valkyrie_dragonfang_240_1 valkyrie_dragonfang_240_2

Danas donosimo recenziju AIO hladnjaka relativno nove tvrtke na tržištu, koja je ipak stari vuk u proizvodnji rješenja za računalne rashladne sustave – samo kao OEM. Štoviše, Valkyrie je susjedna, slovenska tvrtka koja je dugo godina proizvodila komponente za tvrtke kao što su Corsair, EKWB, Zalman Aerocool i druge, ali su prije par godina odlučili istupiti na tržište samostalno pod Valkyrie brandom.

valkyrie_dragonfang_240_3

Stručnjaci iz Valkyrie tvrtke imaju biše od 20 godina iskustva u proizvodnji rashladnih sustava za računala, a imaju i patentirane pumpe za hladnjake. Tvrtka je osnovana uz pomoć kineske tvrtke ZPCooler (Dongguan Zhenpin Technology Co., Ltd.), u lipnju 2022. Centrala im je na Cipru, a većina tima se nalazi u Sloveniji. Valkyrie proizvodi AIO hladnjake, ventilatore i zračne hladnjake, kao i PC kućišta te periferiju.

U videu otpakiranja objavljenom prije desetak dana mogli ste vidjeti način na koji je pakiran Dragonfang 240 AIO hladnjak, i primijetiti kako je riječ o premium proizvodu u istom takvom pakiranju. S koje god ga strane uzeli i pogledali pakiranje je vrhunsko! Debela i čvrsta kutija skriva drugu u kojoj je u fino ležište od pjene postavljen hladnjak i dodaci za instalaciju, a u ladici ispod su smještena dva ventilatora svaki i svom ležištu i pakiranju. Tu veliku kutiju iz omotača izvlačimo uz pomoć Valkyrie privjeska za ključeve koji dolazi kao poklon uz hladnjak. Po primanju svake komponente vidljiva je visoka kvaliteta izrade. Osim mehanizma za instalaciju i termalne paste, tu nalazimo i Valkyrie kontrolni hub koji komunicira i s Valkyrie softverom kojeg je moguće instalirati te tako pratiti temperature i ostale parametre.

valkyrie_dragonfang_240_4

Dragonfang 240 je pred nama i vidljivo je koliko je truda uloženo u njegovu izradu i završnu obradu. Hladnjak je visoke kvalitete, baš kao i ventilatori, a na vrhu se pumpe nalazi okretni metalni mehanizam koji možemo podesiti prema vlastitim željama u ovisnosti kako rotiramo pumpu na ploči. Ventilatori, kao i Valkyrie natpis na pumpi su osvijetljeni A-RGB LED-icama. Cijevi koje spajaju radijator i pumpu su gumene i obložene pletenim valovitim rukavom od FEP materijala (fluorinated ethylene propylene), te su dugačke sasvim adekvatnih 395 milimetara. Bitno za spomenuti je i kako proizvođač daje 5-godišnje jamstvo.

valkyrie_dragonfang_240_5

Radijator je aluminijski, pobojan je u crnu boju i dimenzija je 276 x 120 x 27 milimetara. Standardno je sastavljen od valovitih aluminijskih limova koji primaju toplinu s rashladne tekućine, koju onda ventilatori disipiraju u okolinu. Iz radijatora cijevi izlaze preko fiksnih spojnica, a u pumpu ulaze preko okretnih koljena. Na vrhu i dnu radijatora se nalazi Valkyrie natpis kako ne bi bilo zabune o čijem je proizvodu riječ.

valkyrie_dragonfang_240_6

Pumpa je smještena u plastično kućište na dnu kojeg je bakrena hladna ploča s tvornički nanesenom termalnom pastom. Kada se prvi put odlučite za čišćenje i zamjenu, dobro je da je Valkyrie u pakiranje stavio i tubu termalne paste. Dimenzije hladne ploče su 60,2 x 50,2 x 2,8 milimetara što je dovoljno za većinu modernih procesora. Proizvođač ne navodi radnu brzinu pumpe ni ostale podatke, dok je HWiNFO64 aplikacija očitala na Pump 1 konektoru na koji je bila spojena pumpa maksimalnu brzinu od 2.616 okretaja u minuti. Pumpa se pri tom ne čuje, tj. nije pretjerano bučna.

