AMD ATI Radeon HD 2900 XT – žar ptica

Datum objave 14.05.2007 - Denis Arunović

Uvod

Nakon prilično duge pauze ATI je danas napokon službeno lansirao nove grafičke kartice bazirane na arhitekturi koja je kompatibilna s DirectX-om 10. Neslužbene informacije i "divlje" fotografije novih ATI-jevih kartica svi smo imali prilike viđati već nekoliko mjeseci na Internetu, mi smo ih prvi put uživo vidjelii na ovogodišnjem CeBIT-u, a krajem prošlog mjeseca imali smo prilike prisustvovati službenom predstavljanju HD serije grafičkih kartica u Tunisu. Nešto kasnije u naš je lab stigao i prvi primjerak novog hardvera, Radeon HD 2900 XT, trenutno najmoćnije komercijalno dostupno rješenje u ATI-jevoj ponudi.

Otkad je nVidia izašla u javnost sa svojim grafičkim karticama iz serije GeForce 8, mnogi su se nestrpljenjem iščekivali dan kada će ATI uzvratiti paljbu s vlastitim DX10 kompatibilnim rješenjima. Ruku na srce, većina korisnika, uključujući i nas, očekivala je da će ATI vrlo brzo odgovoriti na prijetnju pod imenom GeForce 8, no prolazili su dani, tjedni, mjeseci, a od ATI-jevog odgovora ništa...sve do danas. Ovo zapravo i nije toliko teško shvatiti ako znamo da je ATI nedavno završio pod kapom AMD-a koji je akvizicijom kanadske firme htio upotpuniti svoje tehnološke mogućnosti. Konkurencija dakako ne pita za ovakve stvari, pa je nVidia u proteklih pet mjeseci uspjela osjetno ugroziti ATI-jev tržišni udio, pogotov kad je riječ o srednjem i visokom segmentu tržišta.

Dio komične prezentacije Richarda Hudya u kojoj se ipak spominju i neke stvarne činjenice

Prvu vijest o službenom predstavljanju grafičkih kartica baziranih na novoj arhitekturi dobili smo nekoliko tjedana prije početka CeBIT-a. Event je trebao biti održan u Amsterdamu, no kao što znate, to se nije dogodilo, a cijela stvar je odgođena za travanj. Službeni razlog odgode bila je "nespremnost partnera". Zajedno s datutom promijenjena je i lokacija ATI-jeve odnosno AMD-ove konferencije, pa se Amsterdam na kraju pretvorio u Tunis. Službeni dio konferencije u Tunisu trajao je dva dana, a u ta su dva dana novinari i AMD-ovi partneri dobili detaljne informacije o mogućnostima novog ATI-jevog DX10 hardvera.

Team Fortress 2 video

Osim predavanja koja su održali AMD-ovi ljudi, na konferenciji su svoje prezentacije imali i Valve Software, Techland i Microsoft Games Studios. U sva tri slučaja je riječ o studijima koji razvijaju novu generaciju igara. Valve Software se pohvalio naprednom animacijom lica u igri Team Fortress 2, a u sklopu prezentacije imali smo prilike pogledati i zanimljiv video u kojem glavnu ulogu igra "Heavy Weapons Guy", jedan od likova igre čiji je trademark ručni top. Češki Techland otkrio je detalje o nadolazećoj DX10 verziji igre Call of Juarez. U sklopu prezentacije prikazan je i demo igre koji ima ugrađen i alat za mjerenje performansi. Na naše veliko veselje, ovaj benchmark smo nakon konferencije dobili potrebe testiranja novih kartica što ujedno znači da napokon imamo nekakve brojke koje nam daju uvid u performanse DX10 kompatibilnih grafičkih kartica u DX10 aplikacijama. Microsoft Games Studios se pak pohvalio sa svojom igrom Viva Pinata s Xboxa 360 u kojoj se rabi teselacija za postizanje veće detaljnosti grafike uz minimalan pad performansi. Vjerojatno se pitate kakve Xbox 360 ima veze s PC-em? U Xboxu 360 se nalazi Xenos, ATI-jev čip koji se može pohvaliti prvom generacijom unificirane arhitekture kao i prvom generacijom ATI-jeve dedicirane teselacijske jedinice koja je u unaprijeđenom obliku prebačena u novu generaciju grafičkih kartica.

Ruby WhiteOut demo donosi sa sobom dašak budućnosti

Dakako, ATI se i s ovom DX10 kompatibilnom generacijom grafičkog hardvera pohvalio s novom epizodom avantura heroine Ruby pod imenom Whiteout. U odnosu na posljednji Ruby demo koji se zove The Assasin, Whiteout je više od dva puta kompleksniji. Posebno dojmljive su animacije lica koje sada ima 128 točaka na koje je moguće utjecati što se najbolje vidi pri kraju demoa gdje kamera zumira u donji dio lica.

Tehnologija i modeli

Na jednom od slajdova prikazanih u Tunisu, jako je dobro sažeto rečeno što zapravo korisniku nudi ATI Radeon HD serija grafičkih kartica.

Uzima najbolje feature iz serije X1000...

  • Brzo dinamičko grananje
  • Stream computing mogućnosti
  • Texture cache pune asocijativnosti
  • Fetch4

...kombinira ih s glavnim prednostima Xenos GPU-a (Xbox 360)...

  • Unificarani pixel i vertex shaderi sa zajedničkim setom mogućnosti i resursa
  • Dijeljenje i balansiranje opterećenja unificiranih shadera kod obrade pixel i vertex instrukcija
  • Visoka iskorištenost ALU-a
  • Stream out

...i dodaje nove tehnologije iz čega nastaje grafička arhitektura nove generacije.

