Način testiranja

alphacool_eisbaer_aurora__lt360_15

Testirali smo na tri različite platforme. S AMD strane tu je bila ASUS ProArt X570-Creator WIFI matična ploča i Ryzen 9 5950X procesor, a s Intel strane starija platforma koja se sastojala od ASUS STRIX Z590-E Gaming WiFi ploče i Core i9-10850K procesora, te novija koja se sastojala od ASUS Maximus Z690 Hero ploče, te Core i9-12900K procesora. Grafika je bila Radeon RX 6900 XT, a sve zajedno se nalazilo na CoolerMasterovoj MasterFrame 700 open bench platformi ili pak samo na stolu. Testirali smo uz pomoć OCCT ovog Large Data testa koji ne opterećuje procesor do kraja, no odličan je za usporedbu s ostalim hladnjacima. Ujedno, testirali smo i s Cinebench R20 alatom koji malo jače optereti procesor. Temperature smo pratili i uz pomoć HWInfo64 alata te vrijednost uzimali nakon sat vremena opterećenja. Sva mjerenja smo vršili u automatskom načinu rada hladnjaka, tj. pri automatskim postavkama u BIOS-u ploče.

Rezultati testova

AMD Ryzen 9 5950X @ Stock Cinebench R20 nT loop

Cinebench R20 s opterećenjem na svim jezgrama solidno zagrije procesor, a opet nije agresivan kao OCCT-ov Small Data test s AVX-om 2.  Zanimljivo da su temperature na Asus i Alphacool hladnjacima vrlo slične. Riječ je jasno o maksimalnoj zabilježenoj temperaturi na jednom od CCD-a, dok su prosjeci ipak nešto niži.

AMD Ryzen 9 5950X @ Stock OCCT Large Data

OCCT-ov Large test nije agresivan kao Small Data, ali ni Cinebench, pa ni temperature nisu visoke. Iznenađuju odlične performanse Eisbaer hladnjaka koji je postigao najbolji rezultat, čak za 5°C niži od Eisbaer Pro Aurora hladnjaka!

Intel i9-10850K @ Stock (4.8 GHz all-core) OCCT Large Data

S prijelazom na 10850K procesor vidimo da je razlika između Eisbaera LT360 i Ryujina II 360 oko 2°C u maksimalnoj zabilježenoj temperaturi u testu koji malo manje opterećuje procesor.

Intel i9-10850K @ Stock (4.8 GHz all-core) Cinebench R20 nT loop

Na većem opterećenju temperature dosta rastu i Eisbaer je ovaj put lošiji za čak 8°C od Ryujina. Ipak, razloga zabrinutosti nema, jer su prosječne temperature ipak dosta niže.

Intel i9-12900K @ Stock Cinebench R20 nT loop

I za kraj dolazimo do problematičnog novog procesora, tj. njegovog LGA1700 socketa za koji znamo da ga previše stisne i izobliči. Postoji workaound za ovo, no nije riječ o modu koji će biti uspješan za sve. Ono što trenutno znamo je da hladne ploče s laganim ispupčenjem ostvaruju bolji kontakt s procesorom i bolje ga hlade. U ovom slučaju to nije bilo tako, i možda bi stvarno mod donio konkretne pomake.

Bilo kako bilo, Eisbaer LT360 se muči s ovim procesorom i temperatura se često penje toliko visoko da dolazi do throttlinga. Pod manjim opterećenjem je i temperatura niža, pa throttlinga nema.

Buka

Buka koju proizvode ventilatori je čujna, no ne i pretjerana. Može se “živjeti” sa svim ispod 50 dB(A).