Acer Swift Edge 16 recenzija
Datum objave 11.10.2023 - Krešimir Matanović
Swift Edge 16
Acerov je Swift Edge 16 prijenosnik opremljen proljetos najavljenim Ryzen 7 7840U procesorom koji donosi visoke performanse u tzv. “thin & light” segment prijenosnika. Karakteristika procesoru je TDP između 15 i 30W, 8C/16T konfiguracija i integrirana RDNA 3 GPU arhitektura. Swift Edge 16 prijenosnik je vrlo tanak i lagan, a glavna značajka osim ove nove arhitekture mu je 16-inčni OLED ekran.
Swift Edge 16 je relativno malen i lagan prijenosnik pa je i kutija u kojoj dolazi takva. Kao što ste mogli vidjeti u videu otpakiravanja unutar kartonske kutije je smješten u ležište od kartona, i u platnenu vrećicu. Uz njega kupac dobiva i 65-vatni adapter za punjenje. U našem slučaju je bio s američkim priključkom jer je riječ o testnoj verziji prijenosnika, no naravno u trgovine će dolaziti s europskim priključkom. Uz njega dolaze i upute za korištenje te jamstveni listić.
Swifta Edge 16 je vrlo jednostavnog dizajna zaobljenih rubova i vrlo tankog profila. Poklopac ekrana tradicionalno pokriva cijelo kućište prijenosnika. Kompletan je prijenosnik napravljen od plastike, no kvaliteta je solidna i unatoč tankom profilu zadovoljavajuće je čvrst. Ima ponešto uvijanja ekrana, no to je i očekivano za jedan ovakav prijenosnik s većim, 16-inčnim ekranom. Širina i visina prijenosnika su uobičajene za jedan 16-inčni model, no da je riječ o ultraprijenosniku vidljivo je po debljini koja varira od 14,48 do 15,24 milimetara. Naravno, jedan ultraprijenosnik definira i njegova masa, a ovaj je težak samo 1,24 kilograma.
Na donjoj strani se nalazi poklopac koji olakšava servisni pristup, a drži ga deset vijaka kao i plastične kopčice. Na poklopcu se nalaze četiri gumene nožice koje povećavaju prianjanje za površine, a na stražnjoj strani se nalazi i rešetka preko koje sistem za hlađenje uvlači hladan zrak. Topli pak zrak izlazi sa stražnje strane. Kao što vidimo matična je ploča smještena s lijeve strane (ako gledamo odozgo), a na njoj se nalazi 8-jezgreni Ryzen 7 7840U procesor i oko njega zalemljena četiri memorijska čipa od po 4 GB. Dakle, LPDDR5 memorije ukupno ima 16 GB i nije nadogradiva, no možete kupiti prijenosnik već s 32 GB memorije. Ispod ploče je SKHynixov SSD od 512 GB kojeg je moguće zamijeniti. Rashladni je sustav kombinacija tanke toplovodne cijevi koja odvodi toplinu prema tankom hladnjaku iz kojeg ju ispuhuju dva vrlo tanka ventilatora. Baterija kapaciteta 54 Wh kao što vidimo zauzima najveći dio unutrašnjosti prijenosnika.
Šarke ekrana su solidno izvedene, pružaju dovoljan otpor prilikom otvaranja koji čvrsto drži ekran uz tijelo prijenosnika kada je zaklopljen. Rubovi oko ekrana su zadovoljavajuće tanki, a ekran se samo malo uvija i to kada ga namjerno forsiramo. Na vrhu prednje strane (iznad ekrana), proteže se gumena traka koja služi kao kontakt s tijelom prijenosnika, a sa stražnje strane na dnu su još dvije tanke gumene nožice koje dotiču površinu kada je ekran otvoren i lagano podižu nagib tijela prijenosnika, tj. tipkovnice.
