AC Accelero X1 vs. Sytrin KuFormula VF1+

Datum objave 10.06.2006 - Igor Vujević

ARCTIC COOLING Accelero X1

Švicarsku firmu ARCTIC COOLING nije potrebno posebno predstavljati, radi se o jednoj od ponajboljih svjetskih kompanija koja se bavi proizvodnjom hladnjaka za procesore i grafičke kartice, a u svojoj ponudi imaju i odlična kućišta za računala. Ono što svakako treba izdvojiti je njihova filozofija koja se može svesti na dvije riječi - tiho i hladno. Skoro svi njihovi proizvodi ponosno nose freezer, silent, silencer, arctic ili silentium dodatke imenu, što odlično ocrtava glavne karakteristike njihovih rješenja. Današnji predstavnik nema tih dodataka u nazivu, ali kako ćemo vidjeti tijekom testa, slobodno mu možemo naknadno prišiti jedan ili više njih po izboru.

Paket

Pakiranje je standardno za ovu kompaniju, prozirna plastična kutija profilirana po obliku hladnjaka i čvrsto zalijepljena sa svih strana. Možda nije atraktivno ali obavlja svoju funkciju. U paketu se nalazi hladnjak i sva potrebna oprema za montiranje hladnjaka na neku od grafičkih kartica iz NVIDIA 6800, NVIDIA 7800 (samo PCIe) serije ili NVIDIA 7900 GTX grafičku karticu. 7900GT model nije kompatibilan s ovim hladnjakom, a rješenje za taj model dolazi sredinom ove godine.

Spreman za paljbu

Hladnjak vizualnim identitetom potvrđuje pripadnost AC klanu, a svojim dimenzijama pokazuje ozbiljnu namjeru vrhunskog hlađenja. Baza hladnjaka je izrađena od bakra odlične završne obrade, na koju se nastavlja 6 toplovodljivih cijevi zaduženih za prijenos topline na aluminijski hladnjak. Ventilator zatim tu toplinu otpuhuje preko rebara hladnjaka van kućišta - koncept već provjeren i dokazan nebrojeno puta u praksi. Ostali podaci vezni uz sam hladnjak nalaze se u tablici:

Heat Sink 152(L) x 90(W) x 30(H) mm
Fan 141(L) x 120(W) x 28(H) mm
Overall Dimensions 152(L) x 120(W) x 30(H) mm
Rated Fan Speed 500 - 2000 RPM
Power Consumption 0.13 Amp.
Air Flow 9.82 CFM / 16.7 m3/h
Weight 262 g
Noise Level 0.4 Sone
Thermal Resistance 0.39°C/Watt
Thermal Interface Material Pre-applied MX-1 Paste
Warranty 6 Years

Specifikacije

Pogled ispod haube

Masivna baza hladnjaka bez problema može pokriti i glavni procesor, a AC je mislio i na hlađenje memorije pa tako hladnjak naliježe na memorijske čipove s gornje strane kartice. Za modele kartica s čipovima na obje strane PCB-a predviđen je i dodatak za njihovo hlađenje koji se montira sa suprotne strane grafičke kartice pružajući i adekvatno hlađenje memorijskih čipova.

Accelero na nudističkoj plaži

Zbog same konstrukcije ventilatora i hladnjaka nakupljanje prašine nije pretjerano pa je mogućnost demontaže ventilatora i plastičnog pokrova dobrodošla, ali ne i nužna opcija. Uklanjanjem tih dijelova pojavljuje se hladnjak u svoj svojoj veličini i masivnosti, zorno pokazujući sve atribute.

Bumerang i par sitnica

Kao što smo i napomenuli, u pakiranju dolazi i metalni podložak za grafičke kartice s memorijom na obje strane PCB-a, kao i svi potrebni vijci, termalne podloške za memoriju i upute za instalaciju. Ništa spektakularno, ali dostatno za puštanje u pogon. Montaža hladnjaka je prilično jednostavna, dovoljno je skinuti originalni hladnjak, nabaciti Accelero na njegovo mjesto i pričvrstiti vijke. Za testnu platformu i opipavanje performansi oba hladnjaka poslužila nam je nVidia GeForce 7900GTX grafička kartica, o čemu nešto više tokom testa.

