Alphacool Eisbaer Pro Aurora 360 recenzija

Datum objave 14.09.2021 - Krešimir Matanović

Alphacool Eisbaer Pro Aurora 360

alphacool_eisbaer_pro_aurora_360_1 alphacool_eisbaer_pro_aurora_360_2

Alphacool tvrtku smo upoznali u nedavnom testu Eiswolf 2 360 AIO hladnjaka za GPU, a sada su nam na test poslali svoj high end AIO hladnjak za CPU. Eisbaer Pro Aurora je novi dodatak u njihovu liniju AIO proizvoda, a mi na testu imamo najveći - 360-milimetarski model. Alphacool ovdje prati trendove pa dodatak u imenu Aurora znači ARGB LED rasvjetu koja obuhvaća ventilatore i kućište pumpe. Baza je vrlo velika, a radijator također pa je ovaj hladnjak namijenjen HEDT procesorima.

Hladnjak dolazi u standardnoj kutiji kakvu smo već viđali kod različitih proizvođača i pakiran je na jednak način. Unutar kutije je dobro zaštićen od vanjskih mehaničkih utjecaja, a sve potrebno za montažu je uredno složeno u debeloj najlonskoj vrećici. Na kutiji se nalaze i fotografije te detaljne informacije o proizvodu.

alphacool_eisbaer_pro_aurora_360_3

Unutar vrećice je sadržano sve što je potrebno za instalaciju na jedan od podržanih socketa. S Intelove strane su to LGA2066/2011-3/3647 Narrow & Square. Da to je sve, ovaj hladnjak nije namijenjen instalaciji na LGA115x sockete. S AMD strane podržani su sTRX4/TR4/SP3 i AM4 socketi. Da, ovaj je hladnjak namijenjen samo jačim procesorima i zbog činjenice da ima široku "hladnu" ploču. Osim svega onoga što je potrebno za montažu, tu je i jedna termalna pasta, plastične vezice, jedan plastični ključ za skidanje čepa za punjenje, adapter za spajanje tri ventilatora na jedan 4-pinski konektor, jedan adapter za ARGB LED-ice i kontroler za ARGB LED osvjetljenje.

alphacool_eisbaer_pro_aurora_360_5

Eisbaer Pro Aurora 360 hladnjak donosi vrlo sličnu filozofiju gradnje kao i Eiswolf 2 što znači da ima veliki bakreni radijator, gumene cijevi koje se mogu odvojiti kako bi se sistem nadogradio i proširio, te čep uz pomoć kojeg je moguće izmijeniti ili nadoliti dodatnu rashladnu tekućinu. No, s obzirom na to da je hladnjak namijenjen high-end desktop procesorima kućište s pumpom kao i sama hladna ploča su povećani. Alphacool je jasno podlegao modernim trendovima i usvojili su ARGB LED osvjetljenje koje zahvaća se samo ventilatore, nego i bazu hladnjaka s pumpom koja ima osvijetljeni rezervoar vode, te ukrase i logo na vrhu. Plavi Alphacool logo je i na radijatoru i to na sva mjesta.

alphacool_eisbaer_pro_aurora_360_6

Sam je radijator dimenzija 390 x 120 x 30 milimetara, a kao što smo napisali napravljen je od bakra. To se naravno ne vidi jer je pobojan u crno, no s vremenom ta tanka crna boja po unutarnjem dijelu izblijedi i vidi se ona tipična bakrena patina. Ako vam se to dogodi, ne trebate se bojati, takva je jednostavno karakteristika bakrenih hladnjaka - na njima ne smije biti previše boje ako se žele zadržati dobre termalne karakteristike. Na radijator stanu tri 120-milimetarska ventilatora pa se ukupna debljina penje na 57 milimetara - to je nešto čega trebamo biti svjesni prilikom planiranja ugradnje. Baš kao i dužine od 390 milimetara što će možda biti previše za neka kućišta. Cijevi koje vežu pumpu i radijator su gumene unutarnjeg promjera 7,6 i vanjskog 12,7 milimetara, a dugačke su solidnih 40 centimetara. S oba kraja su kruto pričvršćene uz pomoć G1/4" fittinga. Jedna od cijevi ima i spojnicu za proširenje sustava.

alphacool_eisbaer_pro_aurora_360_4

Uz hladnjak dolaze tri Aurora Rise ventilatora promjera 120 milimetara i debljine 25 milimetara. Imaju sleeve ovješenje i promjenjivu brzinu vrtnje od 0 do 2.500 okretaja u minuti. Orijentirani su prema visokom statičkom pritisku od 3,17 mmH2O pri maksimalnim okretajima. Isto tako i protok zraka na maksimumu je visok - 119,8 metara kubnih u satu. Imaju 4-pinsku PWM kontrolu, a za LED-ice su tu 3-pinski JST i 3-pinski 5V konektori (ARGB LED-ice obasjavaju rotor od mliječne plastike, ali i prsten unutar kućišta ventilatora. Svaki ventilator ima i gumene podloške na sebi za smanjenje prijenosa vibracija na radijator.

alphacool_eisbaer_pro_aurora_360_7

Hladna ploča, tj. baza kojom hladnjak nasjeda na IHS procesora je bakrena, no poniklana je i zrcalnog je finiša. Baza je dimenzija 31 x 25 milimetara što je pogodno za hlađenje procesora s velikom površinom poput Threadrippera ili Xeona. Na gornjoj strani hladne ploče nalaze se bakreni limovi debljine 0,4 milimetra, i s razmakom među limovima 0,4 milimetra. Preko njih prolazi rashladna tekućina i na sebe prima toplinu.

alphacool_eisbaer_pro_aurora_360_8 alphacool_eisbaer_pro_aurora_360_9

U kućištu dimenzija 64 x 79 x 54,3 milimetra se nalazi DC-LT pumpa s brzinom okretanja od 2,600 RPM-a, visinom stupa vode od 0,95 metara i maksimalnim protokom od 75 litara na sat. To je sasvim dovoljno za ovakav setup, ali i za proširenja. Pumpa troši 4 W snage, a ima MTBF od 50,000 sati. S tri strane kućišta se nalaze akrilni prozori koji pokazuju kretanje tekućine, a unutrašnjost je osvijetljena. Na vrhu je jedan G1/4" čep za promjenu ili nadolijevanje tekućine.

alphacool_eisbaer_pro_aurora_360_10 alphacool_eisbaer_pro_aurora_360_11

Postupak instalacije započinjemo s postavljanjem nosača na kućište pumpe. Nosači su metalni i jednostavnim klik mehanizmom se drže jedan za drugi. Mi smo za ovaj test koristili AM4 nosače. U rupe u kutevima se postavljaju vijci s oprugama, podloškama i plastičnim odstojnikom, a sve s donje strane drži malena matica. Za ostale sockete je montaža također relativno jednostavna, a sve je dobro opisano u knjižici s uputstvima - i slikovno i tekstualno.

alphacool_eisbaer_pro_aurora_360_12

Instalacija na socket je jednostavna kada smo sve pripremili. Koristimo donju ploču koja dolazi uz AM4 ploče i na nju pričvršćujemo vijke. Kod ostalih podržanih socketa je malo drugačije, jer vijke montiramo na mehanizam socketa i onda thumb vijcima pričvršćujemo kućište. Sve u svemu, postupak je zadovoljavajuće jednostavan. No, ipak treba biti i oprezan pri ugradnji, jer je hladnjak spreman za instalaciju težak gotovo 3,2 kilograma.

alphacool_eisbaer_pro_aurora_360_14 alphacool_eisbaer_pro_aurora_360_15

Problem kod ovog tipa hladnjaka je šuma kabela koju stvaramo - svaki ventilator ima po dva, koje zatim spajamo na razdjelnike, a tu su i dva kabela iz kućišta pumpe, plus kontroler za ARGB. Sve u svemu puno kabela, koje je potrebno uredno aranžirati. Ako ne želite koristiti priloženi kontroler, dobro je znati da je rasvjeta kompatibilna sa svim bitnijim softverima proizvođača matičnih ploča.

Mi smo za ovu demonstraciju osvjetljenja koristili priloženi kontroler pa vam pokazujemo samo one efekte koje on podržava. Puno više toga jasno će te "izvući" uz pomoć softvera matične ploče. Osvjetljenje je dobro izvedeno, efekti su jasno vidljivi i kvaliteta boja te jačina je odlična. Svatko tko voli blještavilo doći će na svoje.

