Hugging Face lansira HUGS — Pristupačniju alternativu za emulaciju AI modela na raznim hardverskim platformama

Objavljeno prije 3 dana - Sanja Ledinek

Hugging Face lansira HUGS — Pristupačniju alternativu za emulaciju AI modela na raznim hardverskim platformama

Hugging Face lansira HUGS — Pristupačniju alternativu za emulaciju AI modela na raznim hardverskim platformama

Hugging Face HUGS

Hugging Face je ovaj tjedan predstavio HUGS (Hugging Face Generative AI Services), novi sustav kompatibilan s nizom hardverskih platformi, kao što su Nvidia i AMD GPU-ovi te Google TPU. Ovaj sustav ima za cilj konkurirati Nvidijinim Inference Microservices (NIMs) nudeći fleksibilniju i jeftiniju opciju za primjenu velikih jezičnih modela (LLM). HUGS se temelji na infrastrukturi otvorenog koda, uključujući Text Generation Inference (TGI) i Transformers biblioteku, što omogućava korisnicima da jednostavno pokreću unaprijed konfigurirane modele koristeći OpenAI API standard.

Ključna prednost HUGS-a je njegova niža cijena u odnosu na NIM-ove. Na AWS-u ili Google Cloudu, svaki kontejner HUGS-a košta otprilike 1 USD po satu, što je konkurentno s Nvidijinim modelom cijena. Na primjer, implementacija velikih modela kao što je Meta Llama 3.1 405B na osam GPU-ova značajno je jeftinija s HUGS-om, a korisnicima je omogućeno biranje između više hardverskih opcija umjesto ovisnosti o Nvidia hardveru.

HUGS je još uvijek u ranoj fazi razvoja i zasad podržava popularne modele poput Meta Llama 3.1, Mistral Mixtral, te Googleove i Alibabine nove modele. Hugging Face planira proširiti podršku na druge modele, uključujući Microsoftovu Phi seriju LLM, čime će dodatno povećati fleksibilnost i dostupnost korisnicima.

Za manje implementacije, Hugging Face omogućit će slike modela i na DigitalOcean platformi, dok će se troškovi računalnog vremena i dalje primjenjivati. Također, korisnici Hugging Face Enterprise Huba koji plaćaju 20 USD po korisniku mjesečno mogu HUGS implementirati na vlastitoj infrastrukturi, što dodatno pojačava fleksibilnost usluge.

Više... Vaš Komentar Top
Path of Exile 2 odgođen zbog mikrotransakcija

Objavljeno prije 4 dana

Path of Exile 2 odgođen zbog mikrotransakcija

Path of Exile 2

Igra Path of Exile 2 trebala je ući u rani pristup 15. studenog, no došlo je do nove odgode.

Razvojni studio Grinding Gear Games objavio je u video u kojem direktor igre Jonathan Rogers najavljuje odgodu od tri tjedna do 6. prosinca. Prema Rogersu, razlog nije u samoj igri, već timu treba više vremena za “rad na serverskoj infrastrukturi” vezanoj za migraciju mikrotransakcija.

Besplatna igra na konzolama i PC-u ostvaruje zaradu uglavnom kroz kozmetičke mikrotransakcije, a igrači su tijekom godina skupili brojne ukrase za oružje, kućne ljubimce i dekoracije. Grinding Gear je ranije potvrdio da će igrači moći prenijeti svoje mikrotransakcije s PC-a i konzola, a Path of Exile 2 će imati isti model kao prethodnik, no implementacija se pokazala složenijom od očekivanog. “Ne samo da moramo izraditi niz novih sustava, već moramo osigurati da samo stari podaci budu kompatibilni s njima,” rekao je Rogers u videu.

Moramo sve savršeno uskladiti kako nitko ne bi izgubio ono što je platio i kako bi svi računi ostali neoštećeni.” Rogers je dodao da su mogli igru lansirati i na originalni datum, ali nisu htjeli riskirati. Preuzeo je potpunu odgovornost za kašnjenje i najavio prijenos uživo na dan izlaska, na kojem će se razgovarati o svim novostima u Path of Exile 2. Path of Exile 2 razvija se već dugo. Igra je najavljena 2019., ali je zbog pandemije COVID-19 bila odgođena. Beta verzija trebala je biti lansirana u ljetu 2024., ali je također odgođena radi dodatnog poliranja.

Više... Vaš Komentar Top
Sony gasi Firewalk i Neon Koi

Objavljeno prije 4 dana

Sony gasi Firewalk i Neon Koi

concord_1

Sony je najavio zatvaranje igre Concord i gašenje njenog razvojnog studija Firewalk Studios nakon katastrofalnog lansiranja, zbog kojeg je igra ugašena samo dva tjedna nakon izlaska. Sony Interactive Entertainment (SIE), koji je preuzeo Firewalk 2023. godine, otkrio je u poruci zaposlenicima da zatvara taj studio, zajedno s mobilnim razvojnim studijem Neon Koi, kako bi “ojačao poslovanje svojih studija.” To znači da su dva studija, koja je Sony kupio u protekle dvije godine, zatvorena.

