 8 Elite telefona koji će uskoro biti predstavljeni.
Od Xiaomija do Samsunga i OnePlusa, mnogi proizvođači uključili su se u utrku za lansiranje prvog uređaja koji pokreće 8 Elite. Ovdje su svi pametni telefoni sa Snapdragon 8 Elite procesorom s njihovim potvrđenim ili očekivanim datumima predstavljanja. Imajte na umu da ovaj popis nije prema redoslijedu datuma objavljivanja.
OnePlus 13
- Datum lansiranja: 31. listopada 2024
OnePlus 13 ima malo drugačiji dizajn stražnje strane, BOE mikro-zakrivljeni X2 2K zaslon. Bit će napajan s baterijom od ~ 6100 mAh sa 100 W žičanim i 50 W bežičnim punjenjem.
Qualcomm tvrdi da Snapdragon 8 Elite ima 45% veću učinkovitost nego prošle godine, što bi, u kombinaciji s baterijom od 6100 mAh , trebalo učiniti da telefon traje mnogo dulje. Slično tome, i Oxygen OS 15 i Color OS 15 trebali bi donijeti više AI značajki na stol, a poboljšani Hexagon NPU s 45% povećanjem performansi i učinkovitosti trebao bi pomoći u tome.
Serija Galaxy S25
- Datum lansiranja: siječanj 2025
Kao i svake godine, Galaxy S25 Ultra će ove godine pokretati najsuvremeniji Snapdragon, odnosno Snapdragon 8 Elite. Što se tiče standardnih S25 i S25+, još uvijek postoje neizvjesnosti oko toga hoće li imati Snapdragon 8 Elite ili neki drugi SoC. Osim procesora, S25 serija će dobiti nekoliko dizajnerskih promjena i bolje kamere na S25 Ultra.
Xiaomi 15
- Datum lansiranja: listopad 2024
Serija Xiaomi 15 bit će jedna od prvih koju će pokretati Snapdragon 8 Elite SoC. Iako još nemamo točan datum izlaska, Xiaomi je nedavno poslao pozivnice svojim Mi fanovima. Serija Xiaomi 15 sastojat će se od tri telefona kao i prošle godine — Xiaomi 15, Xiaomi 15 Pro i Xiaomi 15 Ultra. Leica partnerstvo će se vjerojatno nastaviti i Xiaomi 15 će biti kompaktan uređaj, baš kao i Xiaomi 14. Iako ne znamo točne specifikacije 15 Ultra, šuška se da će dolaziti sa 6,36-inčnim 1,5K 120 Hz AMOLED zaslon sa 16 GB RAM-a , UFS 4.0 pohranom i baterijom od 4900 mAh sa 100 W žičanim i 50 W bežičnim punjenjem.
iQOO 13
- Datum lansiranja: 30. listopada 2024
iQOO 13 je sljedeći uređaj na ovom popisu za koji je potvrđeno da će biti lansiran sa Snapdragon 8 Elite SoC. Tvrtka je također zadirkivala lansiranje u Indiji, koje će, ako moramo pogađati, biti krajem studenog ili u prvih nekoliko tjedana prosinca. Očekuje se da će telefon imati 6,82-inčni 2K 144Hz LTPO AMOLED zaslon i bateriju od 6150 mAh s nevjerojatnim brzim punjenjem od 120 W koji bi se trebao dobro upariti s 8 Elite. Osim toga, tvrtka je potvrdila dvostruke zvučnike master bubnja i 1016H motor za bolju optiku.
Realme GT 7 Pro
Realme je izbacio valove u segment pametnih telefona ispod 450 dolara lansiranjem GT 6 Pro na potkontinentu prošle godine. Sadržao je tada tek lansirani Snapdragon 8 Gen 3, a čini se da će proizvođač učiniti isto s GT 7 Pro . Realme je nedavno otkrio da će nadolazeći GT 7 Pro pokretati najnoviji 8 Elite SoC. Još uvijek ne znamo točne specifikacije, ali više bi trebalo biti otkriveno kako se približavamo datumu lansiranja 4. studenog 2024. Primijećen je na Geekbenchu prije nekoliko dana s brojem modela RMX5010 sa 16 GB RAM- a i Realme UI 6.0 temeljenim na Androidu 15 .
ROG Phone 9
- Datum lansiranja: 19. studenog 2024
ASUS je nedavno otkrio da će njegov nadolazeći ROG Phone 9 usmjeren na igre sadržavati Snapdragon 8 Elite. Tvrtka je također podijelila službene prikaze uređaja koji potvrđuju ravan zaslon, sličan modul kamere kao što je ROG Phone 8 i svijetleći ROG logo .Slogan lansiranja ROG Phone 9 je “AI on, Game on”, što sugerira da bi telefon mogao uključivati AI značajke koje korisnici mogu isprobati ili poboljšati cjelokupno iskustvo igranja. Osim toga, vrlo malo se zna o uređaju.
Serija HONOR Magic7
- Datum lansiranja: 30. listopada 2024
HONOR je lansirao Magic7 seriju tijekom Snapdragon Summita i najavio da će je pokretati Snapdragon 8 Elite SoC. Serija Magic7 sastoji se od dva uređaja — HONOR Magic7 i Magic7 Pro. Očekuje se da će tvrtka također predstaviti svoje najnovije korisničko sučelje MagicOS 9.0 temeljeno na Androidu 15 23. listopada. Što se tiče značajki i specifikacija, očekuje se da će telefoni imati novi Autopilot AI na uređaju pod nazivom Yoyo koji može naručiti nešto za vas, organizirati obavijesti i još mnogo toga. Magic7 Pro će se pohvaliti 6,82-inčnim 2K OLED zaslonom sa 120Hz osvježenjem, LPDDR5X RAM-om i UFS 4.0 pohranom. Uređaj će napajati baterija od 5.800 mAh sa 100W žičanim i 66W bežičnim punjenjem.