  • Snažniji superskalarni shaderski procesori
  • Novi procesor za nadzor i balansiranje dretvi
  • Puna DirectX 10 podrška, ukljujučujući geometry shadere
  • Povišena interna i eksterna propusnost s novim dizajnom memorijskog kontrolera

Radeon HD serija sastoji se ukupno od tri kartice koje se razlikuju prema mogućnostima GPU-a - Radeon HD 2400, HD 2600 i HD 2900. Konkretni modeli koji će se naći na tržištu pak nose oznake HD 2400 PRO, HD 2400 XT, HD 2600 PRO, HD 2600 XT, HD 2900 XT. Modeli HD 2600 i HD 2900 podržavaju CrossFire tehnologiju putem internih konektora na sličan način kao što je izveden nVidijin SLI. HD 2400 modeli nemaju CrossFire konektor, ali će ih vjerojatno biti moguće upariti u CrossFire polje direktno preko PCI-E sabirnice. Također je podržano skaliranje CrossFirea na više od dvije kartice pa nas ne bi začudilo da AMD-ove partneri na tržište izbace kartice s dva GPU-a pomoću kojih je moguće dobiti "četveroglavi" CrossFire sistem.

 
ATI Radeon HD 2400

ATI Radeon HD 2600

ATI Radeon HD 2900
Stream Processing Units
40
120
320
Clock Speed
525-700 MHz
600-800 MHz
742 MHz
Math Processing Rate
42-56 GigaFLOPS
144-192 GigaFLOPS
475 GigaFLOPS
Pixel Processing Rate
4.2-5.6 Gigapixels/s
14.4-19.2 Gigapixels/s
47.5 Gigapixels/s
Triangle Processing Rate
262-350 Mtri/s
600-800 Mtri/s
742 Mtri/s
Texture Units
4
8
16
Render Back-Ends
4
4
16
Memory Frame Buffer
256MB GDDR3, 128/256 GDDR2
256MB GDDR4, 256MB GDDR3, 256MB GDDR2
512 GDDR3
Memory Interface Width
64 bits
128 bits
512 bits
Memory Clock
400-800 MHz
400-1100 MHz
828 MHz
Memory Bandwidth
6.4-12.8 GB/s
12.8-35.2 GB/s
106 GB/s
Transistors
180 milion
390 milion
700 milion
Process Technology
65G+
65G+
80HS
Outputs
sVGA+DDVI+VO (HDMI adapter)
D+DL+DVI (HDMI adapter)
D+DL+DVI w/HDCP (HDMI adapter)

Slabiji GPU-i izrađeni su TSCM-ovim 65-nanometarskim procesom dok je HD 2900 izrađen većim i trenutno usavršenijim 80-nanometarskim procesom. Ovo je velika prednost AMD-a kad je riječ o proizvodnji budući da nVidia na većini svojih kartica i dalje rabi 80-nanometarski i 90-nanometarski proces dok je samo novopredstavljeni GeForce 7200 izrađen 65-nanometarskim procesom.

Sve kartice podržavaju HDCP enkripciju na DVI konektorima i to tako što su kripto-romovi integrirani direktno u same GPU-e. Još jedan zgodan feature kad je riječ o videu je integrirani audio pass-through koji sprovodi audio signal s audio čipa na matičnoj ploči direktno do grafičke kartice. Zbog toga je nove grafičke kartice moguće spojiti na monitor ili televizor s HDMI sučeljem direktno, bez dodatnih kabela koji povezuju izlaze na zvučnoj kartici s ulazima na zaslonu. Pitate se kako je to moguće ako većina kartica ima samo DVI konektore? Vrlo jednostavno. ATI je iskoristio neke pinove na DVI konektorima za sprovođenje digitalnog audio signala. Na DVI konektor je potrebno spojiti DVI/HDMI adapter koji će se isporučivati sa svakom grafičkom karticom, a na njega standardni HDMI kabel koji se na drugom kraju veže na zaslon.

Što se tiče potrošnje, najsnažniji HD 2900 XT troši nešto više od 200 W pod punim opterećenjem (ovo je dakako vršna vrijednost) što je više od svega što smo do sada vidjeli. HD 2600 je osjetno konzervativniji i troši oko 45 vata, HD 2400 između 25 i 35 vata. S obzirom da su slabiji čipovi izrađeni 65-nanometarskim procesom, a HD 2900 80-nanometarskim, vrlo je lako pretpostaviti da će AMD u jednom trenutku predstaviti HD 2900 baziran na 65-nanometarskom procesu koji će zbog toga imati osjetno manju potrošnju.

Paralelno sa GPU-ima za stolna računala, AMD je najavio i mobilne verzije istih - Mobility Radeon HD 2400, HD 2400 XT, HD 2600 i HD 2600 XT. Tu je također i najslabiji HD 2300, no riječ je o preimenovanom rješenju starije generacije koje ne podržava nove tehnologije niti DX10.

Arhitektura

Kao što smo rekli na prethodnoj stranici, arhitektura HD serije Radeona bazirana je na isprobanim rješenjima iz X1000 serije i Xenos GPU-a koji se nalazi u Xboxu 360 (ovaj GPU je ujedno i prvi komercijalno dostupno rješenje s unificiranim shaderima). Arhitektura je kompatibilna s DirectX-om 10 dakle podržava Stream Out funkciju, Fetch4 (iliti Vertex Texture Fetch) i tri vrste shadera - vertex, pixel i geometry. Na ulaznom dijelu GPU-a nalazi se Command Processor koji obrađuje informacije poslane od strane drivera grafičke kartice. Nakon toga instrukcije iz Comand Processora idu u Setup Engine gdje se podaci pripremaju za obradu u Stream Processorima. Setup Engine obavlja tri funkcije - Vertex assembly i teselacija, Geometry assembly, Scan conversion i interpolacija.

