Acer Predator X27U recenzija
Datum objave 03.05.2024 - Krešimir Matanović
Predator X27U
Pred nama je danas Acerov Predator X27U monitor za igrače koji kombinira OLED panel visoke stope osvježenja od 240 Hz, rezoluciju od 2.560 x 1.440 piksela, brzi odziv, podršku za Freesync i G-Sync te HDR400. Uz to, nudi zanimljiv dizajn okrenut prema igračima, DisplayPort 1.4 i HDMI 2.0 izlaze, USB-C port, ali i KVM funkcionalnost.
Monitor dolazi u smeđoj kutiji na kojoj se nalaze osnovne informacije o istom, a unutar kutije je dobro zaštićen u debelom stiroporu. Uz njega dolazi i mnoštvo kabela, AC/DC adapter, kao i postolje i nosač koji su odvojeni. Kabeli koji dolaze uz njega su HDMI - HDMI, Display Port - Display Port, USB-C - USB-C i USB-A na USB-B za funkcionalnost USB huba. Tu se nalazi i energetski certifikat, kao i informacije o jamstvu, te izvještaj tvorničke kalibracije. S obzirom na to da je riječ o OLED panelu koji je malo veći potrošač od ekvivalentnog IPS-a, tu je i 230-vatni Deltin AC/DC adapter.
Sam monitor je vrlo jednostavnog dizajna i iznimno uskih rubova (oko 10 milimetara sa svih strana) što mu omogućava njegova OLED priroda. Ono što ga malo podiže je zanimljiv dizajn postolja koje je tronožno, s tim da je stražnja noga podijeljena u dva dijela. bridovi su oštri, a i logo Predator branda je prisutan kako bi se znalo iz daljine o čemu je riječ. Na samom monitoru sprijeda nema oznaka. Postolje je metalno i vrlo je robusno, te dobro drži monitor na bilo kojoj podlozi. Uz to, omogućava mu zakretanje oko vertikalne osi.
Dimenzije monitora su 605 x 574 x 267 milimetara s postoljem i u potpuno podignutom položaju. U najnižem položaju je visok 429 milimetara, što znači da mu nosač omogućava hod od 145 milimetara. Monitor podržava VESA standard 100, a nosač mu omogućava i solidnu ergonomiju. Ima 25° zakretanje, -5° do 25° stupnjeva mijenjanje nagiba i zakretanje za 90° u portretni način rada (pivotiranje). Kao što na drugoj slici možete vidjeti pri dnu se nosača nalazi i organizator kabela koji je uvijek zgodno imati. Na njoj se vidi i kako je ukupna debljina monitora oko 56 milimetara, no samo na sredini i pri dnu - bokovi su OLED-ovski tanki. Masa monitora je solidnih 6,1 kilogram i on čvrsto sjedi na svakoj površini.
Na donjoj se strani monitora nalazi joystick uz pomoć kojeg se krećemo menijem koji je vrlo intuitivan i lako se snaći. U monitor su ugrađena i dva 5-vatna zvučnika koji ne pružaju sjajan zvuk, a oni mogu poslužiti za kakvu video konferenciju slično. Preporuka je kao i uvijek imati vanjske zvučnike ili dobre slušalice. Na stražnjoj se strani monitora nalazi i sigurnosni mehanizam. Monitor ima deklariranu potrošnju od oko 95 W, no kada je uključen HDR to zna biti i puno više. U stanju mirovanja pak troši ispod 1 W električne energije.
Video izlazi su bogati - dva su HDMI 2.0 i jedan Display Port 1.4 (DSC) porta na lijevoj strani, a do njih se nalazi USB Type C port, USB upstream port za USB hub koji se sastoji od dva USB Type A 3.2 Gen 1 porta, a tu je i TRRS audio port do kojeg je ulaz za napajanje. Potrebno je napomenuti da Type C port nudi do 90 W Power Delivery funkciju, te kako monitor ima ugrađeni KVM prekidač pa s jednim setom tipkovnice i miša možete upravljati s dva računala. To je posebno zgodno kada koristite i prijenosnik uz računalo.
Meniji su klasični i ne razlikuju se previše od drugih Acerovih monitora, a jednostavni su za korištenje i zadovoljavajuće intuitivni. Prvi je Gaming Assistant meni u kojem možemo uključiti tajmer, Aim Point (nekoliko vrsta) i Sniper Mode. Sljedeći meni je Gaming u kojem je moguće uključiti AMD FreeSync Premium, ultra nisku latenciju i podatak o stopi osvježenja slike. Inače, monitor podržava varijabilnu stopu osvježenja slike od 48 do 240 Hz. Uz to, meni nudi i mnoštvo drugih opcija, kao i spremanje postavaka u jedan od tri moguća profila.
