Acer Aspire R7 – malo drugačiji prijenosnik

Datum objave 04.09.2013 - Krešimir Matanović

Opis

Acer je R7 prijenosnik predstavio prije nekoliko mjeseci a s njim jedinstveni Ezel dizajn nosača koji možemo vidjeti na kutiji prijenosnika. Acer za R7 kaže kako je to prijenosnik dizajniran za dodir, što se i vidi iz olakšanog pristupa ekranu i četiri osnovna načina rada - notebook, Ezel, Pad i display. Skuplji Acerovi prijenosnici dolaze u lijepo dizajniranim kutijama koje odišu ekskluzivnošću, pa je kupac i na taj način osjeća kako je uloženih preko 10.000 kuna otišlo na pravu stvar. Vanjština kutije je samo početak, jer se slično nastavlja i unutar nje, a filozofija je ista kao i kod S7 modela.

Bundle je sam malo manje bogat nego kod S7 modela, a u kutiji će te tu naći Deltin, 90 vatni (19V, 4.74A) AC/DC adapter dostatan za punjenje 53.4Wh baterije. Tu se nalazi i krpica za čišćenje, jamstveni listić, osnovne upute za pokretanje i upotrebu, solidni bežični miš i VGA adapter za vanjske uređaje poput starijih monitora ili projektora. Instalacijskih diskova nema, a sve potrebno za tvornički recovery nalazi se na disku prijenosnika.

Dizajnom je R7 sasvim sličan bilo kojem drugom prijenosniku kada je zaklopljen. Da je nešto drugačije odaje gornja ploha na kojoj se nalazi Ezel mehanizam, no i dalje je to poprilično običan prijenosnik (po obliku naravno). Nije sasvim običan po kvaliteti materijala jer je riječ o kućištu napravljenom od eloksiranog aluminija, s vrlo kvalitetnom završnom obradom. S donje strane je kućište napravljeno od jednako kvalitetne plastike pa je ukupan dojam izvrstan. Prijenosnik je uobičajenih dimenzija u širinu i dubinu za jedan 15.6" uređaj - 376.8 mm x 254.5 mm. Debljina je ta koja na najdebljem dijelu malo odskače a iznosi 28.5 mm. Masa od preko 2.5 kg je također mrvicu veća od standardne a tome je doprinio Ezel nosač. Na donjoj se strani nalaze otvori za strujanje zraka, dva zvučnika iza aluminijskih mrežica i šest gumenih nožica zbog kojih prijenosnik izvrsno leži na svakoj podlozi.

Otvaranjem u osnovni položaj nam se ukazuje obrnuti raspored tipkovnice i touchpada koji je tako smješten zbog srednjeg Ezel položaja u kojem ekran smještamo tik do tipkovnice pri čemu nam je dovoljno blizu za dodir. Radna je površina zbog svega ovoga drugačija i zahtjeva navikavanje, a nama su u dugotrajnom pisanju ipak najviše falila odmorišta za dlanove. Ipak, i to se da riješiti nabavkom nekakvih silikonskih ergonomskih odmorišta. oko tipkovnice i touchpada je aluminijski dio kućišta i prijenosnik djeluje skupo i kada je otvoren. Ekran "lebdi" na središnjem nosaču, a na njegovom okviru se nalazi i klasična Windows tipka kojom pozivamo Metro sučelje u instaliranim Windowsima 8. Iznad ekrana u okviru se nalaze i webkamera te mikrofon.

Specifikacije R7:

  • Model: R7-571G
  • Boja: Srebrna
  • Ekran: 15.6" Full HD widescreen CineCrystal LED-backlit multi-touch display (1920 x 1080), 10-point multi-touch kontrola
  • Procesor i Čipset: Intel i7-3537U (dvije jezgre, HyperThreading, 2GHz, Turbo do 3.1GHz, 3MB L3, 17W), Panther Point HM77
  • Grafička kartica: Nvidia GT 750M (967MHz, 2GB); Intel HD Graphics 4000 (16 izvršnih jedinica, Turbo do 1150MHz)
  • Radna Memorija: 12GB Kingston DDR3-1600 DDR3 (11-11-11-28 @ 800 MHz)
  • Tvrdi disk: TOSHIBA MQ01ABD100 (1000 GB, 5400 RPM, SATA-II) + 24GB SSD
  • Zvuk: Realtek ALC282
  • LAN, WLAN: Gigabit Ethernet Controller, Qualcomm Atheros AR5BMD222 Wireless Network Adapter
  • Bluetooth: Bluetooth 4.0
  • Eksterni portovi: HDMI, LAN RJ-45, Power, headphone/ headset /speaker out, 2x USB 3.0 , 1 x USB 3.0 with Power Share, 8-in-1 Card Reader (MS, MS PRO, MMC, SD, xD-Picture, MMC plus, SDHC, SDXC)
  • Baterija: 4 ćelijska Litij Ionska 4000mA, 53.4Wh
  • OS: Microsoft Windows 8 64-bit
  • Oprema: Integrirana web kamera
  • Masa: preko 2.5 kg
  • Dimenzije (mm): 376,8 mm x 254,5 mm x 28,5 mm
  • Garancija: 12 mjeseci za pravne i 24 mjeseca za fizicke osobe

