Alienware AW2521HF recenzija
Datum objave 27.05.2020 - Krešimir Matanović
Alienware AW2521HF - prvi dio
Alienware je prošle godine bio prvi brend koji je tržištu ponudio brzi IPS panel dijagonale 27 inča. Početkom ove su predstavili i 25-inčnu varijantu, monitor koji danas testiramo – AW2521HF. Monitor je namijenjen profesionalnim igračima i svima onima koji se tako osjećaju jer nudi varijabilnu stopu osvježenja slike s do 240 Hz. Službeno podržava i AMD FreeSync Premium i Nvidia G-Sync tehnologije. 25-inčni IPS panel je rezolucije 1920 x 1080, a vrijeme odziva je 1 milisekunda.
Monitor dolazi u bijeloj kutiji, s velikom slikom na prednjoj stranici, i tehničkim informacijama na ostatku. Kutija nije pretjerano velika, jer ni sam monitor nije. Unutar nje je sve uredno složeno u ležišta od debele stiro-pjene i dodatno zamotano u meke vrećice. Kabeli su u zasebnoj kartonskoj kutiji.
Osim samog panela, u kutiji odvojeno dolazi i nosač koji se sastoji od dva dijela – metalne baze koja ima dvije noge u otprilike je u obliku bumeranga, te plastikom obložene metalne ruke na kojoj je noseći mehanizam koji panelu dozvoljava pokrete u skoro svim smjerovima. Tu je i plastični pokrov za I/O dio koji se nalazi straga, upute za korištenje, napojni kabel, HDMI kabel, DisplayPort kabel i kabel za USB Hub. Panel se vrlo lako montira na ruku, bez ikakvog alata, a alat nije potreban ni za bazu koja se pričvršćuje vijkom kojeg možemo zavrtjeti prstima. Nosač panela ima isti mehanizam kao i Dellovi monitori, s tom razlikom da ima i kontakte za osvjetljenje. Monitor podržava i VESA 100 standard za pričvršćivanje na zidne ili druge stolne nosače.
Monitor je pretežno sive boje, s crnim prednjim mat panelom. Ovo je Dark Side of the Moon varijanta, a tko želi može ga kupiti i u Lunar Light boji. Oko ovoga 24,5-inčnog panela su vrlo uski rubovi (5,27 mm), pa je monitor vrlo elegantan i zanimljiv oku. Ispod panela je malo veća traka s Alienware natpisom (14,19 mm), a desno na zakošenom donjem rubu je tipka za uključivanje. Dimenzije monitora sa stalkom su 526,08 milimetara visine u gornjoj poziciji i 421,21 mm u donjoj. Širina je 556,29 milimetara, a dubina 251,92 milimetra. Sam je panel dubok 72,95 milimetara.
Masa sa stalkom je 7,17 kilograma. Stalak je masivan i dobro drži monitor na podlozi, pa se s njim može i lako baratati, tj. podešavati nagib, kut ili ga pivotirati itd. Kut oko okomice mijenjamo od -20° do 20°, nagib od -5° do 21°, a pivotiranje ide od -90° do 90°.
Stražnja je strana dizajnerski puno zanimljivija od prednje, jer ovdje dominiraju zakošene linije, s velikim 25 utisnutim natpisom, ali i RGB LED osvjetljenjem u dvije zone. Prva zona je “vanzemaljčeva” glava u gornjem desnom kutu (gledano straga), a druga je smještena u izbočini ili hrbtu nosača i u obliku neprekidne je trake. LED osvjetljenje kontroliramo putem OSD-a, a opcije su šarolike. Nama se najviše sviđa Alienwareova osnovna, svijetlo plava boja kojim svijetli po defaultu.
Ekran je tzv Fast IPS tipa. Riječ je o TFT IPS matrici koja je ubrzana do te mjere da ima tri moda rada, tj. tri brzine odziva – 4, 2 i čak 1 milisekundu (Gray to Gray). To znači da uz bok staje brzim TN panelima, a donosi bolju kvalitetu slike, te bolje kuteve gledanja. Brze TN panele koriste gameri širom svijeta, a sada im je napokon stigla adekvatna zamjena u obliku brzih IPS-eva. Dijagonala ekrana je 24,5 inča, omjer stranica je 16:9, a rezolucija je 1920 x 1080 (FullHD). Pixel pitch je 0,2832 x 0,2802 milimetra, a gustoća je 90 PPI-a. Poprilično nisko za današnje standarde, no ako sjedite dovoljno daleko od ekrana neće biti primjetno. Ipak, svi oni gameri koji vole sjediti blizu (a ima ih dosta), vidjet će pojedine piksele.
Kutevi gledanja su visoki, 178°/178° (vertikalno i horizontalno), što je tipično za IPS, i u čemu je puno bolji od TN-a. Tipična snaga pozadinskog osvjetljenja je 400 kandela po metru kvadratnom (White LED), a statički kontrast je 1000 : 1. Obje ove tvrdnje ćemo provjeriti kolorimetrom. Na panelu je anti-glare premaz (Haze 25%, 3H). Dubina boja je 16,78 milijuna (8-bitni panel), a gamut je 99% pokrivenosti sRGB spektra. Panel podržava promjenjivu frekvenciju osvježenja slike od 48 do 240 Hz, a zadovoljava i FreeSync Premium te G-Sync standarde. Ovo vrijedi i za HDMI i za DP veze.
Monitor ima i šarolike I/O mogućnosti. Sa stražnje strane, na dva kraja ima jedan Display Port 1.2, dva HDMI 2.0 porta, 3,5-milimetarski priključak za line-out, jedan izlaz za slušalice (na dnu), utičnicu za kabel napajanja (monitor ima interno napajanje), jedan USB 3.0 upstream port, te četiri downstream USB 3.0 porta od čega jedan podržava BC1.2 punjenje strujom od 2 ampera. Stražnji panel ima i organizatore kabela, te plastični poklopac za skrivanje portova koji se lako postavlja i skida. Ulazni napon može varirati od 100 do 240 V (50 ili 60 Hz), tipična potrošnja iznosi 24 W, a maksimalna do 72 W. Isključen, monitor troši 0,3 W.
Forum
Objavljeno prije 4 sata
3.5" SATA HDD-ovi od 16 i vie TBObjavljeno prije 4 sata
Rasprava o akcijama, popustima i super niskim cijena-isključivo informatička oprema!Objavljeno prije 5 sati
K: računalo i monitorObjavljeno prije 5 sati
Linux OS - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti, problemi...Objavljeno prije 6 sati
4G/5G LTE-A,4G+ - usporedbe internet i govornih tarifa mobilnih operatera(gigabox,pokNovosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti