Alienware 17 R3 test

Datum objave 17.05.2016 - Krešimir Matanović

Alienware 17 R3 - prvi dio

 alienware_17_r3_1

Desilo se tako da u našoj skoro šesnaest godišnjoj povijesti nismo imali priliku poigrati se s Alienware prijenosnikom na duže vremena, tj. dovoljno dugo za jednu recenziju. Riječ je o skupim "igračkama" pa su ih u pravilu uvoznici za hrvatsku nerado davali na testove. Alienware je kao što znamo kultna američka tvrtka koja je osnovana prije točno dvadeset godina na Floridi. Proizvodili su računala, prijenosnike i radne stanice inspirirane X-Files serijom, vanzemaljcima i općenito znanstvenom fantastikom. Od 2006. su u vlasništvu Dell-a, danas imaju oko 500 zaposlenih te nekoliko vrlo uspješnih serija gamerskih prijenosnika i računala. Nama je na test iz tvrtke Vitez d.o.o. iz Pule na test stigao jedan primjerak 17 R3 modela koji se na tržištu pojavio krajem 2015. godine osvježen sa Skylake-M procesorima DDR4 memorijom i GTX980M grafikom. Uređaj je pakiran u klasičnu smeđu kartonsku kutiju s Dell logoima, a unutar kutije je odlično zaštićen od eventualnih transportnih oštećenja. Uz prijenosnik koji se nalazi udobno smješten u debeloj stiro-pjeni, dolazi i Deltin 240 W AC/DC adapter, te kratke upute za korištenje. Prijenosnik inače dolazi s Premium jamstvom od tri godine.

 alienware_17_r3_2

Prvo što primjećujemo je glomaznost i velika masa 17 R3 modela. Jasno je kako 17" prijenosnik ne može biti lagan, no ovaj Alienware ima gotovo 3.7 kg, ne računajući napajanje koje ima dodatnih 800 grama. Unatoč velikim dimenzijama prijenosnik izgleda vrlo kompaktno zbog dizajnerskih zahvata kao što su zaobljeni rubovi, osvjetljenje trake koje vode do glave vanzemaljca, te ispupčene sredine. U ruci, osim težine, osjetimo i kvalitetu plastike, poklopac se ne svija pod palcima, a jedino uvijanje je u rubovima ekrana kada ga otvorimo - ipak ovo je sasvim prihvatljivo zbog velike dijagonale ekrana.

 alienware_17_r3_3

S donje strane prijenosnik ima jednostavan i čist dizajn kojim dominira ploha servisnog poklopca, Klipsch subwoofer i velika rešetka rashladnog sustava. Prijenosnik leži na četiri gumene nožice koje sprječavaju klizanje po podlozi, a kao što sa gornje slike vidimo rastavljanje bi trebalo biti vrlo jednostavno jer su vijci lako dostupni i nisu previše egzotični nego imaju Philips glave. Općenito, kvaliteta plastike je na vrlo visokom nivou i svugdje gdje dotaknemo ili pogledamo imamo osjećaj premium proizvoda.