U prijenosniku se nalazi ploča kodnog imena R7-571G, bazirana na Panther Point HM77 čipsetu i Intelovom i7-3537U procesoru kojeg do sada nismo imali prilike testirati. Procesor je ULV tipa, s radnim naponom od 0.8V i TDP-om od samo 17W. Dvije su fizičke i četiri logičke jezgre u njemu (HyperThreading), a osnovni radni takt je okruglih 2GHz. U Turbo načinu rada i ako TDP to dozvoljava frekvencija se može popeti sve do visokih 3.1GHz. Uz CPU jezgre ima integriranu i HD4000 grafiku koja radi na 350MHz (do 1.15GHz uz pomoć Turba) i podržava QuickSync, a R7 ima dodatnu, diskretnu, grafičku karticu u obliku Nvidijine GT 750M sa 2GB memorije i podrškom za Optimus tehnologiju. Ovaj R7 ima maksimalnih 12GB DDR3 memorije brzine 1600MHz u dual channel konfiguraciji čime se zaokružuje ova moćna platforma. Tvrdi disk je klasičan Toshibin kojem se ploče vrte na 5.400 okretaja, pri čemu mu je kapacitet lijepih i okruglih 1000GB ili 1TB. Ostatak je hardvera sastavljen od Realtekovog ALC269 audio kontrolera (Dolby Theater), Atheros WLAN-a, Bluetootha, a tu su i tri USB konektora konektora po USB 3.0 standardu (jedan puni i dok je računalo u sleep modu) i mini HDMI port.

Ezel mehanizam je jednostavan a sastoji se od jedne aluminijske ploče (nosača), koja veže kućište laptopa s kućištem ekrana. Poveznice su osovinice koje omogućuju roatciju ekrana oko nosača za oko 180°, te pomicanje samog nosača u odnosu na kućište prijenosnika. Tako je ekran moguće zarotirati na taj način da u potpunosti sjedne na tijelo prijenosnika pri čemu je podignut tek za maleni kut.

Ekran ima ugrađeni žiroskop koji rotira sliku u ovisnosti o položaju ekrana baš kao i na tablet računalima i pametnim telefonima. Ta funkcija ipak nije potrebna kada je prijenosnik u Tablet ili Pad načinu rada jer ćemo ga najčešće koristiti u poziciji kada je cijeli prijenosnik okrenut prema nama u smjeru u kojem je i inače. To je tako zbog načina na koji se sklapa ekran, a kut pod kojim je lagano uzdignut samo olakšava rad. Naravno, kut možemo podešavati i po želji jer je mehanizam čvrst i drži ekran u bilo kojoj poziciji. Ovo je idealno jer kod R7 ekran drži nosač a ne ruke kako bi to inače bilo kod tableta.

Na slikama iznad vidimo još dvije pozicije ekrana. Na prvoj je primaknut bliže tipkovnici i tada kontrole touchpada ili miša zamjenjuju kontrole dodira. Ovo je praktično kada radite za stolom, jer prijenosnik možete odmaknuti dalje od sebe pa su na taj način i ruke ispruženije, te je manja potreba za uzdignutom podlogom za dlanove. U tablet položaju je ekran moguće uzdignuti u suprotnom smjeru pri čemu se slika zarotira i tada ovaj prijenosnik koristimo u tzv. display modu.

S obzirom da je riječ o većem prijenosniku, Acer je bio u mogućnosti ugraditi i dovoljno veliku tipkovnicu čije su tipke široke i pogodne za ugodan rad. Tipkovnica je chicklet tipa sa kraćim hodom tipaka i malo manje osjećaja no i dalje je dovoljno udobna čak i za duži rad. osim standardnih tipaka tu se nalaze i one za multimediju i sekundarne funkcije kojima pristupamo tipkom Fn. Model koji smo mi testirali je bio inženjerski primjerak pa nije bio opremljen hrvatskim slovima, a kao i kod S7 modela sve tipke su s pozadinskim osvjetljenjem što je odlično za rad noću (senzor je automatski). Acer ZoomPerfect Touchpad nema izraženih tipaka, ali standardne lijeva i desna su u dnu. Isto kao i kod S7, touchpad radi solidno i s dovoljno odziva kada koristimo samo jedan prst, dok bi odziv kod multitoucha mogao biti malo brži.