REDMAGIC 10 Pro
Najave drugih marki zasjenile su nadolazeći gaming telefon REDMAGIC. Tvrtka je objavila ( putem X ) da će njen nadolazeći telefon, REDMAGIC 10 Pro, sadržavati Snapdragon 8 Elite SoC. Za sada se ne zna mnogo o dizajnu i specifikacijama, ali više detalja trebalo bi se pojaviti kako se budemo približavali lansiranju. Prethodni telefon za igrice tvrtke, REDMAGIC 9S Pro, imao je 6,8-inčni AMOLED zaslon s brzinom osvježavanja od 120Hz . Željeli bismo da ga REDMAGIC podigne na 144 Hz ili 165 Hz ove godine. Kapacitet baterije 10 Pro mogao bi biti jednak kapacitetu 9S Pro od 6500 mAh s brzim punjenjem od 80 W. Također bismo trebali vidjeti poboljšanja u sustavu hlađenja uređaja.
I to su svi uređaji koji se lansiraju s najnovijim Snapdragon 8 Elite SoC-om do sada.
Objavljeno prije 28 dana
Kioxia Exceria Plus G2 Portable
Kioxia najavljuje EXCERIA PLUS G2 prijenosnu SSD seriju – novo rješenje za vanjsku pohranu.
Koristeći KIOXIA SSD tehnologiju i BiCS FLASH 3D flash memoriju, prijenosna SSD serija EXCERIA PLUS G2 ima kompaktan, elegantan i praktičan dizajn koji je idealan za korisnike koji su u pokretu i kreatore sadržaja. Prijenosna SSD serija KIOXIA EXCERIA PLUS stavlja naglasak na bezvremenski dizajn i prenosivost sa svojim elegantnim kućištem džepne veličine. Kompaktna i laka za držanje, ova prijenosna SSD serija stane do 2 TB podataka na dlan vaše ruke.
Manje i lakše u usporedbi sa svojim nagrađivanim prethodnikom, novo aluminijsko kućište prijenosnog SSD-a EXCERIA PLUS G2 dodatno poboljšava ergonomiju dok omogućuje učinkovito odvođenje topline tijekom velikih radnih opterećenja. S brzinama do 1050MB/s čitanja i 1000MB/s pisanja, EXCERIA PLUS G2 prijenosna SSD serija ima tanki USB Type-C konektor s USB 3.2 Gen2 sučeljem koji omogućuje brzi prijenos 4K videa i fotografija visoke rezolucije.
Kapaciteti će biti ponuđeni u 500GB, 1TB i 2TB. Kompatibilan izvan kutije s Windows OS-om, macOS-om, iPadOS-om, Androidom, PS4, PS4 Pro, PS5 i Xbox Series X/S, svaki prijenosni SSD EXCERIA PLUS G2 također uključuje i Type-C do A i Type-C na C kabel kako bi se osigurala kompatibilnost na trenutnim i naslijeđenim sustavima. Za održavanje i nadzor, korisnici mogu koristiti KIOXIA SSD Utility softver za upravljanje i čak dodati dodatni sloj sigurnosti sa zaštitom lozinkom.
Prijenosni SSD EXCERIA PLUS G2 bit će dostupan u četvrtom kvartalu 2024.
Objavljeno prije 28 dana
ViewSonic omogućuje novu razinu igranja na konzolama novim projektorima X1-4K Pro i X2-4K Pro
ViewSonic Corp. predstavlja dva nova projektora — modele X1-4K Pro i X2-4K Pro. Dizajnirani kako bi podigli iskustvo igranja na konzoli, ovi projektori omogućuju prikaz slike u razlučivosti QHD (1440p) uz brzinu osvježavanja od 120 Hz, osiguravajući ultra-glatko igranje i detaljne slike na površini dijagonale veće od 100 inča. Nadopunjujući 4K UHD vizualne performanse, ugrađeni Harman Kardon zvučnici pružaju zvuk kino kvalitete, dok integrirani Google TV pruža besprijekoran pristup širokom spektru opcija streaminga, stvarajući istinski impresivno i sveobuhvatno iskustvo kućne zabave.
Projektori X1-4K Pro i X2-4K Pro podižu imerzijski doživljaj u igrama na neviđene razine. Ovi modeli nude QHD (1440p) rezoluciju pri brzini osvježavanja od 120 Hz, omogućujući nevjerojatno glatko igranje s jasnoćom na dijagonalama većim od 100 inča. Ultranisko kašnjenje ulaza od 4,2 ms i stopa osvježavanja od 240 Hz (pri razlučivosti 1080p) omogućuju natjecateljskim igračima da se u potpunosti uključe u akciju, doživljavajući svaki trenutak s neusporedivom preciznošću i odzivom.
Objavljeno prije 28 dana
ASUS obilježava prvu godišnjicu preuzimanja NUC portfolia s bitnim postignućima i AI inovacijama
ASUS vodi AI mini PC revoluciju s lansiranjem prvog AI NUC-a na svijetu, a sve pokreće Intel Core Ultra (serija 2) procesor!
