gigabyte_z890_ai_top_1 gigabyte_z890_ai_top_2

Z890 AI TOP ploča je namijenjena svima koji grade radnu stanicu na bazi novih Intelovih Core 200S procesora, a uz sve standardne poslove se žele baviti i AI-em. Da, Gigabyte tvrdi kako je ova ploča idealna za treniranje lokalnog AI-a na desktopu uz pomoć njihove AI TOP Utility 2.0 tehnologije. Osim toga, ploča donosi i moćan dizajn napojne jedinice, dobro riješeno hlađenje, kao i mnoštvo opreme u što ulazi Thunderbolt 5 podrška, WiFi 7, dva 10-gigabitna LAN kontrolera, dva PCIe 5.0 slota i još mnoštvo toga.

Kao što ste mogli vidjeti u videu otpakiravanja ploča dolazi u klasičnoj kutiji, smještena u antistatičku vrećicu, te onda još polegnuta u kartonsko ležište. Ispod toga se nalazi bundle koji i nije naročito bogat, očekivali smo malo više uz ovu ipak TOP ploču. Količina bundlea je negdje između Z890 Aorus MasterZ890 AORUS PRO ICE ploča.

gigabyte_z890_ai_top_3

Dizajnerski je ovo po nama jako uspjela ploča. Ljepša nam je od Master verzije, prvenstveno zbog rebrastog dizajna hladnjaka, a i izbor boja je odličan! Hladnjaci su masivni i pokrivaju velik dio ploče, a tako i treba biti jer Gigabyte ovdje cilja na snagu i stabilnost za radne stanice. Socket je dosta zatvoren, no na ovu ploču će, vjerujemo, u većini slučajeva ipak ići AIO hladnjak pa problema s kompatibilnosti ne bi trebalo biti.

gigabyte_z890_ai_top_4

Raspored elemenata na ploči, tj. layout, je jako dobar i sve ono što je bitno je smješteno uz rubove ploče kako bi bilo lakše dostupno. Ploča je povećanog E-ATX formata, a layout nas podsjeća na Z890 Aorus Pro ICE ploču, samo rastegnutu na veću površinu. Smještaj glavnih elemenata je vrlo sličan – dva su PCI-e slota na dnu, između njih je masivan M.2 i čipset hladnjak, a jedino što ova ploča ima znatno veće VRM hladnjake.

gigabyte_z890_ai_top_5

Spomenuti VRM hladnjaci hlade 16+1+2 napojnu jedinicu twin dizajna koju sačinjavaju 80-amperski SPS-ovi (smart power stage) koji su kao što znamo integrirani MOSFET-i. Po ovome vidimo da je napojna jedinica nešto manje sposobna nego kod ICE modela koja koristi 90-amperske SPS-ove. Ne znamo koji je PWM kontroler Gigabyte ovdje koristio, no po svemu sudeći bi mogao biti Renesasov RAA229130. Korištene su i kvalitetne prigušnice te kondenzatori. Zagrijavanje napojne jedinice nije visoko (do 47°C), no Core Ultra 5 245K ni nije neko opterećenje za ovu ploču. Čipset se zagrijavao do 46°C.

gigabyte_z890_ai_top_6

Na desnoj i gornjoj strani ploče su smješteni uobičajeni konektori, kao i malene Power, Reset i QF_PLUS tipke (posljednja je Q-Flash za snimanje BIOS-a). Tu je i LED dijagnostika, pored koje se nalazi i POST dijagnostika s četiri malene LED-ice. Kao i kod drugih Z890 ploča, samo su dva od četiri DIMM slota oklopljena, ona koje najčešće koristimo. Četiri slota maksimalno podržavaju 256 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 9.500 MT/s prilikom overclockinga. Gigabyte koristi DDR5 D5 Bionic Corsa tehnologiju koja pospješuje overclocking memorije.

gigabyte_z890_ai_top_7 gigabyte_z890_ai_top_9

Na ploči se nalazi jedan oklopljeni PCIe 5.0 x16 slot za grafičke kartice koji ima i izbacivač za kartice. Na dnu ploče je još jedan oklopljeni PCIe 5.0 x8 slot kojeg kontrolira procesor. Ta dva slota dijele resurse pa ako u oba ugradite kartice radit će u x8/x8 modu. Najniži PCIe slot je po 4.0 standardu, propusnosti je x4, a kontrolira ga čipset. Audio jedinica na ovoj ploči je starija i slabija u odnosu na ICE model. Riječ je o Realtekovom starijem ALC897 CODEC-u, koji je potpomognut s ESS ES92960 CODEC-om te audio kondenzatorima.