 alienware_17_r3_4

Šarke ekrana, koje su elegantno skrivene, su vrlo čvrste i potrebna je veća sila za podizanje poklopca, tj. ekrana a vjerujemo kako će čvrstoću i dugo zadržati. Radna površina je vrlo velika s velikom tipkovnicom koja ima i numerički dodatak, te velikim i osvijetljenim touch padom, a sve skupa je široko 430 mm. Ovdje ćemo se nakratko zaustaviti s opisom kako bi pogledali specifikacije ovoga Alienwarea. Tehničke specifikacije:
  • Model: Alienware 17 R3
  • Boja: Sivo crna
  • Ekran: 17.3“, 1920×1080 , Samsung 40PW3_173HL (SDC4C48), PLS
  • Procesor: Intel Core i7-6700HQ
  • Čipset: Intel Sunrise Point HM170, Skylake-H
  • Grafička kartica:
    1. Intel HD Graphics 530,
    2. nVidia GeForce GTX 980M 4GB GDDR5
  • Radna memorija: 2x8GB DDR4 2133MHz CL15
  • Čvrsti disk:
    1. SAMSUNG PM951 NVMe 512GB
    2. HGST HTS721010A9E630 (1 TB, 7200 RPM, SATA-III)
  • Zvuk: Creative CA0132 (Klipsch audio)
  • WLAN: Killer iFi 1535 802.11ac
  • LAN: Killer E2400 Gigabit Ethernet Controller
  • Eksterni portovi: 3x USB 3.0 (1x PowerShare), 1x USB 3.1 Type-C 10Gbps (Thunderbolt), Media card reader, RJ45, HDMI 2.0, External Graphics Port, ulaz za mikrofon, izlaz za slušalice
  • Baterija: 16.6V, 96480 mWh, Li-Ion
  • OS: Windows 10
  • Dodatna oprema: Webkamera, pozadinsko osvjetljenje tipkovnice, touchpada i svjetlosni elementi na prijenosniku, Bluetooth, Klipsch audio zvučnici
  • Masa: 3.7 kg
  • Dimenzije: 430 x 292 x 34 mm
  • Jamstvo: Premium, 3 godine

 alienware_17_r3_5 alienware_17_r3_6

Prednja je strana rezervirana za rešetke lijevog i desnog zvučnika, dok vrh ekrana čini crna traka koja vizualno smanjuje prijenosnik u kombinaciji s nagnutom prednjom stranicom. Na stražnjoj se strani s krajnje lijeve i desne strane nalaze masivne ispušne rešetke rashladnog sustava, a lagano pomaknuti u lijevo na sredini se nalaze port za eksternu grafičku karticu i HDMI port. Na eksterni se grafički port priključuje Alienware Graphics Amplifier u koji je moguće ugraditi desktop grafičku karticu po želji snage do 375 W, a ima i docking mogućnosti kao USB hub.

 alienware_17_r3_7 alienware_17_r3_8

Odličan dizajnerski potez je spajanje stražnjih kuteva prijenosnika pa je i time postignut barem vizualni osjećaj kompaktnosti ovoga ipak ogromnog prijenosnika. Na lijevoj se bočnoj stranici nalazi izlaz za napajanje, Kensington Lock, dva USB 3.0 porta (prvi je PowerShare), zatim jack za mikrofon i slušalice, te još jedan zaseban izlaz za slušalice. Na desnoj je strani čitač SD kartica, USB Type C port (10Gbps, Thunderbolt 40 Gbps, DisplayPort), USB 3.0 port i RJ45 mrežni priključak.

alienware_17_r3_9 alienware_17_r3_10

Otvaranjem poklopca dolazimo do ogromne radne površine koja je plastična, no presvučena je mat bojom koja ostavlja gumirani osjećaj te pruža dobar grip. Nažalost i magnet je za ostike prstiju pa se već nakon par dana rada i igre jako zaprlja i djeluje neugledno. Na vrhu se radne površine nalaze statusne LED-ice - HDD, WiFi, Caps-lock i Num-lock. Na sredini je Power tipka u obliku glave vanzemaljca koja je napravljena od sjajne plastike. Glava inače svijetli različitom bojom kada je prijenosnik na bateriji u odnosu na to kada je na punjaču. Ispod ekrana se pak nalazi veliki Alienware logo koji je također osvijetljen kao što ćemo vidjeti kasnije.

Alienware 17 R3 - drugi dio

  alienware_17_r3_11

Tipkovnica je jednom riječju odlična. Sve su tipke dobro odmjerene što se tiče veličine i sve imaju dobro odmjerenu silu akutacije pa nema slučajnog stiskanja. Odlična je za dugotrajno pisanje ili igranje, a do uvijanja ne dolazi ni prilikom jačeg stiskanja. Tek kad pretjeramo i namjerno stisnemo lagano se uvije.Tipkovnica je standardne veličine, s pridodanim numeričkim dijelom, a ima i devet tipaka koje je moguće programirati po vlastitim željama u softveru. Te su tipke grupirane u dva područja - lijevo od tipkovnice, te gore desno iznad numeričkog dijela. Gornji red funkcijskih tipaka ima dvostruku ulogu, a njima pozivamo Graphics Amplifier (F1), palimo i gasimo WiFi (F2), upravljamo zvukom (F3, F4 i F5), vršimo prebacivanje slike na drugi monitor (F8), podešavamo osvjetljenje (F9 i F10), aktiviramo ili deaktiviramo Touch pad (F11), te podižemo AlienFX aplikaciju (F12). Touch pad je velik, također je osvijetljen, zadovoljavajuće je brz u odzivu, a dvije tipke ispod njega su gumirane i ugodne za rad. Površina ispred tipkovnice je vrlo duboka i nema zamaranja zglobova.