ASUS je objavio značajna postignuća i pokrenuo revolucionarne inovacije s umjetnom inteligencijom nakon službenog preuzimanja NUC portfelja od Intela u listopadu 2023. godine. Ovo je prvi put da ASUS sudjeluje u tako velikoj industrijskoj tranziciji. Tijekom prošle godine, ASUS je uspješno prebacio korisnike sa starog Intel NUC portfelja na ASUS NUC portfelj. ASUS NUC računala sada su sinonim za visoke performanse, iznimnu kvalitetu i pouzdanost.
Ove značajke osiguravaju da ASUS NUC predvodi tržište, nudeći alternativu tradicionalnim stolnim računalima u kompaktnom, mini formatu, pružajući korisnicima napredna i pouzdana računalna rješenja. Bilo da se radi o profesionalnim radnim opterećenjima, igranju ili AI aplikacijama, ASUS NUC pruža snagu i stabilnost potrebnu za najzahtjevnije zadatke, omogućujući korisnicima da uspješno napreduju u eri umjetne inteligencije.
“Dok obilježavamo prvu godišnjicu uspješne akvizicije NUC portfelja od Intela, ostajemo predani pomicanju granica inovacija i pružanju najsuvremenije tehnologije našim klijentima“, rekla je Jackie Su, viša potpredsjednica i sudirektorica poslovnu grupu Otvorene platforme i AIoT. “Uvođenje prvog mini računala s umjetnom inteligencijom na svijetu i besprijekoran prijelaz za postojeće korisnike NUC-a naglašava našu predanost održavanju naše vodeće pozicije u industriji.”
Prvo mini računalo s umjetnom inteligencijom na svijetu s procesorom Intel Core Ultra (serija 2) i Microsoft Copilot+ ASUS nastavlja pomicati granice onoga što je moguće u industriji osobnih računala uvođenjem AI NUC – prvog mini računala s inteligencijom na svijetu s procesorom Intel Core Ultra ( Serija 2) i funkcija Microsoft Copilot+. Ovi AI NUC-ovi imaju najnovije NPU, GPU i CPU arhitekture, omogućujući korisnicima stvaranje za budućnost AI. ASUS NUC 14 Pro AI, koji je nedavno predstavljen na sajmu IFA 2024, omogućuje korisnicima da iskuse sljedeću razinu performansi umjetne inteligencije, otvarajući nove mogućnosti za napredne računalne zadatke. Ovo kompaktno računalo predstavlja mini računalo alternativu prijenosnim računalima s umjetnom inteligencijom, nudeći fleksibilnije opcije za računalstvo vođeno umjetnom inteligencijom. Osim toga, ROG NUC/NUC 14 Performance predstavlja novo proširenje ASUS-ove AI NUC ponude. ROG NUC i NUC 14 Performance označavaju značajan napredak u ultrakompaktnom računalstvu. Ovi su uređaji prikladni i za igrače i za komercijalne svrhe, integrirajući visoke performanse u kompaktne dizajne.
Za više informacija o ASUS-u i njegovom asortimanu inovativnih proizvoda, posjetite ASUS AI NUC.
(promo)
Objavljeno prije 28 dana
10 savjeta za postizanje najboljeg zvuka iz žičnih ili Bluetooth slušalica
Ako vam se ikada činilo da slušanje glazbe ili gledanje filma na vašem Android telefonu ima lošu kvalitetu zvuka, niste jedini. Kao što mnogi audiofili tvrde, kvalitetan par slušalica može napraviti veliku razliku. Međutim, audiofilske slušalice često su vrlo skupe i nisu dostupne svima. Srećom, postoje načini na koje možete poboljšati kvalitetu zvuka svojih postojećih slušalica. Pogledajmo deset korisnih savjeta. Iako ne postoji brzo rješenje, ovih deset metoda sigurno će poboljšati vaše iskustvo slušanja.
Onemogućite apsolutnu glasnoću za Bluetooth uređaje
Ako ne možete jasno čuti zvuk na svom Android uređaju, provjerite je li apsolutna glasnoća isključena u izborniku za razvojne programere. Apsolutna glasnoća kontrolira razinu glasnoće između Bluetooth uređaja i telefona. Iako je ova značajka korisna u mnogim situacijama, neki Bluetooth uređaji je ne podržavaju, što može rezultirati preglasnim zvukom ili nemogućnošću pravilnog upravljanja glasnoćom. Ako čujete izobličenje i šum, najbolje je jednostavno isključiti ovu postavku. Slijedite korake u nastavku da biste ga onemogućili:
- Otvorite “Postavke” > “O telefonu” ili “Postavke” > “O telefonu” > “Informacije o softveru”.
- Dodirnite broj verzije sedam puta da biste otvorili izbornik za razvojne programere.
- U opcijama za razvojne programere uključite opciju “Onemogući apsolutnu glasnoću”.
