Arctic Senza 5700G recenzija
Objavljeno prije 7 dana - Slaven Pintarić
Senza 5700G - prvi dio
Vjerujemo kako je većini Arctic (ranije Arctic Cooling) dobro poznato ime s dugogodišnjim stažom na tržištu računalnih komponenata. Ove godine je ova njemačko-švicarska kompanija obilježila čak 23 godina od samog osnivanja, pri čemu je konstantno prisutna na tržištu. Prvenstveno svi znamo za njihove vrlo dobre i cjenovno pristupačne zračne i vodene hladnjake za procesore, kao i za termalne paste MX serije.
Dakako vremenom Arctic je dodatno osvježio i proširio svoju ponudu koja danas recimo uključuje vrlo veliki izbor držača i stalaka za monitore, kao i veliki broj ventilatora za primjernu kod poslužitelja i uobičajenih kućnih računala.
Mini PC za ispod stola
Arctic međutim danas ide korak dalje i u svoju ponudu uvodi po prvi puta i kompletno računalo. Međutim ne bilo kakvo. Pod imenom Senza Under Desk PC Artic predstavlja vrlo neobično i inovativno dizajnirano računalo.
Kao što samo ime govori riječ je o računalu namijenjenom montaži ispod stola. Zanimljiva ideja u svakom slučaju. Još je međutim zanimljivija sama izvedba. Dosada smo recimo imali priliku vidjeti stolove koji „glume“ kućišta, odnosno imaju mjesto za ugradnju svih potrebnih komponenata računala. Nešto slično Arcticovom Under Desk PC-u nismo ipak dosada vidjeli. Barem ne u ovakvom gotovom obliku. Postoje naime odgovarajući držači koji omogućuju montažu klasičnog desktop računala ispod stola, međutim jasno ovakva riješenja često nisu osobito praktična obzirom na veličinu, format i dimenzije klasičnih desktop kućišta.
Arcticov Under Desk PC izdvaja se od ostalih računala jednim sasvim drugačijim formatom i poprilično neobičnim dimenzijama. Već sami pogled na kutiju ovog računala dao nam je do znanja kako tu „nešto ne štima“. Naime kutija je poprilično velika, ali i iznimno tanka što zapravo dobro oslikava dimenzije ovog Arcticovog računala. Pravo iznenađenje je tek međutim uslijedilo kad smo ovaj PC izvadili iz kutije.
Dočekala nas je vrlo neobična slika. Riječ je naime o metalnoj konstrukciji poprilične duljine i relativno male debljine koja je osmišljena za montažu horizontalno, ispod samog stola. U sredini ove konstrukcije nalazi se zapravo mini računalo koje je u osnovi glavna zvijezda cijele ove priče.
S lijeve i desne strane pored računala nalazimo pak metalnu, rupičastu rebrastu površinu koja bi trebala omogućiti što bolje hlađenje. Sve skupa je uključuje i veliki broj toplovodnih cijevi koje su direktno povezane s blokom za hlađenje procesora. Cijela ideja je ovdje svakako osmisliti relativno kompaktno, a s druge strane posve pasivno hlađeno računalo. Ventilatora ovdje nema. Ukupno gledano cijela je konstrukcija kako smo rekli metalna i djeluje vrlo čvrsto i kvalitetno napravljeno.
Arcticovo računalo za ispod stola posjeduje četiri rupe za montažu na stol pri čemu ćete u kutiji s uređajem dobiti odgovarajuću shemu, odnosno predložak za rupe za vijke. Što se tiče dimenzija ovaj neobičan Frankestein PC za ispod stola mjeri u duljinu oko 53,5 cm, širina mu iznosi otprilike 18 cm, a debljina nekih 5,3 cm.
Pasivno ohlađen
Dakako što se tiče same montaže prvo trebat ćete posjedovati prikladan stol za montažu ovako osmišljenog računala. Vjerujemo kako će većina uredskih stolova koji se u principu sastoje o jedne velike gornje ploče i četiri noge biti prikladna za montažu. Ključna prednost ovakvog računala svakako bi trebala biti u manjem zauzeću prostora na samom radnom stolu, jer kada ga jednom montirate ispod stola manje više ste mirni. Neće vam više biti u vidnom polju. Međutim montaža ispod stola sa sobom nosi i svojevrsne izazove. Ponajprije što se tiče dostupnosti priključaka, kao i samih tipki za uključivanje i reset računala.
Arctic se odlučio ovaj problem riješiti putem pomalo nezgrapnog izvedenog plastičnog nastavka (panela) koji na sebi sadrži tipke i najvažnije priključke. Ovaj je nastavak duljine 14, a širine 7 centimetara i zahtijeva zasebnu montažu. Povećim je žicama spojen s računalom, a na sebi sadrži tipke za uključivanje i reset, po jedan USB-C I USB-A priključak, kao i audio izlaz za slušalice.
Rekli bismo kako je ovaj Arcticov PC za ispod stola ponajviše namijenjen uredskoj primjeni, što dakako ne isključuje i kućne korisnike koji ga mogu koristiti za poslovnu ili neku drugu svrhu. U kutiji s uređajem dobit ćete sve potrebne vijke za montažu, kao i neke neke druge dodatke, a na samoj kutiji nalazi se i QR kod čijim skeniranjem možete vidjeti detaljne upute za montažu. Arctic nam je na raspolaganje stavio marketinški sample Under Desk PC-a za potrebe testiranja, no vjerujemo kako će i prodajni primjerci imati sve ovo navedeno u prodajnom paketu.
U kutiji smo osim toga pronašli i strujni adapter popriličnih dimenzija koji vam treba za napajanje ovog PC-a. Nazivna snaga ovog adaptera iznosi 119,7 W što je respektabilna snaga. Posebno ako uzmemo u obzir kako bi se ovdje trebalo raditi o nekakvom mini računalu. Ovakva računala obzirom dimenzije i namjenu obično troše malo energije.
Tehnologija- vremešni Cezanne
Premda je ideja Arcticovog Under desk PC-a zanimljiva i inovativna hardverske komponente koji su korištene malo su sad već starijeg datuma. Naime računalo se temelji na tehnološki sad već starijoj AMD-ovoj platformi, a posebno je zanimljivo kako se koristi klasični AM4 desktop procesor, odnosno APU, Ryzen 7 5700G. Ovaj je procesor svoje mjesto našao na jednoj ploči vrlo malih dimenzija odnosno malog formata prikladnog za mini računala. Riječ je o Arcticovoj ploči custom dizajna.
Na ploči nalazimo i dva SO-DIMM utora za DDR4 memoriju koja su našem slučaju bila popunjena s dva 16 GB modula brzine od 3200 MHz. Dakle ovo je računalo bilo opremljeno s ukupno 32 GB radne memorije. Također je došlo s 1 TB PCIe NVMe diskom koji također posjeduje odgovarajući Arcticov hladnjak, te s integriranim WiFi 6E i Bluetooth 5.3 modulom za bežičnu povezivost.
Testirana konfiguracija Under Desk PC-a je svakako jedna od hardverski najmoćnijih. Artic će u ponudi imati još model s 5700G Pro procesorom koji je vrlo sličan testiranom, kao i nešto slabiju verziju s Ryzen 5 5500GT procesorom i 16 GB radne memorije.
Pristup komponentama mini računala je relativno jednostavan putem gornjem poklopca nakon što maknete četiri vijka. Tako da je relativno lako zamijeniti memoriju ili ubaciti drugi disk. Barem dok računalo ne montirate ispod stola, nakon čega je pristup znatno otežan.
Teoretski ovdje možete koristiti i neki drugi AM4 procesor, no postoji ograničenje po pitanju potrošnje obzirom na pasivno hlađenje. Vjerujemo međutim kako Arctic nije planirao da ovo bude računalo po kojem ćete previše petljati, osim u slučaju problema s neispravnošću neke komponente. Posebno zato što je namijenjeno poslovnom okruženju ili kućnom uredu. U tom slučaju je jasno prioritet stabilan i tih rad.
Pogonsko gorivo ovog Arcticovog PC-a za ispod stola je sada već vremešni monolitni AMD-ov Cezanne APU star nekoliko godina u obliku Ryzena 7 5700G. Kombinacija je to 8 Zen 3 jezgri i integriranog grafičkog čipa AMD Radeon Graphics. Boost takt jezgri iznosi 4,8 GHz, a premda je temeljen na Zen 3 arhitekturi ovaj procesor ima svega 16 MB L3 cachea.
Grafički čip AMD Radeon Graphics (RX Vega 8) se temelji također na starijoj Vega arhitekturi (GCN 5.1), a ima ukupno 8 CU jedinica odnosno 512 shaderskih procesora. Zapravo daleko važnije je što podržava DX 12 , kao i hardversku akceleraciju kodiranja i dekodranja H.265 videa. Osim toga omogućuje istovremeno korištenje više monitora.
Ukupan TDP Ryzena 7 5700G iznosi 65 W tako da je pogodan za korištenje kod ovakvog računala koje se oslanja na pasivno hlađenje.
Tehnološki gledano glavni nedostatak ovog AMD-ovog APU-a svakako je limitirana PCIe podrška obzirom da je Cezanne SoC zapravo dizajniran za prijenosna računala i limitiran na PCIe 3.0.
Opremljenost
Arcticov Under Desk PC je prilično dobro opremljen PC posebno obzirom na namjenu. U sredini kompletne konstrukcije koju montirate ispod stola nalazi se osnovni set priključaka, a na posebnom dodatnom panelu još nekoliko dodatnih priključaka.
