Gigabyte B860 Eagle WiFi6E & B860 Gaming X WiFi6E recenzija
Objavljeno prije 4 dana - Krešimir Matanović
B860 Eagle WiFi6E
Pred nama su danas dvije vrlo slične gigabyteove ploče iz B860 serije – Eagle WiFi6E & Gaming X WiFi6E. Eagle je malo prihvatljivija te donosi malo manje opreme, dok je Gaming X samo malo skuplja. Eagle je klasična, tamnija ploča koja donosi, dok je Gaming X malo razigranija sa sivo-bijelim aluminijskim hladnjacima. Obje donose dvozonsko ARB osvjetljenje, istu napojnu jedinicu, slične hladnjake i opremu, ali je Gaming X opremljena i s USB 4 portom, dok je Eagle s USB 3.2.
Ploča dolazi u klasičnoj kartonskoj kutiji na kojoj se nalaze grafike i informacije o proizvodu. Ploča je unutar kutije smještena u antistatičku vrećicu, te onda polegnuta u kartonsko ležište. Ispod toga se nalazi bundle koji sasvim očekivano i nije naročito bogat. Ipak je ovo ploča iz nižeg tržišnog segmenta pa valjda ni ne treba ništa više osim antene i SATA kabela.
Ploča se dizajnom i bojama naslanja na Z890 AORUS ELITE WiFi7, što je dobro jer djeluje skupljom i ekskluzivnijom nego što zapravo jest. Hladnjaci su sivi i solidno dimenzionirani za napojnu jedinicu koja je na ovoj ploči, a i ostatak hladnjaka sive boje se lijepo uklopio s crnom bojom PCB-a i konektora. Ploča nije nametljiva i to nam se jako sviđa. Znamo da je B860 ograničenih overclocking i ostalih mogućnosti u odnosu na Z890, no većini korisnika zapravo ni ne treba više od ovakve ploče.
Osim zgodnog dizajna, ploča ima i dobar layout. Sve je dobro raspoređeno po rubovima ploče, nema nelogičnosti, a ploča je opremljena i s izbacivačem za grafičke kartice, što svakako pozdravljamo. Da spada u malo jeftiniji segment vidljivo je i po tome što ima samo na prvom M.2 slotu hladnjak i to relativno tanak. Gigabyte je kod B860 ploča koristio 6-slojni mid-loss PCB, za razliku od Z890 gdje koriste 8-slojni low-loss PCB. Svejedno, i dalje je to sasvim adekvatno za ovaj tip ploče i opremu s kojom dolazi.
Ploča donosi i solidnu napojnu jedinicu koja je 12 (Vcore; Ppak 50 A) + 1 (Vccgt; DrMOS 40 A) i 2 (Vccsa; Ppak 50 A) fazna, s digitalnim VRM kontrolerom. Napojna jedinica je twin dizajna, tj. 6 + 6 faza u paraleli. Korištene su i dobre prigušnice, te solid state 5K kondenzatori. Napojna jedinica je sasvim solidna za sve zaključane procesore, a s našim se testnim 245K nije pretjerano zagrijavala. Hladnjaci su dovoljno masivni i dobro odvode toplinu.
Na desnoj i gornjoj strani ploče su smješteni uobičajeni konektori, kao i malena QF_PLUS tipka za snimanje BIOS-a. Tu je i POST dijagnostika s četiri malene LED-ice. Na ovoj jeftinijoj ploči ni jedan DIMM slot nije oklopljen, i tu je vidljiva mala ušteda u odnosu na jače Z890 ploče (premda ni neke od njih nemaju pojačanje). Četiri slota maksimalno podržavaju 256 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 9.066 MT/s prilikom overclockinga. Gigabyte koristi i D5 Bionic Corsa tehnologiju za AI Overclocking DDR5 memorije, tj. koristi AI Snatch engine i HyperTune BIOS. Ispod 24-pinskog ATX konektora se nalazi interna 10-gigabitni USB 3.2 utičnica.
Na ploči se nalazi jedan oklopljeni PCIe 5.0 x16 slot za grafičke kartice koji ima i izbacivač, dok su na dnu ploče dva PCIe x16 slota od kojih su oba 4.0 x4 – oba su kontrolirana od strane čipseta. Audio jedinica na ovoj ploči je starija Realtekova ALC897. CODEC omogućava 7.1-kanalni HD audio, te ima i S/PDIF izlaz kao i audio kondenzatore. Za ethernet vezu se brine Realtekov 2,5-gigabitni LAN kontroler.
Eagle ploča ima tri M.2 slota za SSD-e. Gornji, onaj s hladnjakom nosi oznaku M2A_CPU, te podržava uređaje formata do 25110 (i manje) po PCIe 5.0 x4 standardu. M2Q_SB i M2P_SB slotovi se nalaze ispod PCIe x16 slota i nisu hlađeni. Oba podržavaju uređaje dimenzija do 25110 (i manje) koji rade po PCIe 4.0 x4 standardu. Uz donji rub ploče su se smjestili svi uobičajeni headeri i konektori, pa su tu tri za LED dodatke, SPI TPM header, interni USB 2.0 headeri, tri 4-pinska konektora za sistemske ventilatore i prednji panel. Tu je još i baterija, BIOS čip, ITE kontroler itd.