Podesite postavke ekvilizatora (EQ)
Različite slušalice imaju različite zvučne potpise. Na primjer, slušalice više klase obično su uravnoteženije, dok jeftinije slušalice često naglašavaju bas. Ekvilizator (EQ) omogućuje vam podešavanje glasnoće različitih frekvencijskih raspona kako biste postigli željeni ton. Koristite EQ za prilagodbu jasnoće audio izlaza.Neki ljudi preferiraju pojačani bas, dok drugi vole uravnoteženiji zvuk. Svaka slušalica ima svoj jedinstveni zvučni potpis, naglašavajući različite aspekte u glazbi i čineći da zvuči na određen način. Na primjer, slušalice više klase često su podešene tako da budu uravnoteženije, što znači da su sve frekvencije jednako zastupljene, omogućujući korisniku da čuje glazbu onako kako je glazbenik čuje u studiju. S druge strane, jeftinije slušalice obično naglašavaju bas (ali ne nužno kvalitetno), jer to više odgovara širem krugu korisnika.Ekvilizator (EQ) omogućuje podešavanje glasnoće različitih frekvencijskih raspona kako bi se postigla tonska ravnoteža i dobila kvaliteta zvuka koju korisnik želi. Povećavanjem ili smanjenjem određenih frekvencija, korisnici mogu prilagoditi jasnoću zvuka. Na primjer, ako slušate glazbu u bučnom okruženju i želite pojačati srednje frekvencije, možete to učiniti slijedeći ove korake:
- Otvorite “Postavke” > “Zvuk i vibracija” > “Kvaliteta zvuka i efekti” > “Ekvilajzer”.
- Odaberite unaprijed postavljenu postavku (kao što su rock, pop, jazz i slično) s popisa dostupnih opcija.
- Koristite klizač za podešavanje glasnoće dok ne pronađete ugodnu razinu.
Nakon što prilagodite postavke, vratite se na glavni izbornik. Također, možete uključiti Dolby Atmos za dodatno poboljšanje zvuka. Ako vam ne odgovara tvornički zvučni potpis vaših slušalica, upotrijebite ekvilizator kako biste ga prilagodili vlastitim preferencijama. Neke Bluetooth slušalice imaju vlastitu aplikaciju koja omogućuje dodatne prilagodbe, no ako slušalice koje koristite nemaju tu opciju, možete izravno prilagoditi EQ na vašem mobilnom uređaju.
Audiofili često preporučuju ravan ili uravnotežen zvučni potpis, ali slobodno eksperimentirajte s frekvencijama.
Promijenite postavke Bluetooth kodiranja
Iako audiofili obično preferiraju žičane slušalice zbog bolje kvalitete zvuka, to ne znači da ste osuđeni na lošiju kvalitetu s Bluetooth slušalicama. Kvaliteta zvuka Bluetooth slušalica uvelike ovisi o vrsti Bluetooth kodeka koji se koristi. Bluetooth kodek je softver koji omogućuje bežični prijenos između dva uređaja, poput mobilnog telefona i audio prijamnika (slušalica ili zvučnika). Ukratko, on upravlja prijenosom audio signala putem Bluetootha. Jedan od načina poboljšanja kvalitete zvuka na Android uređajima je promjena postavki Bluetooth kodiranja. Ovo je korisna značajka koju iPhone uređaji nemaju. Međutim, za bolje rezultate, slušalice ili zvučnici koje koristite također moraju podržavati odabrani kodek visoke razlučivosti. Različiti kodeci imaju različite prednosti: neki su bolji u održavanju konzistentne kvalitete zvuka, dok drugi smanjuju kašnjenje (latenciju). Ako je cilj dobiti najbolji zvuk (na račun dodatne latencije, veće potrošnje energije), dobri izbori su LDAC, aptX HD, aptX Lossless i LHDC.
Preuzmite glazbu u formatu visoke kvalitete
Streaming bez gubitaka ili preuzimanje visokokvalitetnih audio datoteka ključno je ako želite najbolju moguću kvalitetu zvuka na svom Android uređaju. Općenito, što je veća brzina prijenosa (bitrate), to će glazba zvučati bolje. Iako većina ljudi koristi MP3 format zbog njegove široke dostupnosti i podrške na mnogim uređajima, MP3 ne nudi uvijek vrhunsku kvalitetu zvuka. Zbog kompresije podataka, MP3 često gubi dio detalja iz originalnog zapisa. Stoga, za najbolje iskustvo slušanja, preporučuje se preuzimanje glazbenih datoteka u kvalitetnijim formatima, poput FLAC-a (Free Lossless Audio Codec), koji omogućuje besprijekornu reprodukciju glazbe bez gubitka kvalitete.
Podesite glazbene postavke aplikacije za streaming
Većina ljudi danas koristi streaming platforme za slušanje glazbe, poput Spotifyja, koje nude postavke za prilagodbu boljeg iskustva slušanja. Aplikacije poput Spotifyja omogućuju korisnicima da odaberu razinu kompresije glazbe tijekom streaminga putem Wi-Fi-ja ili mobilnih mreža, pri čemu manja kompresija može značajno poboljšati kvalitetu zvuka. Evo preporučenih postavki za Spotify:
- Otvorite Spotify i odaberite Postavke.
Pomaknite se prema dolje i uključite opciju za normalizaciju glasnoće kako bi sve pjesme bile reproducirane na istoj glasnoći. - Podesite razinu glasnoće na Normalno, Glasno ili Tiho prema svojim željama.
- Sada se pomaknite prema dolje kako biste pronašli odjeljak “Kvaliteta zvuka” i odaberite koliko visoku ili nisku želite da kvaliteta zvuka bude kada slušate putem Wi-Fi ili mobilnog uređaja.
Viša kvaliteta zvuka koristit će više podataka, stoga je nemojte postavljati previsoko ako su vaši mobilni podaci ograničeni. Također, većina streamera ima slične postavke za podešavanje kvalitete zvuka, a Tidal nudi najbolju kvalitetu zvuka.