 

Bokovi su kao i gornja strana tijela aluminijski, i sadrže mnoštvo utora. Na lijevoj se strani nalazi konektor za VGA adapter, HDMI konektor, dva USB3.0 utora te utičnica za slušalice. Udaljeniji USB utor (gledano sprijeda) služi i za punjenje uređaja kada je prijenosnik ugašen. Na samom je rubu i prorez zvučnog sistema, a isti takav je i na desnoj strani. Zvuk na ovome prijenosniku je vrlo solidan pa će kupac moći uživati i u multimedijalnim sadržajima. Snaga zvuka je sasvim zadovoljavajuća. Nadalje na desnoj strani se nalazi utor za SD kartice, USB2.0 utor, tipka za pojačavanje i stišavanje zvuka (korisna kada je prijenosnik u Pad modu), tipka za paljenje, utor za napajanje i na samom kraju je Kensington Lock. Što se tiče zagrijavanja i buke, možemo reći kako R7 ima dobar sistem provjetravanja i kako se ne zagrijava previše, no pri tome je i rashladni sistem mrvicu bučniji pa je to kompromis s kojim će te morati živjeti. Ovo je naravno samo u slučaju visokih opterećenja ili dugotrajnog igranja.

Ekran je jedan od boljih dijelova prijenosnika . Riječ je o IPS matrici sa AHAVA (Advanced Hyper-Viewing Angle) tehnologijom. Dijagonala je 15.6" s Full HD rezolucijom - 1920 x 1080. Acer ima i marketinški naziv CineCrystal, a pozadinsko osvjetljenje je LED tipa. Ekran je osjetljiv na dodir i to do 10 simultanih komandi. Kvaliteta slike je odlična u svim uvjetima, a visoka rezolucija jamči i dobru oštrinu i preciznost. Windowsi 8 rade glatko i uz ovakav prijenosnik njihovo Metro sučelje ima puno više smisla. Acer je instalirao ponešto svojih programa (Launch Manager, Power Manager, Recovery Management, Screen Grasp, USB Charge Dock, Cloud Portal i Cloud Docs itd.), no oni kao i u slučaju S7 ultrabooka nisu nametljivi i ne usporavaju znatnije rad operativnog sistema. Toliko u opisu, krenimo na testove!

Rezultati testova

PCMark

PCMark7
Dell Inspiron 7520
3720
  
Acer Aspire S7
3396
  
Acer Aspire R7
2968
  
Dell Inspiron 7720
2591
  
Dell Vostro 3360
2503
  
Dell Inspiron 5521
2053
  
Dell Inspiron 3521
2001
  
 
010002000300040
00
 
PCMark8
Acer Aspire R7
2938
  
 
01000200030
00
 

 

U usporedbu krećemo sa PCMark 7 i 8 benchmarcima koji su dobri pokazatelji cjelokupne snage jednog računala ili prijenosnika. PCMark 7 smo zadržali zbog usporedbe s ranije testiranim prijenosnicima, a PCMark 8 dodajemo za neke buduće usporedbe. Kao što vidimo, R7 se pozicionirao nešto ispod S7 modela unatoč bržem procesoru, bržoj radnoj memoriji i jačoj grafičkoj kartici. Glavni krivac za to je znatno sporiji diskovni podsustav, zbog kojeg se ponekad R7 i zna učiniti malo sporim. S7 sa svojim SSD-ima u RAID 0 polju je tu briljirao.

 

7-Zip

MIPS
Dell XPS 14z
9430
  
Acer R7
8681
  
Dell Inspiron 5520
8254
  
Dell Inspiron 3521/5521
7001
  
Dell Vostro 3360
6995
  
Dell Vostro V131
6094
  
 
0250050007500100
00
 
 

3537U procesor još nismo imali prilike testirati a ovdje će te vidjeti usporedbu s najčešće korištenim 3317U modelom u Dellovim 3360, 3521, 5521, a isti je takav procesor bio i u Acerovom S7 modelu. XPS z14 je ovdje bio nadmoćan jer je pogonjen jakim i7-2640M procesorom.