Iako izvršni direktor Hermen Hulst kaže da je u Concordu bilo mnogo dobrih elemenata, igra nije ispunila očekivanja i nije se mogla natjecati u PvP FPS žanru, gdje prevladavaju konkurenti poput Overwatcha 2. Hulst je dodao kako će Sony “primijeniti naučene lekcije iz Concorda na buduće projekte.” “Proveli smo mnogo vremena proteklih mjeseci istražujući sve opcije,” napisao je. “Nakon puno razmišljanja, zaključili smo da je najbolje trajno ugasiti igru i zatvoriti studio. Želim zahvaliti cijelom Firewalk timu na njihovoj kreativnosti, duhu i posvećenosti.” Firewalk Studios objavio je izjavu na X-u u kojoj su izložili svoja postignuća i pojasnili da je Concord krenuo u punu proizvodnju 2022. godine, budući da je studio proveo godine kao mali startup. Igru su nazvali “odličnim FPS iskustvom za igrače — iako je završila skromnije od očekivanog u jakoj konkurenciji.”

concord_2

Izvor: Steam

Preuzeli smo određene rizike — kombinirajući elemente igara s kartama i borbenih igara s pucačinama iz prvog lica — a iako ti i drugi aspekti IP-a nisu uspjeli kako smo se nadali, uvođenje novih stvari u svijet ključno je za napredak medija.” Što se tiče Neon Koia (ranije poznatog kao Savage Game Studios), koji je navodno radio na “AAA mobilnoj akcijskoj igri s kontinuiranim ažuriranjima,” ali bez drugih najavljenih projekata, Hulst je rekao da kompanija želi raditi na igrama koje su “u skladu s ugledom PlayStation Studija i imaju potencijal doći do većeg broja igrača.” Hulst je otkrio kako je Neon Koi radio na mobilnoj akcijskoj igri, no projekt se neće nastaviti.

Hulst je dodao da će SIE raditi na pronalaženju novih pozicija unutar kompanije za pogođene članove tima. “Znam da nije lako čuti ove vijesti, posebno s obzirom na odlazak kolega i prijatelja iz SIE-a. Obje odluke su pažljivo promišljene i na kraju osjećamo da su ispravne za jačanje organizacije,” napisao je.

Concord je imao neslavno teško lansiranje na PlayStation 5 i PC-u u kolovozu. Na vrhuncu prvog dana na PC-u je zabilježeno samo 697 istovremenih igrača, prema SteamDB-u. Loše recenzije i slab odaziv naveli su Sony da ugasi igru nakon samo dva tjedna. Plan, prema riječima direktora igre Firewalk Studiosa Ryana Ellisa, bio je “istražiti opcije” za budućnost igre. Međutim, prošlomjesečni izvještaji tvrde da je Ellis napustio studio. Zaposlenici studija također su navodno razmatrali nove projekte.

Više... Vaš Komentar Top
Lisa Su najavljuje izlazak RDNA 4 GPU-a

Objavljeno prije 4 dana

Lisa Su najavljuje izlazak RDNA 4 GPU-a

rdna4

Dugo se spekuliralo o mogućem datumu izlaska AMD-ovih nadolazećih RDNA 4 grafičkih kartica. Lisa Su, izvršna direktorica AMD-a, upravo je okončala većinu tih nagađanja. Dok su početna predviđanja ukazivala na kraj 2024., AMD sada potvrđuje da je RDNA 4 na putu za lansiranje početkom 2025. Ova najava dolazi uz značajan pad prihoda od gaming sektora za AMD.

AMD je mjesecima bio tih oko RDNA 4 (ili RX 8000 serije), ali su brojni izvori govorili o mogućem datumu izlaska tih GPU-ova nove generacije. Početkom 2024., ta predviđanja bila su prilično optimistična, s tvrdnjama da bi Radeon RX 8000 serija mogla izaći već ovog ljeta. To se nije dogodilo, a s vremenom su mnogi počeli predviđati konzervativnije vrijeme izlaska, negdje u 2025. Sada, zahvaljujući AMD-ovom izvještaju o prihodima za treći kvartal, znamo da su ta kasnija predviđanja bila točna.

Su je govorila o padu prihoda od gaming grafike dok je otkrivala da su RDNA 4 GPU-ovi postavljeni za izlazak početkom 2025. “U gaming grafici, prihodi su pali na godišnjoj razini dok se pripremamo za prijelaz na naše sljedeće generacije Radeon GPU-ova temeljenih na RDNA 4 arhitekturi,” rekla je Su, prema VideoCardzu. “Osim snažnog porasta gaming performansi, RDNA 4 donosi značajno poboljšanu ray tracing izvedbu i dodaje nove AI mogućnosti.” Komentar o povećanju performansi pobudio je zanimanje. AMD je sam priznao da cilja na mainstream tržište s ovim GPU-ovima nove generacije u nedavnom razgovoru s Tom’s Hardwareom. Nagađa se da njihov novi flagship možda neće nadmašiti RX 7900 XTX u performansama, pa je povećanje teško zamisliti trenutno,  ali AMD planira poboljšati odnos performansi prema cijeni svojih GPU-ova, što bi mogla biti njihova prednost.

U prethodnom izvještaju o prihodima, AMD je otkrio da su prihodi od gaming sektora pali za nevjerojatnih 48% na godišnjoj razini. Kompanija nije očekivala poboljšanja, a čini se da se stanje nije uopće poboljšalo. Izvještaj pokazuje da je prihod AMD-ovog gaming segmenta u trećem kvartalu pao za 69% u odnosu na prethodnu godinu, a glavni razlog je “pad prihoda od polu-prilagođenih čipova.”

S obzirom na to da se i Nvidia RTX 50-serija također očekuje početkom 2025. i s obje kompanije koje bi trebale dati najave na CES-u 2025., GPU tržište bi se moglo ozbiljno zagrijati.

Više... Vaš Komentar Top
Noctua predstavlja NF-A6x15 60mm ventilatore i NA-SC1 Sx2 splitter set kabela

Objavljeno prije 4 dana

Noctua predstavlja NF-A6x15 60mm ventilatore i NA-SC1 Sx2 splitter set kabela

nf_a6x15

Noctua je danas proširila svoju nagrađivanu A-seriju tihih rashladnih ventilatora visoke kvalitete s tankim modelima od 60 mm. Nadopunjujući postojeći NF-A6x25 debljine 25 mm, novi NF-A6x15 debljine 15 mm dostupan je u varijantama od 12 V i 5 V, oba s 3-pinskim i PWM 4-pinskim konektorima. Dodatno, Noctua je također predstavila novi NA-SC1 Sx2 set 3-smjernih PWM razdjelnih kabela za pokretanje tri ventilatora s jednog priključka ventilatora.

NF-A6x25 bio je vrlo popularan tijekom godina, ali neki uređaji i aplikacije koji koriste ventilatore od 60 mm mogu odgovarati samo tanjim modelima debljine do 15 mm – tu uskače novi NF-A6x15”, objašnjava Roland Mossig (Noctua izvršni direktor). “Uvjereni smo da će ovaj ventilator biti popularan i za naše industrijske kupce i za krajnje korisnike koji ga koriste za 3D ispis ili DIY zamjenu ventilatora.

Više... Vaš Komentar Top
Očuvanje igara zadobilo težak udarac od strane Ureda za autorska prava SAD-a

Objavljeno prije 5 dana

Očuvanje igara zadobilo težak udarac od strane Ureda za autorska prava SAD-a

game_cartridges

Izvor fotografije

Američki Ured za autorska prava (U.S. Copyright Office) najavio je prošlog tjedna da Zakon o autorskim pravima u digitalnom mileniju (DMCA) neće dati izuzeće za videoigre u smislu očuvanja, pokazujući da još uvijek imamo mnogo posla kako bismo omogućili ljudima da dožive klasične naslove koji možda nisu dostupni za igranje nigdje drugdje.

Mreža za očuvanje softvera, zajedno s Zakladom za povijest videoigara, podnjela je peticiju za proširenje izuzeća prema DMCA za softver poput videoigara. Ovaj specifičan napor usmjeren je na omogućavanje lakšeg pristupa igrama putem daljinskih sredstava koje bi inače bile zaštićene DMCA-om u svrhe istraživanja i drugih akademskih ciljeva.

Američki Ured za autorska prava, pa čak i Kongresna knjižnica, ranije su komentirali važnost očuvanja igara, ali Ured je bio zabrinut da predložene smjernice, uključujući tko može pristupiti retro i emuliranim igrama za akademske ili istraživačke svrhe, još uvijek mogu štetiti tržištu. Ovo, zauzvrat, ne rješava probleme s kršenjem autorskih prava i uklanjanjem sadržaja koji muče ljubitelje retro igara. “Iako registar razumije da su zagovornici predložili široke mjere zaštite koje bi u nekim slučajevima mogle spriječiti rekreacijsko korištenje videoigara, smatra da takvi zahtjevi nisu dovoljno specifični da bi se zaključilo da bi spriječili štetu tržištu,” stoji u odluci. Drugi faktori u odluci uključuju nedosljednosti u dokumentaciji i svjedočanstva uključenih strana, zajedno s nedavnim remasterima, remakeovima i drugim izdanjima koja mogu približiti igre modernoj publici.

U izjavi objavljenoj u petak, direktor knjižnice Zaklade za povijest videoigara Phil Salvador piše da je organizacija razočarana odlukom te da su njezini napori, kao i oni drugih organizacija, spriječeni zbog lobističkih skupina poput Udruge softverske industrije zabave (ESA). “Nažalost, lobistički napori grupa vlasnika prava i dalje koče napredak. Tijekom našeg saslušanja s Uredom za autorska prava, ESA je izjavila da nikada ne bi podržala daljinski pristup igrama u istraživačke svrhe pod bilo kojim uvjetima,” piše Salvador. “Apsolutistički stav industrije igara… prisiljava istraživače da istražuju izvanpravne metode kako bi pristupili velikoj većini starih videoigara koje su inače nedostupne.”

Zaklada je prošle godine objavila izvještaj koji je pokazao da 87% klasičnih igara (ili naslova koji su obično dostupni na napuštenim, zapostavljenim ili neaktivnim platformama) nije bilo dostupno za igranje ili pristup na uobičajen način. Broj igara koje se u istraživanju smatraju “kritično ugroženima” povećao se s gašenjem Wii U i 3DS eShopa te Xbox 360 trgovine 2023.

Više... Vaš Komentar Top
AMD CPU-i dobivaju velika ubrzanja performansi u igrama

Objavljeno prije 5 dana

AMD CPU-i dobivaju velika ubrzanja performansi u igrama

x3d_reimagined

Veliki proizvođači matičnih ploča pripremaju se za izdanje nadolazećih AMD Ryzen 9000X3D procesora s ažuriranjima BIOS-a koja dodaju podršku za nove CPU-e. Uz podršku, neki proizvođači, poput Gigabytea i Asusa, dodali su “X3D Turbo Mode,” za koji se tvrdi da povećava performanse za do 35%.

Ažuriranje je usmjereno na neke od najboljih procesora s AMD-ovom 3D V-Cache tehnologijom, ali bi moglo poboljšati i druge AMD procesore. Jedan korisnik na X-u  isprobao je ažuriranje u igri Forza Horizon 5 i zabilježio 5% poboljšanje na Ryzen 7 9700X. To je daleko od 35% koje je naveo Gigabyte, ali ipak predstavlja obećavajuće poboljšanje performansi s obzirom na to da ovaj CPU ne dolazi s 3D V-Cacheom. X3D Turbo Mode navodno radi nekoliko stvari za poboljšanje performansi na 3D V-Cache CPU-ovima. Prvo i najvažnije, ograničava operacije na jednoj kompleksnoj jezgri (CCD). CPU-i poput Ryzen 9 7950X3D imaju dvije CCD-a, ali samo jedan od njih ima pristup dodatnoj predmemoriji. Ideja je da će se ograničavanjem zadataka na jednu CCD smanjiti latenciju u igrama, čime se poboljšavaju performanse.

x3d_turbo_mode

Osim toga, X3D Turbo Mode navodno onemogućava simultano višestruko izvođenje niti (SMT). Ukratko, 3D V-Cache CPU-i mogu imati problema s “parkiranjem jezgri” u sustavu Windows, pa onemogućavanje SMT-a može poboljšati performanse ograničavanjem niti na one koji imaju blizak pristup dodatnoj predmemoriji. AMD nije potvrdio da su to promjene koje donosi X3D Turbo Mode, niti da je to službena AMD specifikacija. Moguće je da Asus i Gigabyte koriste isto ime za različite značajke.

