Huawei FreeArc recenzija
Objavljeno prije 1 dan - Krešimir Matanović
FreeArc
Huawei je nedavno predstavio svoje open-ear slušalice namijenjene aktivnom životnom stilu. FreeArc su dizajnirane tako da nude najveći mogući komfor uz sigurno prianjanje uz uho. Prate poznati C-bridge dizajn kakav smo vidjeli kod prošlogodišnjeg FreeClip modela u kojem je zvučnik u kutijici koja se naslanja na ušni kanal, a baterija na drugom kraju kao protuteža skrivena iza uha.
FreeArc slušalice dolaze u klasičnoj bijeloj kutijici s ručkom na vrhu. Unutar nje se nalazi kutijica slušalica koja je smještena u kartonsko ležište te zaštićena papirom. Ispod ležišta se nalaze upute za korištenje i jamstveni listić i kratki. Za razliku od FreeClip modela gdje je bio još i kabel za punjenje baterije u ovom pakiranju toga nema.
FreeArc slušalice dolaze u tri boje – zelenoj, sivoj i crnoj, a nama su na test stigle u potonjoj. Kućište za čuvanje i punjenje slušalica je napravljeno od plastike i dimenzija je 67,80 x 67,80 x 26,50 milimetara. Masa kućišta je 67 grama, a u njemu se nalazi Li-Po baterija kapaciteta 510 mAh. Sa stražnje strane se nalazi USB-C utor za punjenje baterije iz eksternog izvora, dok vrijeme punjenja ovisi o jakosti struje tog izvora. Naša su iskustva kako se kutija napuni za nešto ispod sat vremena punjačem napona 5V i struje 2A.
Na vrhu se kutije nalazi magnetni poklopac koji kada otvorimo pruža uvid u sadržaj. A sadržaj su dvije FreeArc slušalice, svaka mase 8,9 grama s ugrađenom baterijom od 50 mAh. Vrijeme punjenja slušalica u kutiji je između 40 i 45 minuta od prazne do potpuno pune baterije. Proizvođač obećava autonomiju od oko 7 sati, što i odgovara našem iskustvu pri čemu je jačina bila podešena na oko 40% pri slušanju glazbe. Kod razgovora se autonomija malo smanjuje. Uz kutiju za punjenje vrijeme autonomije se povećava na solidnih 25 do 26 sati ovisno o upotrebi.
Kućište ima i tipku za spajanje, te indikacijsku LE diodu koja se nalazi pri dnu. Unutrašnjost je oblikovana prema obliku slušalica koje lijepo nasjedaju svaka na po dva kontakta, a sigurno na mjestu ih drže magneti. S unutarnje strane poklopca je smještena i gumena traka koja nasjeda na slušalice i čini ih sigurnima unutar kutije.
Slušalice su dizajnirane tako da obujme uho pri čemu kutija dolazi na ušni kanal (open-ear koncept), a baterija kao protuteža sa stražnje strane uha. Postavljanje na uši je intuitivno i vrlo prirodno, a komfor nošenja je odličan. Nakon par sati nošenja ih više praktički ni ne osjetite – što zbog male mase, što zbog dobrog rasporeda te mase. Kvaliteta izrade je vrlo dobra – kućište zvučnika je plastično, a nosač i dio u kojem se nalazi baterija su gumeni i lagano rastezljivi (Ni-Ti memorijska legura + tekući silikon). Huawei je uspio i osigurati IP57 certifikat za zaštitu od vode i prašine pa je to dodatan plus.
U svakoj se od slušalica nalazi maleni 17 x 12-milimetarski driver (zvučnik) koji stvara zvuk dovoljne glasnoće i jasnoće. Slušalice su odlične za razgovor, pri čemu vas ostavljaju svjesnima vaše okoline – prometa, biciklista i svega onoga što bi vas moglo ugroziti kao pješaka. Zbog svoje open-air prirode nemaju tehnologiju utišavanja okolne buke, pa ako tražite ANC to ovdje zaboravite. Imaju tehnologiju obrnutih zvučnih valova koje smanjuju propuštanje zvuka, no to je minimalno. One su namjenski napravljene za aktivan životni stil i ovaj tip nošenja, pa ni audiofili ne smiju očekivati previše. Zvuk je istina jako dobar u cijelom svom rasponu za ovaj tip slušalica, no nije na razini ipak puno skupljeg modela kao što je Technicsov EAH-AZ100. Nema onih lijepo naglašenih basseva, a malo fali i u visinama. Što se razgovora tiče tu su odlične s dva mikrofona i trostrukim softverski poništavanjem buke tijekom razgovora.
