ABIT KV8-MAX3 i AOpen AK86-L Athlon 64 ploče
Datum objave 29.12.2003 - Ozren Žagmešter
Uvod i AOpen AK86-L 1/2
Evo nas opet u društvu Socket754 (Athlon 64) matičnih ploča. Naš prvi test pokazao je kako stanje s matičnim pločama za Athlon 64 procesore nije baš najbolje.
Ovaj put ćemo se družiti s dvije Socket754 ploče na bazi VIA K8T800 chipseta - AOpen AK86-L i ABIT KV8-MAX3. Kako se na tržištu polako pojavljuju Athlon 64 3000+ Newcastle procesori koje krasi jednaki takt kao 3200+ (2GHz), manji cache (512 vs 1024kB) te osjetno niža cijena (oko USD280), za pretpostaviti je i da će Socket754 uskoro postati zanimljiv i hrvatskom tržištu.
AOpen AK86-L
AOpen AK86-L dolazi u, za AOpen standardnoj, crnoj boji. Da nebi sve bilo u crno-bijeloj varijanti AOpen je različito obojao utore. Tako su ATX utori tamno crveni, memorijski utori plavi, itd. Da bi snalaženje po ploči bilo što lakše AOpen je različito obojao i PWR-On, i sl. headere po uzoru na Gigabyte. Što se tiče rasporeda ploča je prilično zanimljiva, najviše zbog smještaja ATX utora i North Bridge chipa. Dobro je što se oba ATX utora (20-pinski i 4-pinski) nalaze blizu jedan drugome no njihov smještaj između procesora i zadnje strane I/O portova nije baš najsretniji. North Bridge chip nalazi se između 20-pinskog ATX utora i AGP porta (i blizu "zadnjeg" ruba ploče) što nije čest slučaj. Ovakav smještaj se prilikom našeg testiranja nije pokazao lošim jer smo na ploču bez ikakvog problema montirali Zalman CNPS7000A-Cu hladnjak koji je stvarno ogroman (i težak). Za pohvalu je i veliki razmak između memorijskih utora i AGP-a pa tako problema s dugačkim karticama i promjenom memorije nećete imati. Razveselilo nas je i to što je baterija stavljena okomito tako da je njezino vađenje kada stvari pođu po zlu vrlo lako (a samim tim i CMOS discharge). IDE i SATA utori nalaze se kao i na većini ploča a floppy utor je nesretno smješten na "dnu" ploče, nešto što neće razveseliti većinu korisnika, pogotovo one koji imaju full-tower kućišta s floppy jedinicom na vrhu.
AOpen AK86-L
Tvorničke specifikacije:
- Podržani procesori:
- AMD Athlon 64 Socket754 procesori
- Chipset:
- VIA K8T800 / VT8237
- Dodatni kontroleri:
- Realtek RTL8110S Gigabit LAN
- Realtek ALC655 audio
- Winbond I/O
- Memorija:
- 3x 184-pinski DIMM utor za PC1600/2100/2700/3200 DDR memoriju
- Maksimalno do 3GB
- Utori:
- 1x AGP (8x)
- 5x PCI
- ATA portovi:
- 2x ATA-100 (maksimalno 4 jedinice)
- 2x SATA
- I/O i drugi portovi:
- 4x USB 2.0
- 1x Paralelni port (EPP, ECP), 1x Serijski port
- 1x PS/2 tipkovnica, 1x PS/2 miš
- Audio I/O
- 1x FDD
- 1x RJ45 LAN
- 3x fan header
- Standardi:
- ATX PCI 2.3, USB 2.0/1.1
- ACPI
- Overclocking:
- FSB
- VCORE
- VDDR
- VAGP
- Ostalo:
- Wake-on-LAN, Wake-on-Ring, Suspend to RAM
- PC Health monitoring (ambientna i CPU temperatura, napon, brzina ventilatora).