Ethernet veza je ovdje puno bitnija od zvučnih performansi i za to su zadužena dva Marvellova AQtion AQC113C 10-gigabitna LAN kontrolera. Moćnu LAN vezu možete koristiti i u tandemu, naravno ako imate hardver koji to podržava. Uz donji rub ploče su se smjestili svi uobičajeni headeri i konektori, pa su tu tri headera za LED dodatke, SPI TPM header, interni USB 2.0 headeri, tri 4-pinska konektora za sistemske ventilatore i prednji panel. Tu je još i baterija, BIOS čip, ITE kontroler itd.

gigabyte_z890_ai_top_8

Na ploči se nalazi ukupno četiri M.2 slota za SSD-e. Gornji, onaj s najdebljim hladnjakom je M2A_CPU, podržava uređaje formata do 25110 (i manje) po PCIe 5.0 x4 standardu. M2B_CPU slot podržava uređaje dimenzija do 25110 koji rade po PCIe 4.0 x4 standardu. Donja dva kontrolira čipset a nose nazive M2P_SB i M2L_SB. Oba podržavaju uređaje dimenzija do 22110 koji rade po PCIe 4.0 x4 standardu. Prvi M.2 slot ima veliki aluminijski hladnjak koji dobro obavlja svoj posao, a niža tri M.2 slota imaju zajednički veliki hladnjak. Oba se hladnjaka jednostavno postavljaju i skidaju bez alata što je pohvalno.

gigabyte_z890_ai_top_10

Donji dio ploče je potpuno taman, bez izraženih grafika i natpisa. Ističu se dva pojačanja za PCIe slotove koji daju nužnu čvrstoću kod korištenja teških grafičkih kartica.

gigabyte_z890_ai_top_11 gigabyte_z890_ai_top_12

Stražnji je I/O panel vrlo bogat, a kao i kod X870E Aorus Pro ploče ima perforacije za ispuštanje toplog zraka. Sastoji se od:

  • DisplayPort In port
  • HDMI port (funkcionalnost ovisi o tipu CPU-a)
  • 2x audio jacka
  • 2 x Intel Thunderbolt 5 konektora (USB Type-C portovi)
  • 2 x USB 3.2 Gen 1 porta
  • 6 x USB 3.2 Gen 2 Type-A portova (crveni)
  • 2 x antenska konektora (2T2R)
  • 2 x RJ-45 porta

Osim dva brza Thunderbolt 5 porta propusnosti 80/40 ili 20 Gbps (u ovisnosti o spojenom uređaju) tu je i Intelov WiFi 7 BE200 modul koji podržava tri frekvencijska spektra (2,4/5/6 GHz), 320 MHz kanale i donosi maksimalnu propusnost od 5,8 Gbps. Uz to, podržava i Bluetooth v5.4. Napomenimo ponovno da je WiFi 7 podržan samo od strane Windowsa 11 Pro u verziji 24H2. WiFi radi jako dobro, prijem je snažan i u prostoriji iznad routera i nema nikakvih smetnji. Na desnom donjem rubu ploče nalazi s čak osam horizontalnih SATA 6 Gbps portova, dva interne USB 3.0 i dva interna USB 3.2 Gen 2x2porta. Četiri SATA porta su kontrolirana od strane čipseta, a druga četiri kontrolira ASMedijin ASM1164 kontroler. Tako je moguće napraviti i kućni file server, a podržana su i RAID polja.

gigabyte_z890_ai_top_13

Ploča je vrlo kvalitetno napravljena, korištene su kvalitetne komponente kao i različite Ultra Durable tehnologije koje pojačavaju konstrukciju. Hlađenje je jako dobro riješeno, a na ploči se nalazi i osam 4-pinskih konektora za ventilatore i vodene pumpe, a sve kontrolira Smart Fan 6 aplikacija. Sa softverske strane tu je GCC aplikacija koja nudi različite opcije za upravljanje pločom i njenim mogućnostima, a na vama je što će te instalirati i koristiti. Aplikacija je siromašnija nego Asusova i Gigabyte bi svakako na tome trebao dodatno poraditi. S pozitivne strane, aplikacija je stabilna i radi solidno. Gigabyte je i partner s HWiNFO kompanijom koja proizvodi softver za nadzor parametara rada računala. UEFI sučelje je kao i do sada te se sastoji od Advanced i Easy Mod sučelja. Prvo se sastoji od Favorites, Tweaker, Settings, System Info, Boot i Save&Exit menija, dok je ono Easy Mod kombiniralo sve na jednoj strani. Nama je Tweaker jasno najzanimljiviji koji nudi mnoštvo opcija za podešavanje u radu procesora, memorije i napojne jedinice ploče.

Gigabyte uz ovu ploču preporučuje korištenje AI TOP paketa proizvoda koji uključuje AI TOP Utility, Hardver i Instruktor. Utility je najnoviji softver s prijateljskim korisničkim sučeljem i iskustvom, koji podržava modele velikih jezika s do 236 milijardi parametara uz očuvanje privatnosti i sigurnosti. Hardver (kao što je ova ploča) nudi fleksibilnost i nadogradnju u usporedbi s tradicionalnim rješenjima za AI obuku u oblaku. Instruktor pak pruža sveobuhvatne konzultacije za AI TOP rješenja, intuitivna uputstva ua podešavanje i tehničku podršku. Osim ove ploče, AI TOP Hardver uključuje modele kao što su TRX50 AI TOP matična ploča, GV-N407TSAI TOP-16GD/W7900 AI TOP 48G/W7900 AI TOP 32G grafičke kartice, AI TOP 100E SSD 1/2TB diskovi i UD1600PM PG5 AI TOP napajanje. Ponudom ovih rješenja Gigabyte korisnicima želi omogućiti korištenje AI modela iz vlastitih ureda i kuća, bez upotrebe cloud sustava.