Stražnji je I/O panel zadovoljavajuće opremljen za ovaj tip ploče, a kao i kod jačih modela ima perforacije za ispuštanje toplog zraka. Sastoji se od:
- 1 x PS/2 port za miša ili tipkovnicu
- 1 x HDMI port (funkcionalnost ovisi o tipu CPU-a)
- 1 x DisplayPort (funkcionalnost ovisi o tipu CPU-a)
- 1 x USB Type-C port, s USB 3.2 Gen 2×2 podrškom
- 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A port (crveni)
- 4 x USB 2.0/1.1 porta
- 2 x konektora za antenu (2T2R)
- 1 x RJ-45 port
- 3 x audio jacka
Za WiFi povezivost ploča koristi nešto stariji Intelov Wi-Fi 6E AX211 modul koji podržava tri pojasa (2,4/5 i 6 GHz; 160 MHz), kao i Bluetooth 5.3. Moramo naglasiti kako je to samo u reviziji 1.0 kakvu smo i mi imali na testu. Ako kupite reviziju 1.1 ploče onda će te dobiti Realtekov RTX8852CE modul. Jasno, preferiramo Intelov, koji nam je odlično i radio, bez smetnji i s jakim signalom. Na ploči se nalaze i četiri SATA konektora koji podržavaju RAID polja diskova.
Ploča je izvedena zadovoljavajuće kvalitetno za ovaj tržišni razred, na UltraDurable principima uz kvalitetne komponente. Hlađenje je dobro riješeno, a na ploči se nalazi i šest 4-pinskih headera za ventilatore i vodene pumpe. Svime upravlja SmartFan 6 tehnologija.
Osvjetljenje je postavljeno u dvije zone – ispod prozirnog dijela na pokrovu stražnjih I/O portova te ispod hladnjaka čipseta. Osvjetljenje je decentno, a njime upravljamo uz pomoć GCC i RGB Fusion aplikacija. Uz to, tu su i tri ARGB te jedan RGB header na ploči za svjetleće trake i slično. UEFI sučelje je klasičnog rasporeda za moderne Gigabyte ploče i nudi sve što prosječnom korisniku treba – overclockinga procesora nema, no možete se poigrati s DDR5 memorijom.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
Smart home/Home security - Pametni prekidaci, senzori i hub: Sonoff, Shelly, Aqara...Objavljeno prije 4 minute
STAN: kupovina, krediti, APN...Objavljeno prije 5 minuta
Serije - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 7 minuta
Nvidia GeForce RTX 50X0 series (Blackwell)Objavljeno prije 18 minuta
Popravak elektronikeNovosti
Najbolja uskrsna rasprodaja u kojoj štedite bez rizika! Doživotna licenca MS Officea 2021 Pro za 35,24€! Potražite još popusta, odmah!
Travanj je, a to znači da je Uskrs pred vratima. Ove godine pada na 20. travnja, što je ujedno i vrijeme kada Godeal24 promovira uskrsnu rasprodaju. Vaša prilika za štedjeti više od 90% na računalnim alatima. U usporedbi s Officeom 2024, Of... Pročitaj više
Nadmašujući Tiktok ili Instagram, AI aplikacija postaje najpreuzimanija na svijetu
Globalno tržište mobilnih aplikacija upravo je svjedočilo iznenađujućoj promjeni prijestolja u ožujku. Nisu poznata imena ta koja dominiraju ljestvicom poput Instagrama ili TikToka, ali ChatGPT, chatbot umjetne inteligencije (AI) koji je ra... Pročitaj više
Microsoftova 50. godišnjica otkriva najnovije značajke Copilota, inteligentne partnere s umjetnom inteligencijom i preoblikovanje budućnosti
Bill Gates i Paul Allen osnovali su Microsoft prije 50 godina. Zakoračivši u svoju 50. godišnjicu, Microsoft je više usredotočen na istraživanje mogućnosti sljedećih godina nego na osvrt na prošla postignuća. "Ako postoji jedna stvar koju s... Pročitaj više
Sličnosti u tehnološkoj viziji dvojice osnivača – Sonyja i Applea
Masaru Ibuka, suosnivač Sonyja, i Steve Jobs, osnivač Applea, dvije su legende koje su vlastitim vizijama pogurale svoje kompanije do svjetskog vrha. Od Ibukinog predviđanja umjetne inteligencije do Jobsove iPhone revolucije, obojicu veže i... Pročitaj više
Geforce RTX 5060 Ti grafička kartica već se počela pojavljivati u trgovcima u EU, ali cijene nisu ohrabrujuće
Ako je vjerovati trenutnim glasinama, Nvidia će konačno službeno predstaviti sljedeću RTX 50 grafičku karticu, 15. travnja, a prodaja će početi sljedeći tjedan. Prema preliminarnim informacijama, GPU grafičke kartice koristi 4608 CUDA jezgr... Pročitaj više
Sve novosti