alienware_aw2521hf_12

Straga se, desno, ako monitor gledamo sprijeda, nalaze kontrole OSD-a. Na vrhu je maleni thumb joystick kojim pozivamo OSD meni i njime navigiramo, a ispod su četiri tipke. Prvom tipkom izlazimo iz OSD menija, druga je Shortcut/Preset tipka za izbor modova boja (), treća je za direktan izbor tzv. Dark Stabilizer moda, i četvrta je za Osvjetljenje i Kontrast. OSD je složen u tipičnoj Dell/Alienware konfiguraciji i nudi nekoliko podmenija za podešavanje od kojih je najzanimljivija ona prva – Game:

  • Preset (Standard, FPS, MOBA/RTS, RPG, Sports, Game 1/2/3 i Comfort View (snižava plavo svjetlo))
  • Game Enhance Mode (Off, Timer, Framerate, Display Alingment)
  • FreeSync (On/Off)
  • Response time (Fast (4 ms GtG), Super Fast (2 ms GtG) i Extreme (1 ms))
  • Dark Stabilizer (bolja vidljivost kod tamnijih igara)
  • Hue, Saturation i Reset Game

AlienFX Lighting je dio menija zadužen za izmjenu boja, prilagodbu osvjetljenja svojim željama, te promjenu spektra. Osvjetljenje možemo mijenjati i putem AlienFX aplikacije za operativni sustav gdje mijenjamo i efekte koji uključuju Morph, Pulse, Color, Spectrum i Breathing. Od ostalih zanimljivosti tu je i mogućnost izbora ulaznog formata boja, tj. njegova promjena s RGB-a na YPbPr, promjene oštrine slike, podešavanja Audio parametara, itd. Sve se tipke menija mogu i zaključati, da vam netko neovlašten ne bi petljao po postavkama.

alienware_aw2521hf_13

Monitor samo testirali uz pomoć Gigabyteove Radeon RX 5700 XT Gaming OC grafičke kartice koja je pogodna za iznimno visoki framerate u modernim igrama. Prije nego se dotaknemo mjerenja kolorimetrom, komentar na ono što vidimo okom, u radu, surfanju i igri. Slika je zadovoljavajuće oštra u svim uvjetima, a piksele vidimo jedino ako se dosta približimo (vidljivi postaju na oko 20 centimetara na statičnoj slici). Prikaz boja je dobar, kontrast solidan, baš kao i osvjetljenost. Primjetnog ulaznog kašnjenja nema, a kod igara je razlika između 4, 2 i 1 ms GtG odziva vidljiva jedino kod pojavljivanja sitnih artefataka na 1 ms. 2 ms odzivno vrijeme je najbolja opcija. Izraženog ghostinga nema, kao ni inverzije te pojave, a za preciznija mjerenja nemamo opremu. Kutevi gledanja su odlični i ovo je gamerski monitor kojim će biti zadovoljni svi oni koji žele bolju sliku koju samo IPS može dati naspram ispranog TN-a.

Ove igre su nam poslužile za testiranje monitora i fluidnosti igre s uključenim FreeSyncom i u rasponu od 48 do 240 Hz. Prosječan je framerate kao što vidimo bio vrlo visok, a užitak u igri odličan jer su sve igre bile na maksimalnim grafičkim postavkama. Užitak igre je na najvišem nivou. Nema tearinga, a visoka brzina osvježenja slike daje izvrsnu fluidnost, bez ulaznog kašnjenja i sv velikom brzinom odziva na za ovaj monitor optimalnih 2 ms.

alienware_aw2521hf_14

Mjerenja Spyder 5 kolorimetrom su pokazala solidne vrijednosti. Njegov je Elite softver izmjerio obećanih 99% pokrivenosti sRGB spektra i nešto nižih 79% pokrivenosti AdobeRGB spektra. Izmjerena krivulja Gamme savršeno prati 2.2 krivulju, a gray ramp se kretao na nešto viših 7420 do 7450K od 25 do 100% ulaznog RGB-a

Maksimalna izmjerena svjetlina je bila visokih 434,9 cd/m2, a kontrast od 25 do 100% svjetline je u prosjeku iznosio nižih 685:1, s maksimumom od 720:1 na 100% osvjetljenja. Bijela točka se kretala je bila na viših 7.500 kelvina.

Uniformiranost boja je solidna s maksimalnim odstupanjem (Delta E) od  3,8 na 100% osvjetljenja, zatim Delta E 3,5 na 83% osvjetljenja, pa Delta E 3,0 na 67% osvjetljenja i konačno Delta E 2,4 pri 50% osvijetljenosti, što su vrlo dobre vrijednosti. Uniformiranost pozadinskog osvjetljenja ovom monitoru nije najjača strana. Pri 100/83/67 i 50% osvijetljenosti je maksimalni Delta E iznosio između 7 i 13% i to svugdje osim u sredini gdje nije bilo odstupanja.

Za kraj dolazimo do preciznosti prikaza boja koja je uzorita na svima osim na jednoj. Maksimalni Delta E je iznosio 5.99 i to samo za Cyan boju, sve ostale su bile ispod 1. Prosječna je vrijednost bila 1.00, a minimalna 0.22 na svijetlo sivoj. Ukupno gledano, monitor je vrlo dobrih karakteristika što je pokazala i Elite aplikacija u svojoj finalnoj ocjeni – čista četvorka. Prave vrijednosti ovoga monitora su visoka stopa osvježenja slike, brzo vrijeme odziva i nisko ulazno vrijeme.

alienware_aw2521hf_15

Alienware AW2521HF je ultimativni gamerski monitor koji će kao i ostali “Fast IPS-evi” koji su se u međuvremenu pojavili na tržištu konačno izgurati gamerske TN modele. S cijenom od oko 3.000 kuna, na sredini je ponude jer ima konkurentnih Acera za oko 2.500 kuna, ali i Asusa za 4.500 kuna (doduše s 280 Hz osvježenjem). To ga smješta u zonu vrlo poželjne kupovine jer Alienware brand nosi određenu težinu i renome. Kvaliteta izrade je odlična, sve je na vrlo visokom nivou, što uključuje i dobar dizajn, dobru ergonomiju, mnoštvo I/O opcija te na kraju dobro LED osvjetljenje. Jamstvo je trogodišnje.

Kvaliteta prikaza slike je vrlo dobra, s tek nešto slabijim kontrastom od onoga koji tvornica deklarira. Sve ostalo je na razini vrlo dobrog IPS panela, što uključuje prikaz boja i velike kuteve gledanja. Užitak igranja na 240 Hz, s brzim odzivom i niskim ulaznim kašnjenjem je stvarno na potpuno drugom nivou u odnosu na 60 Hz monitore. Nema velike razlike u odnosu na 144 Hz, no širi raspon od 48 do 240 Hz za FreeSync ili G-Sync je blagodat koju stvarno treba isprobati. No, nije ovaj monitor dobar samo za igranje, već i za svakodnevni rad gdje mu jedino možemo zamjeriti nešto manju površinu i nižu rezoluciju. Tko želi više površine, Alienware nudi i 27-inčni model, no iste rezolucije i malo manje gustoće piksela (koja i nije toliki problem ako sjedimo dalje od monitora), ali i niže svjetline. U svakom slučaju, ako ste hardcore gamer i imate ostatak hardvera koji može producirati visoki framerate, tada je AW2521HF baš za vas.