Vidjeli smo ažuriranja za X670 i X870 matične ploče, što sugerira niz poboljšanja performansi za Zen 4 i Zen 5 CPU-e. Proizvođači matičnih ploča očito postavljaju temelje za sljedeću generaciju 3D V-Cache CPU-a, koje će AMD sam predstaviti 7. studenoga. Međutim, ažuriranja donose i neka poboljšanja performansi za druge CPU-e, kao što je prikazano u gore spomenutom testu s Forza Horizon 5. Najveća poboljšanja ipak bi trebala doći s X3D procesorima. Ako AMD zaista onemogućuje SMT i ograničava igre na jedan CCD, to bi moglo imati velike implikacije na performanse bilo kojeg dvo-CCD procesora s 3D V-Cacheom.

Više... Vaš Komentar Top
AMD bi mogao uzeti neke od najboljih svojstava Nvidia GPU-ova za sebe

Objavljeno prije 5 dana

AMD bi mogao uzeti neke od najboljih svojstava Nvidia GPU-ova za sebe

amd_path_tracing_1

Nvidia dominira popisom najboljih grafičkih kartica, što se uglavnom pripisuje njenom skupu značajki koje su omogućene kroz DLSS. AMD, međutim, ne sjedi skrštenih ruku. Tvrtka istražuje nove načine korištenja neuronskih mreža kako bi omogućila praćenje putanja u stvarnom vremenu na AMD grafičkim karticama – nešto što je dosad bilo moguće samo na Nvidia GPU-ovima.

AMD se u blogu na GPUOpenu osvrnuo na istraživanje, rekavši da je cilj “prema path tracingu u stvarnom vremenu na RDNA GPU-ima.” Nvidia već koristi AI ubrzivače na RTX grafičkim karticama za povećanje slike putem DLSS-a, ali AMD se fokusira na malo drugačiji aspekt poboljšanja performansi — smanjenje šuma. Kada se omogući path tracing u igri poput Alan Wake 2 ili Cyberpunk 2077, dobiva se samo mali dio zraka bačenih u scenu. U stvarnom vremenu, samo mali broj uzoraka po pikselu baca se u scenu i odbija, ali rijetko se vraća natrag na izvor svjetlosti unutar scene. To dovodi do bučne slike koju je potrebno očistiti smanjenjem šuma. AMD primjenjuje neuronsku mrežu na proces smanjenja šuma.

amd_path_tracing_2

Nvidia već koristi ovu tehniku s Ray Reconstruction, značajkom DLSS-a koja je podcijenjena. Čini ogromnu razliku u kvaliteti slike, čuvajući detalje u praćenju putanja koji bi inače trebali minute ili sate da se renderiraju za jedan okvir izvan mreže. AMD razmatra nešto slično: uzimanje malog broja uzoraka po pikselu i rekonstrukcija finih detalja path tracinga pomoću neuronske mreže. Međutim, tehnika koju AMD istražuje kombinira povećanje i smanjenje šuma u jednoj neuronskoj mreži. “Istražujemo tehniku neuralnog super-samplinga i smanjenja šuma koja generira visokokvalitetne slike s manje šuma i većom razlučivosti od renderirane za path tracing u stvarnom vremenu s jednom neuronskom mrežom,” piše u blogu. “Naša tehnika može zamijeniti više smanjivača šuma koji se koriste za različite svjetlosne efekte u renderiranju denoiziranjem svih šumova u jednom prolazu, kao i pri niskoj rezoluciji.”

Ovo izgleda kao temeljno istraživanje za sljedeću verziju AMD-ovog FSR-a, koja bi konačno mogla parirati Nvidiji po performansama i kvaliteti slike. Pitanje koje ostaje je hoće li ove tehnike zahtijevati neku posebnu hardversku podršku. Nvidia tvrdi da su namjenski akceleratori na njenim RTX grafičkim karticama potrebni za AI-asistirano povećanje i smanjenje šuma s DLSS-om, pa će možda i AMD trebati namjenski hardver na svojim GPU-ovima. Ipak, postoji mogućnost da bi AMD mogao otvoriti FSR 4 za sve grafičke kartice dok još uvijek koristi neuronsku mrežu. RTX GPU-ovi već imaju taj hardver, a vidjeli smo s značajkama poput Intelovog XeSS-a da je moguće pokretati AI modele na GPU-ovima putem odvojenih instrukcija, iako obično s negativnim utjecajem na kvalitetu slike i performanse.

Više... Vaš Komentar Top
OnePlus i Qualcomm udružili snage za novi mobilni telefon

Objavljeno prije 5 dana

OnePlus i Qualcomm udružili snage za novi mobilni telefon

snapdragon_oneplus_1

Na događaju 23. listopada, OnePlus i Qualcomm predstavili su novi OnePlus 13, prvi pametni telefon s najnovijom platformom Snapdragon 8 Extreme Edition, koji uključuje jedinstvenu memorijsku opciju od 24 GB RAM-a i 1 TB prostora za pohranu. Kako bi u potpunosti iskoristili performanse ovog uređaja, OnePlus i Qualcomm surađivali su na optimizaciji čipova i razvili vlastite motore za sustavske performanse, posebno u igrama, umjetnoj inteligenciji (AI), zaslonu i mrežnim funkcijama. OnePlus je tako omogućio vodeće performanse u četiri ključna područja: performanse, fluidnost sustava, gaming iskustvo i AI.

snapdragon_oneplus_2

Snapdragon 8 Extreme Edition, izrađen na Qualcommovoj 3nm tehnologiji s arhitekturom Oryon, donosi značajna poboljšanja: povećanje procesorske snage za 45% i smanjenje potrošnje energije za 44%. GPU radi na 1,1 GHz, s povećanjem performansi od 40% uz manju potrošnju energije, dok napredni NPU povećava AI kapacitete, uključujući brzinu obrade i višezadaćnost.  OnePlus 13 također koristi drugu generaciju sustava Tiangong Cooling System Pro, koji poboljšava hlađenje za 124% i smanjuje temperaturu SoC-a do 7°C, povećavajući preciznost kontrole temperature u igrama za 50%. Ovo je omogućilo uređaju da postigne više od 3 milijuna bodova na AnTuTu benchmark testu. Dvostruki motori koje je razvio OnePlus donose bolju energetski učinkovitu performansu. “Tide Engine” povećava učinkovitost algoritma do tri puta i omogućuje dinamičku dodjelu predmemorije, dok “Aurora Engine” pruža napredno renderiranje animacija, rješavajući kašnjenja i poboljšavajući fluidnost prikaza.

snapdragon_oneplus_3

Uz nove tehnologije za gaming, OnePlus 13 omogućuje igre u 900p rezoluciji pri 120 sličica po sekundi, čime korisnicima osigurava vrhunsko iskustvo. U domeni umjetne inteligencije, uređaj koristi moćni Snapdragonov NPU za brzo prepoznavanje i obradu poziva te uklanjanje pozadinskih zvukova, što doprinosi visokom AnTuTu AI rezultatu od 780.000 bodova.

S obzirom na ovakve tehničke specifikacije i inovacije, službeno predstavljanje OnePlusa 13 planirano za 31. listopada zasigurno će privući veliku pozornost ljubitelja vrhunskih mobilnih tehnologija.

Više... Vaš Komentar Top
IP adresa : javna, privatna, statička, dinamička, IPv4, IPv6 IP – sve što trebate znati

Objavljeno prije 5 dana

IP adresa : javna, privatna, statička, dinamička, IPv4, IPv6 IP - sve što trebate znati

Što je IP adresa?

IP_Address

IP (Internet Protocol) adresa je identifikacijski broj koji se dodjeljuje svim uređajima na mreži kako bi mogli međusobno komunicirati. Ovaj pojam obuhvaća računala, pametne telefone, servere, rutere, modeme, mrežne uređaje i općenito sve povezane uređaje. Kada posjetite web-stranicu, u traku za pretraživanje (URL) preglednika unosite naziv domene. Iza ove pojednostavljene radnje krije se složen proces: računalo koristi DNS (Domain Name System), distribuirani sustav koji povezuje nazive domena s IP adresama, kako bi uspostavilo internetsku vezu.

Što IP adresa zapravo jest?

U biti, korisnik ne komunicira izravno s web-stranicom prirodnim jezikom – umjesto toga, komunikacija se odvija između dva računala putem IP-a u razmjeni podataka. Ovaj proces naziva se DNS rezolucija. Drugim riječima, bez IP adrese, komunikacija ne bi bila moguća, a bez DNS-a morali bismo ručno unositi IP adrese svake web-stranice koju želimo posjetiti.

Javna IP adresa naspram privatne IP adrese

IP_Addres_public-vs-private

Kad govorimo o IP adresi, često mislimo na javnu IP adresu, posebno u kontekstu kućnih online aktivnosti. U tom slučaju, sva mrežna oprema koristi isti identifikacijski broj za spajanje na internet. Taj broj dodjeljuje vaš davatelj internetskih usluga (ISP) i omogućuje osnovne informacije o vašoj približnoj geografskoj lokaciji. Ti se podaci nazivaju javnima jer web-stranice, platforme i poslužitelji s kojima komunicirate mogu dobiti općenitu ideju o vašoj lokaciji.

Važno je napomenuti da, iako im vaša IP adresa može omogućiti procjenu vaše lokacije na razini države, regije ili grada, nemoguće je doći do vaše točne adrese. Dakle, sama IP adresa nije dovoljna za prikupljanje osobnih podataka kao što su vaše ime i prezime. Te detalje poznaje samo vaš ISP, koji ih mora čuvati uz obvezu povjerljivosti, a jedina iznimka je ako su podaci potrebni pravosudnim tijelima radi istrage i progona kaznenih djela (čl. L34-1 ZKPD-a).

S druge strane, svi uređaji povezani na mrežu također imaju osobnu identifikacijsku oznaku koju im dodjeljuje usmjerivač (ili mrežni uređaj): privatnu IP adresu. Javna IP adresa omogućuje povezivanje s internetom i interakciju s web poslužiteljima, dok privatna IP adresa omogućuje uređajima komunikaciju unutar privatne mreže, bilo da je riječ o lokalnoj ili udaljenoj mreži.

IPv4 adresa naspram IPv6 adresa

Možda ste primijetili da se, kada tražite svoj javni IP na internetu ili provjeravate privatni IP na jednom od svojih uređaja, te adrese često pojavljuju u dva oblika: IPv4 i IPv6. Koje su razlike među njima i zašto postoje dva različita tipa IP adresa?

Ipv4_address

Danas IP adrese koriste dvije verzije IP protokola: verziju 4 (IPv4) i verziju 6 (IPv6).

S tehničkog stajališta, IPv4 adrese sastoje se od četiri cijela broja odvojena točkama (raspon od 0.0.0.0 do 255.255.255.255) i kodirane su u 32 bita, što omogućuje 2^32 kombinacija ili nešto više od 4 milijarde jedinstvenih IP adresa. IPv4 adrese razvijene su prije IPv6 i u širokoj su upotrebi.

Koji oblik ima IP adresa?

