ASUS ProArt Z890-Creator WiFi recenzija
Objavljeno prije 6 dana - Krešimir Matanović
ProArt Z890-Creator WiFi - prvi dio
Kao što postoji X870E-Creator za AMD procesore, tako mora postojati i Z890-Crator izvedba za Intelove nove procesore. Danas donosimo recenziju potonje. ProArt ploče su kao što znamo namijenjene korisnicima koji računalo koriste za posao, bilo da stvaraju 3D animacije, editiraju fotografije i video materijal ili se bave stvaranjem glazbe. Takvi žele stabilnu i sposobnu za svoje radne stanice. Ova ploča je izvrsno opremljena i donosi dva Thunderbolt 5 porta, dual LAN (10 i 2,5 Gbps), izdašnu količinu M.2 slotova, moćnu napojnu jedinicu te još mnoštvo druge opreme.
Z890-Creator, baš kao i X870E-Creator ploča dolazi u kutiji karakteristične ProArt estetike postignute uz pomoć elementa kao što su linije, kutevi, simetrija i zlatne boje što se onda precrtava i na samu ploču. U videu u kojem smo ploču otpakirali vidimo da je smještena u kartonsko ležište i zaštićena antistatičkim najlonom. Dodatna oprema koja dolazi uz ploču je malo manje bogata nego u slučaju X870E ploče te uključuje:
- 2 x SATA 6Gb/s kabela
- 1 x ASUS WiFi Q-antenu
- 1 x Q-konektor
- 2 x M.2 Q-Latch paketić
- 2 x M.2 rubber paketića
- 1 x ProArt vrećica s dodacima
- 1 x ACC Express aktivacijska kartica
- 1 x vodič za brzi početak rada
Osnovne crte dizajna ProArt ploča su zadržane i kod ovog modela, ali se vide velike razlike u izvedbi u odnosu na prethodnicu Z790-Creator. Dizajn je moderniji, izbačeni su elementi od prozirne plastike, više je metala na ploči, hladnjaci su veći i ploča jednostavno djeluje moćnije. U odnosu na prethodnicu je i bolje opremljena pa donosi WiFi 7, Thunderbolt 5 i moćniju napojnu jedinicu. Kako god ju pogledali, bolja je puno i prava je šteta što su Core Ultra 200S procesori zakazali te nisu naročito popularni.
Ploča izgleda odlično, a dio toga je i novi dizajn hladnjaka za M.2 slotove, baš kao i VRM hladnjaka. Prvi je M.2 slot dobio moćniji, deblji hladnjak, a ostali jedinstveni i vrlo specifični hladnjak koji ih pokriva sve odjednom, a ima zanimljiv mehanizam šarki koji će te vidjeti kasnije. Layout ploče, tj. raspored komponenata po njoj je odličan. Sve je na svom mjestu, ključni su headeri uz rubove i nema nikakvih nelogičnosti. Uz to, na ploči nema ARGB LED rasvjete jer Asus očito smatra da profesionalni korisnici imaju profinjeniji ukus.
Oko LGA1851 socketa su se smjestile planine od VRM i M.2 hladnjaka no mjesta za hladnjake ima dovoljno. Ono što bi se ipak najbolje uklopilo uz ovu ploču je ProArt LC 360 vodeno hlađenje, a sve skupa bi trebalo smjestiti u ProArt PA602 kućište, baš kao i što je to slučaj kod X870E-Creator ploče. Sviđa nam se kako je Asus uskladio sve linije proizvoda i donio tržištu sve opcije za gradnju računala i radnih stanica.
Napojna jedinica je teamed-up izvedbe, a ima 16 + 2 + 1 + 2 faznu izvedbu sa Monolytic Power Systems MP2425 90-amperskim integriranim MOSFET-ima (tj. pametnim power stageovima) na Vcore, Vccgt i Vccsa dijelu te dva MP2428 80-amperska na Vcnnaon dijelu. Za kontrolu je korišten standardni DIGI+ VRM kontroler (ASP2432) koji se nalazi na donjoj strani ploče, a uz njega su tu i kvalitetne prigušnice te Black Metallic 5K solid kondenzatori.
Hladnjaci na VRM dijelu su odvojeni, a riječ je o masivnim aluminijskim rebrastim blokovima koji solidno odvode toplinu, no ipak bi voljeli da su spojeni toplovodnom cijevi. Uz njih, tu je i veliki hladnjak koji je zadužen za pasivno hlađenje Marvellovog AQtion 10-gigabitnog ethernet kontrolera. Zagrijavanje VRM-a nije visoko, no Core 5 245K i nije neki naročit potrošač. Za pravo opterećenje ove ploče ipak treba 285K.