Specifikacije testiranog modela (SFE16-43-R98R):
- Ekran: OLED, dijagonala 16 inča, 3.200×2.000 (WQXGA+), 120 Hz, 16:10, 400 nita, 100% sRGB, Vesa Display HDR500
- Procesor: AMD Ryzen 7 7840U (8 jezgri, 16 threadova, od 3,3 do 5,1 GHz, 24 MB cache, 15 – 30 W)
- Grafička kartica: Integrirana Radeon 780M 512MB
- Radna memorija: 4 x 4 GB (16 GB) LPDDR5-6400
- SSD: SKHynix HFS512GEJ9X125N 512 GB (476 GB)
- Zvuk: Stereo zvučnici, Realtek ALC256
- WLAN: Mediatek RZ616 Wi-Fi 6E 160MHz
- Eksterni portovi: 2x USB 3.2 Type C, HDMI, 2x USB 3.0 Type A, Micro SD, izlaz za slušalice
- Oprema: FHD kamera, security lock
- Baterija: 54 Wh, Litij ionska, 65 W punjač
- OS: Windows 11 Home
- Masa: 1,24 kg
- Dimenzije: 357,55 x 245,9 x 14,48 do 15,24 milimetra (Š x D x V)
- Jamstvo: 2 godine
Kao što smo već i ranije napisali, ovaj je prijenosnik opremljen najjačim pripadnikom Ryzen 7040U serije procesora baziranom na Zen4/RDNA 3 arhitekturama. AMD procesore dijeli u HX (55W+), HS (35-45W) i U (15-30W) serije, a u ovom prijenosniku se nalazi najjači pripadnik U serije – Rzen 7 7840U. Riječ je o procesoru s 8 CPU jezgri koje podržavaju izvršavanje 16 paralelnih threadova i to na taktu od 3,3 do 5,1 GHz. U procesor je integrirana i grafika Radeon 780M koja omogućava glatko igranje starijih naslova u rezoluciji do 1080p. AMD tvrdi kako je procesor jači od konkurentnih M2 iz Applea i Raptor Lake P (i7-1360P) iz Intela za produktivnost i kreatore. Uz sve navedeno, tu je i podrška za Ryzen AI koja donosi ubrzanja određenih aplikacija kao što su Windows Studio Effects i sličnih. Mi smo isprobali AI efekte koje nudi Windows Camera Effects i zaključili kako rade jako dobro.
Očekivano, na jednom ovakvom laganom i plastičnom prijenosniku tipkovnica nije sjajna. Chicklet je tipa s kratkim hodom tipaka i dosta izraženim uvijanjem prilikom pritiska. U gornjem redu se uz F tipke nalaze i njihove sekundarne funkcije koje uključuju manipulaciju zvukom, jačinom osvjetljenja ekrana, ali i pozadinskog osvjetljenja tipkovnice. Touchpad je zadovoljavajuće velik i precizan, ali je također mekan kao i cijela gornja površina koja će se poprilično uviti čim stavimo dlanove na nju.
I/O povezivost ovoga prijenosnika je solidna s dva USB 3.2 Type C porta (oba podržavaju punjenje), dva USB 3.2 Type A porta (jedan podržava punjenje), utorom za Micro SD kartice i utorom za slušalice. Na desnom se boku nalaze i dvije indikacijske LED-ice te sigurnosni utor. Ovdje vidimo koliko je zapravo tanak profil prijenosnika pa je i jasno da njegova plastična šasija ni ne može biti konstrukcijski čvrsta, a nema tu ni previše potpore ispod tipkovnice – zapravo, nema je uopće. Zvučnici koji se nalaze s lijeve i desne donje strane prijenosnika poslužit će za osnovnu upotrebu, no zvuk je samo prosječan.
Na stražnjoj se strani nalazi rešetka za ispuh, koja je zapravo blokirana od strane ekrana kada je on u otvorenom stanju, pa topli zrak puše po njemu. Nadamo se da to neće imati dugotrajnih posljedica po kvalitetu slike, i uvijek nam je draže vidjeti ispuh sa strane prijenosnika. Ujedno, ovako smo i izloženiji buci koja nije jako izražena no višeg je tona koji pomalo smeta. AC/DC adapter je snage 65 W i relativno brzo napuni bateriju do kraja kada je potpuno prazna (nešto preko sat vremena).