AOpen AK86-L 2/2
BIOS na AOpen AK86-L ploči nudi sve potrebno prosječnom korisniku (uz neke dodatke kao što je kontrola brzine vrtnje ventilatora uz pomoć AOpenovog softvera). BIOS nudi i sve opcije za overclocking i tweaking no nažalost izbor voltaža je vrlo skroman i konzervativan. Tako je vcore moguće podići samo do 1.55V (default za Athlon 64 procesore je 1.5V), vagp do 1.6V (dostupne voltaže su 1.5, 1.53, 1.56i 1.6V), a vddr do 2.7V (dostupne voltaže su 2.5, 2.55, 2.6, 2.65 i 2.7V). Što se tiče tweakinga, memoriju možete podesiti kako hoćete (CAS, RAS, itd.). Uglavnom, jasno je da AOpen nije napravio ploču namijenjenu overclockerima. Taj dio nas ne smeta previše jer sretniji smo kada netko napravi takvu ploču nego kada se u BIOS strpa sve živo i mrtvo za overclocking, s zavidnim izborom voltaža, a stvari ne rade kako treba. Zanimljivo je to što BIOS ploče može itekako zavarati neiskusne korisnike jer prijavljuje neke stvari koje ne stoje. Tako bi se po BIOS-u dalo zaključiti da memorijski kontroler na Athlonu 64 ima neograničen broj djeljitelja za rad s memorijom. Ukoliko na primjer stavite da je takt memorije 400MHz (dakle default sinhronu brzinu) i podignete FSB na npr. 210MHz, BIOS će vam tvrditi da memorija i dalje radi na 400MHz, iako je realno njezin takt sada 420MHz. Isto tako BIOS "vara" i za taktove AGP i PCI sabirnica - neovisno o tome na koliko vi digli FSB, on će tvrditi da AGP radi na 66, a PCI na 33MHz-a. S obzirom da VIA K8T800 chipset ne posjeduje AGP/PCI lock (kao npr. nForce3 ili i875P chipseti) jasno je da riječ o netočnom podatku. Ovakvo "varanje" nije opasno, ali lako može zbuniti neiskusnog korisnika i odvesti ga na krive zaključke.
Što se problema s pločom tiče, nije da ih nije bilo iako se ploča pokazala vrlo stabilnom u radu (tj. kada radi, radi dobro). Mali nedostatak je to što ploča s Corsair XMS3500C2 na 400MHz-a nije htjela raditi s postavkama 2-2-2-5 već 2-3-2-5. Puno veći nedostatak jest problematično ponašanje ploče kada se u nju dodaju neke PCI kartice. Tako AOpen AK86-L nije htjela uopće POST-ati ukoliko bismo u nju "upiknuli" našu standardnu CL Audigy Player! audio karticu. Za one koji su pročitali prvi dio round-upa Athlon 64 ploča vjerovatno će se sjetiti MSI ploče i identičnog problema. Ipak nije sve isto - kao prvo, kod AOpen ploče sve ostale PCI kartice radile su kako treba, a kao drugo stvar nismo uspjeli popraviti uključivanjem svih integriranih kontrolera. Problem smo riješili prilično bizarno - u ploču smo "upiknuli" još jednu PCI karticu! Kada Audigy više nije bio sam (u stroj smo nakon "otkrića" stavili još 3Com LAN karticu) sve je radilo kako treba. Kontaktirali smo AOpen i rekli im o problemu. Vrlo brzo nam se javio njihov technical support i objasnio nam u čemu je problem, tj. da je ploča samo djelomično kriva. Naime, Creative je, po svom dobrom starom običaju, opet spetljao stvar. Audigy se vrlo čudno ponaša prilikom inicijalizacije tj. reseta PCI sabirnice, tj. kada se stroj upali, ona "povuče" 5V (umjesto 3.3V). Kako je PCI povezan s CPU-om putem South Bridgea, Audigy uspije srušiti cijelu ploču. Iz nekog razloga, postojanje neke druge PCI kartice normalizira stvar i sve radi kako treba. Problem se može samo riješiti promjenom jednog kondenzatora, dakle nije BIOS prirode. Sve ostale kartice koje smo probali, uključujući i CL Audigy 2 ZS rade kako treba. Naša ocjena jest da se problem 60% može pripisati Creativu, a 40% AOpenu - jer na većini ploča Audigy Player! radi kako treba.
