Prije nego što krenemo u pregled testnog primjerka Radeon HD 2900 XT, recimo nešto o funkciji UVD što je skraćenica za Universal Video Decoder. Već smo rekli da sve grafičke kartice iz HD serije imaju integrirane kripto-romove koji omogućavaju HDCP na DVI izlazima. Tu je također i integrirani audio pass-through koji se izvodi direktno preko PCI-E sabirnice. Sve nas to vodi ka HD video sadržajima koji su enkodirani VC-1 i H.264 odnosno AVC algoritmima. UVD je dedicirana jedinica za dekodiranje videa integrirana u slabije modele grafičkih kartica iz HD serije, dakle HD 2400 i HD 2600, a omogućava oslobađanje GPU-a i procesora od ovog zahtjevnog posla. HD 2900 nema ovaj dio logike, pa posao dekodiranja odrađuje sam GPU.

Za razliku od Pure Video HD dekodera integriranog u nove nVidijine grafičke kartice srednje kategorije (GeForce 8600 i 8500), UVD jedako dobro funkcionira s video sadržajima koji su enkodirani VC-1 i AVC algoritmima. Naime, premda Pure Video HD iz spomenutih GeForce kartica u podržava sve faze dekodiranja AVC videa, prva faza dekodiranja, BitStream Processing odnosno Entropy Decode, nije podržana kad je riječ o video datotekama koje su kodirane VC-1 algoritmom. Sve u svemu, premda se ne radi o radikalno naprednijem rješenju u odnosu na Pure Video HD s novih GeForce kartica, AMD-ov UVD je ipak kompletnije rješenje

S druge strane, treba imati na umu da HD video sadržaji, pa čak i oni koji se hvale 1080p rezolucijom, nisu jednako zahtjevni za hardver. Tek najkompleksniji video sadržaji enkodirani AVC formatom dostižu maksimalni bitrate koji nudi Blu-ray format od 40-ak Mbps. Dobar primjer za to je naš pokušaj da testiramo mogućnosti hardverskog dekodiranja HD videa na novim grafičkim karticama. Player koji podržava spomenute standarde i tehnologije dekodiranja nije bilo teško naći. Problem je nastao kad smo pokušali naći video sadržaje koji nude veći bitrate. Sve što je dostupno za besplatno skidanje na Internetu ne prelazi 20-ak Mbps, a i ova vrijednost je zapravo vršna, a prosječna je skoro upola manja.

Radeon HD 2900 XT

Ako ste dobro proučili prvu fotku koju smo stavili u članak, jasno vam je da nova perjanica Radeon serije nije čudovište koje smo imali prilike viđati na fotkama koje su "procurile" u javnost. HD 2900 XT je velik optrilike kao GeForce 8800 GTS i osjetno manji od GTX-a. GPU kartice kuca na taktu od 742 MHz, a 512 MB GDDR3 memorije na taktu od 1656 MHz DDR. Unatoč očekivanjima da će AMD krenuti u direktnu bitku s nVidijinim najsnažnijim karticama, HD 2900 XT je zapravo protu-otrov za vrlo popularne GeForceove 8800 GTS 640 MB. Zanimljivo je da je čak i nVidijia mislila da će ATI izaći u javnost s puno snažnijom karticom što je bio povod predstavljanja GeForcea 8800 Ultra, modela koji je marginalno brži od GTX-a, ali zato osjetno skuplji. Premda bi se iz specifikacija dalo naslutiti da je HD 2900 XT dizajniran za natjecanje s GTS-om, sve postaje kristalno jasno ako znamo njegovu preporučenu cijenu – tričavih 399 USD. Prevedeno u europske, a time i domaće cifre, to je zajedno s PDV-om oko 399 € odnosno 3000 kn. Nešto višu cijenu imaju GeForce 8800 GTS 640 MB kartice, no u principu je cijena obje kartice jednaka.

Osim agresivnom cijenom AMD kupce planira privući starim trikom kojeg se sjećaju svi oni koji su svojedobno kupili Radeon 9800 Pro karticu. Tada je uz svaku Radeon 9800 Pro karticu dolazio vaučer za Half Life 2, a ovaj put je situacija slična – sa svakim Radeon HD 2900 XT dolazi vaučer za Valve Black Box paket u kojem se nalaze Half Life 2: Episode 2, Team Fortress 2 i Portal. Odličan potez…samo ako Valve opet ne zakasni.

S obzirom da kartica troši više od 200 vata pod vršnim opterećenjem, jasno je da dvostruki hladnjak baziran na toplovodnim cijevima nije mogao biti izbjegnut. Štoviše, slično kao GeForce 8800 GTX, HD 2900 XT ima dva konektora za dodatno napajanje. Isprva smo mislili da će biti riječ o dva 6-pinska PCI-E konektora (naime, karticu s takvim konektorima smo vidjeli u Tunisu), no na kartici se nalaze jedan klasični 6-pinski konektor te novi 8-pinski konektor koji smo do sad vidjeli samo na Enermaxovim napajanjima novije generacije. Srećom, u 8-pinski konektor je moguće uložiti standardni 6-pinski konektor tako da kartica radi i bez novog konektora. Jedini gubitak je mogućnost automatskog overclockanja preko funkcije Overdrive, no nije da za tim nešto previše žalimo. Sad se sigurno pitate kakva vam je zvijer od napajanja potrebna za napajanje ovakve zagrijane stvarčice. Moramo vas razočarati – ne, ne morate otići kupiti kilovatno napajanje, HD 2900 XT je bez problema radio i s našim starim 550-vatnim Coolermasterom.

Nego vratimo se mi hladnjaku. Redoviti čitatelji PC Eksperta znaju da mi imamo pik na ATI-jeve hladnjake budući da su uvijek bučniji od onih na nVidijinim karticama. Nadali smo da će ovaj put biti drugačije, ali nada nam nije mnogo pomogla – HD 2900 XT je prilično bučan. Ipak, treba primjetiti da se buka manifestira samo kad je kartica pod opterećenjem. Dok radite u Windowsima odnosno u 2D-u, ventilator je praktički nečujan.