alphacool_core_1_lt_1 alphacool_core_1_lt_2

Alphacool je prošle godine na tržište lansirala svoj Core 1 blok i mi smo ga tada i testirali. Ovo ljeto su izbacili njegovu jeftiniju Core 1 Light verziju, a nama je došao u aRGB Clear izvedbi. Korisnici su zahtijevalji nešto jeftiniji blok, i u Alphacoolu su poslušali. Core 1 LT osim u ovoj prozirnoj izvedbi s aRGB osvjetljenjem, dolazi i u crnoj pa će i ta strana tržišta biti zadovoljena.

alphacool_core_1_lt_3 alphacool_core_1_lt_4

Baš kao i prošlogodišnji Core 1 blok, i Core 1 LT dolazi u jednostavnijem pakiranju od smeđeg kartona, dok su ekskluzivnija pakiranja rezervirana za Eisblock Aurora proizvode. Na kutiji se nalazi tehnički crtež proizvoda, kao i osnovne informacije. Unutar kutije je blok smješten u stiro-phenu, a pored njega i upute te sve ostalo nužno za njegovu montažu.

alphacool_core_1_lt_4b

U zasebnoj se vrećici nalazi sve potrebno za instalaciju na AMD AM4/AM5 i Intel LGA 1700 sockete. Osim toga tu je i adapter za osvjetljenje, termalna pasta i malena žličica za razmazivanje paste po IHS-u procesora. Način instalacije je isti kao i kod ostalih Alphacoolovih blokova, što znači da oko bloka postoje utori za dva nosača koji se kopčaju jedan za drugi.

alphacool_core_1_lt_5

Za razliku od Core 1 bloka koji je napravljen potpuno od metala te ima metalne navoje, Core 1 LT ima kućište od polimera (akril). Kao i Core 1 koristi 3D Jetplate, cross-slot tehniku za efikasniju raspodjelu rashladne tekućine po unutrašnjosti bloka. CPU blok je dimenzija 71.80 x 71.80 x 28.05 milimetara i mase je 250 grama (Core 1 je mase čak 500 grama).

alphacool_core_1_lt_6

Materijal baze je kao i kod skupljeg modela poniklani bakar, koji je dimenzijama je prilagođen modernim procesorima. Kućište i bazu drži šest vijaka. Unutar kućišta je i posebna O-ring brtva s kojom treba biti posebno oprezan pri ponovnom sastavljanju bloka, ako ga poželite rastaviti. Hladnjak s unutarnje strane ima mnoštvo sitnih bakrenih perajica debljine 0,4 milimetra i razmaka između svake 0,4 milimetra. Poniklane bakrene peraje tako povećavaju površinu disipacije i olakšavaju odvodnju topline. Maksimalni pritisak na koji je blok testiran je 0.8 bara što je i više no dovoljno za malene pumpe koje se koriste za ovakve sustave.

alphacool_core_1_lt_7

Baza je zadovoljavajuće ravna i kao što ćemo kasnije vidjeti otisak s modernim Intel procesorom je pravilnog oblika, a takav je i s AMD Ryzen 7 7700X procesorom s kojim smo i testirali. Bližim promatranjem primijećujemo da na samoj bazi već postoje blago ocrtane linije i blagu promjenu plohe tamo gdje bi IHS procesora trebao nasjesti. Ako dobro pogledate vidjet će te to na gornjoj slici u gornjem kutu. Vjerujemo kako su u Alphacoolu to namjerno napravili radi boljeg prianjanja.

alphacool_core_1_lt_8 alphacool_core_1_lt_9

Navoji su standardni, tj. G1/4″. Iz bloka izlazi kabel za napajanje LED rasvjete i to standardni 3-pinski za kojeg je potreban adapter za spajanje na ploču. Kao i kod testa Core 1 bloka, korisili smo L-konektore i na njih postavili kutni kompresijski 90° HF fitting na koji smo onda postavili cijevi. Instalacija je kao i uvijek vrlo jednostavna, i samo je vaš izbor želite li koristiti prozirne ili crne cijevi kao što smo mi. Radijator i ventilatore smo iskoristili od AIO sustava Eisbaer Aurora LT360. Taj je sustav jednostavno rastaviti i radijator iskoristiti za open loop hlađenje. Koristili smo kao i ranije Apex VPP pumpu i Core 200 Aurora rezervoar, u kojeg smo ulili TEC Protect 2 tekućinu za hlađenje. Nakon provjere eventualnih loših spojeva i propuštanja vode, krenuli smo s instalacijom na ploču i s testovima.

alphacool_core_1_lt_13

Instalacija na socket je drugačija nego kod Eisblock blokova. Ovaj put samo koristimo odstojnike i za AM5 i za LGA1700, te na blok montiramo nosače ili za jedan ili za drugi socket. Zatim thumb vijcima i odvijačem sve pričvrstimo za odstojnike. Sve je dakle vrlo jednostavno. Kao što s gornje slike vidimo, otisak termnalne paste na Intelovom Core i9-14900K procesoru je bio pravilan.

alphacool_core_1_lt_10 alphacool_core_1_lt_11

Core 1 LT bloka ima aRGB LED osvjetljenje koje se preko prozirnih cijevi može prenijeti i izvan samog bloka, a zbog akrila je i sve oko bloka izdašno osvijetljeno. Boje su lijepe, a tranzicije brze i precizne. Naravno, blok spajamo na matičnu ploču i osvjetljenje kontroliramo uz pomoć softvera.