Zanimljiv smještaj North Bridge chipa
Za razliku od EPoX Socket 754 ploče, AOpen AK86-L ploča nije stvarala probleme po pitanju grafičkih kartica. Da bi se pak osigurao od starih grafičkih kartica, AOpen je stavio i AGP warning LED-icu. Treba pohvaliti i integraciju Realtek ALC655 AC'97 zvuka koja je napravljena kako treba tako da se ne trebate bojati pucketanja i sličnih pojava, tako čestih s integriranim zvukom. Ipak, uvijek je bolje rješenje posebna audio kartica. Što se tiče performansi, da dobijete neki osjećaj, Realtek ALC655 će vas naspram CL Audigy-a koštati oko 5 fps-a u QIII Areni neovisno o rezoluciji. Što se tiče kvalitete zvuka, ALC655 nema što tražiti u usporedbi s Audigy ili Envy24 karticama.
Jug ploče
AOpen ploče su inače poznate po dobroj opremljenosti. AOpen AK86-L je tu nažalost iznimka. Osim stvari standardnih za VIA VT8237 South Bridge (USB2.0, SATA RAID, IDE) tu je osim integriranog zvuka još samo Gigabitni LAN. Upravo je Gigabitni LAN jedina razlika spram AK86-N modela koji dolazi s 10/100 LAN karticom. Na stvari poput DualBIOS-a i sl. možete zaboraviti.
Back to basics
Bundle također nije jača strana AK86-L ploče - tu je samo ono bez čega se ne može - kablovi, uputstva, back panel, driver/utility CD i Norton AntiVirus. I to je to!
ABIT KV8-MAX3 1/2
ABIT KV8-MAX3
Layout ABIT KV8-MAX3 ploče nas nije oduševio. Kao prvo, AGP utor je preblizu memorijskim utorima tako da na lako baratanje memorijom možete zaboraviti ukoliko imate neku veću grafičku karticu. S druge strane, veliki razmak između AGP i PCI #1 utora omogućuje da prvi PCI slot bude iskoristiv čak i kada ste vlasnik neke grafičke kartice koja inače zauzima dva slota. Druga zamjerka ide na gužvu oko ATX utora jer se oni nalaze s jedne strane ograđeni North Bridge chipom a s druge strane s OTES sistemom za hlađenje MOFSET-a i kondića. Iako mi volimo kada se oba ATX konektora (20-pinski i 4-pinski) nalaze zajedno, ne znači da volimo da jedan "leži" na drugom. Tako vađenje ATX konektora, pogotovo onog 4-pinskog nije baš lagan posao. Iako je Zalman CNPS7000A-Cu stvarno velik hladnjak, stane na KV8-MAX3. Nažalost, ne tako dobro kao na AOpen AK86-L pa pokriva prvi memorijski slot tako da ćete prvi morati staviti memoriju a onda tek hladnjak poput Zalmana CNPS7000A-Cu. Smještaj IDE utora je dobar, dok se floppy utor nalazi na dnu ploče što neće razveseliti vlasnike full tower kućišta s floppy slotom na vrhu. OTES sistem hlađenja se pokazao djelotvornim u radu. Kako OTES svijetli, ploča zajedno s LED diagnostikom i dodatnih par status LED-ica izgleda vrlo efektno. Za pohvalu je i narančasta boja PCB-a. Onima koji imaju prozor na kućištu će se ABIT KV8-MAX3 sigurno svidjeti!
ABIT KV8-MAX3
ABIT KV8-MAX3 po noći kao ukras za jelku
Tvorničke specifikacije:
- Podržani procesori:
- AMD Athlon 64 Socket754 procesori
- Chipset:
- VIA K8T800 / VT8237
- Dodatni kontroleri:
- 3Com Gigabit LAN
- Realtek ALC655 audio
- Silicon Image SATA RAID kontroler
- Firewire
- µGuru I/O
- Memorija:
- 3x 184-pinski DIMM utor za PC1600/2100/2700/3200 DDR memoriju
- Maksimalno do 2GB
- Utori:
- 1x AGP (8x)
- 5x PCI
- ATA portovi:
- 2x ATA-100 (maksimalno 4 jedinice)
- 6x SATA
- I/O i drugi portovi:
- 4x USB 2.0
- 1x Paralelni port (EPP, ECP), 1x Serijski port
- 1x PS/2 tipkovnica, 1x PS/2 miš
- Audio I/O + SPDIF
- 1x FDD
- 1x RJ45 LAN
- 1y Firewire
- 3x fan header
- Standardi:
- ATX PCI 2.3, USB 2.0/1.1
- ACPI
- Overclocking:
- FSB
- VCORE
- VDDR
- VAGP
- Ostalo:
- Wake-on-LAN, Wake-on-Ring, Suspend to RAM
- PC Health monitoring (ambientna i CPU temperatura, napon, brzina ventilatora)
- dodatni USB/Firewire modul
- gizmo za enkripciju podataka na hard disku
- LED diagnostika
- ABIT OTES tehnologija
- ABIT µGuru tehnologija.
