Rezulati i testova i temperature

Acer_Switch_12_13

Switch 12 je zanimljiva igračka. Acer je na dobrom putu kako bi 2u1 trebao izgledati. Dovoljno je malih dimenzija da je s njim lagano rukovati te ga koristiti kao tablet, a s druge strane zbog tipkovnice koja se nalazi u sklopu kučišta, kada je Switch 12 preklopljen po želji ga pretvaramo u pravi prijenosnik.

Performanse Core M 5Y10 su bile očekivane, s obzirom da smo rezultate testova već nekoliko puta vidjeli na bespućima interneta. Ono što je nas osobno zanimalo jest kako se Core M – 5Y10 ponaša u svakodnevnom (nezahtjevnom radu), gdje opterećenje nije konstantno kao u sintetičkim testovima te procesor ima vremena disati i koristiti Turbo Boost. Unatoč svim brojevima, nije podbacio. Zahvaljujući Turbu i ugrađenom SSDu, kod pokretanja aplikacija Switch 12 ponaša se kao da je u njemu mnogo jači procesor. Tajna leži u kratkotrajnom korištenju Turbo boost tehnologije; sam Core M većinu vremena drži se svog baznog takta od vrlo niskih 800MHz, ali pri pokretanju programa poput Chromea, Worda, Excella ili Outlooka diže se na 2GHz i zahvaljujući SSDu sve to skupa djeluje brzo i fluidno. Naravno, treba biti svjestan činjenice da nije najpametnije pokušavati multitaskati s dvadesetak otvorenih tabova u gladnom Chromeu ili pootvarati neograničen broj .xls datoteka u kojima nema kraja retcima. Osim što će biti previše za maleni Core M, tu je i ograničenje od 4GB radne memorije. Iako kratkotrajna opterećenja dobro podnosi, dugotrajna 100% opterećenja predstavljaju problem i pokazujuju da nije samo tako „gurnuti“ Core i arhitekturu u svega 5W.

Najvišu temperaturu postigao je potkraj cijele šarže testova kada se čitavo kučište zagrijalo, ali u nijednom trenutku nije bilo vruće na dodir. Maksimalna zabilježena temperatura bila je 82°C, dok se tokom sintetičkih testova većinom kretala oko 70°C. Povećanjem temperature, Core M bi sve rjeđe koristio Turbo taktove i čitavi prijenosnik radio bi osjetno sporije, ali to ponašanje povezujemo isključivo s višesatnim izvođenjem sintetičkih testova. Prilikom višesatnog rada u Office paketu s po jednom .doc, .xls i .pdf datotekom, laganom surfanju s tri do četiri taba u Chromeu, Switch 12 je sasvim solidno radio.

S obzirom da se radi o fanless dizajnu, nikakve buke nema i tu je Switch 12 apsolutni pobjednik.

 

Zaključak

Ako tražite nadopunu stolnom računalu u što manjem pakiranju i taj uređaj većinu vremena želite koristiti kao tablet, a da pritom ne gubite mogućnost transformacije u običan prijenosnik za one hitne mailove gdje šefu objašnjavate da je dobro vidio i da je nebo stvarno zeleno, a trava plava – Switch 12 je za vas.

S druge strane, Core M platforma po nama ipak nema dovoljno snage da bismo s njom zamijenili stolno računalo ili neki ozbiljniji prijenosnik, ali Acer i Intel su ovakvim dizajnom definitivno na dobrom putu.

Ono što vam definitivno možemo potvrditi da Aspire Switch 12 posjeduje odličan ekran. S obzirom da nema pokretnih dijelova, savršeno je tih i uz nekoliko poteza iz njegove unutrašnjosti vadite tipkovnicu koja ga pretvara u običan prijenosnik. Glossy staklo možemo uzeti za minus, ali s obzirom na visoku maksimalnu vrijednost osvjetljenja, odbljesak se bez problema prevlada.

Na kraju svega teško je dati objektivan zaključak za uređaj poput Switcha 12 – radi se o zaista unikatnom uređaju koji jednostavno nije za svakoga, ali ga je zato odlično koristiti na dnevnoj bazi. Cijenu mu u Hrvatskoj nismo našli, a u njemačkim se dućanima prodaje po 670 €.