Uz zanimljivu procesorsku arhitekturu, ekran je najzanimljiviji dio ovoga prijenosnika. Riječ je o 16-inčnom OLED-u koji ima omjer stranica od 16:10, tj. rezoluciju 3.200 x 2.000 piksela. Stopa osvježenja je 120 Hz, a maksimalna svjetlina je 400 nita. Ekran ima i VESA HDR500 certifikat. Ekran smo testirali i uz pomoć Spyder 5 kolorimetra koji je izmjerio 100% pokrivenosti sRGB spektra boja, 100% AdobeRGB i 98% P3 spektra boja. Gamma je 2,2 kako treba i biti, a i Gray ramp potvrđuje solidan tonski odziv. Maksimalno osvjetljenje je 360.4 nita malo niže od deklariranih 400, dok je kontrast zbog prirode OLED ekrana iznimno visok. Bijela točka je malo previsoko pozicionirana na oko 7400 kelvina.
Uniformiranost prikaza boja po ekranu je izvrsna i to na svim mjerenim vrijednostima jačine s maksimalnim odstupanjem od 1,6 DeltaE. Uniformiranost pozadinskog osvjetljenja je također izvrsna s maksimalnim odstupanjem od 5% u donjem lijevom kutu ekrana i to pri 67% osvijetljenosti (u svim ostalim mjerenjima i pozicijama je niža). Preciznost boja je također izvrsna – u prosjeku samo 0,73 DeltaE, s maksimumom na 1,23 DeltaE na jednoj od sivih nijansi. Po svim parametrima ovaj monitor zaslužuje čistu peticu osim za poziciju bijele točke koja je mrvicu previsoka. No, kao korisnik će te to teško primijetiti i uživat će te u svemu što radite na ovom ekranu.
Forum
Objavljeno prije 35 minuta
Linux OS - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti, problemi...Objavljeno prije 3 sata
Koji usisavač kupiti?Objavljeno prije 6 sati
Lenovo ThinkPad kutakObjavljeno prije 6 sati
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 6 sati
Planet 24-port GbE switch, Epson Stylus SX125 all-in-oneNovosti
PC verzija GTA Online dobiva bitne značajke
Grand Theft Auto Online na računalu napokon dobiva neke značajke koje igrači Xbox Series X/S i PlayStation 5 koriste još od 2022. Na kraju GTA Online Community Updatea objavljenog u petak, Rockstar Games je otkrio da će igrači na PC-u dobit... Pročitaj više
Što je arhivirana pošta? Funkcija Gmail arhiviranih e-poruka, kako ih otvoriti, razlika između vraćanja i brisanja
Kada koristimo Gmail za pregledavanje e-pošte, često primijetimo opciju "Arhiva". Za razliku od uobičajenih funkcija poput pisanja i slanja poruka, opcija "arhiviraj" uklanja e-poštu iz pristigle pošte, ali je ne premješta u kantu za smeće.... Pročitaj više
Morate naučiti 8 pravila o kompoziciji fotografije da biste poboljšali kvalitetu svojih fotografija
Kada putujete, morate fotografirati, kako biste zabilježili prekrasne trenutke s putovanja i podijelite ono što vidite i čujete sa svojim prijateljima. Ako nakon nekog vremena pogledate fotografiju s kojom ste bili vrlo zadovoljni, osjetit... Pročitaj više
Bivši šef Arkane Austina osuđuje odluku zatvaranja studija
Bivši predsjednik tvrtke Arkane osudio je Microsoftovo zatvaranje Arkane Austina početkom ove godine, rekavši da “nije bila dobra odluka”. Microsoft je 2021. godine kupio matičnu tvrtku Arkanea, ZeniMax Media, za 7,5 milijardi dolara, čime... Pročitaj više
EA oduzima pristup Apex Legends-u Steam Deck i Linux igračima
Electronic Arts je u četvrtak najavio da će ukinuti pristup svojoj battle royale igri Apex Legends za igrače na Steam Decku i Linuxu u nastojanju da suzbije varanje. U objavi na Apex Legends forumima glasnogovornik EA-a rekao je da je odluk... Pročitaj više
Sve novosti