 alienware_17_r3_12

17.3" ekran je Samsungov anti-glare PLS (Plane to Line switching) koji je nešto brži u odzivu od IPS monitora, a zadržava sve njihove kvalitete. Ovaj ekran je rezolucije 1920 x 1080, odnosno FullHD. Prikaz slike na ekranu je vrlo dobar, boje su precizne, kutevi gledanja vrlo dobri a osvjetljenje dovoljno jako i ravnomjerno raspoređeno. Tek u mračnoj sobi i pri crnom ekranu vidimo lagani izboj pozadinske svjetlosti. Sve u svemu, ekran je vrlo dobar i za rad i za igru i multimediju, a za one kojima je FullHD premalo, prijenosnik mogu naručiti i s 4K ekranom.

 alienware_17_r3_13

Osvjetljenje prijenosnika je posebna priča. Obuhvaća Alenware logo na ekranu, Power tipku, tipkovnicu, touchpad, trake na prednjoj stranici, te glavu i trake na stražnjoj stranici. Sve je u potpunosti moguće podrediti vlastitim željama uz pomoć softvera, a varijacije su skoro beskonačne s tim da je osvjetljenje podijeljeno u deset različitih zona o čemu ćemo nešto kasnije.

 alienware_17_r3_15

I upravo je to osvjetljenje veliki dio šarma Alienware prijenosnika jer nije previše napadno i kičasto. Uz to, te mogućnosti personalizacije i biranja iz mnoštva boja su ono što poboljšava ukupan dojam. Audio strana priče s Creative CODEC-om i SoundBlaster softverom te 2.1 Klipsch zvučnicima je posebna strana priče. Zvuk je jasan i glasan, a unatoč ugrađenom subwoofer(čiću) s donje strane malo nam je falilo niskih tonova. No, sve u svemu jedan od najboljih zvučnih sistema koje smo čuli na prijenosnicima. Webkamera je sasvim solidna, a pored nje se nalaze dva mikrofona koji love stereo zvuk pa je i video conferencing dobro iskustvo.

alienware_17_r3_16 alienware_17_r3_17

Pod haubom ovoga prijenosnika se nalazi vrlo moćan hardver kojeg je potrebno dobro hladiti. Najveći izazov svakako predstavljaju i7 6700HQ četverojezgreni procesor te dedicirana GTX980M grafika s 4 GB vlastite GDDR5 memorije. Stoga je u stražnji dio ugrađen veliki rashladni sustav koji se bazira na bakrenim toplovodnim cijevima, aluminijskih hladnjacima i dvama ventilatorima. U stanju mirovanja je sve skupa zadovoljavajuće tiho i hladno (oko 38 dB), no čim krenemo s igranjem (ovo je ipak igraći prijenosnik), ventilatori počnu bučiti pa je potrebno dobro pojačati zvučnike kako buka ne bi bila nesnosna ili još bolje, staviti dobre slušalice na uši. Izmjerili smo maksimalnih 48 dB, a kako to zvuči možete čuti i na našem videu na sljedećim stranicama testa. Uz činjenicu kako su ventilatori dosta bučni ide i zagrijavanje prijenosnika koje je vrlo veliko na gornjem dijelu tipkovnice, tj. točno iznad dijela gdje se nalazi rashladni sustav procesora i grafičke kartice.

