Honor je ove godine uveo u nazivu pametnog telefona troznamenkast broj 200, a već smo testirali Pro i Smart verzije. Sada je na recu “obični” 200, a kao model srednje klase, nudi neke zanimljive značajke. Možemo vidjeti da niz zanimljivih konfiguracija koje su decentralizirane, uz Honorovo vlastito istraživanje i razvoj tehnologija daju proizvodu jedinstveni identitet. Poseban fokus stavljen je na kamere, koje su izrađene u suradnji sa Studio Harcourtom, poznatim po svojim portretima. Je li to dovoljno da potakne korisnike da zaobiđu konkurenciju i odaberu ovaj model? Otkrijmo zajedno u ovoj recenziji.

Uređaj dolazi u standardnoj bijeloj kutiji, a unutar nje je uredno upakiran u zaštitnu foliju. Ispod njega je zaštitna futrola, USB-C kabel, iglica za vađenje ladice za SIM karticu, upute i jamstveni list – ne, nema punjača.

Tehnički podaci

  • Dimenzije: 161,5 × 74,6 × 7,7 milimetara
  • Masa: 187 grama
  • Zaslon: OLED, 6,7 inča, 2664 × 1200 piksela, 120 Hz; 100% DCI-P3 pokrivenost, svjetlina do 4000 cd/m2 ; alumosilikatno staklo
  • CPU: Snapdragon 7 Gen 3, 8 jezgri do 2,63 GHz,
  • Grafički akcelerator: Adreno 720
  • RAM-a i interne memorije: 12/512 GB ( LPDDR5;  UFS 2.2)
  • Kamere: prednja 50 MP (f/2,1); glavna kamera 50 (f/1.95)  PDAF, OIS; telefoto 50 MP, f/2.4, PDAF, OIS i 2.5x optički zoom; širokokutna 12 MP, f/2.2, autofokus
  • Baterija: 200 mAh+ 100 W   žično punjenje (reverzibilno žično na 5 W)
  • Bežične komunikacije: Bluetooth 5.3, WiFi 4 (802.11n), 5 (802.11ac), 6 (802.11ax)
  • Operativni sustav: Android 14, MagicOS 8
  • Komunikacija: 2G, 3G, LTE, 5G, Wi-Fi 6, eSIM, Bluetooth 5.3, NFC
  • Navigacija: GPS/AGPS, GLONASS, Galileo, BeiDou
  • Ostalo: optički skener otiska prsta, stereo zvučnici, infracrveni port, plastični okvir
  • Cijena: 365,00 €do 699,00 €

Dizajn

honor_200_0

Kada su u pitanju jedinstvene estetske teme, Honor svakako zauzima svoje mjesto među markama mobilnih telefona. Svaka generacija donosi trendove s jedinstvenim dizajnerskim idejama. Honor 200 opisuje se kao “novi umjetnički estetski dizajn s naturalizmom”. Inspiriran je novim aksijalno simetričnim i pravilnim eliptičnim oblikom prozora Gaudíjeve reprezentativne zgrade “La Pedrera”, vrhuncem secesijskog stila. Donosi novi dekorativni dizajn sa simetričnim i pravilnim elipsama na središnjoj osi, koji spaja dubinu prirodne estetike i estetiku Art Nouveau.

Osim toga, Honor 200, s težinom od oko 180 grama i debljinom od 7,8 milimetara, ravnim rubovima kućišta (koji nisu oštri), i dalje održava udoban stisak. Na dodir je ugodan pametni telefon. Taktilna poleđina je blago hrapava, a tekstura s jedva primjetnim uzorkom i sjenama se ne prekriva lako otiscima prstiju. Kamera zauzima središnje mjesto s prilično neobičnim dizajnom u obliku duguljastog ovala.

Oval kamera je okružen je sjajnim okvirom, a same kamere prekrivene su izdržljivim staklom. Glavne karakteristike kamera ispisane su na staklu i na poklopcu kućišta. Ipak, taj oval se čini se pomalo prenapuhan, s puno slobodnog prostora i malim “očima” kamere pa djeluje nezgrapno. Osim toga, telefon se ljulja položen na stražnju stranu pa će se klackati dok pokušavate tipkati u tom položaju.  Uređaj ima dizajn dvostrukih stereo zvučnika sa širim rasponom zvuka i maksimalnom glasnoćom do 200%, što korisnicima omogućuje bolje iskustvo slušanja. Nažalost, nema službenu IP ocjenu otpornosti, što predstavlja problem za ovu cijenu – konkurenti ju donose.

Na dnu se uređaja nalazi ladica za SIM karticu, pored nje je mikrofona, USB-C priključak i jedan od zvučnika.

Na vrhu se nalazi drugi zvučnik, dodatni mikrofon i infracrveni porta za upravljanje kućanskim aparatima.

Lijeva strana je bez ikakvih elemenata, a s desne se nalazi tipka za glasnoću i tipka za uključivanje. Sve su tipke udobni na dodir i pritiskaju se jasnim, informativnim klikom.

Honor je oduvijek znao da dobar prednji panel (ekran) može najintuitivnije poboljšati korisničko iskustvo. Ekran je zaobljen na sva četiri ruba i vrlo izdužen – u omjeru 20:9, a njegovi crni rubovi su samo 1,5 mm tanki i ravnomjerni po cijeloj površini.

Ekran je zaštićen alumosilikatnim staklom, no proizvođač ne navodi specifične karakteristike ovog stakla.

Na vrhu ekrana, ispod tvornički zalijepljene zaštitne folije, nalazi se selfie kamera, a rupa za kameru je vrlo mala i ne smeta previše.

Ispod panela skriven je skener otiska prsta koji radi dobro, iako je položaj malo niži nego što bi mnogima odgovaralo. Međutim, možete birati između različitih animacija koje je uvijek zabavno koristiti.