ABIT KV8-MAX3 2/2
Treba napomenuti da s ABIT KV8-MAX3 nismo imali nikakvih problema, tj. ova ploča nije bolovola od nikakvih dječjih bolesti kojih smo se nagledali na ostalim Athlon 64 pločama. BIOS će svakako razveseliti i najzadrtije overclockere jer ćete u njemu naći apsolutno sve potrebno za overclocking osim mogućnosti promjene množitelja procesora. FSB možete dići sve do 300MHz, vcore se može dići do 1.85V (u koracima od 0.001V!), vddr do 3.2V, a vagp do 1.65V (postavke su 1.5, 1.55, 1.6 i 1.65V). Tu je i mogućnost dizanja voltaže HyperTransport sabirnice (s 1.2 na 1.4V u koracima od 0.05V). Mogućnost da se HyperTransportu da više "soka" omogućila je ABIT KV8-MAX3 ploči da do sada testiranim Socket754 pločama bude najbolji overclocker. No, o tome više kasnije.
ATX utori nisu baš najsretnije smješteni
ABIT KV8-MAX3 dolati vrlo dobro opremljena. Tako su tu već spomenuti OTES i LED diagnostika. Osim njih je tu još dodatni SATA RAID kontroler, integrirani Realtek ALC655 audio, 3Com Gigabitni LAN i Firewire. Uz ove dodatke su tu i sve stvari standardne za VIA 8237 South Bridge (USB 2.0, SATA, itd.) te µGuru chip. µGuru tehnologija omogućava da putem pripadajućeg softvera overclocking radite iz Windowsa. µGuru vam omogućava da pod Windowsima dižete FSB ali i voltaže (vcore, vddr, itd.). Uz to vam nudi dobar hardware monitoring tako da vam uz ABIT KV8-MAX3 ploču neće trebati Motherboard Monitor. Softverski paket µGuru-a se sve skupa sastoji od:
- OC Guru (overclocking)
- ABIT EQ (hardware monitoring)
- FlahMenu (flashanje BIOS-a pod Windowsima)
- AudioEQ (programa za mjenjanje postavki integriranog zvuka, ukoliko ga koristite)
- FanEQ (softver za management brzine okretanja ventilatora)
- i BlackBox programa (putem kojeg možete ABIT-ovom customer supportu poslati problem koji vas muči).
Osim ABIT EQ-a i OC Gurua nama su se još svidjeli FanEQ i BlackBox. FanEQ vam omogućuje da odredite na kojoj brzini će vam se ventilatori vrtiti s obzirom na temperaturu. Ovo se ne odnosi ne samo na ventilator na CPU hladnjaku već i na ventilatore na North Bridge chipu i OTES-u. Dok ljudima poput nas OC Guru nije potreban, FanEQ je dobar "bonus" iako se ista stvar može napraviti i putem BIOS-a. BlackBox nam se svidio jer sam obavi većinu posla kod prijave problema - zapiše sav hardveraj koji koristite i na vama je samo da napišete koje napajanje koristite te što vas muči.
South Bridge, µGuru, LED diagnostika,...
3Com Gigabit LAN, Realtek audio
Što se paketa tiče, on je velo solidan. Osim driver CD-a i disketa, tu su još uputstva, back panel, rounded IDE i floppy kablovi, SATA kablovi, dodatni USB/Firewire modul te uređaj koji vam omogućava da zaštite svoje podatke na hard disku.
Bundle
Uređaj za enkripciju podataka na vašem disku
Ovaj mali uređaj neće vam pomoći da spasite podatke kada vam "crkne" hard disk već će vam omogućiti da svoje pakete zaštite hardverskom enkripcijom. Instalira se vrlo jednostavno (između diska i ploče) no da bi funkcionirao morat ćete ponovno izparticionirati i formatirati disk. Zbog toga ga mi nismo isprobali kako radi, no ovako na "papiru" nam se čini kao zgodna stvar za one koji se bave ilegalnim kopiranjem programa - podaci na disku nebi trebali biti čitljivi bez ovog uređaja, dakle ako vas MUP privede... Nije da podržavamo piratstvo ali ne znamo kome drugome bi ovako nešto bilo zgodna stvar.