Armed and ready

Brza i jednostavna montaža prošla je bez problema i zvijer od grafičke kartice se pojavila u novom ruhu spremna na izazove. Same rezultate testiranja ostavljamo za nešto kasnije, vrijeme je da pogledamo što nam nudi konkurencija.

KuFormula VF1+ - opis

Sytrin je firma manje poznata u našim krajevima, a bave se istim poslom kao i AC - proizvodnjom hladnjaka za procesore i grafičke kartice, a u njihovoj ponudi se mogu pronaći kućišta (Nextherm) i napajanja zanimljivih specifikacija i izgleda. Kratka šetnja po njihovoj ponudi odaje dojam inventivne kompanije, zanimljivih konstrukcijskih rješenja hladnjaka, pogotovo onih namijenjenih za hlađenje kućišta. Trenutno u ponudi hladnjaka za grafičke kartice obitavaju dvije verzije KuFormula VF1 hladnjaka, a njihove razlike su u vrsti ventilatora i dodatnog kontrolera za regulaciju brzine vrtnje istog. Na našem testu se našla plus verzija s cross flow ventilatorom i dodatnom jedinicom za kontrolu brzine, koja je i više nego neophodna za ovaj hladnjak.

Nije sve u izgledu

Pakiran u kartonsku kutiju s odličnom zaštitom ovaj hladnjak odaje dojam ozbiljnog igrača. Vrlo kvalitetna izrada i završna obrada, hrpa popratnih dijelova, dodatak za ručnu kontrolu brzine ventilatora, pasivni hladnjaci za memoriju i još par sitnica na prvi pogled obećavaju...

Solidno popunjena kutija

Raspakiravanje ove kutije oduzima dosta vremena, a odmah postaje jasno da je montaža ovog hladnjaka i ventilatora sve samo ne jednostavna. Velik broj dijelova, vijaka, podložaka i relativno komplicirana konstrukcija nosača ventilatora priziva u pomoć priručnik koji je, na sreću, precizan i jednostavan pa pruža dovoljno informacija koje olakšavaju snalaženje s dijelovima.

Zanimljiv primjerak

Toplinske cijevi postaju obavezan dio folklora pri izradi hladnjaka za grafičke kartice pa ni ovaj primjerak ne odbacuje njihovu pomoć. Konceptualno, ovaj hladnjak se oslanja na isti princip hlađenja kao i Accelero X1. Bakrena baza hladnjaka preuzima na sebe toplinu s GPU-a i prenosi je preko toplovodnih cijevi na aluminijska rebra, gdje na scenu stupa ventilator koji tu toplinu odnosi u nepoznato. Osnovne značajke i dimenzije:

Dual Heat Pipe Cooling Module Dimension 106 x 88 x 33mm
Weight 242g
Material Aluminium + Copper
Heat Pipe Dual Heat Pipes
Cross-Flow Fan Dimension 124 x 55 x 51mm
Speed 1550 / 2400 / 2150 RPM
Noise 24 / 28 / 32 dBA

Specifikacije

Mogućnost montaže neovisno o proizvođaču grafičke kartice i vrsti sučelja je velika prednost ovog hladnjaka, kao i fleksibilnost po pitanju izbora ventilatora jer konstrukcija nosača dozvoljava razne akrobacije pri njihovom izboru. Mi smo se pak ograničili na sadržaj paketa i pokušali izvući maksimum iz njega.

Otpuhni me nježno

Cross-flow ventilator iz paketa već samom svojom pojavom obećava puno buke, ovakve konstrukcijske akrobacije nisu donijele previše uspjeha kod korisnika. Naponski priključak je standardni, što dozvoljava njegovo priključivanje na npr. matičnu ploču pa ste u mogućnosti nadzirati njegovu brzinu i putem BIOS-a ako Vam to ploča dozvoljava.