Koristite Googleovu aplikaciju Sound Amplifier
Googleova aplikacija Sound Amplifier služi kao alat za poboljšanje zvuka na vašem uređaju, posebno za osobe s oštećenjem sluha. Aplikacija pojačava glasnoću i filtrira frekvencije zvuka, čime poboljšava ukupnu kvalitetu zvuka. Prvi korak je odabrati vrstu zvuka koju želite prilagoditi, poput zvuka s mikrofona vašeg telefona ili medijskih datoteka. Povežite svoje žičane ili bežične slušalice, zatim uključite opcije Noise Cancellation (uklanjanje buke) i Enhanced Slider (poboljšani klizač). Pomoću klizača možete pojačati više ili niže frekvencije, ili prilagoditi tiše zvukove prema vlastitim preferencijama. Ova aplikacija omogućuje korisnicima uživanje u glazbi, videozapisima, pa čak i pozivima s većom jasnoćom i boljim zvukom, što pomaže u poboljšanju razumijevanja slušanjem kada su okruženi pozadinskom bukom ili drugim smetnjama.
Odlazak u tihu sobu
Prvi korak za poboljšanje vašeg iskustva slušanja jest otići u tihu sobu. Ako se nalazite na bučnom mjestu poput autobusne stanice, željezničke stanice ili parka, ambijentalna buka može ometati zvuk koji slušate. Iako Bluetooth slušalice s aktivnim poništavanjem buke mogu pomoći u blokiranju vanjskih zvukova, ništa ne može nadmašiti mirnu sobu bez ometajuće buke. Osim što eliminira pritisak na uši uzrokovan funkcijom poništavanja buke, tiha okolina također štedi energiju baterije, što vam omogućuje dulje uživanje u glazbi. U mirnom okruženju možete smanjiti glasnoću, a smanjenje glasnoće može poboljšati kvalitetu zvuka, osobito kod jeftinijih slušalica koje često gube kvalitetu zvuka pri većoj glasnoći. Dakle, malo smanjivanje glasnoće može vratiti neke izgubljene detalje u glazbi.
Koristite odgovarajuće štitnike za uši ili čepiće za uši
Vaše slušalice mogu zvučati nevjerojatno, ali bez odgovarajućeg prianjanja nećete dobiti iskustvo koje reklamira dobar tekstopisac. Over-ear slušalice obično nemaju ovaj problem jer slušalice obično pokrivaju cijelo uho korisnika. Nasuprot tome, slušalice koje se stavljaju u uho, kao što su istinske bežične Bluetooth slušalice, slušalice za monitor (IEM) i žičane slušalice obično nude više ušnih nastavaka. Isprobajte svaku veličinu kako biste vidjeli što vam najbolje odgovara. Najbolja kombinacija je ona koja je udobna za nošenje i izolira korisnika od okolne buke. Također, isprobajte čepiće za uši od materijala koji nisu silikon, poput pjene, gume ili hibrida.
Koristite vanjski DAC
Od mobilnih telefona preko tableta do prijenosnih računala, ovi tehnološki proizvodi imaju ugrađene DAC (digitalne audio pretvarače), koji mogu pretvoriti digitalni zvuk u analogne signale, omogućujući vam slušanje glazbe. Problem je što ovi uređaji nisu posebno dizajnirani za slušanje glazbe, pa DAC kvaliteta nije visoka, ponekad čak i loša. U ovom slučaju, vanjski prijenosni DAC može pomoći u poboljšanju kvalitete zvuka ili čak možete kupiti namjenski glazbeni player s ugrađenim DAC-om i sustavom pojačala.
Očistite utičnicu za slušalice
Ako koristite žičane slušalice, provjerite je li utičnica za slušalice čista. Utičnica za slušalice puna prašine i dlačica može blokirati signal i proizvesti neugodno šištanje, zujanje i druge statične zvukove. Postoji nekoliko načina za čišćenje utičnice za slušalice, ali najbrži i najlakši način je korištenjem puhalice za puhanje zraka u utičnicu za slušalice. Zatim uložite u čepove za prašinu kako biste zatvorili otvor za slušalice kada ih ne koristite.
Objavljeno prije 28 dana
Monitor za igre ne možete kupiti bez razmišljanja
Iako cijene gaming i e-sport monitora postaju sve niže, a modeli s brzinom osvježavanja od 100Hz i više dostupni su već za stotinjak eura važno je da ne kupujete bez razmišljanja. Naime, postoje mnogi parametri koji značajno utječu na performanse monitora, vaše iskustvo u igrama i, u konačnici, rezultate. Pogledajmo koji su to faktori.
Prije svega, sve slike na monitoru dolaze iz grafičke kartice. Ako vaša grafička kartica nije dovoljno snažna, može generirati samo 30 do 40 FPS-a (slika u sekundi), što ograničava maksimalnu brzinu osvježavanja zaslona. Primjerice, za igru kao što je Shadow of the Tomb Raider, za postizanje e-sport razine s više od 100 FPS-a pri 1080p rezoluciji, potrebna vam je grafička kartica poput AMD RX 6800 ili NVIDIA RTX 3070. Za 2K rezoluciju ili postizanje više od 100 FPS-a, trebali biste razmisliti o modelima poput RTX 3080. Ako grafička kartica ne podržava ove zahtjeve, bolje je prvo uložiti u njenu nadogradnju prije nego što kupite novi monitor.