Sa stražnje strane recimo nalazimo dva videoizlaza jedan HDMI 2.0 i jedan DisplayPort 1.4. Moguće je korištenje do četiri monitora, a maksimalna podržana rezolucija iznosi 5k pri 60 Hz, pri čemu bismo rekli kako će 4k rezolucija biti nekakav uobičajen maksimalni odabir za korištenje s ovakvim računalom.
Osim toga sa stražnje strane nalazimo i dva USB 3.2 priključka od koji je jedan Gen 1, a drugi Gen 2 uz maksimalne brzine od 5 odnosno 10 Gbps. Osim toga ovdje nalazimo i dva TRS audio 3,5 mm priključka.
Što se tiče mrežne podrške ovo računalo posjeduje bežični modul koji omogućuje podršku za WiFi 6E i Bluetooth 5.3. Nadalje nalazimo jedan 2,5 Gbe LAN priključak. Po pitanju mrežne podrške Under Desk PC je stvarno dobro opremljen i vjerujemo kako će ovo biti sasvim dovoljno većini poslovnih i kućnih korisnika.
Na izdvojenom, možemo tako reći prednjem panelu, nalazimo još ukupno tri priključka. Prije svega USB-C priključak, kao i dodatni USB 3.2 Gen 2 priključak. Oba ova USB priključka bi trebala omogućiti maksimalnu propusnost od 10 Gbps. Na panelu još nalazimo jedan combo TRRS audio priključak.
U svakom slučaju opremljenost Under Desk PC-a je prilično dobra, premda za današnje pojmove ne i osobito impresivna. Najveća prednost je napredna mrežna podrška. Jedini je problem što će, nakon što montirate računalo ispod stola, neki priključci biti vrlo teško dostupni.
Arctic Senza isporučuje se s unaprijed instaliranim Windows 11 Home N ili Windows 11 Pro N i spreman je za trenutnu upotrebu – bez potrebe za postavljanjem operativnog sustava ili upravljačkih programa. Softver trećih strana nije unaprijed instaliran niti je potreban. Kao što možda znate, Windows 11 N ne uključuje Windows Media Player i ima ograničene mogućnosti reprodukcije. Za reprodukciju medija i korištenje kamere potrebno je instalirati Media Feature Pack za Windows 11 N. Sve ovo je objašnjeno u priručniku koji dolazi uz uređaj.
Forum
Objavljeno prije 14 minuta
Sancta-domenica (informacije i iskustva)Objavljeno prije 15 minuta
Sve o solarnim panelima, kućnim elektranama i ostalomeObjavljeno prije 17 minuta
Apple iOS - info, pitanja, jailbreak, downgrade, unlock, FAQObjavljeno prije 55 minuta
Epic GamesObjavljeno prije 1 sat
Kućna struja, uzemljenje, osigurači, razvodiNovosti
Ažuriranje za Windows 11 za prosinac sada je dostupno
Svježa zakrpa ne samo da dodaje nove značajke, već je i posljednje sigurnosno ažuriranje u 2024. Microsoft je objavio novo ažuriranje za operativni sustav Windows 11. Za verziju 23H2 ovo je ažuriranje s brojem KB5048685, a za 24H2 je KB5048... Pročitaj više
Dragon Ball: Sparking Zero dobiva ogroman update
Dragon Ball: Sparking Zero update, koj stiže kasnije ovog mjeseca, riješit će mnoštvo manjih problema u igri, uključujući dodavanje podijeljenog ekrana na sve mape i uređivanje kaotičnog izbornika likova. Kad je dugo očekivani naslov, Drago... Pročitaj više
Podrška za Suicide Squad: Kill the Justice League se gasi u siječnju
Suicide Squad: Kill the Justice League dobit će još jedno veliko ažuriranje u siječnju, što će također označiti kraj podrške za ovaj live-service looter shooter studija Rocksteady. U sklopu objave detalja o 4. sezoni, Rocksteady je otkrio d... Pročitaj više
Zadnjih 5 nominiranih igara za The Game Awards
The Game Awards objavio je svojih posljednjih pet nominiranih za nagradu Player's Voice. Ukupno 30 igara svedeno je na samo pet, jer su popularni favoriti među igračima, poput Stellar Blade, Final Fantasy 7 Rebirth, Silent Hill 2, Palworld... Pročitaj više
Što bi Intel sada trebao učiniti?
Neočekivana ostavka izvršnog direktora Intela, Pata Gelsingera, otvara niz pitanja o budućnosti tvrtke u industriji koja je izuzetno konkurentna i brzo se razvija. Evo ključnih aspekata trenutne situacije: Trenutačna strategija i smjer tvrt... Pročitaj više
Sve novosti