Zbog rasta interneta i sve veće upotrebe online usluga, smatra se da danas više nema dovoljno IPv4 adresa da bi se prilagodile svim istovremenim internetskim vezama na globalnoj razini. Otuda dolazi potreba za IPv6 adresama, koje su kodirane u 128 bita (2^128 mogućih kombinacija, odnosno približno 34×10^37), što omogućava daleko više jedinstvenih IP adresa (otprilike 340 sekstilijuna) i može zadovoljiti ogroman broj simultanih veza – adrese IPv6 sadrže 39 znamenki, od čega je 37 nula.

IPv4 i IPv6 nisu međusobno kompatibilni, što znači da oprema koja koristi jednu verziju protokola ne može komunicirati s uređajem koji koristi drugu verziju. Drugim riječima, uređaj s IPv4 adresom ne može izravno komunicirati s IPv6 uređajem, i obrnuto. Kako bi se riješili problemi kompatibilnosti, pružatelji internetskih usluga (ISP-ovi) povremeno dodjeljuju obje vrste IP adresa web poslužiteljima.

U konačnici, IPv4 adrese bi definitivno trebale ne stati u korist IPv6 adresa, koje su novije, pouzdanije, ali i sigurnije.

Statička IP adresa naspram dinamičke IP adrese

Danas postoje dvije vrste IP konfiguracija: statički (ili fiksni) IP i dinamički IP. Statični IP najčešće je rezerviran za web stranice i tvrtke. Taj IP ostaje isti, bez obzira na trajanje veze, i mijenja se samo ako se ručno promijeni. Nasuprot tome, pojedincima se obično dodjeljuju dinamičke IP adrese. Iako se pružatelj internetskih usluga (ISP) ne mijenja, korisnicima se periodično dodjeljuje nova IP adresa. Učestalost promjene IP-a obično je svakih 24 sata, iako kod nekih ISP-ova može proći i nekoliko mjeseci. Razlog ovom prometu jest to što svi korisnici ne pristupaju internetu istodobno, pa ISP-ovi mogu rezervirati manji broj IP adresa nego što imaju korisnika, redistribuirajući neiskorištene IP adrese (npr. s isključenih uređaja) onima kojima su potrebne.

IP_Addres_mobile

IP adresa – može li se promijeniti?

Uz tehnički aspekt, promjenjiva priroda IP adrese donosi određene prednosti za zaštitu privatnosti: budući da se IP adresa mijenja, web stranice i tvrtke koje prate te podatke neće uvijek moći povezati nove aktivnosti s prethodnim.

Međutim, važno je napomenuti da vaš ISP prati sve promjene IP adrese. Iako privremeno možete zavarati online platforme koje vas prate, vaš operater ipak ima cjelovitu evidenciju i ne možete ga prevarit.
Zašto biste trebali sakriti svoju IP adresu?

Postoji mnogo ukorijenjenih uvjerenja o važnosti zaštite IP adrese. Mnogi je i dalje doživljavaju kao strogo povjerljiv podatak koji se mora čuvati od hakera i drugih prijetnji.

U stvarnosti, rizik od napada putem otkrivanja IP adrese za pojedince je relativno nizak, a posljedice su često manje ozbiljne nego što se zamišlja (npr., povremeno usporavanje veze). IP adresu je također lako promijeniti, čak i bez naprednog znanja o tehnologiji.

Za zaštitu vašeg identiteta

Unatoč tome, IP adresa u Francuskoj (i mnogim drugim zemljama) smatra se osobnim podatkom. To znači da organizacije i tvrtke koje prikupljaju IP adrese moraju poštovati stroge zakonske propise i prijaviti njihovo prikupljanje Komisiji za zaštitu podataka (CNIL). Razlog za to leži u činjenici da, iako je teško izravno povezati IP adresu
Zaštita vašeg identiteta

IP adresa  smatra se osobnim podatkom, što znači da organizacije i tvrtke koje je prikupljaju moraju prijaviti njeno korištenje Komisiji za zaštitu podataka (CNIL). Razlog za to je što, iako se na prvi pogled čini da ne postoji izravna veza između civilnog identiteta i IP adrese, pružatelji internetskih usluga (ISP) imaju mogućnost povezivanja tih informacija.

IP adresa – Kako ostati anoniman na mreži?

Budući da pružatelji internetskih usluga dodjeljuju IP adrese svojim korisnicima, što omogućuje njihovu identifikaciju, IP adresa potpada pod definiciju osobnog podatka prema članku 2. zakona o obradi podataka, datotekama i slobodama. Taj članak definira osobne podatke kao informacije koje se odnose na identificiranu fizičku osobu ili onu koja se može identificirati, izravno ili neizravno, pozivom na identifikacijski broj ili na specifične elemente koji su povezani s tom osobom. Ova je definicija potvrđena u presudi Kasacijskog suda od 3. studenog 2016. godine, koji je presudio da IP adresa omogućuje neizravnu identifikaciju fizičke osobe.

Stoga, nastojanje da sakrijete svoju IP adresu doprinosi očuvanju tajnosti vašeg identiteta. To je posebno važno za izbjegavanje sustava praćenja i identifikacije koji koriste oglašivači i tvrtke čiji se poslovni modeli oslanjaju na ciljno oglašavanje.

Međutim, važno je napomenuti da nikada nećete moći
sakriti svoj IP od očiju svog ISP-a i da zakon od njih zahtijeva da informacije koje se odnose na vaš civilni identitet (prezime, ime, adresu, broj telefona, datum rođenja) daju policija i pravosudna uprava u sklopu istrage.

IP adresa – Zaštitite se koliko god je to moguće

Dvije ključne informacije povezane s vašim javnim IP-om omogućuju skiciranje vašeg internetskog korisničkog profila: ime vašeg pružatelja internetskih usluga (ISP) i vaša geolokacija. Kada govorimo o geolokaciji, važno je napomenuti da se radi o više ili manje preciznoj procjeni vašeg geografskog položaja (država, regija, ponekad grad), a ne o vašoj točnoj poštanskoj adresi.