Tu valja naglasiti da nova generacija hardvera ima dediciranu teselacijsku jediniceu (na shemi - "Programmable Tesselator"). Teselacija je inače proces kojim je pomoću raznih algoritama moguće automatski generirati poligone iz postojećeg geometrijskog modela odnosno automatski mu povećati kompleksnost bez korištenja definiranih vanjskih informacija. Ovo je vrlo korisna funkcija koja omogućava korištenje jednostavnijih 3D modela koji uz pomoć teselacije direktno u hardveru dobijaju na kompleksnosti čime se štede resursi. nVidijin hardver dakako također podržava ovu funkciju no mora je izvoditi putem stream procesora, dok je kod novog AMD-ovog hardvera za to zadužen posebni dio logike koji istu stvar obavlja mnogo brže.

Teselacija u praksi

Vratimo se pregledu grafičkog cjevovoda. Setup Engine dakle kreira dretve instrukcija koje su podijeljenje u tri grupe - za operacije nad pikselima, nad verteksima i primitivama. Ultra-Threaded Dispatch Processor se brine da ove dretve instrukcija pune stream procesore na što efikasniji način. 320 stream processing jedinica koje se nalaze u HD 2900 GPU-u podijeljene su u četiri SIMD niza. Svaki SIMD niz (sa svojih 80 stream processing jedinica) ima dvije arbitracijske jedinice koje se brinu za njega, a smještene su u Dispatch procesoru. Svaka arbitracijska jedinica ima pridjeljen jedan sequencer koji optimalno organizira slijed instrukcija u dretvi koju je odaslala arbitracijska jedinica. Dvije arbitracijske jedinice s pripadajućim sequencerima su također dedicirane za texture i vertex fetch operacije.

S desne strane Dispatch procesora na dijagramu možemo vidjeti cache za instrukcije i konstante što omogućava (virtualno dakako) neograničeno duge shadere i neograničen broj konstantni. Skrivanje latencija zbog spore video memorije, u slučaju promašaja memorijske lokacije u cacheu, izvodi se "smrzavanjem" dretvi u naredbenom slijedu (Command Queue, kao što znamo, odvojen za pixel, vertex i geometry instrukcije) nakon čega se naredna dretva u redu šalje arbitracijskim jedinicama.

Nakon Dispatch procesora stižemo i do ALU-a. Radeon HD 2900 ima 320 stream processing jedinica koje su grupirane u male superskalarne shaderske procesore koji se sastoje od pet stream processing jedinica, jedinice za grananje i registara. Jedna od stream processing jedinica u ovakvoj grupi je nešto veća (prva jedinica s lijeva na donjem dijagramu) i brine za nealgebarske operacije (sin, cos, log i slične funkcije). 16 ovakvih superskalarnih shaderskih procesora čini jedan SIMD niz.

Na lijevoj strani od SIMD-ova (gornji dijagram) vidimo Memory Read/Write cache. Ovoj memoriji mogu pristupati, pisati i čitati, svi SIMD-ovi što ujedno omogućava Stream Out funkciju odnosno vraćanje podataka natrag u SIMD-ove u nekom drugom obliku. Ovaj cache također podržava prelijevanje u video memoriju u slučaju spremanja veće količine podataka.

Ako se sjećate arhitekture G80 GPU-a, sigurno znate da je riječ o skalarnom, a ne superskalarnom dizajnu. Prednost skalarnog dizajna je veća granularnost budući da ALU-e možemo "hraniti" s jednostavnom kombinacijom instrukcija, u slučaju G80 jednom matematičkom i jednom dodatnom instrukcijom. U slučaju R600, shaderski je procesor potrebno istovremeno "nahraniti" s pet nezavisnih matematičkih instrukcija i jednom instrukcijom za grananje kako bi se postigla maksimalna efikasnost hardvera. Moguće je isporučiti i pakete s manje instrukcija, no onda sve jedinice u shaderskom procesoru nisu zauzete što rezultira padom efikasnosti. Dakako, koliko je ovakav dizajn iskoristiv jako zavisi o tome koliko je dobro izvedena logika koji puni SIMD-ove s instrukcijama i koliko su dobro izvedeni driveri grafičke kartice, a to nije moguće procjeniti gledanjem u dijagrame.

Radeon HD 2900 ima četiri jedinica za teksturiranje, no one su mnogo kompleksnije nego jedinice za teksturiranje na GeForceu 8800. Zapravo, bolje je reći da ih ne možemo direktno uspoređivati. Svaka od ovih jedinica ima osam procesora za adresiranje tekstura što je otprilike ekvivalentno mogućnostima G80. U svakoj se jedinici za teksturiranje također nalazi 20 FP32 texture samplera (svaki kupi jednu vrijednost po taktu) i četiri FP32 jedinice za filtriranje tekstura od kojih svaka može bilinearno filtrirati jednu 64-bitnu vrijednost po taktu ili jednu 128-bitnu vrijednost u dva takta.

Hijerarhija texture cachea izvedena je trostupanjski, prvi stupanj čini Vertex Cache, drugi L1 Texture Cache i treći L2 Texture Cache. HD 2900 ima 256 kB L2 cachea, HD 2600 128 kB cachea, a HD 2400 rabi samo Vertex i L1 cache. Sve jedinice za teskturiranje mogu pristupiti i Vertex i L1 cacheu. Bilinearno filtriranje 64-bitnih HDR tekstura izvodi se na punoj brzini, 16 piksela po taktu, a filtiranje 128-bitnih tekstura izvodi se na upola manjoj brzini, dakle 8 piksela po taktu. Algoritam anisotropnog filtriranja nije promijenjen u odnosu na X1000 seriju, no sada se koristi samo HQ filter koji je na starim karticama bio samo opcionalan.