AIDA64 RAM

Read (MB/s)
Acer Aspire R7
19787
  
Dell Inspiron 7520
16776
  
Dell Inspiron 3521/5521
15511
  
Acer Aspire S7
14687
  
Dell Vostro 3360
11839
  
 
052501050015750210
00
 
Write (MB/s)
Acer Aspire R7
20880
  
Dell Inspiron 7520
16099
  
Dell Inspiron 3521/5521
14744
  
Acer Aspire S7
14236
  
Dell Vostro 3360
12494
  
 
052501050015750210
00
 
Copy (MB/s)
Acer Aspire R7
19508
  
Dell Inspiron 7520
18877
  
Dell Inspiron 3521/5521
17164
  
Acer Aspire S7
15544
  
Dell Vostro 3360
11667
  
 
052501050015750210
00
 
 

Performanse radne memorije su izvrsne jer je riječ o brzoj memoriji (1600MHz) u dual chanel konfiguraciji, a znamo da Ivy Bridge procesori imaju odličan memorijski kontroler.

AIDA64 HDD

Linear Read (MB/s)
Seagate ST9750420AS 750GB
90,06
  
Toshiba MQ01ABD100 1TB
84,3
  
Seagate ST1000LM024 1TB
81,9
  
WDC WD7500BPVT-7 750GB
80,57
  
 
05511
0
 
Random Read (MB/s)
Acer Aspire R7
105,2
  
Seagate ST1000LM024 1TB
99,7
  
WDC WD7500BPVT-7 750GB
87
  
Seagate ST9750420AS 750GB
66,8
  
 
05511
0
 
Buffered Read (MB/s)
Acer Aspire R7
425,4
  
Seagate ST1000LM024 1TB
251,5
  
WDC WD7500BPVT-7 750GB
242,6
  
Seagate ST9750420AS 750GB
184,3
  
 
05010015020025030035040045
0
 
 

Tvrdi disk u R7 (Toshiba) je po performansama sasvim u skladu s ostalim konkurentnim diskovima. Disk ima pomoć malenog 24GB SSD-a i u praksi se to osjeti no i dalje ima povremenih čekanja na otvaranje određenih aplikacija. Jasno je ipak kako bi u ovako moćnom prijenosniku voljeli vidjeti i SSD, koji se i nudi u nekim konfiguracijama (256 + 24GB).

Trajanje baterije

Vrijeme (min)
Dell Inspiron 3521
315
  
Dell Vostro 3360
308
  
Dell Inspiron 5521
301
  
Acer Aspire S7
297
  
Acer Aspire R7
192
  
 
08016024032
0
 
 

R7 je relativno brzo potrošio svoju bateriju prilikom reprodukcije FHD materijala (svjetlina na maksimalno a zvuk na oko 75%). U normalnom radu se to može protegnuti za još sat vremena ali ne treba očekivati puno više.

Zaključak

Aspire R7 je upotrebljiv, kvalitetan i moćan prijenosnik čiji mu jedinstveni dizajn Ezel nosača ekrana omogućuje upotrebu u različitim situacijama i s kojim će te se lakše snaći po Metro sučelju posljednjih Windowsa. I dalje je to sučelje i njegova upotreba dodirom daleko od idealnog, a ostatak operativnog sistema je najblaže rečeno neprilagođen. Ipak, R7 je prijenosnik koji zaslužuje našu pažnju jer će u budućnosti ovakav dizajn biti uobičajen. Činjenica da ga možete koristiti na četiri osnovna načina rada, kombinirana uz dovoljno moćan hardver i robusnu, kvalitetnu izvedbu čini ga iznimno zanimljivim. Baziran je na dobroj hardverskoj podlozi sa dovoljno moćnim procesorom, 12GB brze radne memorije, vrlo dobrom grafikom s kojom možete odigrati i noviji naslov, a tek je u ovom slučaju diskovni podsustav taj zbog kojeg se dešavaju povremena čekanja na aktivaciju aplikacija unatoč pomoći koju dobiva od 24GB SSD-a. Kod S7 modela je odziv bio izvrstan, aplikacije su se brzo otvarale pa je SSD postao nužnost i kod prijenosnika. No, na našem tržištu se prodaju i modeli sa 256 + 24GB SSD-ima, pa brige nema. Jedna od najboljih stvari na ovome prijenosniku je svakako ekran koji ima vrlo kvalitetan prikaz slike na kakav obično nismo naviknuli kod prijenosnika. R7 nije bez mana i u prvom su redu to kraća autonomija, nešto malo veća masa (zbog Ezel sistema) i cijena koja debelo prelazi 10.000 kn. Ovakav model se u Hrvatskoj ne prodaje, a R7-ice sa i5-3317U procesorom, 8GB memorije i istim ostatkom hardvera kreću se od 10.500 kn za gotovinu na više. Cijena nije malena, baš kao i u slučaju S7, no riječ je o vrlo kvalitetnom prijenosniku i jednom od najboljih koje je Acer ikada napravio.