Pri nižim brzinama sličica u sekundi ne samo da ćete primijetiti „treperenje” ili gubitak sličica pri brzim pokretima na ekranu, nego će doći i do problema poput “trganja” zaslona, što može uzrokovati umor prilikom dugotrajnog igranja. U tom slučaju, neophodna je ne samo grafička kartica visokih performansi, već i podrška za tehnologije protiv trganja, kao što su FreeSync (za AMD kartice) ili G-Sync (za NVIDIA kartice). Također, nakon spajanja monitora, ove funkcije morate omogućiti u postavkama upravljačkog programa grafičke kartice.
Visoki FPS i brzina osvježavanja zahtijevaju brzu obradu podataka, a tehnologije poput FreeSync i G-Sync ovise o mogućnosti sinkronizacije tih podataka. Zato je ključno koristiti HDMI ili DisplayPort sučelja. Prilikom kupnje novog monitora, preporuča se da podržava HDMI 2.0 i DP 1.4 ili novije verzije. Sučelja poput DVI i VGA danas više nisu od pomoći za moderne igre i samo zauzimaju prostor.
Svjetlina je još jedan ključan faktor. Dizajni igara često koriste tamnije scene kako bi smanjili zahtjeve za performansama i povećali FPS, no važno je da monitor ima dovoljno visoku svjetlinu kako bi te scene bile vidljive. Međutim, visoka svjetlina može biti previše intenzivna za svakodnevnu upotrebu, pa je važno imati mogućnost brzog prilagođavanja ili upravljanja svjetlinom na različitim dijelovima ekrana.
U tom smislu, mini-LED monitori imaju prednost jer mogu pružiti prilagodljivo pozadinsko osvjetljenje za različite zone zaslona. Tako je moguće posvijetliti određene dijelove ekrana, dok tamniji dijelovi ostaju tamni, čime se poboljšava ukupna kvaliteta slike. No, cijena ovakvih monitora još uvijek je visoka, iako počinje padati, pa oni koji nisu u žurbi mogu pričekati povoljnije ponude.
Vanjski dizajn monitora također je bitan, kao što su mogućnost podešavanja visine, gumbi za brzo podešavanje i uski okviri koji omogućuju lakšu postavu sustava s više monitora. Što se tiče veličine, rezolucije i raspona boja, to možete odabrati prema vlastitim željama. Imajte na umu da računalo ne koristite samo za igre, pa obratite pažnju i na značajke poput zaštite za oči, mogućnosti rotacije i druge funkcionalnosti korisne za svakodnevnu upotrebu.
Objavljeno prije 28 dana
Što je strojno učenje? (ML)
Strojno učenje postalo je ključna tehnologija koja potiče napredak u mnogim područjima. Ukratko, strojno učenje omogućuje računalima da uče iz podataka i zatim predviđaju i donose prosudbe o novim podacima. Ova tehnologija omogućuje računalima da koriste postojeće podatke kako bi obučila određene algoritamske modele, shvatila temeljne zakone koji stoje iza podataka i postigla točna predviđanja ili klasifikaciju novih podataka. Proces je sličan učenju kod ljudi, gdje se iskustvo akumulira kako bi se riješili novi problemi.
Strojno učenje nije izolirano, već je interdisciplinarna disciplina koja integrira teoriju vjerojatnosti, statistiku, informatiku i druge znanosti. Osnovni koncept je trenirati model unošenjem velikih količina podataka za obuku, kako bi model mogao razumjeti zakone sadržane u podacima i točno klasificirati ili predvidjeti nove ulazne podatke. Ovaj proces ne bi bio moguć bez podrške velikih količina podataka, koji pružaju “materijal za učenje” za strojno učenje.
Nakon što razumijemo osnovne pojmove strojnog učenja, možemo detaljnije razmotriti različite metode učenja. Prema različitim metodama učenja i primjenama, strojno učenje može se podijeliti u četiri kategorije: nadzirano učenje, učenje bez nadzora, polunadzirano učenje i učenje pojačanja.
Prva kategorija je nadzirano učenje. U ovom načinu učenja, uzorci podataka na kojima je model treniran imaju jasne ciljne vrijednosti. Nadzirano učenje uspostavlja veze između čimbenika u podacima i poznatih ishoda, omogućujući modelu da, uz dovoljno obuke, točno predvidi rezultate na novim podacima. Nadzirano učenje široko se koristi u klasifikacijskim i regresijskim problemima. Na primjer, prepoznavanje neželjenih poruka na mobilnim uređajima ili e-pošte koristi nadzirano učenje, gdje se povijesne poruke označavaju kao spam, a model se trenira na tim označenim podacima kako bi mogao prepoznati nove neželjene poruke.
Za razliku od nadziranog učenja, učenje bez nadzora ne zahtijeva da uzorci podataka imaju ciljne vrijednosti. Ova metoda učenja usmjerena je na analizu unutarnjih obrazaca i strukture podataka. Učenje bez nadzora često se koristi u analizi klastera i smanjenju dimenzionalnosti. Na primjer, u segmentaciji kupaca, kupci se mogu grupirati i analizirati prema pokazateljima ponašanja, omogućujući tvrtkama da razumiju različite grupe kupaca. Osim toga, učenje bez nadzora može se koristiti za smanjenje složenosti podataka i otkrivanje njihove temeljne strukture. Značajna prednost ove metode je u tome što je prikupljanje podataka jeftinije, jer nema potrebe za ručnim označavanjem.