Test sistem, test stabilnosti i overclocking
Test sistem:
|
|
Prvo test stabilnosti:
Naš test stabilnosti sastojao se od tri dijela: dva 48-satna "torture" testa te memorijskog testa. Naša dva "torture" testa uključuju sve i svašta i stvarno bespoštedno testiraju stabilnost. Memorijski test se pak sastoji od testiranja stabilnosti u sljedećim uvjetima:
- s 1x 256M PC-3200 DIMM-om, na CAS2 i 2.5
- s 2 ista 256M PC-3200 DIMM-a, na CAS2 i 2.5
- s 2 različita 256M PC-3200 DIMM-a, na CAS 2.5.
Za potrebe memorijskog testa koristili smo Kingmax DDR400 i Corsair CMX3500C2 memoriju (svi moduli su od 256MB). Kingmax memorija radila je na 400MHz-a uz postavke 2.5-3-3-6, a Corsair uz postavke 2-2-2-5 (2-3-2-5 u slučaju AOpen AK86-L ploče ili Auto (2.5-4-4-8) u slučaju Chaintech ZNF3-150 ploče).
Rezultati testiranja stabilnosti su sljedeći:
24h test stabilnosti #1 |
24h test stabilnosti #2 |
Memorijski test |
|||
Matična ploča |
broj rušenja programa |
broj rušenja OS-a |
broj rušenja programa |
broj rušenja OS-a |
prošla/pala |
ASUS K8V Deluxe | 0 |
0 |
3 |
0 |
prošla |
Gigabyte K8NNXP | 1 |
0 |
2 |
1 |
prošla |
MSI K8T Neo-FIS2R | 0 |
0 |
3 |
1 |
prošla |
Chaintech ZNF3-150 Zenith | 0 |
0 |
4 |
0 |
prošla* |
EPoX 8HDA3+ | 0 |
0 |
4 |
0 |
prošla |
AOpen AK86-L | 0 |
0 |
3 |
0 |
prošla |
ABIT KV8-MAX3 | 0 |
0 |
3 |
0 |
prošla |
* test proveden s Auto postavkama
S obzirom na iskustva od prije, drago nam je da su se AOpen i ABIT ploče pokazale stabilnim u radu. Isto tako nismo imali ni problema s memorijom iako smo primjetili da je ABIT u međuvremenu izbacio noviju verziju BIOS-a (17) za koju tvrde da popravlja DRAM kompatibilnost. Sve u svemu, imali smo puno manje muka s testiranjem nego kada smo radili prvi test Athlon 64 ploča.
Overclocking test:
Postignuti rezultati prilikom overclockinga su:
- ASUS K8V Deluxe - 2280/456MHz (CPU/RAM)
- vcore: 1.8V
- vddr: 2.8V
- vagp: 1.5V
- postavke za memoriju - 2-3-3-6
- Gigabyte K8NNXP - 2130/426MHz (CPU/RAM)
- vcore: 1.5V
- vddr: 2.6V
- vagp: 1.5V
- postavke za memoriju - 2.5-4-4-8
- EPoX 8HDA3+ - 2290/383MHz (CPU/RAM)
- vcore: 1.75V
- vddr: 2.5V
- vagp: 1.6V
- postavke za memoriju - 2-2-2-6
- Chaintech ZNF3-150 Zenith - 2250/450MHz (CPU/RAM)
- vcore: 1.7V
- vddr: 2.9V
- vagp: 1.5V
- postavke za memoriju - 2.5-4-4-8
- MSI K8T Neo-FIS2R - 2120/424MHz (CPU/RAM)
- vcore: 1.5V
- vddr: 2.8V
- vagp: 1.6V
- postavke za memoriju - 2-3-2-6
- AOpen AK86-L - 2130/426MHz (CPU/RAM)
- vcore: 1.55V
- vddr: 2.7V
- vagp: 1.53V
- postavke za memoriju - 2-3-2-6
- ABIT KV8-MAX3 - 2300/460MHz (CPU/RAM)
- vcore: 1.75V
- vddr: 2.9V
- vagp: 1.55V
- postavke za memoriju - 2-3-2-6
- ABIT KV8-MAX3 - 2385/397MHz (CPU/RAM) (FSB 238MHz)
- vcore: 1.78V
- vddr: 2.6V
- vagp: 1.65V
- vHyperTransport: 1.3V
- postavke za memoriju - 2-2-2-5
ABIT KV8-MAX3 ploča nadmašila je sve ploče do sada po pitanju overclockinga. Kada smo s procesorom sinhrono "vrtili" memoriju dostigli smo ravno 2300MHz pri čemu je Corsair XMS3500C2 memorija stabilno radila na 460MHz uz fantastične postavke (2-3-2-6). Kada smo spustili takt memorije, iz procesora smo uspjeli izvući još 85MHz-a no kao što ćete vidjeti kasnije, iz bencheva, od toga je bilo vrlo malo koristi. Na ovom taktu napokon smo naletjeli na veliku manu VIA K8T800 chipseta - nepostojanje AGP/PCI locka. Naša standardna test grafička kartice, Gainward FX5900, bez problema je trpila takt AGP sabirnice od oko 80MHz no nažalost isto se ne može reći za naš Kenwood TrueX72 CD-ROM. Takt PCI sabirnice od oko 40MHz pokazao se