KuFormula VF1+ - ugradnja

Kontrola leta

Dodatna jedinica za kontrolu brzine vrtnje ventilatora (samo u plus verziji) se montira na stražnju stranu kućišta, a ona je i glavni izvor problema s kojima ćemo se susresti kasnije na testu. Njezina funkcija je dvostruka, osim kontrole brzine služi i kao nosač držača ventilatora što u prijevodu znači puno šarafljenja...

Ovako to izgleda u praksi

Proučavanje manuala brzo dovodi do gore pokazanog rješenja pa nakon raznih kombinacija i isprobavanja kuda koji vijak ide, napokon dolazimo do krajnje vizije proizvođača. Ovako montiran ventilator se preko kontrolne jedinice priključuje na standardni molex konektor na napajanju pa treba voditi računa o slobodnom priključku. Prije nego se bacimo na montiranje hladnjaka i puštanja u pogon red je da bacimo oko i na opremu.

Izgleda jednostavno

Osim gore spomenute jedinice za kontrolu, u opremi pronalazimo i držač za ventilator, vijke i podloške za sve tipove grafičkih kartica, kao i pasivne hladnjake za memorijske čipove. Kako je ovaj hladnjak dimenzijama puno manji od Accelera, on ne naliježe na memoriju pa je prisutnost ovih ježeva u pakiranju neophodna.

Ježevi u krupnom planu

Pasivni hladnjaci za memoriju dolaze u dovoljnom broju i pričvršćuju se pomoću samoljepljivih termalnih podložaka. Svoju funkciju hlađenja ispunjavanju solidno, oko njih nema previše posla i problema prilikom montaže, što se ne bi moglo reći i za sam hladnjak...

Arm and ready 2

Zbog mogućnosti montaže hladnjaka na sve tipove grafičkih kartica prvo je potrebno na njega pričvrstiti držače za odgovarajući tip proizvoda pa tako opremljen hladnjak pripasati na grafičku karticu. Kompaktnih dimenzija i oblika ne zauzima previše prostora pa ne predstavlja preveliku prepreku strujanju zraka u kućištu.

Pogled s boka

Zamisao proizvođača ovog hladnjaka je bila da se držač ventilatora pričvršćuje odmah ispod grafičke kartice tako da sam ventilator naliježe na pasivni dio hladnjaka i tako odvodi toplinu s njega. Ali, problem je u grafičkim karticama koje imaju dvostruki lim za pričvršćivanje na kućište tako da se onda držač mora smjestiti dva mjesta ispod samog hladnjaka, što možete vidjeti na slijedećoj slici.

Ventilator i nije na mjestu...

Kako se i vidi na slici, ventilator je par centimetara niže od zamišljene pozicije i ne leži na samom pasivnom dijelu hladnjaka tako da to i nije njegova idealna pozicija. Ovo treba uzeti u obzir prilikom razmišljanja o kupovini ovog hladnjaka, a i njegovi rezultati na našem testu pokazuju poveliku razliku naspram originalnog hladnjaka na GF 7900GTX kartici ili Accelera X1.

Rezultati testiranja

Sprava za mučenje

Test performansi oba hladnjaka smo napravili na gore spomenutoj GF 7900GTX grafičkoj kartici i rezultate usporedili s originalnim hladnjakom koji s njom dolazi tvornički ugrađen. Iako serija 7xxx grafičkih kartica iz nVidie i nije prvak u zagrijavanju, ovaj čip je i više nego dostatan za mučenje naša tri natjecatelja.

Grupnjak

Originalni hladnjak s GF 7900GTX kartice je jako nezahvalan momak za usporedbu jer hladi tiho i odlično pa je njegova zamjena nekim drugim jednostavno nepotrebna. Na nekoj od ATI-jevih grafičkih kartica iz X1000 serije ovi hladnjaci bi bolje pokazali što mogu, ali i u natjecanju s ovim hladnjakom se mogu vidjeti njihovi rezultati. Testiranja smo obavili u dva načina rada, prvi je mjerenje temperature nakon 30 min provedenih u windowsima, dok je drugo mjerenje uzeto nakon 5h loppanog 3D Marka i odigranih par nivoa zahtjevnijih naslova. Svi hladnjaci su dobili identične uvjete, jezgra grafičke kartice je očišćena i podmazana s Arctic Silver pastom, dok je ambijentalna temperatura iznosila oko 20°C. Temperature su mjerene u zatvorenom kućištu u realnim uvjetima rada grafičke kartice, uz sve ostale komponente koje pridonose zagrijavanju (AMD A64 3GHz, 4 diska, tri optička pogona i tri 120mm ventilatora u kućištu). To je to što se tiče postavki testa, vrijeme je da pogledamo što ovi momci mogu...