Polunadzirano učenje kombinira nadzirano i učenje bez nadzora. Dio podataka sadrži ciljne vrijednosti, dok drugi dio nema. Korištenjem označenih i neoznačenih podataka, polunadzirano učenje može optimizirati različite zadatke poput klasifikacije, regresije, grupiranja i smanjenja dimenzionalnosti. Ova metoda je vrlo fleksibilna i praktična te omogućuje učinkovitu upotrebu ograničenih resursa za obuku, čime se poboljšavaju performanse modela.
Na kraju, tu je učenje pojačanja, sofisticiraniji pristup strojnom učenju. Ono naglašava kontinuiranu interakciju između sustava i okoline, s ciljem optimizacije strategija donošenja odluka kroz povratne informacije. Ova metoda ima široku primjenu u autonomnoj vožnji i robotici, gdje je potrebno kontinuirano prilagođavanje i rasuđivanje.
S kontinuiranim napretkom tehnologije i sve većom raznolikošću primjena, strojno učenje postaje sve prisutnije u različitim područjima. Od kontrole financijskih rizika do zdravstva, od pametne proizvodnje do pametnih gradova, strojno učenje pomoći će u rješavanju složenih problema i doprinositi održivom razvoju društva.
Objavljeno prije 28 dana
“Veliki generacijski skok u gamingu“ novog AMD procesora je samo 8%
Najbolji AMD-ov procesor za gaming je pred vratima. Kroz razne procurjele benchmarkove već smo saznali da bi mogao razočarati, a nove procurjele informacije samo to potvrđuju. Prema procurjelim AMD-ovim podacima, Ryzen 7 9800X3D mogao bi ponuditi blago poboljšanje u gamingu, iako će i dalje biti bolji od većine onoga što Zen 5 linija može pružiti.
VideoCardz je uspio dobiti ono što izgleda kao službeni marketinški opis Ryzen 7 9800X3D. U opisu se otkrivaju stvari poput predviđenog poboljšanja upute po ciklusu (IPC), gaminga i višeprocesorskih opterećenja. Izgleda kao prava stvar, ali kao i kod svih drugih procurjelih informacija, važno je zapamtiti da će se cijela priča saznati tek kada se processor zapravo testira.
Prema procurjelom opisu, AMD procjenjuje da će 9800X3D biti do 8% brži u igrama. Iako AMD to naziva “snažnim generacijskim skokom”, mnogi su očekivali nešto bolje, nešto više u skladu s poboljšanjima koja smo vidjeli s 5800X3D na 7800X3D. U prosjeku, većina recenzenata procjenjuje da je između 13% i 25% brži, ovisno o testnom sustavu. Ako AMD-ove procjene predviđaju da će 9800X3D biti samo 8% bolji, nije sigurno da će recenzenti moći izvući puno više performansi iz ovog čipa. Višestruki performansi izgledaju nešto bolje, s poboljšanjem od 15% u usporedbi s 7800X3D. AMD također otkriva da će procesor podržavati do DDR5-6000, ali podrška za overclocking memorije ide daleko iznad toga, sve do DDR5-8000 i više. Ryzen 7 9800X3D će raditi s većinom AM5 hladnjaka i sa svim AM5 matičnim pločama, uključujući najnovije X870E i X870 ploče. Specifikacije nisu iznenađenje, s obzirom na to da ima osam jezgri i 16 niti, iako je maksimalni boost clock niži nego što su neki očekivali, dosežući 5,2GHz. Međutim, procurjeli benchmarkovi pokazali su da procesor radi na 5,7GHz, pa bi ovo moglo biti netočno.
Iako AMD još nije potvrdio da je procesor koji će biti pušten u prodaju 7. studenog zapravo 9800X3D, svaka pojedina procurjela informacija ukazuje da će upravo taj CPU prvi biti lansiran. Čak i ako na kraju bude razočaravajuć, i dalje bi se mogao dobro prodavati zbog činjenice da je Ryzen 7 7800X3D gotovo posvuda rasprodan.
Objavljeno prije 28 dana
Obustavljena proizvodnja Vision Pro-a zbog male potražnje
Vision Pro napravio je veliki bum kada je lansiran ranije ove godine, ali novo izvješće pokazuje koliko je brzo interes splasnuo. Prošlo je samo osam mjeseci, ali The Information izvještava da se proizvodnja obustavlja sljedeći mjesec zbog “slabe potražnje”, a neki dobavljači su “već zaustavili proizvodnju komponenti još od ranog ljeta.” Vision Pro nikad nije bio zamišljen kao proizvod za masovno tržište. Vrlo malo proizvoda koji koštaju 3.499 dolara to mogu biti. Apple se nije bojao priznati ovo, ali ako je istina da je Apple već zaustavio proizvodnju, to ne sluti dobro za budućnost ove tehnologije.
Izvješće dolazi samo nekoliko dana nakon što je izvršni direktor Tim Cook dao intervju u kojem to prilično otvoreno priznaje.
“Po cijeni od 3.500 dolara, to nije proizvod za masovno tržište,” kaže Cook u intervjuu za The Wall Street Journal. “Trenutno je to proizvod za rane korisnike. Ljudi koji žele imati tehnologiju sutrašnjice danas — za njih je to namijenjeno. Srećom, ima dovoljno ljudi u toj skupini da je uzbudljivo.” To situaciju čini malo optimističnijom nego što izvori The Informationa kažu, ali znamo da Apple ima planove za nastavak Vision Proa s budućim headsetom, uključujući i jeftiniju početnu verziju te pravi Vision Pro 2. Posljednji put je rečeno da jeftiniji Vision dolazi 2025., dok bi Vision Pro 2 trebao stići 2026.