Na kraju dolazimo i render back-enda, dijela logike gdje se izvode depth/stencil testovi i AA algoritmi. Najveća novost u ovom djelu je programabilni AA filter što je omogućilo implementaciju dodatnih algoritama za poboljšavanje kvalitete slike. AMD ovo zove Custom Filter AntiAliasing odnosno CFAA. Zgodna stvar u cijeloj priči je što je funkcionalnost jedinica za primjernu AA algoritama moguće mijenjati softverski što otvara mogućnosti naknadnih optimizacija i selecije modova koji su dostupni na odabir korisniku.

Dakako, da bi GPU ima dobre performanse treba mu omogućiti brz pristup video memoriji. AMD je odlučio napraviti još jedan korak u odnosu na nVidiju implementacijom 512-bitnog memorijskog kontrolera (sjetimo se, G80 ima 384-bitni kontroler). Memorijski kontroler je impementiran poznatom prstenastom sabirnicom koju poznajemo sa starijih generacija Radeona. Interna propusnost ove sabirnice iznosi jedan kilobit (512 bit za pisanje, 512 bit za čitanje), a pristup memoriji je osiguran preko četiri točke s po dva 64-bitna kanala. Memorijski kontroler je kompatibilan s GDDR3 i GDDR4 memorijom, a u slučaju Radeon HD 2900 XT koristi se 512 MB GDDR3 memorije.

CFAA

Na prethodnoj smo stranici spomenuli da novi HD Radeoni podržavaju programabili MSAA filter što je rezultiralo implementacijom Custom Filter AntiAliasinga. Ovaj novi AA mod bi trebao biti direktna konkurencija nVidijinom CSAA (Coverage Sample AntiAliasing) algoritmu koji je implementiran na GeForce 8 seriji kartica. Kao što vidimo na donjim dijagramima, CFAA algoritam proširuje područje uzimanja uzoraka iz standardnog pravokutnika koji se rabi kod standardnog MSAA algoritma u elipsu. Na prvi pogled bi se moglo reći da to i nije baš najbolja ideja budući da bi na ovaj način moglo doći do zamućenja. Ipak, jedan feature ovog novog filtera nismo spomenuli, a to je mogućnost otkrivanja rubova tekstura. CFAA algoritam se naime adaptivno primjenjuje na rubovima tekstura i to u smjeru u kojem tekstura ide. Vjerojatno ste primjetili da filter nije okrugao već elipsoidan. Ako je suditi prema AMD-ovim dokumentima, elipsa se u praksi orijentira prema rubu teksture. Što se tiče ostatka slike i dalje se primjenjuj standardni četverokutni filter.

Trenutno su u driverima ponuđene tri mogućnosti filtriranja, sa standardnim filterom u obliku pravokutnika, narrow tent i wide tent filterom. Za skaliranje filtera brine se jedan te isti kliznik pa npr. postavljanjem maksimalnog broja uzoraka (8x) i korištenjem standardnog MSAA filtera dobijamo standardni 8x MSAA. Prebacivanjem na Narrow Tent filter dobijamo 12x CFAA, a korištenjem Wide Tent filtera dobijamo 16x CFAA.

Nažalost nismo stigli napraviti isprobati CFAA filter u praksi i usporediti ga s nVidijinim CSAA filterom, pa ćemo to napraviti naknadno. S druge strane, koliko zapravo korisnika rabi filtere veće od 4x MSAA?

UVD i Radeon HD 2900 XT

Prije nego što krenemo u pregled testnog primjerka Radeon HD 2900 XT, recimo nešto o funkciji UVD što je skraćenica za Universal Video Decoder. Već smo rekli da sve grafičke kartice iz HD serije imaju integrirane kripto-romove koji omogućavaju HDCP na DVI izlazima. Tu je također i integrirani audio pass-through koji se izvodi direktno preko PCI-E sabirnice. Sve nas to vodi ka HD video sadržajima koji su enkodirani VC-1 i H.264 odnosno AVC algoritmima. UVD je dedicirana jedinica za dekodiranje videa integrirana u slabije modele grafičkih kartica iz HD serije, dakle HD 2400 i HD 2600, a omogućava oslobađanje GPU-a i procesora od ovog zahtjevnog posla. HD 2900 nema ovaj dio logike, pa posao dekodiranja odrađuje sam GPU.

Za razliku od Pure Video HD dekodera integriranog u nove nVidijine grafičke kartice srednje kategorije (GeForce 8600 i 8500), UVD jedako dobro funkcionira s video sadržajima koji su enkodirani VC-1 i AVC algoritmima. Naime, premda Pure Video HD iz spomenutih GeForce kartica u podržava sve faze dekodiranja AVC videa, prva faza dekodiranja, BitStream Processing odnosno Entropy Decode, nije podržana kad je riječ o video datotekama koje su kodirane VC-1 algoritmom. Sve u svemu, premda se ne radi o radikalno naprednijem rješenju u odnosu na Pure Video HD s novih GeForce kartica, AMD-ov UVD je ipak kompletnije rješenje

S druge strane, treba imati na umu da HD video sadržaji, pa čak i oni koji se hvale 1080p rezolucijom, nisu jednako zahtjevni za hardver. Tek najkompleksniji video sadržaji enkodirani AVC formatom dostižu maksimalni bitrate koji nudi Blu-ray format od 40-ak Mbps. Dobar primjer za to je naš pokušaj da testiramo mogućnosti hardverskog dekodiranja HD videa na novim grafičkim karticama. Player koji podržava spomenute standarde i tehnologije dekodiranja nije bilo teško naći. Problem je nastao kad smo pokušali naći video sadržaje koji nude veći bitrate. Sve što je dostupno za besplatno skidanje na Internetu ne prelazi 20-ak Mbps, a i ova vrijednost je zapravo vršna, a prosječna je skoro upola manja.