alienware_17_r3_18

Servisni poklopac nam daje mogućnost pristupa Hitachijevom Tvrdom disku kapaciteta 1TB, prokušano dobrom  Samsungovom PM951 NVMe SSD-u, memorijskim slotovima (SODIMM DDR4), te WiFi i Bluetooth modulu. Sasvim dovoljno za korisnika, dok će serviseri također lako pristupati unutrašnjosti zbog lako dostupnih vijaka na donjoj strani prijenosnika.

alienware_17_r3_19

Za kraj hardverskog dijela imamo veliki i teški Deltin GA240PE1-00 AC/DC adapter nazivne snage 240 W. Ulazni napon može varirati od 100 do 240 V (3.5 A, 50 - 60 Hz), dok je izlazni napon 19.5 V a izlazna struja 12.3 A. U radu se adapter dosta zagrijava što nije ni čudno s obzirom na moćan hardver koji mora pogoniti.

alienware_17_r3_21 alienware_17_r3_23

alienware_17_r3_24 alienware_17_r3_25

Sa softverske strane imamo predinstalirane Windowse 10 Home koji nisu opterećeni s previše bloatwarea. Od Alienwareovog softvera tu nalazimo Digital Delivery, AW Command Center, te Support Assist, a tu su i Killer Newtwork Manager softver te SoundBlaster Recon3Di kontrolni panel za zvuk. Alienwareov softver je podijeljen na četiri dijela - AlienFX, AlienFusion, Alienware TactX i AlienAdrenaline. AlienFX nam omogućuje promjenu osvjetljenja u čak deset zona i spremanje postavki u nekoliko profila, ali i odabir nekoliko pretpodešenih profila. AlienFusion nam nudi brze i napredne postavke toga kako će se prijenosnik ponašati po pitanju utroška energije, a mogućnosti za podešavanje su stvarno šarolike. TactX omogućuje snimanje Macro naredbi u lijevi set, te u gornji set dodatnih tipaka. Za kraj, AlienAdrenaline nudi mogućnost podešavanja tzv. game moda odnosno kako će se računalo ponašati prilikom pokretanja igre, a tu je i praćenje parametara rada računala te upravljanje dodatnim Graphics Amplifier-om. Sve u svemu softver je lak za korištenje, radi zadovoljavajuće brzo i ne troši previše resursa. Moramo napomenut kako smo tijekom testiranja i rada imali problema s nestabilnošću sustava (random rušenje, smrzavanje, BlueScreen itd.) sve dok nismo nadogradili sve drivere na najnovije verzije. Problemi tada nisu u potpunosti nestali no velike većine smo ih se ipak riješili i 17 R3 je bio ugodniji za upotrebu. Krenimo sada na testove!

