asus_tuf_gaming_z890_pro_wifi_1 asus_tuf_gaming_z890_pro_wifi_2

Nakon male pauze nastavljamo s recenzijama Z890 ploča, a prva na redu je ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi. Riječ je o ploči koja je u odnosu na prethodnicu doživjela renesansu – sada je u svijetlim tonovima. Asus je zaključio da im treba više bijelih ploča pa su ju prebacili u sivo-bijele tonove koji su trenutačno jako popularni. Osim toga, nadograđena je i VRM jedinica, krupniji su hladnjaci, a ostalo ćemo zajedno otkriti u daljnjem tekstu.

Matična ploča dolazi u standardnom pakiranju, koje je doduše pobijelilo u odnosu na prethodni model, kao što je uostalom i ploča. Unutar kutije je smještena u najlon i postavljena na kartonsko ležište, a ispod se nalazi bundle koji se sastoji od:

  • 2 x SATA 6Gb/s kabela
  • 1 x ASUS WiFi Q-Antene
  • 1 x M.2 Q-Slide paketića
  • 2 x paketića gumica za M.2
  • 1 x paketić vijaka za M.2 SSD
  • 1 x TUF GAMING naljepnica
  • 1 x TUF GAMING plčica s imenom
  • 1 x Quick start vodič

Nije nešto naročito bogat bundle, no tu je manje više sve što će korisniku trebati.

asus_tuf_gaming_z890_pro_wifi_3

Kao što smo već spomenuli Z890-PRO je u odnosu na Z790-PRO posvijetlila! Umjesto crnih i tamno sivih tonova, tu su sada bijeli i svijetlo sivi (srebrni). Uz to, ploča i ozbiljnije izgleda, ima masivnije hladnjake, jaču napojnu jedinicu, te više M.2 slotova. Napredak je vidljiv gdje god pogledamo. Dizajn je po nama sada uspješniji, premda smo uvijek navikli na tamnije TUF ploče. Ova je Z890-PRO ploča, uvelike u dizajnu slična Z890-PLUS modelu, ploči koju smo nedavno testirali, uz jasno drugu boju i malo drugačije opcije te bogatiju opremu. Layout je isti na obje ploče, samo je PRO-ica ušminkanija, i s više hladnjaka. Jedino što bi zapravo voljeli, je vidjeti potpuno bijelu Asus ploču kao što je to recimo Gigabyteova Z890 AORUS PRO ICE. Ovu ipak malo nagrđuju crni slotovi.

asus_tuf_gaming_z890_pro_wifi_4

Layout, odnosno raspored elemenata na ploči nije znatnije mijenjan još tamo od Z690 ploča, no možemo reći i kako nema potrebe previše mijenjati ono što je dobro. I ova ploča zadržava dva vertikalna SATA porta na dnu što nam nije baš drago vidjeti, kao ni 4-pinski konektor za ventilator ispod socketa, no sve ostalo je zato dobro raspoređeno uz rubove ploča. PRO model za razliku od PLUS-a nema izbacivač za grafičke kartice, nego donosi bolji i jednostavniji SafeSlot. VRM hladnjaci i onaj TUF specifični na prvom M.2 slotu su identični na PRO i PLUS modelima ploča, no zato ova ploča ima velike donje M.2 hladnjake koji pokrivaju i čipset hladnjak, te plastični pokrov preko audio jedinice.

asus_tuf_gaming_z890_pro_wifi_5

VRM hladnjaci oko novog LGA1851 ležišta su masivni i bit će problema s velikim hladnjacima koji imaju vanjske ventilatore, kao i s pojedinim AIO rješenjima kao Arcticov Freezer III zbog velikog M.2 hladnjaka. Iza VRM hladnjaka, uz gornji rub ploče se nalaze dva standardna 8-pinska ProCool II konektora koji služe za dodatno napajanje procesora.

asus_tuf_gaming_z890_pro_wifi_6

Napojna je jedinica je identična kao i kod PLUS modela. Riječ je o teamed up dizajnu (svaki kanal na VRM kontroleru kontrolira po dvije faze), sa 16 (Vccore; 80 A Dr.MOS) + 1 (Vccgt; 80 A Dr.MOS) + 2 (Vcsa; 80 A Dr.MOS) + 1 (Vnnaon; 80 A Dr.MOS) faznom konfiguracijom. VRM kontroler je DIGI+ EPU oznake ASP2442GQW i on se nalazi pored Dr.MOS elemenata. Za napojnu jedinicu su korišteni i kvalitetni filtar kondenzatori Black Metallic 5K, kao i kvalitetne prigušnice.

asus_tuf_gaming_z890_pro_wifi_7

Hladnjaci su veći u odnosu na prethodnu generaciju, te identični onima na PLUS modelu. Vanjskim smo termometrom izmjerili maksimalnih 44°C na VRM hladnjacima pod maksimalnim opterećenjem Ultra 5 245K procesora, što je jako dobar rezultat. Šteta što nam za ovaj i naredne testove 285K model više nije bio dostupan, pa smo morali koristiti slabiji koji ne optereti VRM jedinicu ni blizu kao jači. Uz VRM temperaturu, mjerili smo i temperaturu hladnjaka čipseta i ona je iznosila 36,8°C.

asus_tuf_gaming_z890_pro_wifi_8

Na desnoj i gornjoj strani ploče su smješteni uobičajeni konektori. Tu su 4-pinski konektori na gornjoj strani za procesor i pumpu vodenog hlađenja, a do njih je jednostavna POST dijagnostika s četiri malene LED-ice. Tik iznad 2-pinskog ATX konektora je i A-RGB header. Četiri DIMM slota maksimalno podržavaju 192 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 9.066 MT/s. Podržana je DIMM i CUDIMM memorija, a podržani su i XMP i AEMP III profili. Kao i kod ROG te Strix modela tu je i DIMM FIT tehnologija (analizira module za optimizaciju performansi i potencijale probleme).

asus_tuf_gaming_z890_pro_wifi_9

Prvi PCIe slot je po 5.0 x16 standardu te ga kontrolira procesor. Niža četiri kontrolira čipset a od vrha prema dnu tu su dva PCIe 4.0 x1, jedan PCIe 4.0 x4, i jedan PCIe 4.0 x16 s podrškom za x4 mod rada. Na lijevoj se strani, na odvojenom dijelu PCB-a nalazi audio jedinica. Tu je Realtekov poznati ALC1220P 7.1 audio CODEC-om koji podržava automatsku prilagodbu impedancije za prednje i stražnje izlaze za slušalice, 120 dB SNR za stereo reprodukciju i 113 dB SNR za snimanje, kao i jack-detection, multi-streaming, front panel jack-retasking i 32-bitnu/192-kilohertznu reprodukciju. Na čipu se nalazi metalna zaštita, a korišteni su i kvalitetni audio kondenzatori. Malo iznad se nalazi i Intelov 2,5-gigabitni LAN kontroler koji ima TUF LanGuard zaštitu (osigurač).