Radeon HD 2900 XT

Ako ste dobro proučili prvu fotku koju smo stavili u članak, jasno vam je da nova perjanica Radeon serije nije čudovište koje smo imali prilike viđati na fotkama koje su "procurile" u javnost. HD 2900 XT je velik optrilike kao GeForce 8800 GTS i osjetno manji od GTX-a. GPU kartice kuca na taktu od 742 MHz, a 512 MB GDDR3 memorije na taktu od 1656 MHz DDR. Unatoč očekivanjima da će AMD krenuti u direktnu bitku s nVidijinim najsnažnijim karticama, HD 2900 XT je zapravo protu-otrov za vrlo popularne GeForceove 8800 GTS 640 MB. Zanimljivo je da je čak i nVidijia mislila da će ATI izaći u javnost s puno snažnijom karticom što je bio povod predstavljanja GeForcea 8800 Ultra, modela koji je marginalno brži od GTX-a, ali zato osjetno skuplji. Premda bi se iz specifikacija dalo naslutiti da je HD 2900 XT dizajniran za natjecanje s GTS-om, sve postaje kristalno jasno ako znamo njegovu preporučenu cijenu - tričavih 399 USD. Prevedeno u europske, a time i domaće cifre, to je zajedno s PDV-om oko 399 € odnosno 3000 kn. Nešto višu cijenu imaju GeForce 8800 GTS 640 MB kartice, no u principu je cijena obje kartice jednaka.

Osim agresivnom cijenom AMD kupce planira privući starim trikom kojeg se sjećaju svi oni koji su svojedobno kupili Radeon 9800 Pro karticu. Tada je uz svaku Radeon 9800 Pro karticu dolazio vaučer za Half Life 2, a ovaj put je situacija slična - sa svakim Radeon HD 2900 XT dolazi vaučer za Valve Black Box paket u kojem se nalaze Half Life 2: Episode 2, Team Fortress 2 i Portal. Odličan potez...samo ako Valve opet ne zakasni.

S obzirom da kartica troši više od 200 vata pod vršnim opterećenjem, jasno je da dvostruki hladnjak baziran na toplovodnim cijevima nije mogao biti izbjegnut. Štoviše, slično kao GeForce 8800 GTX, HD 2900 XT ima dva konektora za dodatno napajanje. Isprva smo mislili da će biti riječ o dva 6-pinska PCI-E konektora (naime, karticu s takvim konektorima smo vidjeli u Tunisu), no na kartici se nalaze jedan klasični 6-pinski konektor te novi 8-pinski konektor koji smo do sad vidjeli samo na Enermaxovim napajanjima novije generacije. Srećom, u 8-pinski konektor je moguće uložiti standardni 6-pinski konektor tako da kartica radi i bez novog konektora. Jedini gubitak je mogućnost automatskog overclockanja preko funkcije Overdrive, no nije da za tim nešto previše žalimo. Sad se sigurno pitate kakva vam je zvijer od napajanja potrebna za napajanje ovakve zagrijane stvarčice. Moramo vas razočarati - ne, ne morate otići kupiti kilovatno napajanje, HD 2900 XT je bez problema radio i s našim starim 550-vatnim Coolermasterom.

Nego vratimo se mi hladnjaku. Redoviti čitatelji PC Eksperta znaju da mi imamo pik na ATI-jeve hladnjake budući da su uvijek bučniji od onih na nVidijinim karticama. Nadali smo da će ovaj put biti drugačije, ali nada nam nije mnogo pomogla - HD 2900 XT je prilično bučan. Ipak, treba primjetiti da se buka manifestira samo kad je kartica pod opterećenjem. Dok radite u Windowsima odnosno u 2D-u, ventilator je praktički nečujan.

Testni sistem

Test sistem :: Hardware
Platforme Gigabyte GA-965P-DQ6
Procesor(i) Intel Core 2 Extreme X6800 @ 2,93 GHz
Memorija 2x 1GB OCZ PC8500
Grafička kartica

Point of View GeForce 8800 GTX

MSI GeForce 8800 GTS 640 MB

Driveri::

Win XP - ForceWare 158.22

Vista x86 - ForceWare 158.18

AMD/ATI Radeon HD 2900 XT

Driveri::

Win XP - sample_r600_xp_8.37.4.2.47323

Vista x86 - sample_r600_vista_8.37.4.2.47322

Muzička kartica CL Audigy
SATA Kontroler Intel ICH8R
Hard disk(ovi) Segate Barracuda 7200.7 160 GB SATA
Optički pogon Pioneer DVD ROM 120S

 

Testni sistem :: Software
OS

Windows XP Professional

Windows Vista Ultimate

Service Pack SP2
Chipset datoteke Intel INF v8.1.1.1010
DirectX verzija 9.0c, 10
3DMark 2006 v1.0.2, default
Farcry v1.4, HOCriver demo
F.E.A.R. v1.08, performance test , max details
Company of Heroes v1.5, max.details
Call of Duty 2 v 1.3, PCE demo, max details
SeriousSam 2 v2.070, Greendale demo, high details + HDR
Quake 4 v1.05 Ultra details, HOCdemo
Half Life 2: Lost Coast loast_coast timedemo, max details
Call of Juarez DX10 press demo, normal shadows
X3 Reunion Threat demo, max quality
S.T.A.L.K.E.R. v1.0001, max quality

Naša se Gigabyteica vratila iz mrtvih, no ne znamo zašto. Koga briga, glavno da radi. Ostatak hardvera nije ništa posebno od onog što inače koristimo. Novi Radeon usporedili smo s GeForceom 8800 GTX i GeForceom 8800 GTS 640 MB. Stariji Radeon X1950 izuzeli smo iz testiranja s obzirom da su ga nVidijine kartice davno pregazile s performansama.