Slušalice s uređajima povezujemo putem Bluetootha, a podržani su i Android i iOS operativni sustavi. Na AppStoreu postoji Huawei AI Life aplikacija, no kod Androida će te morati ili skinuti .apk s Huawei stranica ili instalirati njihov store. Putem Bluetootha 5.2 je slušalice moguće povezati s do dva uređaja istovremeno, primjerice mobilnim telefonom i satom. Slušalice su opremljene i dvostrukim rezonator antenama za povećani domet, pa tamo gdje uobičajena Bluetooth veza počinje krčati ove slušalice rade odlično. Proizvođač tvrdi i do 400 metara na otvorenom ili do 100 u zatvorenom prostoru, ali to je ipak nešto kraće. Za prijenos zvuka podržani su SBC i AAC CODEC-i. Na slušalicama se nalaze i Hallov senzor ili senzor položaja koji detektira kada su slušalice na uhu, te kapacitivni senzor za upravljanje gestama.
AI Life aplikacija osigurava spajanje i kontrolu nad slušalicama, a njene funkcije su jednostavne. Nudi se indikacija razine napunjenosti baterija, pregled trenutačnih veza, odabir zvučnih efekata i programiranje vlastitih putem equalizer postavaka, kao i programiranje svojih gesti. Geste uključuju funkciju Tap, Press & Hold te Swipe koje nude različite opcije vidljive i na samim screenshotima. Kao što se vidi, opcije su bogate, a korisnik ih može i podesiti prema vlastitim željama. Uz to, nije teško ni zapamtiti koje su sve geste dostupne. Zvučne postavke nude modove Default, Elevate, Treble Boost i Voices, a možete i sami putem equalizera podesiti zvuk po svojoj želji manipulacijom s deset slajdera. U podešenjima je moguće uključiti i zvuk niske latencije, kao i dodatno povećati volumen zvuka.
FreeArc slušalice su vrlo zanimljivog koncepta, nude dobru autonomiju i povrh toga izvrsnu ergonomiju. Nakon početnog privikavanja, nećete ni znati više da su vam na ušima. Ima to jasno svojih prednosti i mana. Pod prve spada to da ostajete svjesni svoje okoline i čujete sve što se dešava te možete pravovremeno i reagirati. S druge strane, zvuk zbog toga nije sjajan i audiofilima će faliti ona imerzivnost koju dobivamo s in-ear slušalicama. Zvučnici su solidni, pružaju pristojne niske i visoke, kao i čiste srednje tonove, no open-ear koncept malo kompromitira zvuk – ipak, ne toliko kao kod FreeClip slušalica i ove su jednostavno bolje. Pozitivno je to što su dizajnirane tako da kanaliziraju zvuk direktno u uho i nema njegovog rasipanja na okolinu. Za razgovore su odlične, a i mikrofoni dobro hvataju zvuk.
Imajući na umu prednosti i mane, ipak na kraju možemo zaključiti kako su FreeArc slušalice vrijedne vaše pažnje zbog iznimno visokog komfora nošnje, dobre autonomije i konkurentne cijene koja im se u hrvatskim dućanima kreće od 95 do 120 €.
Huawei FreeArc | |||
Pozitivno + | Dizajn, izvrsna ergonomija i stabilnost nošenja, solidan zvuk za sve prigode, svjesni ste okoline, solidna autonomija. | ||
Negativno - | Aplikacije nema na Google Playu, nema ANC-a. | ||
Ocjena |
|
||
Ustupili | Huawei Hrvatska |

Forum
Objavljeno prije 1 minute
Glazbeni servisObjavljeno prije 2 minute
Mikrotik - za početnikaObjavljeno prije 11 minuta
Web hostObjavljeno prije 22 minute
Privatnost i sigurnost podataka i korisnikaObjavljeno prije 23 minute
Epic GamesNovosti
Elden Ring Nightreign dodaje novu klasu
Elden Ring Nightreign otkriva novu klasu pod nazivom Ironeye, koja nudi preuređeni pristup igranju na daljinu. Iako je Elden Ring Nightreign odvojen od osnovnog naslova Elden Ring, neke od promjena u stilovima igre u ovom spin-offu ostavile... Pročitaj više
FromSoftware najavljuje The Duskbloods
FromSoftware će kasnije ove godine izdati Elden Ring: Nightreign, ali ne znamo mnogo o planovima developera za budućnost. Do danas nije bilo novih igara na vidiku, a Nightreign djeluje više kao spinoff naslov koji povezuje sadašnje vrijeme... Pročitaj više
Potencijalno izlaze još dvije Assassin’ s Creed igre u 2025.
(izvor slike) Assassin's Creed Shadows tek je izašao, ali Ubisoft bi već mogao imati još jednu igru u pripremi. Prema Tomu Hendersonu, glavnom uredniku Insider Gaminga, Codename Invictus "trebao bi" biti lansiran kasnije ove godine. Nije ri... Pročitaj više
Zašto 4G/5G veza troši više baterije vašeg pametnog telefona?
Jeste li ikada primijetili da se baterija vašeg telefona brže prazni kada koristite mobilne podatke nego kada ste spojeni na WiFi mrežu? Postoji li korelacija između pražnjenja baterije i internetske veze putem mobilnih podataka u odnosu na... Pročitaj više
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Sve novosti