gigabyte_z890_aorus_elite_wifi_1 gigabyte_z890_aorus_elite_wifi_2

Malo stajemo s Asusovim Z890 pločama i presijecamo s konkurencijom. Gigabyte je za lansiranje Intelove Ultra Core 200S serije pripremio mnoštvo modela, a prva koju testiramo je potpuno bijela Z890 Aorus Pro Ice. Osim što po našem mišljenju odlično izgleda, Pro Ice je i bogato opremljena. Donosi pet M.2 slotova, WiFi 7, Thunderbolt 4, moćnu napojnu jedinicu te kvalitetno hlađenje. Uz to, opremljena je i s AI tehnologijama koje olakšavaju korisnicima overclocking.

U videu otpakiranja ste mogli vidjeti da se ploča nalazi u potpuno bijeloj kutiji, unutar koje je smještena u antistatičku vrećicu i položena na kartonsko ležište. Povrh nje je postavljen još jedan karton koji štiti od slučajnog pritiskanja kutije. Ispod kartonskog ležišta se nalazi bundle, tj. sva potrebna oprema.

gigabyte_z890_aorus_elite_wifi_3

U ovom slučaju oprema nije naročito bogata jer je riječ o ploči srednjeg višeg razreda, koja unatoč tome ne dolazi s baš povoljnom cijenom. U kutiji uz ploču tako nalazimo:

  • višejezičnog vodiča za instalaciju
  • dva bijela SATA kabela
  • dvije temperaturne sonde
  • WiFi antenu
  • mikrofon za mjerenje razine buke
  • Q-konektor za prednji panel
  • produžni 4-pinski konektor
  • ventilator za DIMM module

gigabyte_z890_aorus_elite_wifi_4

Dizajnerski i po raspored elemenata na njoj nas ova ploča najviše podsjeća na X870E Aorus Pro model koji smo nedavno testirali. Naravno, riječ je o ploči za AMD procesore, dok je ova za Intel, no ipak su vrlo slične. Jako nam se sviđa što je Gigabyte odlučio napraviti potpuno bijelu ploču, pri čemu koriste bijeli PCB, bijelo-sive elemente, ali i bijele utore, što do sada nije bio slučaj. Po našem mišljenju ploča izgleda odlično, a vjerujemo kako će se mnogi složiti s tim. Sviđaju nam se blagi kontrasti postignuti sivom bojom, osvijetljeni Aorus natpis, kao i oku ugodan veliki M.2 hladnjak koji se naslanja i na hladnjak čipseta. Uz to, u oči upadaju i Wima crveni kondenzatori na dnu, kao i žuto-zlatni solid kondenzatori na audio jedinici. Sve u svemu, petica za izgled!

gigabyte_z890_aorus_elite_wifi_5

Osim samog izgleda ploče, pratimo i njen layout, tj. raspored komponenata. Gigabyte je ovdje odradio jako dobar posao i sve je vrlo logično razmješteno. Na vrhu stražnjeg I/O pokrova, tj. aluminijskog hladnjaka, nalazi se prozirni AORUS natpis ispod kojeg su ARGB LED-ice, a druga zona osvjetljenja se nalazi ispod hladnjaka čipseta. Nisu pretjerivali i da nema nepotrebnog kiča koji bi nagrdio ovakvu bijelu ploču. PCB (low-loss) je 8-slojni te ima standardne 2oz bakrene vodove.

gigabyte_z890_aorus_elite_wifi_6

Na gornjoj strani ploče se na VRM jedinici nalaze dva rebrasta aluminijska bloka povezana toplovodnom cijevi, koji imaju termalne podloške s dodirnim točkama na integriranim MOSFET-ima i na prigušnicama. Oko LGA1851 socketa ima dovoljno mjesta za sve tipove hladnjaka, no kod onih s vanjskim ventilatorima bi moglo biti problema, jer stršati iznad masivnog hladnjaka. Rješenje ovoga problema je ugradnja AIO hladnjaka, no i tu treba pripaziti s kompatibilnošću jer je i prvi M.2 hladnjak većih dimenzija. Za dodatno napajanje procesora su iznad hladnjaka smještena dva uobičajena 8-pinska konektora.

gigabyte_z890_aorus_elite_wifi_7 gigabyte_z890_aorus_elite_wifi_8

Napojna jedinica je twin (parallel) dizajna u 16+1+2-faznoj konfiguraciji. Na PCB-u nalazimo 16 90-amperskih MOSFET-a ISL99390, dva 80-amperska ISL99380 i dva OnSemieva. PWM kontroler je Renesasov 12-fazni RAA229130. Napojna je jedinica tako dovoljno masivna i za teže zadatke prilikom malo ekstremnijeg overlcockinga, premda sumnjamo da će netko koristiti ovu ploču za to. No, to samo znači da je opterećenje bolje raspoređeno i da je zagrijavanje manje, što jasno produžuje život komponentama. U faze su ugrađeni i kvalitetni kondenzatori te prigušnice.

gigabyte_z890_aorus_elite_wifi_19 gigabyte_z890_aorus_elite_wifi_20

Da je fazna jedinica dobro napravljena i da dva aluminijska hladnjaka dobro obavljaju svoj posao vidimo i po maksimalnoj temperaturi od 50,3°C koju smo izmjerili vanjskim IC termometrom na VRM hladnjacima. HWiNFO nam je ispravno isčitao i temperature s Renesasovog RAA229130 PWM kontrolera koji je pokazao maksimalnih 59°C na fazama (Power Stage Max) i 53°C na PWM kontroleru – odlične temperature. Čipset se također nije pretjerano zagrijavao i tu je očitanje bilo 42,8°C, no HWiNFO očitanje putem ITE-ovoh IT8696E kontrolera je pokazalo 79°C za PCH – visoko!

gigabyte_z890_aorus_elite_wifi_9

Na desnoj i gornjoj strani ploče su smješteni uobičajeni, ali ovaj put bijeli konektori, kao i malene Power, Reset i QF_PLUS tipke (posljednja je Q-Flash za snimanje BIOS-a). Tu je i bijela LED dijagnostika, pored koje se nalazi i POST dijagnostika s četiri malene LED-ice. Kao i kod X870E ploča, samo su dva od četiri DIMM slota oklopljena, oni koje najčešće koristimo. Četiri slota maksimalno podržavaju 256 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 9.500 MT/s prilikom overclockinga. Gigabyte je DDR5 XMP Booster tehnologiju koja pospješuje overclocking memorije,

gigabyte_z890_aorus_elite_wifi_10

Na ploči se nalazi jedan oklopljeni PCIe 5.0 x16 slot za grafičke kartice koji ima i izbacivač za kartice. Na dnu ploče su dva PCIe x16 slota od kojih je gornji 4.0 x4, a donji 4.0 x1 – oba su kontrolirana od strane čipseta.

Audio jedinica na ovoj ploči je unaprijeđena u odnosu na raniji model i Gigabyte konačno pokušava uloviti korak s konkurencijom. Riječ je o Realtekovom poznatom ALC1220 CODEC-u koji omogućava 7.1-kanalni HD audio, te je potpomognut s audio kondenzatorima (Solid + Wima). Za ethernet vezu se brine Realtekov 5-gigabitni LAN kontroler.