Što se testnog softvera tiče, koristili smo nešto veći broj aplikacija kako bi dobili što bolji uvid u mogućnosti nove kartice. Isprva smo planirali koristiti i igru Supreme Commander, ali nikako nismo uspjevali dobiti konzistentne rezultate testova, pa smo je na kraju odbacili. Testni naslov koji treba dodatno naglasiti je svakako DX10 verzija igre Call of Juarez. Radi se o demou koji je AMD distribuirao novinarima za testiranje DX10 mogućnosti nove kartice. Ovaj naslov je pomalo kontraverzan s obzirom da je krajem prošlog tjedna nVidija novinarima poslala mail u kojem stoji da verziju Call of Juarez benchmarka koju su novinari dobili od AMD-a ima bugove i da s njom ne bi trebala biti vršena testiranja. Zanimljivo je da je sam AMD prilikom distribucije benchmarka naglasio kako Call of Juarez benchmark neće raditi s nVidijinim karticama ako se uključi antialiasing što smo potvrdili tijekom testiranja. S obzirom da se nVidija nije pobrinula za to da dobijemo novu verziju benchmarka, testirali smo s ovom koju imamo. Kao što ćete kasnije vidjeti, čini se da je glavni razlog slanja maila od strane nVidije nešto drugo, a ne činjenica da stara verzija benchmarka ne radi s GeForce karticama.

Operativni sistem izbora je i dalje Windows XP SP2, unatoč tome što AMD preporučuje testiranje s Vistom. Držimo da Vista i dalje zahtjeva propisno krpanje sa kakvim Service Packom da bi je koristili kao regularnu platformu za testiranje. Ili to ili se na tržištu mora pojaviti mnogo više DX10 igara s kojima je moguće testirati. Vistu smo dakako rabili kad je riječ o testiranju s igrom Call of Juarez s obzirom da DX10 nije dostupan na Windowsima XP.

Za testiranje je korišten 20-inčni široki monitor s rezolucijom 1680x1050. Također smo testirali s rezolucijom 1280x1024 koja je standardna za 17-inčne i većinu 19-inčnih LCD monitora. Nažalost još uvijek nismo u mogućnosti nabaviti veći monitor, no to možda i nije tako loše s obzirom da zaista malen broj ljudi koristi 24-inčne ili 30-inčne monitore. Što se tiče AA i AF postavki, korištena je klasična kombinacija - 4xAA i 16xAF, no odlučili smo se i za korištenje 8xAA/16xAF kombinacije kako mi više opteretili testirane grafičke kartice. Rezultate testova s korištenjem novih AA modova morat ćete pričekati.

3DMark06, X3 Reunion

3DMark06

SM2.0 Score
GeForce 8800 GTX
4669
  
Radeon HD 2900 XT
4604
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
4010
  
01000200030004000500053
00
 
HDR/SM3.0 Score
Radeon HD 2900 XT
5224
  
GeForce 8800 GTX
4842
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
3848
  
01000200030004000500053
00
 
Fill Rate - Single-Texturing (MTexel/s)
Radeon HD 2900 XT
7885,006
  
GeForce 8800 GTX
7147,62
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
5150,164
  
0300060009000120001500018000190
00
 
Fill Rate - Multi-Texturing (MTexel/s)
GeForce 8800 GTX
18473,64
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
12044,81
  
Radeon HD 2900 XT
11815,47
  
0300060009000120001500018000190
00
 
Pixel Shader (fps)
GeForce 8800 GTX
362,064
  
Radeon HD 2900 XT
346,065
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
318,005
  
07014021028035037
0
 
Vertex Shader - Simple (MVertices/s)
Radeon HD 2900 XT
287,212
  
GeForce 8800 GTX
235,702
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
213,43
  
05010015020025029
0
 
Vertex Shader - Complex (MVertices/s)
Radeon HD 2900 XT
192,032
  
GeForce 8800 GTX
112,051
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
96,786
  
05010015020025029
0
 
Shader Particles SM3.0 (fps)
Radeon HD 2900 XT
129,333
  
GeForce 8800 GTX
125,063
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
123,64
  
030609012015017
5
 
Perlin Noise SM3.0 (fps)
Radeon HD 2900 XT
173,284
  
GeForce 8800 GTX
150,802
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
100
  
030609012015017
5
 

Danas već relativno stari 3DMark06 daje nam prvi uvid u mogućnosti HD serije AMD-ovih grafičkih kartica. Radeon HD 2900 XT se drži odlično i u dosta testova uspijeva nadjačati konkurenciju. Jedini test gdje je razlika zaista velika u korist GTX je fill-rate test gdje ova kartica sve ostale ostavlja u prašini. S druge strane, slična se stvar događa u vertex shader testovima gdje dominira AMD-ov pulen.

X3 Reunion

1280x1024 @ 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
88,855
  
Radeon HD 2900 XT
78,538
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
75,609
  
015304560759
0
 
1280x1024 @ 8xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
80,906
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
66,243
  
Radeon HD 2900 XT
66,131
  
015304560759
0
 
1680x1050 @ 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
81,207
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
66,717
  
Radeon HD 2900 XT
65,112
  
015304560759
0
 
1680x1050 @ 8xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
71,062
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
56,612
  
Radeon HD 2900 XT
55,625
  
015304560759
0
 

X3 Reunion je svemirska simulacija koja čak i s relativno starim engineom bez problema mami uzdahe ako je zavrtite na kakvom većem monitoru. GTX ovdje prednjači dok HD 2900 XT i GTS 640 MB izmjenjuju drugo i trećo mjesto zavisno o korištenim postavkama. Razlike među dvije slabije kartice su minimalne.

Farcry, F.E.A.R.