Način testiranja i rezultati testova

Način testiranja

alphacool_eisbaer_pro_aurora_360_13

Test platforma za Eisbaer Pro Aurora 360 hladnjak je bila AM4. Na Asusovu smo ProArt X570-Creator WiFi ploču ugradili testni Ryzen 9 5950X i na njega hladnjak. Grafika je bila Radeon RX 6800, a sve zajedno se nalazilo na CoolerMasterovoj MasterFrame 700 open bench platformi. Testirali smo uz pomoć OCCT ovog Large Data testa koji ne opterećuje procesor do kraja, no odličan je za usporedbu s ostalim hladnjacima. Temperature smo pratili i uz pomoć HWInfo64 alata te vrijednost uzimali nakon sat vremena opterećenja. Rezultati testova AMD Ryzen 9 5950X @ Stock OCCT Large Data [ichart headers="ID,Load (°C)" title="Temperature (Tdie)" htitle="Load (°C, manje je bolje)"  labels="Arctic Liquid Freezer II 360 A-RGB,Alphacool Eisbaer Pro Aurora 360 @ Full,Arctic Freezer 50 A-RGB,Noctua D15,Alphacool Eisbaer Pro Aurora 360 @ Turbo,Alphacool Eisbaer Pro Aurora 360 @ Silent,Arctic Liquid Freezer II 240,Gigabyte Aorus LC 280" values="64.6,65.1,68,68.3,68.4,70.5,70.9,72.9" colors="blue,red,blue,blue,orange,yellow,blue,blue" height="700" min="0"] Ryzen 5950X u stock načinu rada boosta konstantno na 4.625 MHz pri naponu od 1,311 V. Ovaj hladnjak promjenu brzine rada ventilatora ima isključivo putem UEFI sučelja matične ploče, pa smo tako mi napravili mjerenja u tri brzine - Silent, Turbo i Full Speed. Ventilatori su već i pri Silent radu čujni kao što ćemo vidjeti niže u grafu, a temperature su kao što vidimo šarolike. Ako želimo maksimalne performanse tada je potrebno ventilatore staviti u Full Speed mod pri čemu su jako bučni, a temperatura se približava onoj postignutoj s odličnim Liquid Freezerom II 360 pri čemu su njegovi ventilatori puno tiši. No ako želimo malo mira i ipak nešto tišeg rada tada će Silent mod biti najpametniji odabir uz nešto višu temperaturu. Moramo ovdje svakako napomenuti da će se prednosti ovoga hladnjaka ipak najviše vidjeti kod procesora velike površine IHS-a, s Ryzenom je on ipak malo potkapacitiran zbog manje površine transfera topline. Buka [ichart headers="ID,Noise (dBA)" title="Noise (dBA)" htitle="Noise (dBA, less is better)"  labels="Arctic Liquid Freezer II 240,Arctic Liquid Freezer II 360 A-RGB,Arctic Freezer 50 A-RGB,Noctua NH-D15,Alphacool Eisbaer Pro Aurora 360 @ Silent,Gigabyte Aorus Liquid Cooler 280,Alphacool Eisbaer Pro Aurora 360 @ Turbo,G.Skill ENKI 360,Alphacool Eisbaer Pro Aurora 360 @ Full" values="37.2,39.7,40.7,41.5,43.8,47.7,49.1,53.6" colors="blue,blue,blue,blue,yellow,blue,orange,red" height="700" min="0"] Da, ventilatori bi i u Silentu mogli biti tiši, a Turbo i Full Speed su vrlo glasni no donose i bolje rashladne mogućnosti. Ako vam ne smeta buka, ovo je odličan hladnjak za overclocking HEDT procesora.

Zaključak

alphacool_eisbaer_pro_aurora_360_16

Eisbaer Pro Aurora 360 je kao što smo vidjeli Alphacoolov flagship AIO CPU hladnjak koji nije potpuno zatvorenog sustava kao mnogi drugi na tržištu. Ovaj je moguće proširiti dodatnim hladnjacima i elementima, tj. stvoriti neki oblik custom loopa uz pomoć standardnih G1/4" fittinga. Njegova velika prednost je što ima široku i dugačku hladnu ploču koja je pogodna za HEDT procesore poput Threadrippera ili Xeona na LGA3647 ležištima. Vidjeli smo da ima solidne performanse sa 16-jezgrenim AM4 procesorom, no tu njegove mogućnosti ne dolaze u potpunosti do izražaja zbog ipak manjeg IHS-a kojeg taj procesor ima. Kvaliteta izrade je vrlo dobra, Alphacool koristi kvalitetne materijale, a i svi su spojevi dobri. Instalacija je zadovoljavajuće jednostavna uz dobra slikovna i tekstualna objašnjenja. Osvjetljenje je dobro izvedeno, boje su vjerne i dovoljno snažne. Zbog osvjetljenja je malo povećana šuma kabela, pa će se korisnik morati dobro potruditi oko aranžiranja. Uz to, nije nam se svidjela ni povišena buka ventilatora, pogotovo na maksimumu, no ventilatori su napravljeni za visoki pritisak i to je jednostavno tako. Cijena Eisbaer Pro Aurora 360 hladnjaka na europskom tržištu je 185 € ako ga kupujete preko Alphacoolovog webshopa.