Ako ste čitali naš članak o Radeonu HD 2900 XT sigurno znate da u njemu nismo pokrili određene karakteristike ove grafičke kartice. Iz istoga razloga odgodili smo ocjenjivanje ovog novog komada hardvera. Sad je vrijeme da cijelu stvar kompletiramo. U proteklih desetak dana provjerili smo kako rade novi AA algoritmi za koje AMD tvrdi da najbolju dostupnu kvalitetu slike. Također smo se pozabavili s overclockanjem. Ipak, vjerojatnije najzanimljivi i najveći dio članka čine testovi izvedeni pod Windowsima Vista, tzv. gejmerskim OS-om nove generacije.

U prvom dijelu članka pokrili smo samo teoretski kako radi novi ATI-jev algoritam za zaglađivanje rubova tekstura pod imenom Custom Filter Anti-Aliasing odnosno CFAA. Ako niste imali prilike vidjeti ovaj tekst prije, pročitajte ga ovdje. Osim modova spomenutih na ovoj stranici, AMD je u drivere implementirao i edge detection mod kod kojeg se uzima tri puta više uzoraka piksela nego kod standardnog box filtera. Konkretno, to znači da primjenom 4x edge detection filtera dolazimo 12x CFAA moda, primjetnom 8x detection filtera dolazimo do 24x CFAA moda. Premda je implementiran u drivere, ovaj načina rada CFAA filtra nije otkriven u tvorničkim postavkama drivera tako da ga je potrebno uključiti putem modificiranja vrijednosti u registriju ili pak putem malenog AMD-ovog alata koji pak nije javno dostupan. Za pretpostaviti je da će ova mogućnost biti implementirana u novijim verzijama drivera. Ono što treba imati na umu je to da R600 ima mogućnost programiranja dodatnih AA modova tako da bi se moglo desiti da AMD nakon nekon vremena predstavi nove modove, a makne iz drivera neke starije koji su trenutno u uporabi.

Što se pak tiče anisotropnog filtera, on je jednak kao na prethodnoj generaciji Radeona. Dakle radi se o gotovo invarijantnom AF filteru koji ipak nije toliko kvalitetan kao onaj prisutan na karticama iz GeForce 8 serija ako uključimo High Quality postavke u driverima.

Pogledajmo sad kako cijela stvar radi u praki u naslovu Half Life 2: Lost Coast. Ova igra implementiran HDR, ali ne u punoj kvaliteti kako bi i korisnici sa starijim verzijama DX9 kartica mogli uživati u ljepšim efektima.

HD 2900 XT
GeForce 8800
 

 

Oprez, klikom na svaku sličicu otvorit će se prozor sa slikom "težine" ~ 450kB

Kao što možemo vidjeti na priloženim slikama iz HL2 Lost Coasta, čini se da novi Radeon pati od sličnog problema s gammom kakvog smo imali prilike vidjeti na nVidijinim GeForce 8 karticama kada su lansirane (bacite pogled na sliku uzetu na G80 i Radeonu X1950 XTX). Svaka od slika uzetih na AMD-ovom hardveru pati od prevelikog osvjetljavanja pozadine što rezultira padom detaljnosti. Novi AA modovi su pak dvojeskli mač. Premda su rubovi tekstura nešto bolje zaglađeni nego pri korištenjue standardnog box filtera, imamo negativan efekt zamućivanja unutrašnjosti teksture što je jasno moguće vidjeti promatraju kamen na desnom rubu slike. Što se tiče samog poretka slika, on nije napravljen bezveze. Naime, AMD je u svojim prezentacijama uporedio 4xAA wide tent filter odnosno 8xCFAA filter s nVidijinim 8xCSAA odnosno 8xQ AA filterom (Q oznaka se rabi u nVidijinim driverima). Isto vrijedi za 8xAA wide tent filter i nVidijin 16xQ AA filter. Direktnu usporedbu teško je napraviti zbog problema sa svijetlom pozadinom na AMD-ovom hardveru, no ako uzmemo u obzir da nVidijia ovaj problema nema, a nema niti mutnih tekstura, u ovom trenutku GeForce bez sumnje odnosi pobjedu.