Unatoč svemu, čak i jednostavna aproksimacija može usmjeriti web platforme, oglašivače i posrednike podataka o vrsti oglasa koje vam mogu ponuditi. Na primjer, ako se nalazite u Francuskoj, postoji vrlo mali rizik da će vam biti poslani oglasi vezani uz posljednju privremenu izložbu organiziranu u Metu, New York. S druge strane, ako vaš IP definira vašu lokaciju u Capbretonu ili Espeletteu, možete očekivati da ćete ovog ljeta biti bombardirani reklamama vezanim uz festivale u Bayonneu.

Skrivena geolokacija može vam također pomoći u pristupu geo-ograničenom sadržaju, odnosno sadržaju koji nije dostupan iz regije iz koje se spajate na internet. Da bi ovaj postupak bio učinkovit, neophodno je, osim skrivanja vašeg IP-a, simulirati vašu geolokaciju na ovlaštenom teritoriju. Drugim riječima, morali biste zamijeniti svoj pravi IP za zamjenski IP iz druge zemlje. Ovo se može postići korištenjem alata kao što su proxy serveri, VPN usluge ili onion veze s Tor mrežom.

Zaštita vaših online aktivnosti

Osim informacija koje sadrži, IP adresa, povezana s drugim online tehnikama praćenja (kolačići, tragači, otisci prstiju), može se koristiti za praćenje u komercijalne i/ili političke svrhe. Evidentirana u registrima putem web platformi i dodijeljena jedinstvenom korisničkom profilu, IP adresa omogućuje praćenje online aktivnosti posjetitelja, uvid u njihove potrošačke navike te prikupljanje osjetljivih osobnih podataka kao što su spol, seksualna orijentacija, politička mišljenja, vjerska uvjerenja itd. Cilj je ponovna distribucija personaliziranih i relevantnih oglasa s potencijalno unosnijim povratom.

Osim komercijalnih namjera, važno je istaknuti i političke probleme povezane s online praćenjem. Podaci prikupljeni o web aktivnostima već su korišteni od strane raznih lobija i političkih stranaka kako bi utjecali na potencijalne birače, ojačali popularnost političkih predstavnika te diskreditirali oporbu. Ovaj sumnjivi proces daleko je rašireniji nego što se može zamisliti i ne odnosi se samo na korumpirane i/ili totalitarne države.

U zemljama s represivnim režimima, zloupotrebe su još značajnije, jer omogućuju vladama da uđu u trag aktivistima, protivnicima i braniteljima ljudskih prava. Budući da ISP dodjeljuje IP adresu fizičkoj osobi, ona može otkriti identitet disidenata koji riskiraju, u najboljem slučaju, svoju slobodu, a u najgorem slučaju, svoj život.

Naravno, skrivanje vaše IP adrese nije dovoljno da osujeti sve pokušaje manipulacije masama niti da eliminira ciljanje oglašavanja. Međutim, to je dobar početak za svakoga tko želi sačuvati svoju anonimnost na internetu i zaštititi svoje osobne podatke.

Kako sakriti svoju IP adresu?

Sakrijte svoju IP adresu pomoću VPN-a

Za mnoge korisnike, ovo je najlogičnije i najlakše rješenje za implementaciju. VPN-ovi, ili virtualne privatne mreže, predstavljaju poslužitelje koji djeluju kao posrednici između vašeg uređaja i udaljenog poslužitelja. Ovi poslužitelji mogu biti postavljeni od strane kompanije za siguran pristup njihovoj internoj mreži ili od strane privatnog davatelja koji pruža mrežnu infrastrukturu za osobnu upotrebu korisnika interneta (pregledavanje weba). Osim popularnih premium rješenja, postoje i besplatni VPN-ovi.

U svakom slučaju, korisnik mora instalirati softverski klijent ili mobilnu aplikaciju na svoj uređaj kako bi se mogao spojiti na VPN poslužitelje.

Ali konkretno, što se događa kada se povežete na VPN poslužitelj? Zamislite internet kao golemu mrežu vodovoda. Ova mreža proteže se na sva računala, pametne telefone, tablete i poslužitelje diljem svijeta. Kada koristite ovu mrežu, vaši podaci se miješaju s podacima svih drugih korisnika interneta. Problem je u tome što svatko može pristupiti i iskoristiti vaše informacije za praćenje vaših online aktivnosti ili, uz malo iskustva, hakirati vas.

Kako bi se izbjegla ova situacija, VPN uvodi potpuno hermetičku gumenu cijev unutar te mreže: VPN tunel. Zahvaljujući ovom sustavu, i dalje ćete imati pristup internetu, ali će vaši podaci biti sigurni i zaštićeni od više ili manje dobronamjernih trećih strana. Ovo rezultira izolacijom vaše veze između vaše internetske pristupne točke (npr. router, 4G/5G, javni Wi-Fi) i VPN poslužitelja, zahvaljujući korištenju VPN protokola umjesto klasičnih HTTP/HTTPS. Za dodatnu sigurnost, svi podaci koji putuju kroz ovaj tunel kriptirani su, najčešće vrlo snažnim algoritmima, poput AES-a (128 ili 256 bita).

Međutim, dok zlonamjerne treće strane više ne mogu presresti ili iskoristiti ovaj šifrirani promet, ni udaljeni poslužitelji ga ne mogu protumačiti. Stoga je na VPN poslužitelju da dekriptira promet i zatim ga preusmjeri preko javnog interneta na željenu platformu ili web stranicu. Ova druga faza komunikacije osigurava VPN, a njegova IP adresa komunicira s onim IP adresama ciljanih poslužitelja.

Sada shvaćate da stvarna IP adresa korisnika više nije vidljiva stranicama koje se pregledavaju. Još bolje, budući da VPN poslužitelj upravlja vezama više korisnika, njihov se promet dodjeljuje istoj IP adresi. To znači da je nemoguće ući u trag mrežnim aktivnostima pojedinca.

Međutim, nekoliko važnih pojašnjenja. U ovoj jednadžbi, stvarna IP adresa korisnika ostaje poznata dvama entitetima: ISP-u, koji zna da uređaj komunicira s IP-om VPN-a, i VPN poslužitelju, koji također zna odredište prometa. Zbog toga je važno odabrati pouzdanog pružatelja VPN-a, koji se obvezuje da neće prikupljati niti koristiti bilo kakve osobne podatke koji omogućuju identifikaciju svojih korisnika i povezivanje s njihovim mrežnim aktivnostima (politika bez prijavljivanja i pravna nadležnost VPN-a koja je povoljna za poštivanje privatnosti i anonimnosti korisnika).

Sakrijte svoju IP adresu pomoću proxyja

Baš poput VPN-a, čija je superkategorija (svi VPN-ovi su proxyji, ali nisu svi proxyji VPN-ovi), proxy se također sastoji od relejnog poslužitelja i djeluje kao most između uređaja povezanog na internet i web poslužitelja. Ovisno o geografskoj lokaciji proxy poslužitelja, korisnik interneta može zaobići određene mjere geoblokiranja koje nameću platforme koje posjećuje.

Međutim, za razliku od VPN-a, proxy ne kriptira prenesene podatke, pa se morate zadovoljiti standardnom enkripcijom koju nude uvjeti pregledavanja (HTTPS gdje god je to moguće). Drugim riječima, trebali biste biti vrlo oprezni s poslužiteljima koje koristite, posebno ako su besplatni proxyji. Vaši zahtjevi prolaze kroz poslužitelje kojima upravljaju treće strane, pa niste sigurni hoćete li naići na zlonamjernu stranu koja može pristupiti vašim osjetljivim podacima, kao što su bankovni identifikatori i lozinke, posebno ako pregledavate HTTP stranice.

S tehničke strane, trebali biste također znati da proxy djeluje na aplikacijskom sloju OSI i TCP/IP modela. Drugim riječima, on samo filtrira promet iz određene aplikacije ili web preglednika, dok VPN djeluje na razini operativnog sustava i brine se o cjelokupnoj internetskoj vezi.

Sakrijte svoju IP adresu pomoću pristupne točke

Na kraju, zapamtite da vam vašu javnu IP adresu dodijelio ISP koji vam omogućuje internetsku vezu. Drugim riječima, kako biste sakrili svoj IP i zaštitili svoj identitet, jednostavno se povežite na Wi-Fi mrežu koja nije registrirana na vaše ime.

IP adresa – Kako je sakriti s hotspotom?

Međutim, budite oprezni u pogledu sigurnosti javnih i/ili prometnih vrućih točaka, poput onih na sveučilištima, u tvrtkama, zračnim lukama ili hotelima. Ponekad loše konfigurirane mreže mogu učiniti više štete i procuriti vaše najosjetljivije podatke, kao što su korisnička imena, lozinke ili bankovni podaci, osobito ako posjećujete nezaštićene HTTP stranice. Hakiranje otvorene ili poluotvorene Wi-Fi mreže nadohvat je ruke svakom hakeru.

Ako koristite pristupnu točku za skrivanje svoje IP adrese, preporučljivo je postaviti je sami s pametnog telefona (dijeljenje veze).

Više... Vaš Komentar Top

Forum

Objavljeno prije 21 minuta

Linux OS - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti, problemi...

Objavljeno prije 3 sata

Koji usisavač kupiti?

Objavljeno prije 6 sati

Lenovo ThinkPad kutak

Objavljeno prije 6 sati

Filmovi - dojmovi, komentari i preporuke

Objavljeno prije 6 sati

Planet 24-port GbE switch, Epson Stylus SX125 all-in-one

Novosti

PC verzija GTA Online dobiva bitne značajke

Grand Theft Auto Online na računalu napokon dobiva neke značajke koje igrači Xbox Series X/S i PlayStation 5 koriste još od 2022. Na kraju GTA Online Community Updatea objavljenog u petak, Rockstar Games je otkrio da će igrači na PC-u dobit... Pročitaj više

Što je arhivirana pošta? Funkcija Gmail arhiviranih e-poruka, kako ih otvoriti, razlika između vraćanja i brisanja

Kada koristimo Gmail za pregledavanje e-pošte, često primijetimo opciju "Arhiva". Za razliku od uobičajenih funkcija poput pisanja i slanja poruka, opcija "arhiviraj" uklanja e-poštu iz pristigle pošte, ali je ne premješta u kantu za smeće.... Pročitaj više

Morate naučiti 8 pravila o kompoziciji fotografije da biste poboljšali kvalitetu svojih fotografija

Kada putujete, morate fotografirati, kako biste zabilježili prekrasne trenutke s putovanja i podijelite ono što vidite i čujete sa svojim prijateljima. Ako nakon nekog vremena pogledate fotografiju s kojom ste bili vrlo zadovoljni, osjetit... Pročitaj više

Bivši šef Arkane Austina osuđuje odluku zatvaranja studija

Bivši predsjednik tvrtke Arkane osudio je Microsoftovo zatvaranje Arkane Austina početkom ove godine, rekavši da “nije bila dobra odluka”. Microsoft je 2021. godine kupio matičnu tvrtku Arkanea, ZeniMax Media, za 7,5 milijardi dolara, čime... Pročitaj više

EA oduzima pristup Apex Legends-u Steam Deck i Linux igračima

Electronic Arts je u četvrtak najavio da će ukinuti pristup svojoj battle royale igri Apex Legends za igrače na Steam Decku i Linuxu u nastojanju da suzbije varanje. U objavi na Apex Legends forumima glasnogovornik EA-a rekao je da je odluk... Pročitaj više

Sve novosti