Farcry

1280x1024 @ 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
109,91
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
103,38
  
Radeon HD 2900 XT
77,11
  
02040608010011
5
 
1280x1024 @ 8xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
108,58
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
94,97
  
Radeon HD 2900 XT
62,47
  
02040608010011
5
 
1680x1050 @ 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
111,43
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
92,61
  
Radeon HD 2900 XT
62,38
  
02040608010011
5
 
1680x1050 @ 8xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
104,45
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
79,34
  
Radeon HD 2900 XT
49,57
  
02040608010011
5
 

Prelaskom na Farcry AMD-ova zvijerčica dobija opako po prstima. Kad vidimo toliki pad performansi teško je vjerovati je ista kartica nadjačavala GTX u 3DMarku i bez problema parirala ili bila nešto brža u X3-u. S obzirom na superskalarnu arhitekturu, ne bi nas začudilo da su uzrok niskih performansi driveri. Još jedna stvar koju svakako treba naglasiti je da GeForceovi i dalje imaju teške bugove kad je riječ o pokretanju Farcrya s HDR-om u kombinaciji s AA. Radeon s druge strane u ovom modu radi besprijekorno.

F.E.A.R.

1280x1024 @ 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
116
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
82
  
Radeon HD 2900 XT
81
  
02040608010012
0
 
1280x1024 @ 8xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
98
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
72
  
Radeon HD 2900 XT
40
  
02040608010012
0
 
1680x1050 @ 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
92
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
68
  
Radeon HD 2900 XT
65
  
02040608010012
0
 
1680x1050 @ 8xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
78
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
58
  
Radeon HD 2900 XT
38
  
02040608010012
0
 

Premda bez problema drži leđa GTS-u kad koristimo 4xAA, Radeon HD 2900 XT doslovno umire nakon što smo primjenili 8xAA algoritam. F.E.A.R. jest zahtjevan, ali ovakve performanse odnosno ovak pad performansi je jednostavno nerealan. Još jedan razlog za pljuckanje po driverima.

 

HL2 Loast Coast, Call of Duty 2

HL2 Lost Coast

1280x1024 @ 4xAA + 16xAF + HDR
GeForce 8800 GTX
129,82
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
105,44
  
Radeon HD 2900 XT
93,66
  
02040608010012013
0
 
1280x1024 @ 8xAA + 16xAF + HDR
GeForce 8800 GTX
121,78
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
97,43
  
Radeon HD 2900 XT
80,46
  
02040608010012013
0
 
1680x1050 @ 4xAA + 16xAF + HDR
GeForce 8800 GTX
112,55
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
85,71
  
Radeon HD 2900 XT
74,71
  
02040608010012013
0
 
1680x1050 @ 8xAA + 16xAF + HDR
GeForce 8800 GTX
104,19
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
77,65
  
Radeon HD 2900 XT
63,47
  
02040608010012013
0
 

Ok, iako Radeon u ovom testu također gubi od oba GeForcea i to za popriličan broj sličica po sekundi, barem nema neočekivanog pada performansi pri prelasku na 8x AA algoritam. Zanimljivo je kako se situacija promjenila. Naime, svojevremeno su upravo ovim testom vladali Radeoni.

Call of Duty 2

1280x1024 @ 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
59,8
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
50,5
  
Radeon HD 2900 XT
43,3
  
010203040506
0
 
1280x1024 @ 8xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
58,2
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
45,5
  
Radeon HD 2900 XT
39,5
  
010203040506
0
 
1680x1050 @ 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
53,8
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
42
  
Radeon HD 2900 XT
35,2
  
010203040506
0
 
1680x1050 @ 8xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
50
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
39,5
  
Radeon HD 2900 XT
31,4
  
010203040506
0
 

Call of Duty 2 priča nam sličnu priču kao HL2 Lost Coast. Premda nema nerealnih padova performansi, novi Radeon niti u ovom testu nema performanse kojima bi bio adekvatna konkurencija nVidijinim karticama.

Serious Sam 2, Company of Heroes

Serious Sam 2

1280x1024 @ 4xAA + 16xAF + HDR
GeForce 8800 GTX
126,4
  
Radeon HD 2900 XT
119
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
90,8
  
02040608010012013
0
 
1280x1024 @ 8xAA + 16xAF + HDR
GeForce 8800 GTX
124,6
  
Radeon HD 2900 XT
118,6
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
91,1
  
02040608010012013
0
 
1280x1024 @ AA High + 16xAF + HDR
GeForce 8800 GTX
90,7
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
67,8
  
Radeon HD 2900 XT
60,8
  
02040608010012013
0
 
1680x1050 @ 4xAA + 16xAF + HDR
GeForce 8800 GTX
97,9
  
Radeon HD 2900 XT
89,3
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
71,4
  
02040608010012013
0
 
1680x1050 @ 8xAA + 16xAF + HDR
GeForce 8800 GTX
98,1
  
Radeon HD 2900 XT
88,8
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
71
  
02040608010012013
0
 
1680x1050 @ AA High + 16xAF + HDR
GeForce 8800 GTX
67,8
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
47,6
  
Radeon HD 2900 XT
46
  
02040608010012013
0
 

Serious Sam 2 ponašao se dosta čudno kod forsiranja 8xAA postavki. Kao što vidite, pad performansi je praktički nepostojeći tako da smo pribjegli forsiranju maksimalni AA postavki iz izbornika u samoj igri. Nažalost, postavke nisu prikazane numerički već opisno (Low, Medium, High AA) tako da ne znamo koji je zapravo AA mod primjenjen. Kad koristimo samo 4xAA postavke, HD 2900 XT melje GeForce 8800 GTS te se približava vrlo blizu GTX-u. Nakon forsiranja High kvalitete AA algoritama, situacija se radikalno mijenja i Radeonu osjetno padaju performanse. Ne znamo ni sami da li bi ovo pripisali driverima s obzirom da ne znamo koji je točno AA mod korišten. Ipak, s obzirom na tako veliku razliku, najvjerojatnije je zaista riječ o problematičnim driverima.