prevelikim zalogajem za našeg Kenwood-a i on se jednostavno oprostio od života. Nažalost, još jedan komad hardveraja koji je dao svoj život tokom testiranja. Inače, da bismo natjerali da je sistem stabilan na FSB-u od 238MHz morali smo podići voltažu HyperTransport sabirnice s 1.2 na 1.3V. Drugim riječima, ta postavka u BIOS-u ABIT KV8-MAX3 ploče tamo nije bez razloga. Isto se ne može reći za jednu drugu opciju koja se nalazi u SoftMenu meniju - "OC on the fly" koji se poziva s F8 tipkom. Naime, mi smo dotičnu opciju probali više puta no niti jedan put nismo zabilježili neku promjenu na bilo koji način. Sva sreća da ova postavka po ničemu nije ni bitna. Što se tiče AOpen AK86-L ploče, ona se nije proslavila kao overclocker no to joj ne uzimamo kao prevelik velik minus jer je po izboru voltaža u BIOS-u jasno da AOpen ovu ploču i nije namijenio overclockerima što se ne može reći za npr. MSI K8T Neo ploču.
Vrijeme je da pogledamo performanse!
Sandra Memory test i SuperPi
SiSoft Sandra Memory Test |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Int | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Float | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Int OC | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Float OC | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Očekivano razlike u SiSoft Sandra memorijskom testu su minimalne. Pridošlice, AOpen AK86-L i ABIT KV8-MAX3 su na vrhu iako ove dvije ploče uopće ne varaju na bazi taktova - procesor se na njima na default taktu vrti stvarno na ravno 2GHz. Prilikom overclockinga, rezultati su očekivani - ABIT KV8-MAX3 @ 2300/460 pobjeđuje.
SuperPi |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1M test (less is better) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1M test OC (less is better) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Razlike u SuperPi testu na default taktu nema. Kod overclockinga za SuperPi je najbitniji takt procesora tako da je i tu poredak očekivan.
PCMark 2002
PCMark 2002 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
CPU | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Memory | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
CPU OC | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Memory OC | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
O rezultatima u PCMarku 2002 nema se puno što reći. AOpen AK86-L ploča se pri dnu ljestvice bori s MSI K8T Neo pločom dok je ABIT KV8-MAX3 uvijek u vrhu.
ScienceMark 2
ScienceMark 2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Membench | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Cipher Bench | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Molecular Dynamics (less is better) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Primordia (less is better) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Membench OC | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Cipher Bench OC | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Molecular Dynamics OC (less is better) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Primordia OC (less is better) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Na default taktu AOpen AK86-L ploče se pokazuje u vrlo dobrom svjetlu - jedino u Molecular Dynamics testu nije #1 ili #2. ABIT je pak negdje u sredini. Kod OC-a ABIT je sam sebi konkurencija. Iz rezultata vidimo da je ScienceMarku, kao i SuerPi testu, najbitniji takt procesora. Ipak, prednost koju donosi dodatnih 85MHz-a je vrlo mala i po nama neisplativa.