Rezultati testova - prvi dio

[ichart headers="ID, Score" title="PCMark 8" htitle="Score" labels="Asus G751JY,Dell Precision M6800, Acer Aspire V17 Nitro,Alienware 17 R3,Dell XPS 15,Acer Travelmate P645-S,Asus X550JK,Dell Inspiron 3543,Acer Aspire V17 Nitro,Acer Aspire V13,Asus GL552VW,Acer Aspire E5-752G,Acer Aspire R13,Microsoft Surface 4 Pro,Dell Latitude E5250,Dell Latitude E35450,Dell Inspiron 5749,Dell Inspiron 3148,Dell Inspiron 3542" values="4621.00,4293.00,3745.00,3726.00,3289.00,3051.00,3026.00" colors="red,red,red,blue,red,red,red" height="500"] S obzirom da imaju vrlo sličan hardver Acer V17 Nitro i Alienware 17 R3 imaju očekivano bliske rezultate. [ichart headers="ID, Score" title="7-Zip" htitle="Score (MIPS)" labels="Dell Precision M6800 - i7 4810MQ,Asus G751JY - i7 4860HQ,Alienware 17 R3 - i7 6700HQ,Acer Aspire V17 Nitro - i7 6700HQ,Asus GL552VW - i5 6300HQ" values="20829.00,20453.00,18427.00,17752.00" colors="red,red,blue,red" height="300"] 7-Zip donosi nešto bolji rezultat za 6700HQ nego kod Acerovog V17 Nitro prijenosnika. [ichart headers="ID, Score" title="Cinebench 15 Multicore CPU" htitle="Score (pts)" labels="Dell Precision M6800 - i7 4810MQ,Acer Aspire V17 Nitro - i7 6700HQ,Asus G751JY - i7 4860HQ,Alienware 17 R3 - i7 6700HQ,Asus GL552VW - i5 6300HQ" values="686.00,679.00,663.00,661.00,466.00" colors="red,red,red,purple,red" height="300"] Ovdje je pak višejezgreni rezultat nešto niži nego kod V17 Nitro prijenosnika. [ichart headers="ID, Score" title="x264 5.0 Pass 1" htitle="Score (fps)" labels="Alienware 17 R3 - i7 6700HQ,Acer Aspire V17 Nitro - i7 6700HQ,Dell Precision M6800 - i7 4810MQ,Asus G751JY - i7 4860HQ,Asus GL552VW - i5 6300HQ" values="69.02,68.54,57.05,56.34,38.51" colors="red,blue,blue,blue,blue" height="400"] Ovdje ponovno imamo nešto viši rezultat kod 17 R3 nego kod V17 Nitro, no kao što vidimo razlika nije velika pa možemo zaključiti kako procesori u oba prijenosnika rade podjednako. [ichart headers="ID, Score" title="Atto - Read" htitle="Score (MB/s)" labels="Alienware 17 R3 - SSD,Microsoft Surface 4 Pro,Asus G751JY - SSD M.2 PCIe,Acer Travelmate P645-S - SSD Raid0,Acer Aspire V17 Nitro - SSD Sata 3,Acer Aspire R13 - SSD Sata 3,Acer Aspire Switch 12 - SSD,Dell XPS 15 - HDD + 32GB M.2 cache,Alienware 17 R3 - HDD,Dell Latitude E5250  - SSHD,Asus GL552VW - HDD,Asus G751JY - HDD,Dell Inspiron 5749 - HDD,Dell Precision M6800 - HDD,Acer Aspire V17 Nitro - HDD,Dell Latitude E3450 - HDD,Acer Aspire V13 - HDD,Dell Inspiron 3542 - HDD,Dell Inspiron 3148 - HDD,Asus X550JK - HDD,Dell Inspiron 3543 - HDD,Dell inspiron 7737 - HDD,Acer Aspire E5-752G - HDD" values="1690.96,1536.57,1057.87,986.89,557.95,514.98,501.75,436.99,141.70,128.28,124.20,121.24,116.27,114.23,113.74,113.03,109.85,108.77,108.62,107.48,101.66,98.89,98.51" colors="purple,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1100"] [ichart headers="ID, Score" title="Atto - Write" htitle="Score (MB/s)" labels="Acer Travelmate P645-S - SSD Raid0,Asus G751JY - SSD M.2 PCIe,Acer Aspire R13 - SSD Sata 3,Acer Aspire V17 Nitro - SSD Sata 3,Alienware 17 R3 - SSD,Microsoft Surface 4 Pro,Dell XPS 15 - HDD + 32GB M.2 cache,Alienware 17 R3 - HDD,Acer Aspire Switch 12 - SSD,Asus GL552VW - HDD,Asus G751JY - HDD,Acer Aspire V17 Nitro - HDD,Dell Inspiron 3148 - HDD,Dell Latitude E5250  - SSHD,Dell Precision M6800 - SHDD,Acer Aspire V13 - HDD,Dell Latitude E3450 - HDD,Dell Inspiron 3542 - HDD,Asus X550JK - HDD,Dell Inspiron 5749 - HDD,Acer Aspire E5-752G - HDD,Dell Inspiron 3543 - HDD" values="905.57,785.18,410.61,300.26,182.68,170.22,142.25,132.90,131.15,123.92,119.86,118.25,110.98,110.47,110.03,110.01,109.91,108.08,107.81,103.56,95.70,82.23" colors="blue,blue,blue,blue,purple,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1100"] Hitachijev Travelstar od 1TB je ostvario odličan rezultat u oba slučaja, dok je Samsungov SSD malo podbacio u brzini zapisa. No, oba su diska sasvim adekvatna za ovako moćnu mašinu. [ichart headers="ID, Score" title="AIDA Memory - Read" htitle="Score (MB/s)" labels="Aliewnware 17 R3 - 2x8GB DDR4 2133,Acer Aspire V17 Nitro - 2x8GB DDR4 2133,Asus G751JY - 4x8GB DDR3L,Microsoft Surface 4 Pro - 2x8GB DDR3L,Dell Precision M6800 - 2x4GB DDR3L" values="30286,29969.00,27155.00,25269.00,23120.00" colors="lightblue,yellow,yellow,yellow,yellow" height="300"] [ichart headers="ID, Score" title="AIDA Memory - Write" htitle="Score (MB/s)" labels="Microsoft Surface 4 Pro - 2x8GB DDR3L,Aliewnware 17 R3 - 2x8GB DDR4 2133,Acer Aspire V17 Nitro - 2x8GB DDR4 2133,Asus G751JY - 4x8GB DDR3L,Acer Aspire V13 - 2x8GB DDR3L" values="39165.00,32570.00,31017.00,24970.00,24893.00" colors="yellow,lightblue,yellow,yellow,yellow" height="300"] [ichart headers="ID, Score" title="AIDA Memory - copy" htitle="Score (MB/s)" labels="Microsoft Surface 4 Pro - 2x8GB DDR3L,Aliewnware 17 R3 - 2x8GB DDR4 2133,Acer Aspire V17 Nitro - 2x8GB DDR4 2133,Asus G751JY - 4x8GB DDR3L,Dell Inspiron 7737 - 2x8GB DDR3L" values="30535.00,30108.00,29712.00,26430.00,24606.00" colors="yellow,lightblue,yellow,yellow,yellow" height="300"] Performanse memorije u dvokanalnom režimu su sasvim u skladu s konkurencijom, poglavito se to odnosi na Acerov prijenosnik.