S druge strane, ovog ljeta The Information izvještava da je Apple već prekinuo rad na Vision Pro 2 kako bi favorizirao razvoj jeftinijeg modela.
Bez obzira na sve, zabrinjavajuće je da Vision Pro nema dovoljno potražnje da bi nastavio s proizvodnjom, posebno za proizvod koji neće biti ažuriran svake godine. Meta je također obustavila proizvodnju Quest Proa, s mogućim datumom izlaska za Quest Pro 2 postavljenim na 2027. godinu.
Objavljeno prije 28 dana
Ubisoft potvrđuje da istražuju nove Rayman igre
Ubisoft razmatra ponovno pokretanje franšize Rayman. Članovi tima iz Ubisoft Montpelliera, mnogi od kojih su nedavno radili na igri Prince of Persia: The Lost Crown, udružili su se s Ubisoft Milanom kako bi istražili mogućnost novih igara. Ubisoft Milan je prethodno radio na igrama Mario + Rabbids, koje su nedavno predstavile Raymana u DLC-u nazvanom Rayman in the Phantom Show.
Projekt je još uvijek u vrlo ranoj fazi razvoja. “Zadovoljstvo nam je potvrditi da su Ubisoft Montpellier i Ubisoft Milan nedavno započeli fazu istraživanja za Rayman brend. Projekt je još u ranim fazama i podijelit ćemo više detalja kasnije,” rekao je glasnogovornik. Jedna od osoba na projektu je Fawzi Mesmar, koji je postao potpredsjednik uredništva tvrtke 2021. godine i radio je na igri Beyond Good & Evil 2. Glasnogovornik je također potvrdio da je kreator Rayman serije Michel Ancel na projektu kao konzultant “kako bi osigurao konzistentnost unutar svemira.” Ancel je također bio izvorni redatelj igre Beyond Good & Evil 2, ali je napustio industriju video igara 2020. godine kako bi radio na utočištu za divlje životinje. Međutim, Kotaku (preko francuskih novina Libération) izvijestio je da je to bilo usred istrage o njegovom “toksičnom načinu upravljanja.” Ubisoftova izjava dolazi kao odgovor na izvješća da se radi specifično na remakeu Raymana s članovima tima iza Prince of Persia: The Lost Crown. Digital Trends je u utorak potvrdio da je većina razvojnih programera u Montpellieru koji su radili na Metroidvaniji premještena na druge projekte. Insider Gaming tvrdi da sada rade na Beyond Good & Evil 2, novoj glavnoj igri Ghost Recona i remakeu Raymana.
Serija Rayman ima dugu povijest u Ubisoft Montpellieru, prvi put objavljena 1995. godine. Posljednja glavna igra Rayman serije, Rayman Legends, izašla je 2013. godine. Rabbids su bili zaštitno lice serije tijekom posljednjeg desetljeća s igrama Mario + Rabbids i drugim spin-offovima.
Forum
Objavljeno prije 1 sat
Mobileshop.eu (informacije i iskustva)Objavljeno prije 3 sata
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuObjavljeno prije 3 sata
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of ChornobylObjavljeno prije 4 sata
AutomobiliObjavljeno prije 4 sata
K: graficku do 250euNovosti
Što su veliki jezični modeli ili LLM?
Što je LLM? Veliki jezični modeli (LLM) su klasa temeljnih modela koji su obučeni na velikim količinama podataka kako bi pružili temeljne mogućnosti potrebne za pokretanje višestrukih slučajeva upotrebe i aplikacija te rješavanje velikog br... Pročitaj više
Šuška se da Google planira spojiti Chrome OS s Androidom, pa čak i stvoriti prijenosno računalo
Google ne samo da nastavlja poboljšavati Android sustav, već je također pokrenuo vlastiti Pixel Tablet, kodnog naziva Snowy, a sada se šuška da bi sljedeći korak mogao biti integracija Chrome OS-a za računala s Androidom. Ovaj potez navodno... Pročitaj više
Microsoft lansira Azure Integrated HSM, Azure Boost DPU i nove akceleratore za AI računalstvo na Ignite 2024
Na ovogodišnjem događaju Microsoft Ignite 2024, Microsoft je najavio niz novih tehnologija i inovacija koje imaju za cilj unaprijediti Azure usluge u oblaku, posebno u kontekstu sigurnosti podataka i računalnih resursa za umjetnu inteligenc... Pročitaj više
Google dodaje funkciju "memorije" u Gemini AI model za poboljšanje korisničkog iskustva
Google je najavio novu funkcionalnost za svoj Gemini Advanced AI model, koja omogućuje memoriju, odnosno sposobnost pamćenja prethodnih interakcija i preferencija korisnika. Ova funkcija, koja je trenutno dostupna samo za odabrane korisnike... Pročitaj više
Antimonopolska tužba između FTC-a i Mete uskoro će ići na suđenje, možda će morati razdvojiti Instagram i WhatsAppa
Antimonopolska tužba između Savezne trgovinske komisije (FTC) i Meta Platforms (bivši Facebook) u kojoj se istražuje spajanje Meta sa Instagramom i WhatsAppom mogla bi imati dalekosežne posljedice za tehnološku industriju, a suđenje koje je... Pročitaj više
Sve novosti