Na desnoj i gornjoj strani ploče su smješteni uobičajeni konektori. 4-pinski konektori na gornjoj strani su pokriveni gumenim čepićima, a do njih je i CPU Overvoltage jumper. Tu se nalazi i POST dijagnostika s četiri malene LED-ice. Četiri DIMM slota maksimalno podržavaju 192 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 9.066 MT/s. Podržana je DIMM i CUDIMM memorija, a podržani su i XMP i AEMP III profili. Tu je i DIMM FIT tehnologija (analizira module za optimizaciju performansi i potencijale probleme), kao i DIMM Flex. Ispod 24-pinskog ATX konektora se nalazi USB 3.2 Type C interni header koji je propusnosti 20 Gbps te ne podržava punjenje uređaja kao kod X870E ploče. Ispod njega je jedan interni USB 3.0 (5 Gbps) header, te još jedan 4-pinski konektor za ventilatore. Ujedno, još jedan se 4-pinski konektor nalazi i ispod procesora.
Donja strana ploče je iznenađujuće dosadna. Nema neki zanimljiv dizajn i tu je najveći element donji nosač za mehanizam za montažu hladnjaka na ploču. Ujedno, ovdje se nalazi i DIGI+ VRM kontroler, te sitnije elektroničke komponente.
I ova Creator ploča kao i X870E ima dva oklopljena PCIe 5.0 x16 utora pa korisnici mogu koristit istovremeno dvije grafičke kartice. Oba slota podržavaju Q-Release Slim mehanizam za izbacivanje kartica, a ako su oba u upotrebi rade u x8/x8 modu. Na dnu se nalazi još jedan PCIe 4.0 x16 slot koji radi u x4 modu i njega kontrolira čipset, a svoje resurse dijeli s M2_5 slotom.
Svi uobičajeni portovi i headeri se nalaze na južnom dijelu ploče, a na lijevom se nalazi audio jedinica. Audio jedinica je bazirana na Realtekovom Audio CODEC-u ALC1220P što se i nije znatnije mijenjalo u odnosu na prethodnicu. CODEC podržava za 120 dB SNR playback i 113 dB SNR recording (Line-in) i formatima do 32-bita/192 kHz. Tu je automatska prilagodba impedancije slušalica (naprijed i nazad), interno pojačalo za slušalice i zvučnike, ugrađeni su premium audio kondenzatori, de-pop strujni krug, kanali su na odvojenim PCB slojevima itd. Kao što smo već rekli, za Ethernet vezu se brine Marvellov AQtion 10-gigabitni kontroler, ali i Intelov 2,5-gigabitni. Standardna je i ASUS LANGuard zaštita.
Forum
Objavljeno prije 6 minuta
Mall.hr (informacije i iskustva)Objavljeno prije 6 minuta
Assassin's Creed ShadowsObjavljeno prije 7 minuta
OpenWRT - generalna temaObjavljeno prije 8 minuta
Serije - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 17 minuta
G. Skill TridentZ Elite, 2x8 ili 4x8, B-Die, 4000 C14Novosti
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Posljednji tjedan! Jeftini Microsoft Office Pro 2021 za 35,74 €. Nadogradite Windowse 11 Pro za samo 13,55 €!
Danas ćemo razgovarati o Officeu 2021 Pro i sigurnom načinu da dobijete Microsoftove ključeve po sniženoj cijeni! Office 2021, predstavljen u listopadu 2021., unapređuje nasljeđe svog prethodnika s poboljšanim značajkama kao što su suradnja... Pročitaj više
Ransomware više nije nerješiv!
Hakeri bijelog šešira koristili su veliku količinu GPU računala kako bi uspješno probili Akira ransomware ključ i pomogli korisnicima da oporave važne informacije Ransomware je poput zmije otrovnice koja vreba u sjeni, spremna zadati smrton... Pročitaj više
Što se događa sa TikTokom? Je li se još jednom približava sudnji dan?
TikTokova matična tvrtka ByteDance suočava se s rokom 5. travnja za pronalaženje partnera za stjecanje poslovanja aplikacije u SAD-u, pod uvjetom da kupac ne smije biti kineska tvrtka. Američki dužnosnici, uključujući zakonodavce i sigurnos... Pročitaj više
On-premise vs. Cloud vs. Hybrid IT: Pronalaženje ravnoteže za skalabilna poslovna rješenja
Era digitalne transformacije potaknula je tvrtke na prihvaćanje oblaka, obećavajući skalabilnost, fleksibilnost i poboljšanu suradnju. Međutim, dok oblak nudi neporecive prednosti, potpuna migracija ne mora uvijek biti strateški ili najispl... Pročitaj više
Sve novosti