asus_a68hm_1 asus_a68hm_2

Paralelno s novim APU-om su izbacili i novi A68 čipset koji dolazi kao nasljednik A58-ice. AMD ovo partneri, među kojima i Asus, odmah su napravili refresh svojeg lineupa i predstavili A68 modele ploča. Pred nama je danas A68HM Plus model koji u mATX pakiranju donosi neke vrlo zanimljive Asusove tehnologije kakvih se ne bi posramili ni neki jači modeli. U prvom redu je tu kvalitetan audio sistem, zatim garancija kvalitete u kojoj je ploča prošla različite testove kompatibilnosti i izdržljivosti, a tu je i USB3.0 kojega u A58 modelima nije bilo, te SATA 6Gbps. A68 (Bolton D2H) čipset se zapravo smješta između A58 i A78 čipseta. Donosi četiri SATA 6Gbps porta (A58 nema ni jedan a A78 ih ima šest), te dva USB3.0 porta (A58 nema ni jedan, a A78 ih ima četiri).

asus_a68hm_3 asus_a68hm_4

S obzirom da je riječ o ploči iz ulazne Asusove serije, bundle nije prebogat i tu su samo one najnužnije stvari poput SATA kabela, I/O zaštite, medija s upravljačkim programima i aplikacijama (AISuite III), te uputa za instalaciju i korištenje. Ploča u kutiji dolazi solidno zaštićena u kartonskom ležištu te u antistatičkoj vrećici.

asus_a68hm_5 asus_a68hm_6

Malena je mATX ploča dimenzija 22.6 x 18.3 cm i vrlo je promišljenog layouta. Analizom te kasnijom instalacijom uređaja smo utvrdili kako su sve komponente na dobrome mjestu, i kako ništa ničeu ne smeta. Prostora oko FM2+ socketa ima dovoljno pa je naša Noctua C14 stala bez problema, a i DIMM utori su smješteni na dovoljnoj udaljenosti (DDR3, dual-channel, 2400MHz, max. 32GB). Strujni konektori su dovoljno blizu rubova, a tek bi problem mogao predstavljati PCIe x1 port koji je preblizu PCIe x16 3.0 portu – ukoliko će se koristiti dual-slot grafička kartica, PCIe x1 je neupotrebljiv, dok je po nama stari PCI nepotreban. Hladnjak za relativno jednostavni VRM (3+2 faze, digitalni kontroler) nije potreban, a jače smo zagrijavanje primijetili tek kod overclockinga.

asus_a68hm_7

Na ploči se nalazi Realtekov 8111GR gigabitni LAN kontroler, zatim dodatni ASMedijin ASM1042 USB 3.0 kontroler pa se ukupan broj USB3.0 portova penje na četiri, a USB2.0 portova je šest (što na stražnjem I/O-u, što na samoj ploči). Ono što je najzanimljivija značajka ove ploče je ALC887-VD, osam kanalni audio kontroler koji se nalazi na odvojenom i osvijetljenom dijelu PCB-a kao kod skupljih Asus ploča. Lijevi i desni kanali se nalaze na odvojenim slojevima PCB-a, a za kvalitetno se zvučno iskustvo brinu i Japanski kondenzatori napravljeni specijalno za audio zvučne podsustave. Asus se kod ove malene pločice odlučio za tri video izlaza – HDMI, VGA i DVI-I.

asus_a68hm_11 asus_a68hm_12

asus_a68hm_13 asus_a68hm_14

Uz poznatu Asusovu softversku podršku (AISuite 3, Ai Charger+, USB3.0 Boost, Disk Unlocker, Fan Xpert itd. i UEFI sučelje BIOS-a je sasvim poznato. Ono što nudi je klasični AI Tweaker u kojem smo se poigrali s overclockingom. Utjecaja na napon procesora (APU-a) nemamo, no možemo mijenjati množitelj na našem otključanom A8-7650K i podesiti osnovne DIGI+ VRM opcije kao što su CPU LLC, CPU/NB LLC, CPU i CPU/NB Current Capability, kontrolirati način rada napojnih faza, mojenjati frekvenciju napona CPU-a te mijenjati opciju Power Duty kontrole VRM faza. Kao što je sa slika vidljivo CPU smo tako natjerali na stabilnih 4.2 GHz.