asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_1 asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_2

Malene nas mini ITX ploče iz Asusa uvijek oduševe, a pogotovo u ovakvom ROG Strix izdanju. Obično su vrhunac inženjerskog umijeća, jer je potrebno spakirati puno toga na malenu površinu i biti vrlo kreativan. Novi Z890-I model ploče donosi neka nova inženjerska riješenja, pogotovo kada su M.2 slotovi u pitanju, ali i bogata je novim tehnologijama kao što je Thunderbolt 4 i WiFi 7.

Tijekom ovih dugih PCEkspertovih godina smo smo srećom imali prilike testirati podosta mini iTX matičnih ploča iz Asusa, i pratiti njihovu evoluciju – Maximus VI ImpactROG Strix Z390-I GamingROG Strix B450-I Gaming, ROG Strix Z690-I Gaming WiFi i ROG Strix Z790-I Gaming WiFi. I dan danas nas zapanji inženjersko umijeće smještanja svega onoga što dolazi i na većim pločama, na malenu površinu od 17 x 17 centimetara. Unutar kurije je kao i uvijek sve vrlo uredno složeno, a i bundle je kao i uvijek izdašan te se sastoji od:

  • 1 x ROG USB2.0 splitter kabel
  • 2 x SATA 6Gb/s kabel
  • 1 x Panel kabel
  • 1 x ROG FPS kartica
  • 1 x ROG STRIX HIVE II
  • 1 x USB Type-C napojni kabel za HIVE II
  • 1 x ASUS WiFi Q-antena
  • 1 x paketić vezica
  • 1 x ROG privjesak za ključeve
  • 1 x ROG Strix naljepnice
  • 1 x vodič za brzi start

Kao i kod Z790-I prethodnice neobičnost bundlea se sastoji samo u dodatku FPS kartice i HIVE II eksternog audio kontrolera. FPS je dodatna kartica koja se postavlja vertikalno u odnosu na ploču, a na njoj se nalaze headeri i portovi koji nisu stali na PCB, a HIVE II je pak eksterni audio kontroler koji je namijenjen smještanju na radni stol i lakšem spajanju audio periferije. I o jednom i o drugom ćemo malo detaljnije niže u tekstu.

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_3

Z890-I je uvelike slična Z790-I modelu i izmjene u dizajnu su samo manje više kozmetičke. Obje su tamnih tonova i obje imaju masivne VRM hladnjake, s velikim hladnjacima i za M.2 SSD-e. Ipak, novi model ima drugačiji M.2 hladnjak, koji je sada inovativniji te ćemo o njemu nešto kasnije. Fascinantno je uvijek kako inženjeri uspiju na malenu površinu od 17 x 17 centimetara uvjetovanu Mini-ITX standardom smjestiti toliko toga. Naravno, kompromisa mora biti, pa su primjerice tu samo dva DIMM utora koji primaju do 128 GB DDR5 memorije propusnosti do 9.200 MT/s. Podržana je un-buffered DIMM/CUDIMM memorija, kao i DIMM Fit, DIMM Flex i AEMP III tehnologije.

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_4

Prije dvije generacije je uklonjen audio kontroler s ploče i dodan je zaseban HIVE II element, pa je to otvorilo malo više prostora za neke druge elemente i malo drugačije iskorištavanje prostora. Oko samog LGA1851 socketa ima dovoljno mjesta i za veće hladnjake, kao što ćemo demonstrirati kasnije, no zapravo bi bilo zanimljivo vidjeti kako nasjedaju oni manji i malo širi. Ispod relativno velikih VRM hladnjaka nalazi se  10 (110 A) + 1 (90 A) + 2 (90 A) + 1 (80 A) napojna jedinica koja je kao što vidimo i po amperažama power stageova (integrirani MOSFET-i) sasvim adekvatna za napajanje i najjačeg 285K procesora. Uz to, tu su i alloy prigušnice, kao i kvalitetni kondenzatori. Asus ovdje nije štedio.

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_5

U ovoj su generaciji inženjeri na dno ploče postavili i aluminijsku ploču koja služi kako za učvršćivanje konstrukcije, tako i za odvodnju topline s elektroničkih komponenata – naime, zbog činjenice da je ploča malena, mnoštvo je elemenata prebačeno dolje. Zbog toga ih je potrebno i hladiti bolje, pa je najbolje rješenje ovakva ploča.

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_6

Ploča je potpuno ujednačenog uniformnog dizajna, te nema kiča u obliku blještavih LED-ica. Layout komponenata na ploči je vrlo dobar s obzirom na to da su inženjeri bili jako ograničeni s prostorom, te su zapravo svi bitni onektori i headeri smješteni po rubovima ploče. Na gornjem se rubu nalazi jedan ProCool III 8-pinski EPS konektor za dodatno napajanje procesora, a tu su i tri 4-pinska za ventilatore. Dva od njih su pokrivena gumenim čepićima. Na desnom boku se nalazi 24-pinski ATX konektor, jedan interni USB 3.0 header, te jedan USB 3.2 Gen2 (20 Gbps) interni konektor.

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_7

Ispod socketa se nalazi malo drugačija konstrukcija za M.2 slotove nego što je bila do sada i više nema vertikalnog slaganja M.2 SSD-a, nego su smislili malo drugačiji način. Na vrhu pokrova tog hladnjaka i stražnjih I/O portova se nalaze aluminijski limovi koji imaju ROG Strix insigniju. Poklopac I/O-a se može skinuti kako bi se pristupilo malenom ventilatoru koji hladi VRM hladnjak i okolne unutarnje elemente. Osim njega, još se jedan ventilator nalazi i u produžetku M.2 hladnjaka koji jasno hladi SSD-e. U oba je slučaja riječ o malenim Deltinim 30-milimetarskim ventilatorima, koji imaju PWM kontrolu. Pri višim se okretajima čuju, no tu je buku prikrio zračni hladnjak kojim smo hladili procesor.

asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_8 asus_rog_strix_z890_i_gaming_wifi_9

M.2 mehanizam s hladnjacima je jako zanimljivo riješen. Na vrhu se nalazi kopča kojom otvaramo hladnjake lijevo i desno i M.2 SSD-e postavljamo u vertikalni položaj na njihovu kraću stranu. S obje strane SSD-a se nalazi termalna podloga, a uz to, i mali ventilator sa stražnjeg dijela hladi oba SSD-a pa se oni nikad ne pregrijavaju. Čitav je mehanizam moguće skloniti s ploče ako odvijemo dugački vijak koji je smješten na kraju, tj. do DIMM utora.