GF 7900GTX

Originalni hladnjak
GeForce 7900GTX Idle
40
  
GeForce 7900GTX Load
58
  
010203040505
8
 

40-ak stupnjeva u fazi mirovanja je odličan posao pa postaje jasno da će borba između ova tri hladnjaka biti žestoka. Tvorničko hlađenje na ovoj kartici je vrlo učinkovito i tiho, kako se i vidi iz rezultata. Maksimalna temperatura koju je postigao čip ispod ovog hlađenja je 58°C pri čemu je ventilator hladnjaka i dalje bio gotovo nečujan. Samo najžešći pobornici tišine bi imali primjedbe na njegov rad.

Sytrin

KuFormula VF1 Plus
GeForce 7900GTX Idle
43
  
GeForce 7900GTX Load
62
  
01020304050606
2
 

Svi epiteti koje smo dodijelili originalnom hladnjaku ovdje, nažalost, ne vrijede. Radijalni ventilator u svom radu proizvodi karakterističan zvuk koji je u najmanju ruku iritirajući. Panično prebacivanje prekidača u poziciju "Low" samo dovodi do iznenađenja i postavljanja pitanja da li regulacija ustvari radi...Čak i kada zanemarimo očajan zvuk i bacimo pogled na temperature situacija se ne popravlja. Tri stupnja viša temperatura u idleu naspram tvorničkog hlađenja i još više pri maksimalnom naporu ostavlja gorak okus u ustima i veliku toplinu na čipovima. Ovdje ipak treba napomenuti da naš hladnjak nije bio u idealnoj poziciji zbog gore spomenutih problema na grafičkim karticama s dvostrukim limom za pričvršćivanje. Vjerojatno bi rezultati mjerenja bili puno bolji na nekom primjerku kartice s normalnim limom, ali i dalje ostaje problem buke za koju treba izmisliti novu mjernu jedinicu.

Arctic Cooling

Accelero X1
GeForce 7900GTX Idle
42
  
GeForce 7900GTX Load
56
  
010203040505
6
 

Šećer dolazi na kraju pa tako Accelero izlazi kao pobjednik ovog testa. Iako ima nešto slabije performanse u idleu, svoju snagu pokazuje kada kartica dosegne maksimalno opterećenje. Njegova snaga je u mogućnosti održavanja manjih temperaturnih razlika između dva stadija testiranja kartice i nameće se kao čisti pobjednik testa. Buka koju Accelero proizvodi u radu je i nešto niža nego kod tvorničkog hlađenja, a kako je ona minimalna i kod originalnog hladnjaka jasno je da se radi o vrhunskom hladnjaku odličnih performansi i apsolutnog pobornika tihih noći uz računalo.

Završna usporedba

Originalni hladnjak
GeForce 7900GTX Idle
40
  
GeForce 7900GTX Load
58
  
 
01020304050606
3
 
KuFormula VF1 Plus
GeForce 7900GTX Idle
43
  
GeForce 7900GTX Load
62
  
 
01020304050606
3
 
Accelero X1
GeForce 7900GTX Idle
42
  
GeForce 7900GTX Load
56
  
 
01020304050606
3
 

Zaključak (conclusion)