SPECviewperf 7.1
SPECviewperf 7,1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3dsmax-02 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
drv-09 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
dx-08 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
light-06 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
proe-02 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ugs-03 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3dsmax-02 OC | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
drv-09 OC | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
dx-08 OC | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
light-06 OC | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
proe-02 OC | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ugs-03 OC | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
SPECviewperf 7.1 je još jedan test koji uglavnom paše AOpen-u tako da je ploča uglavnom prvi vrhu. ABIT je nešto lošiji. Kada overclockamo vidimo da SPECviewperf 7.1 testovi puno više cijene bolju memorijsku propusnost tako da je najčešće ABIT @ 2300/460 pobjednik a ABIT @ 2385/397 uglavnom na dnu zajedno s EPoX pločom.
3dMark 2001SE i AquaMark3
3dMark 2001SE |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1024x768x32 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1024x768x32 OC | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3dMark 2001SE je jedan od testova u kojima Athlon 64 "žari i pali". Rezultati od skoro 20000 s FX5900 grafičkom karticom su stvarno impresivni. AOpen je u ovom testu prilično razočarao, no ne i ABIT. Pogotovo je impresivan score prilikom overclockinga.
Aquamark3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
CPU Test | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
CPU Test OC | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
AquaMark3 nije donio ništa neočekivano.
Quake III, Serious Sam: TSE i UT2003
QIII Arena |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Fastest 512x348x16 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Fastest 512x348x16 OC | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
U Quake III four.dm_66 demou rezultati nisu ništa neočekivano - ABIT pri vrhu, AOpen na dnu. Što se tiče overclockinga, Quake III opet pokazuje svoju ljubav prema memorijskoj propusnosti tako da ABIT KV8-MAX3 @ 2300/460 nadmašuje ABIT KV8-MAX3 @ 2385/397.
Serious Sam TSE |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Normal 1024x768x32 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Normal 1024x768x32 OC | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Serious Sam je još jedan test gdje caruje Athlon 64 - u ovom testu mu ni P4EE ne može ništa. AOpen je nažalost opet na dnu, ABIT pobjeđuje i na default i na overclocked taktovima. Rezultat od 195.2 fps-a je stvarno impresivan - ipak šteta što nije probijena granica od 200!
UT2003 MQ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1024x768x32 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1024x768x32 OC | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Na default taktu AOpen se u UT2003 testu pokazao u boljem svjetlo nego inače, a ABIT u nešto lošijem. Kod OC-a ABIT je opet sam sebi konkurencija dok je AOpen u "mortal combatu" s MSI pločom na dnu ljestvice. Što se tiče rezultata, oni su stvarno impresivni - 80-90 fps-a pokazuje snagu Athlon 64 procesora.
Zaključak
Zaključak
Dolaskom ABIT KV8-MAX3 ploče situacija se s Athlon 64 pločama osjetno popravila. Ova ploča, zajedno s ASUS K8V Deluxe, zaslužuje sve preporuke s tim da je ABIT ploča još bolja nego ASUS. ABIT KV8-MAX3 je brza ploča koja je ujedno i fantastičan overclocker. Uz to dolazi dobro opremljena i s OK bundleom. Jedina mana ove ploče je layout koji bi mogao biti bolji. Ustvari, postoji i druga mana - VIA chipset no to je "viša sila". Situacija s Athlon 64 chipsetima nije bajna jer je i nForce3 150 razočarao. Jedine nade su SiS i ALi no još nismo uspjeli nabaviti produkcijske ploče koje koriste chipsete ovih proizvođača. Uskoro bi trebao doći i nForce3 250 koji možda ispravi nedostatke 150-ice. Što se tiče AOpen AK86-L ploče ona nas nije baš oduševila iako se ne može reći da je riječ o lošoj ploči jer se u radu pokazala vrlo stabilnom. Uz to, AOpen nije kao MSI u BIOS nagurao lude opcije za overclocking (koje ne rade) već je bio vrlo konzervativan. Ipak, ploča se ne voli s Audigy karticom i performanse su joj prilično loše. Daljnje testiranje Athlon 64 ploča (Soltek ploča je na carini, a uskoro bi (napokon) trebao doći i Soyo na bazi ALi chipseta) preuzet će Denis jer autor ovih redaka ima par članaka koje nikako da napiše/završi.