Zaslon

HONOR 200 opremljen je 6,7-inčnim AMOLED ekranom rezolucije 2664 x 1200 piksela, gustoćom piksela od 432 ppi i brzinom osvježavanja 120 Hz, što cijelo iskustvo pomicanja čini fluidnim. Brzinu osvježavanja možete ručno postaviti na 60 ili 120 Hz, ili možete dopustiti da pametni telefon automatski odabere željenu frekvenciju prema trenutnom zadatku. Lokalna vršna svjetlina do 4000 cd/m² čini iskustvo gledanja boljim u okruženjima s jakim svjetlom. Istovremeno, Honor koristi tehnologiju super dinamičkog prikaza boja, čime boje na ekranu postaju živopisnije. Osim toga, opremljen je Honor Oasis tehnologijom zaslona za zaštitu očiju, koja podržava 3840 Hz ultra-visokofrekventno PWM zatamnjivanje. Prošao je TÜV Rheinland certifikat za zaštitu od treperenja, pružajući korisnicima iskustvo zaštite očiju s nultim rizikom od treperenja zaslona.

Što se tiče softverske optimizacije, Honor 200 serija nudi najopsežniji raspon tehnologija za poboljšanje HDR zaslona, poput “Super Dynamic Color Display” i “Full-time HDR Image Quality Enhancement” (AI super-rezolucija i AI izoštravanje). U postavkama možete malo ublažiti boje uključivanjem profila koji odgovara sRGB standardu prikaza boja. Tu je i mogućnost ručnog podešavanja temperatura boja.

honor_200_13

Prilagodba temperatura boja može biti automatska, temeljem cirkadijskih ritmova – pametni telefon će sliku učiniti toplijom ili hladnijom ovisno o dobu dana ili prema vašem rasporedu. Prilikom izlaska iz tvornice, Honor je kalibrirao točnost boja zaslona na DeltaE≈0,27, što jamči vrlo precizno iskustvo boja.

Telefon također podržava Widevine L1 podršku zajedno s HDR10+, što znači da možete uživati u HDR sadržaju na Netflixu. Dodatno, možete odabrati između dva različita načina rada – Normal i Vivid – kako biste prilagodili zaslon prema svom ukusu. Međutim, preporučujemo da ga zadržite u Vivid modu za najbolji doživljaj. Još jedna zanimljivost je Always-On display. Telefon dolazi s dvije opcije za ovaj način rada: Cijeli zaslon i Djelomičan zaslon. Način rada preko cijelog zaslona zatamnjuje verziju zaključanog zaslona i omogućuje AoD (Always-On Display) preko cijelog zaslona, što je zabavna značajka.

SoC

honor_200_14

Hardverska osnova dobro je posložena. Honor 200 koristi treću Snapdragon 7 generaciju SoC-a. Proizveden je 4-nanometarskom procesnom tehnologijom i uključuje 1 moćnu Kryo Prime jezgru s frekvencijom 2,63 GHz, 3 Kryo Gold jezgre na 2,4 GHz i 4 Kryo Silver jezgre na 1,8 GHz. Ovaj procesor postiže ravnotežu između performansi i energetske učinkovitosti zahvaljujući pažljivom dizajnu. Superioran je u AI računalnoj snazi i slikovnim ISP mogućnostima. GPU je Adreno 720.

Honor 200 nudi različite konfiguracije pohrane, uključujući uobičajene opcije od 12 ili 16 GB RAM-a, koji se virtualno proširuju za još 12 GB pomoću HONOR RAM Turbo tehnologije. Interna pohrana dolazi u varijantama od 256 GB, 512 GB ili 1 TB, koristeći UFS 3.1 standard. Ova hardverska konfiguracija omogućava da izuzetno dobro obavlja zahtjevne zadatke, bilo da se radi o igrama ili rješavanju složenih zadataka. Postoji i verzija s 8 GB RAM-a i 256 GB interne memorije, koja je odlična za svakodnevno korištenje i upravljanje jednostavnijim i srednje složenim aplikacijama.

 

Geekbench 6

UL Benchmark

Rasipanje topline

honor_200_15

Rasipanje topline ostaje važna tema, budući da veća računalna snaga neizbježno zahtijeva bolju disipaciju topline. Iako serija Honor 200 zadržava sličnu veličinu i težinu kao i prethodni modeli, povećana snaga procesora zahtijeva bolje hlađenje. Zbog toga, Honor 200 koristi ultratanko bioničko vapour chamber rješenje za raspršivanje topline (34696 mm²) od nehrđajućeg čelika. U kombinaciji s grafitnom pločom četvrte generacije visoke toplinske vodljivosti (dok je serija Honor 100 koristila treću generaciju) i inteligentnim sustavom upravljanja toplinom, ovo rješenje osigurava učinkovito hlađenje čak i pri intenzivnom igranju.

honor_200_16

Trottling je iznosio  72,6 %  maksimalne snage čipa. Pokazatelj prigušenja, tj. usporenja time nije idealan, ali je podnošljiv.

Igre

Snaga procesora i mogućnosti grafičkog akceleratora više su nego dovoljne za igranje najsuvremenijih igara na visokim, ali ne i na maksimalnim postavkama, uz prihvatljiv broj slika u sekundi. Primjerice, PUBG automatski postavlja visoke grafičke postavke, kao i Call of Duty Mobile. Novonadograđena GPU Turbo X tehnologija za poboljšanje dodira, koja “čini poteze ranije od protivnika”, donosi iskustvo igranja usporedivo s vrhunskim e-sport modelima. Prilikom igranja telefon se blago zagrijava u području modula kamere, ali temperatura nije alarmantna.