I za kraj, možemo pogledati ukupnu situaciju i doći samo do jednog zaključka - Accelero je osvojio zlatnu medalju. Jednostavna montaža, primjerena oprema, odlične karakteristike i minimalna buka su bez sumnje dovoljni za osvajanje prvog mjesta. Tvornički hladnjak na GF 7900GTX kartici, s druge strane, prati zlatnog dečka u stopu i ne dozvoljava mu da odmakne previše, niti po pitanju buke, a pogotovo ne po pitanju performansi. Njegova zamjena je u najmanju ruku neozbiljna, stvarno je potreban vrhunski hladnjak po niskoj cijeni da zauzme njegovo zasluženo mjesto. A to svakako nije KuFormula VF1 plus. I dok mu se mogu oprostiti lošije performanse, zbog načina montaže i nekompatibilnosti s nekim modelima, buka koju proizvodi njegov hladnjak u radu se može kazniti zatvorskom kaznom. Relativno komplicirana montaža ima i svoju prednost, njegova tolerancija po pitanju izbora ventilatora može biti i zanimljiva igra za korisnike sklone takvim rješenjima, ali to već ne spada u ovaj članak. Jedna od prednosti ovog hladnjaka je nazivna kompatibilnost sa svim postojećim grafičkim karticama, no kako je naš test pokazao, tu ne spadaju kartice s dvostrukom pločicom s konektorima.

Što se tiče cijene, situacija je sljedeća. U hrvatskim trgovinama AC Accelero X1 košta oko 170 kn dok hladnjaka KuFormula VF1+ nema. Ako pak bacimo pogled na neki od inozemnih online IT trgovina, vidjet ćemo da Sytrinov hladnjak košta nešto više od Accelera.

Inicijalno je sastavni dio ovog članka trebao biti i test performansi prilikom overclockanja, ali nažalost taj test nismo mogli napraviti s meritornim rezultatima. Prilikom mjerenja tih performansi na KuFormula VF1hladnjaku dolazilo je do nelogičnih rezultata, pri čemu je viši radni takt jezgre grafičkog čipa donosio i nešto niže rezultate zagrijavanja. Taj slučaj se u nekim situacijama i ponovio na Acceleru pa smo zaključili da se ipak radi o greški u upravljačkom programu, a ne o sposobnosti hladnjaka da bolje ohladi jezgru pri višim taktovima.

Sve u svemu, Accelero X1 je izvrstan hladnjak za sve one koje muči buka tvorničkog ventilatora, a posjeduju jednu od kartica s liste koju ovaj hladnjak podržava (dakle snažnije GeForce kartice). Sytrin KuFormula VF1+ je pak zanimljiv proizvod koji na papiru izgleda jako dobro, ali zakazuje u praksi zbog kompleksne instalacije i bučnog ventilatora.

Conclusion in english

In the end, after a quick glance of our test notes and results we can to only one conclusion - Accelero X1 wins the gold medal. Simple installation procedure, adequate bundle, excellent performance and minimal noise are, without a doubt, enough to win the first place in this test. Stock cooler on our reference GF 7900 GTX (by Leadtek), on the other hand, follows AC's "golden boy" without to much problems, performance and noise wise. Keep in mind that there is no real need to replace such good stock cooler with a third party soulution, unless the other cooler is extremly good and extremly cheap. That leads us to a newcomer in this test - KuFormula VF1+. Altough we can forgive him less than stelar performance because of installation issues (two slot bracker on GXF card we used for testing), the noise of the coolers turbine fan is very annoying. Relatively complicated installation for some users can be an advantage when using custom source of airflow, but that really doesn't fall in the scope of this article. One advantage of this cooler is compatibility with all graphical cards, at least by specifiations. As you have seen in our test, that doesn't stand for cards that have double wide I/O backplate.

Lets discuss price. In croatian IT stores AC Accelero X1 has a price tag of about 170 kn, but KuFormula we couldn't find. On the other hand, we checked some international IT web shops and there is a slight discrepancy between Accelero X1 and KuFormula VF1+ - Accelero is actually cheaper than Sytrin's cooler.

Initialy, we planned to include some overclocking results in this article, but we encountered some problems - senseless results which meant that VF1+ was keeping overclocked card on a lower temperature then the card on stock speed. We encountered the same problem with Accelero X1 so only logical answer was that drivers are not showing the correct numbers.

All in all, Accelero X1 is an excellent VGA cooler for all who are not satisfied with noise and/or performance of stock cooler on their GFX card, considering that card is on the supported list (basicaly high-end GeForce cards). Sytrin KuFormula VF1+ is an interesting product which looks very good on paper, but is not so good in practice because of complex installation and noisy fan.