Za sve zabrinute, ima naravno i Image retention refresh koji osvježava piksele kako ne bi došlo do poznatog burn-ina kojem su OLED-i skloni. Ujedno, postoji i nekoliko preddefiniranih modova slike - Action, Racing, Sports, User, Standard, ECO, Graphics i HDR. Korisnici mogu birati i između nekoliko prostora boja - sRGB, Rec.709, HDR, EBU, DCI, SMPTE-C i general. U Picture meniju se nalazi i Constant Brightness opcija koja automatski brine o svjetlini u odnosu na sadržaj i tu je kako napajanje ne bi bilo preopterećeno cijelo vrijeme, no za najbolju sliku je najbolje ovu opciju ostaviti isključenu. Uz to, tu je i automatsko smanjivanje svjetline kada ništa ne radimo na ekranu koje malo živcira jer pomislite da nešto nije uredu s ekranom, a i dugo mu treba da izađe iz tog moda i da punu snagu svjetline.
Kao što smo više puta do sada naglasili, panel je OLED, dijagonale 27 inča i 2.560 x 1.400 piksela rezolucije. Ima između 0,01 i 0,03 milisekunda odziv (GtG), te 240 Hz stopu osvježavanja. Prema ovim karakteristikama rekli bi, pravi gamerski. Panel je 10-bitni, prikazuje 1,07 milijardi boja te naravno ima neograničeni kontrast kao i svaki OLED. Tipično osvjetljenje je 150 nita, a maksimalno do 1.000 nita na 3% ekrana pri HDR-u. Inače, monitor podržava HDR 400 standard. Uz to, podržava i AMD FreeSync Premium te G-Sync tehnologije. Kutevi gledanja su odlični i na papiru (178°/178°) i u praksi.
Već na prvo uključivanje, pa resetiranje nam se slika učinila malo čudnom. Boje nam se nisu poklapale s očekivanim, pa smo jedva čekali napraviti mjerenje Spyder 5 kolorimetrom. On je pokazao kako je pokrivenost sRGB područja boja 100-postotna, AdobeRGB-a 91%, a DCI-P3 97% – odlično.
Već prema krivulji Gamme smo mogli vidjeti da nešto ne štima s kalibracijom ovoga panela jer je izmjerena vrijednost bila niskih 1.7, a krivulja je i dosta odstupala od idealne. Bijela točka je bila solidno pozicionirana između 6.000 i 6.500 kelvina. Svjetlina nije sjajna s maksimalnih 269.8 kandela (SDR), a kontrast je naravno iznimno visok. Uniformiranost boja, kao i pozadinskog osvjetljenja je izvrsna kao i uvijek kod OLED-a te su odstupanja minimalna (do 2,5%).
E i onda dolazimo do mjerenja preciznosti prikaza boja gdje su nam već oči rekle da nešto ne štima. Kao što vidimo na dvije slike iznad prosjek je bio na čak i ne tako loših 3,56 DeltaE. No, ono što kvari dojam je maksimum od 12,62 deltaE na jednoj od narančastih nijansi i to dosta remeti doživljaj slike. Najgore od svega je da kalibracija ne pomaže. Ukupni dojam prikaza slike tako je samo 3,5, s preciznošću boja koja ruši dojam ocjenom 2,5. Šteta, jer ovo je inače izvrstan monitor.
Ako zanemarimo činjenicu da je prikaz boja lošiji i donekle kvari opći dojam, ovo je izvrstan monitor po svim ostalim karakteristikama. Iznimno je brz i uglađen, niskog ulaznog kašnjenja i užitak se igrati na njemu. Nudi odličnu ergonomiju, USB-C i KVM prekidač, kao i puno opcija u meniju.
Moguće je i da nemaju svi ovaj problem s kvalitetom prikaza boja jer smo vidjeli recenzije po webu gdje ga hvale, pa je to svakako nešto što treba uzeti u obzir. Možda je stvarno nas zadesio samo loše kalibrirani primjerak. To svakako provjerite prije kupovine, a naravno imate i rok za povrat. S cijenom od oko 850 € i dobro je da postoji taj rok. Mi ga ovakvog nažalost ne možemo preporučiti, no pod uvjetom da nisu svi primjerci ovakvi ovo je izvrstan igraći monitor.