Rezultati testova - drugi dio

OpenCL performanse

alienware_17_r3_26

Kombinirane OpenCL performanse dvaju grafičkih kartica i procesora su kao što vidimo izvrsne. To je potvrdio i BasemarkCL v1.1 test u kojem je rezultat bio 226,775. Grafičke performanse [ichart headers="ID, Score" title="3DMark Fire Strike" htitle="Score " labels="Asus G751YJY - GTX 980M,Alienware 17 R3 - GTX980M,HP Elitebook 2570P - R9 270 eGPU,Acer Aspire V17 Nitro - GTX 960M" values="9754.00,8316.00,5772.00,4383.00" colors="blue,red,blue,blue" height="300"] Asus je s istom grafičkom karticom postigao nešto bolji rezultat no ipak će pravo mjerilo biti tek igre. [ichart headers="ID, Score" title="Alien Isolation" htitle="Score (fps)" labels="Desktop Gigabyte GTX 970 Gaming G1,Alienware 17 R3 - GTX980M,Asus G751Y - 980M,Desktop Asus Strix GTX 960,Acer Aspire V17 Nitro - GTX 960M,Asus GL552VW - GTX 960M,Dell XPS 15 - 960M,Dell Precision M6800 - M6100" values="132.70,113.1,101.70,93.30,55.66,53.73,52.93,41.30" colors="green,red,green,green,green,green,green,green" height="400"] Ovdje vidimo kako je Alienware postigao nešto bolji rezultat od Asusa s istom grafičkom karticom. [ichart headers="ID, Score" title="Sniper Elite 3" htitle="Score (fps)" labels="Desktop Gigabyte GTX 970 Gaming G1,Asus G751Y - 980M,Alienware 17 R3 - GTX980M,Desktop Asus Strix GTX 960,Acer Aspire V17 Nitro - GTX 960M,Asus GL552VW - GTX 960M,Dell XPS 15 - 960M,Dell Precision M6800 - M6100" values="158.32,122.25,100.9,96.33,54.15,52.00,51.34,49.72" colors="blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue" height="400"] Ponovno ista situacija u kojoj je GTX980M nešto brža u Alienwareu nego u Asusu, no to možda možemo pripisati i novijim upravljačkim programima.

