alienware_aw3418dw_11

I stvarno, uključivanjem monitora uključuju se tri LED trake, jedna na hrptu nosača, i dvije tik iznad dijela gdje su stražnji portovi monitora i na kojeg smještamo poklopac, tako da je cijela stražnja strana u istim sivim tonovima. LED trake su zapravo RGB LED trake, a njihovim osvjetljenjem upravljamo putem OSD-a.

alienware_aw3418dw_12

Kada smo kod OSD-a, on je opsežan no jednostavan za korištenje. Sastoji se od podmenija Game, Brightnes/Contrast, Input Source, AlienFX Lightning, Audio, Menu, Personalize i Others. Najzanimljiviji je Game meni, koji donosi Preset Modove (Standard, FPS, RTS, RPG, Game 1, Game 2, Game 3, Comfort View, Warm, Cool i Custom Color). Tu su i Game Enhance Mode (off, Timer, FrameRate i Display Alignment), te Overclock meniji koji omogućava overclockiranje stope osvježavanja s tvorničkih 100 Hz, na 105, 110, 115 ili pak 120 Hz. Sljedeći je Response Time meni koji nudi Normal, Fast i Super Fast odzivna vremena koja su primjetna eventualno s nekim uređajima za mjerenje jer je golom oku ovaj monitor dovoljno responzivan. Ostatak OSD-a je logičan i jednostavan za korištenje, a već spomenuti AlienFX Lighting meni nudi ručno i neovisno podešavanje četiri zone osvjetljenja.

alienware_aw3418dw_14

I sada tek dolazimo do karakteristika samog panela. Riječ je o ekranu s IPS matricom koja ima pozadinsko LED osvjetljenje. Dijagonala je 34,14 inča, omjer stranica 21:9, a rezolucija WQHD odnosno 3440 x 1440 piksela (gustoća je oko 109 PPI-a). Maksimalno osvjetljenje je 300 kandela po metru kvadratnom (dakle nije na razini HDR monitora s 400), kontrastni omjer je 1000:1, GtG vrijeme odziva 4 milisekunde, a ekran može prikazati 16,7 milijuna boja. Pixel pitch, odnosno razmak od piksela do piksela je 0.2325 milimetra. Ekran je zakrivljen i to 1900R krivuljom, što znači da ne bi smjeli sjediti na udaljenosti većoj od 1,9 metara od ovoga monitora (no rijetko tko će uopće sjediti i jedan metar dalje od njega).

alienware_aw3418dw_14a

Proizvođač navodi da je pokrivenost sRGB spektra 99%, a mi smo kolorimetrom Spyder 5 izmjerili 100% sRGB-a i 79% NTSC-a što su odlične brojke i ovaj monitor u kombinaciji sa solidnom osvijetljenošću ima izvrstan prikaz slike – kontrast je odličan, gamma također (ali tek nakon kalibracije – 2.63 na 2.2), boje su vjerne pa su i rad i igra pravi užitak. Malene zamjerke možemo uputiti na uniformiranost osvjetljenja koje na ovako velikom monitoru nije u potpunosti ravnomjerno, dok je uniformiranost boja vrlo dobra prema onome što smo izmjerili kolorimetrom. Upravo zbog te slabije uniformiranosti osvjetljenja je i Spyderovo mjerenje dalo konačnu ocjenu 3,5, premda to i nije toliko vidljivo tijekom upotrebe i korištenja. OK, backlight bleed je nešto izraženiji na potpuno crnoj podlozi, ali ni to nije tako loše kao kod nekih drugih monitora. Sve u svemu, od nas ima visoke ocjene.

alienware_aw3418dw_13

U ovom smo monitoru imali prilike uživati nekoliko dana u igri i to u kombinaciji s Gigabyteovom RTX 2080 Super koja je pravi izbor za guranje AAA naslova u 3440 x 1440 rezoluciji i s naravno uključenim G-Syncom. Slika je odlična, iznimno fluidna zbog G-Synca kako na 100 tako i na 120 Hz, ulazno kašnjenje neprimjetno, a odziv panela vrlo dobar. Kombinacija 21:9 formata, kvalitetne slike zadovoljavajuće visoke rezolucije i te fluidnosti daje maksimalni užitak prilikom igranja.

Snimkom barem malo možemo dočarati fluidnost igre (snimano u FHD @ 60 fps), ali ne i prenijeti kvalitetu prikaza slike. Isprobali smo mnoštvo igara i nekoliko tvorničkih “preseta” i vjerujemo da svatko može pronaći idealan prikaz slike za sebe na ovome monitoru. Korisna je čak i Dark Stabilizer opcija za bolju vidljivost objekata u sjeni. Preset modovi kao što su FPS, RTS i RPG najčešće dodatno posvjetljuju sliku, a nama je optimum ipak bilo na ručnoj podešenosti od oko 60% osvjetljenja i to u svim gotovo uvjetima i primjenama ovoga monitora.

alienware_aw3418dw_0

AW3418DW je odlično zaokružen proizvod koji u svim segmentima nudi maksimum. Osim već nahvaljene kvalitete prikaza slike, i OSD meniji su odlični i nude mnoštvo opcija, a fizičke tipke lake za korištenje. USB hub s čak četiri downstream porta omogućava spajanje svega što bi vam moglo zatrebati, a jedino što ovaj monitor nema su zvučnici, premda zvuk s njega možete dobiti putem slušalica. DisplayPort i HDMI omogućavaju spajanje na različite izvore slike, ali bi voljeli da je i USB-C veza tu. Maksimalna izmjerena potrošnja od 60 W nije pretjerana, a monitor ima i dovoljno velike rešetke za hlađenje. Ergonomski, monitor je odličan, možemo ga podesiti prema željama – ima dovoljno dug hod i podesivost u svim smjerovima, a masivan stalak omogućava i odlično prianjanje na podlogu.

Sva ova “divota” dolazi i po određenoj cijeni koja se u hrvatskim dućanima kreće oko 8.500 kuna. Puno novca, no ovo je i “puno monitora”. Ako ste zagriženi gamer AW3418DW će biti pravi izbor jer nudi izvrsno igračko iskustvo gdje je igrač “uronjen” u njegovih zakrivljenih 34 inča dijagonale s odličnom slikom i iznimno fluidnim iskustvom koje omogućava G-Sync. Jasno, i ova je Nvidijina tehnologija zaslužna za nešto višu cijenu, a sa sobom povlači i nabavku barem RTX 2070 Super, a idealno RXT 2080 Super kartice koja u AAA naslovima može pružiti gameplay na oko 100 fps-a pri maksimalnim postavkama. Ako su ti preduvjeti ispunjeni ovaj monitor je idealan i u estetskom i u funkcionalnom smislu.