valkyrie_dragonfang_240_7

Ventilatori nose naziv Valkyrie X12, dimenzija su 120 x 120 x 25 milimetara, te imaju promjenjivu brzinu vrtnje od 800 do 2.150 okretaja u minuti (PWM kontrola). Ventilatori prema tvorničkim informacijama imaju maksimalni protok zraka od 80 CFM-a, maksimalni statički pritisak zraka od 3,14 mmH2O i maksimalnu buku od 29 dB(A). Mi smo izmjerili ipak nešto višu i to možete vidjeti na sljedećoj stranici. Ventilatori su plastični, te imaju ARGB LED-ice iza elemenata od mliječne plastike. Proizvođač ne navodi tip ovjesa.

valkyrie_dragonfang_240_8 valkyrie_dragonfang_240_9

valkyrie_dragonfang_240_10 valkyrie_dragonfang_240_11

Valkyrie Hub omogućava spajanje svih konektora u jedno centralno mjesto i njihovo stabilno napajanje. Ima sedam 4-pinskih PWM portova, 4-pinski port za spajanje na matičnu ploču, i jedan port za ARGB konektor koji spajamo na matičnu ploču. Stabilno napajanje svih uređaja omogućava spajanje SATA Power konektora u hub. Osvjetljenje možemo kontrolirati putem Valkyre softvera ili softvera matične ploče. Valkyre softver omogućava i prikaz vlastitih slika i video materijala na Valkyrie uređajima koji imaju LCD-e.

valkyrie_dragonfang_240_12 valkyrie_dragonfang_240_13

Hladnjak je kompatibilan s AMD AM4 i AM5 socketima, te Intelovim 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1700, 2011, 2011-3, 2066 i 1700 socketima. Instalacija na obje platforme je relativno jednostavna. Potrebno je najprije postaviti odgovarajuće nosače na vodeni blok, zatim postaviti montažne grede na ploču i sve spojiti. Za Intelove ploče je procedura malo kompliciranija jer uključuje postavljanje i donje ploče – znamo da AM5 socket ima tu ploču već postavljenu.

valkyrie_dragonfang_240_14

Mi smo hladnjak testirali na našoj standardnoj AMD platformi koja uključuje Gigabyteovu X670 Aorus Master X ploču pa je instalacija bila relativno jednostavna. Ako ne spajamo hub, ni kabela nema previše i njega bi zapravo preporučili samo ako imate više Valkyrie hardvera i ventilatora jer je onda uz njegovu pomoć moguće kreirati vlastite profile rada ventilatora što može biti iznimno korisno kada želimo apsolutnu tišinu za običan posao i veće performanse za gaming ili zahtjevnije zadatke.

valkyrie_dragonfang_240_15 valkyrie_dragonfang_240_16

valkyrie_dragonfang_240_17

ARGB osvjetljenje se nalazi na svakom od ventilatora u obliku četiri trakice od mliječne plastike. Osvjetljenje je dobro izvedeno, boje su vjerne a tranzicije brze. Na vodenom bloku se nalazi osvijetljeni prsten od mliječne plastike, a i Valkyrie znak na vrhu je osvijetljen. Ništa nije prenapadno pa možemo zaključiti kako je sve izvedeno s dobrim ukusom. Osvjetljenje se sinkronizira i kontrolira uz pomoć softvera matične ploče.

valkyrie_dragonfang_240_18

S obzirom na to da je tvornički naneseno dosta paste nakon testova nas je zanimalo i kakav je bio pritisak te kakav je raspored paste po IHS-u procesora. Vidimo da je sve bilo ravnomjerno raspoređeno s dobrim pritiskom no paste ima dosta pa se i raširila van rubova IHS-a što će otežati njeno čišćenje. Jasno je da paste mora biti malo više zbog različitih IHS dizajna, no osobno bi ipak stavili malo manje.