Osim dva grafa na kojima se može vidjeti usporedba performansi nekoliko različitih grafičkih kartica donosimo i video benchmarkin nekoliko drugih naslova čiji su rezultati sljedeći: Alien Isolation - AVG FPS: 113.1 Ashes of Singularity - AVG FPS: 38.6 Dirt Rally - AVG FPS: 74.79 HITMAN - AVG FPS: 64.39 Sniper Elite III - AVG FPS: 100.9 The Thalos Principle - AVG FPS: 78.9 Po rezultatima vidimo kako je GTX980M vrlo moćno rješenje za FullHD gaming koje bi trebalo s lakoćom tjerati i najnovije zahtjevne naslove. Za one koji prijenosnik kupe s 4K monitorom uvijek ostaje opcija eksterne grafičke kartice. [ichart headers="ID, Score" title="Trajanje baterije - 1080p h264" htitle="Vrijeme (minute)" labels="Dell Latitude E3450 - 58Wh,Acer Travelmate P645-S  - 55Wh,Acer Aspire R13 - 48Wh,Alienware 17 R3 - 92Wh,Dell XPS 15 - 56Wh,Dell Inspiron 3543 - 40Wh,Acer Aspire V13 - 48Wh,Dell Inspiron 3148 - 43Wh,Dell Precision M6800 - 97Wh,Dell Latitude E5250 - 38Wh,Acer Aspire V17 Nitro - 52.5Wh,Dell Inspiron 5749 - 40Wh,Asus X550JK,Acer Aspire E5-752G - 37Wh,Asus G751JY - 90Wh" values="520.00,492.00,396.00,355.00,349.00,346.00,336.00,323.00,315.00,307.00,232.00,225.00,206.00,201.00,188.00" colors="red,red,red,blue,red,red,red,red,red,red,red,red,red,red,red" height="600"] Velika baterija omogućuje čak šest sati reprodukcije video materijala što je jako dobar rezultat. Kada radimo ono što je primarna funkcija ovoga prijenosnika, igramo se, baterija izdrži i dalje vrlo dobrih dva i pol sata.

Zaključak

alienware_17_r3_27

Alienware je s ovim modelom dodatno rafinirao svoju 17 seriju igraćih prijenosnika. Dodali su novu generaciju Core procesora koja je sa sobom donijela i DDR4 memoriju, novu GTX980M grafičku karticu koja omogućuje izvrsne performanse i igrivost bilo koje nove igre u FullHD rezoluciji, zatim Thunderbolt kontroler i Type C USB port, a tu je i NVMe SSD. Sve je to zapakirano u dobro dizajnirano kućište s odličnim materijalima i naravno decentno osvijetljeno u najboljem Alienware stilu. Ekran je odličan, performanse su visoke, trajnost baterije je također odlična, a povrh svega dolazi i jedan od najboljih zvučnih sistema koje smo imali prilike čuti na prijenosniku. Alienware nije ni zatrpao operativni sistem s hrpom bespotrebnog softvera, a ono što je gore radi brzo i glatko (nakon što smo instalirali nove drivere i time popeglali nestabilnost). Nije sve naravno ružičasto i ono što najviše smeta je visoka buka iz rashladnog sistema te veliko zagrijavanje tipkovnice. Kao jednom desktop replacement prijenosniku pod loše mu ne možemu uzeti masu koja je prilična, ali za povremeno prenošenje to ne bi trebalo previše smetati. Na kraju dolazimo do cijene. Jasno je kako sav ovaj moćan hardver ne može biti jeftin i on to svakako i nije. Ovaj konkretan model, koji je bio izložbeni demo unit tvrtka Vitez d.o.o. (052/393-531), prodaje po cijeni od 17.999 kn. Na hrvatskom tržištu nismo našli identičan model za usporedbu, no ima ih s i7 6820HQ procesorom i 256GB SSD-om koji se prodaju po višoj cijeni. Sve u svemu, 17 R3 je odličan desktop replacement, no visoka cijena će ga vjerujemo ostaviti samo na listi želja mnogih.