Company of Heroes

1280x1024 @ AA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
123,7
  
Radeon HD 2900 XT
105,8
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
88,1
  
02040608010012013
0
 
1680x1050 @ AA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
87,3
  
Radeon HD 2900 XT
75,9
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
61,6
  
02040608010012013
0
 

Company of Heroes još jedanput stavlja aseve u Radeonov rukav. Performanse u odnosu na GTS su odlične, no kartica i dalje ne može sustići GTX. Ipak, to joj nije niti namjena, pa su rezultati ovog testa vrlo pozitivni za AMD.

S.T.A.L.K.E.R., Quake IV

S.T.A.L.K.E.R.

1280x1024 @ 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
70,364
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
66,58
  
Radeon HD 2900 XT
62,96
  
0102030405060707
2
 
1680x1050 @ 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
71,19
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
62,57
  
Radeon HD 2900 XT
56,6
  
0102030405060707
2
 

Famozni S.T.A.L.K.E.R. je pridošlica u našem arsenalu testova. Isprva smo skoro odustali od testiranja s ovim naslovom s obzirom da nije bilo moguće napraviti timedemo. Ipak, zajedno s prvom zakrpom stigla je i mogućnost kreiranja predefinirane putanje lika i to iz ptičje perspektive. Nažalost, podaci koje je izbacio test ne govore nam mnogo, premda smo od ovog naslova očekivali osjetno bolje skaliranje performansi. Glavni problem je što nije moguće forsirati AA postavke već je neka vrsta blagog AA algoritma integrirana u sam engine igre. Premda smo sve postavke nabili do kraja, razlika među karticama je prilično malena, posebice u nižoj rezoluciji, no jasno je da GeForceovi u ovom testu vode glavnu riječ.

Quake IV

1280x1024 @ 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
68
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
59
  
Radeon HD 2900 XT
55
  
01020304050607
0
 
1280x1024 @ 8xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
65
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
56
  
Radeon HD 2900 XT
46
  
01020304050607
0
 
1680x1050 @ 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
63
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
53
  
Radeon HD 2900 XT
50
  
01020304050607
0
 
1680x1050 @ 8xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
60
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
50
  
Radeon HD 2900 XT
40
  
01020304050607
0
 

Quake IV je standardno domaći teren za nVidijine grafičke kartice, a ništa se nije promjenilo niti s pridošlicom u obliku Radeona HD 2900 XT. Ipak, i ovdje treba primjetiti kako performanse s prelaskom na 8xAA algoritam oštro padaju u odnose na vrijednosti postignute s blažim postavkama.

Call of Juarez DX10, potrošnja

Call of Juarez DX10

1280x1024 @ Normal Shadows
Radeon HD 2900 XT
27,2
  
GeForce 8800 GTX
26,1
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
21,2
  
0 5101520252
8
 
1280x1024 @ Normal Shadows + 4xAA
Radeon HD 2900 XT
21,8
  
0 5101520252
8
 
1680x1050 @ Normal Shadows
Radeon HD 2900 XT
22,2
  
GeForce 8800 GTX
21,6
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
17,7
  
0 5101520252
8
 
1680x1050 @ Normal Shadows + 4xAA
Radeon HD 2900 XT
17,5
  
0 5101520252
8
 

Stigli smo do vjerojatno najvažnijeg benchmarka u ovom pregledu performansi Radeona HD 2900 XT. Call of Juarez DX10 je igra koja je razvijana odnosno još uvijek se razvija pod kapom nVidijinog The Way Its Meant To Be Played programa tako da je zaista čudno da su se Techlandovi ljudi uopće pojavili i održali predavanje na AMD-ovoj konferenciji. U kontekstu ovog našeg testa ovaj je benchmark važan zbog toga što jedini daje uvid u performanse grafičkih kartica pod DirectX-om 10. Budući da se i GeForce 8 i Radeon HD serija promoviraju kao rješenja za nadolazeće DX10 aplikacije i igranje pod Vistom, jasno je da tek s novim aplikacijama zaista možemo procjeniti koliko je dobro podrška za DX10 doista implementirana.

Sjetimo se samo GeForcea FX i DX9 aplikacija. Dok je kartica radila sasvim dobro odnosno jako dobro s DX8 aplikacijama, pokazala se kao potpuni promašaj u kombinaciji s DirectX 9 softverom. Sada ponovo imamo prijelaznu situaciju i premda je jako malo vjerojatno da je i jedan od proizvođaća zaribao svoj hardver toliko da ima katastrofalne performanse u DirectX-u 10, svejedno nas je jako zanimalo kako će se nove kartice ponašati u jednom novom benchmarku.

Ponovo se moramo osvrnuti na mail koji je nVidija poslala novinarima pred kraj prošlog tjedna upozoravajući ih da ne mjere performanse s verzijom Call of Juarez benchmarka koju su dobili od AMD-a zato što je puna bugova. Call of Juarez naime s GeForceovima radi sasvim fino ako se ne koristi AA na što smo ujedno i upozoreni od strane AMD-a. S obzirom na panične nVidijine mailove, skloni smo sumnjati da je posrijedi nešto drugo - performanse.

Kao što vidimo, Radeon HD 2900 XT u našem prvom DX10 benchmarku uspijeva nadmašiti čak i GeForce 8800 GTX dok je njegov direktni takmac u pogledu cijene, GeForce 8800 GTS 640 MB, ostavljen još dublje u prašini. Ruku na srce, prema samim brojkama dobivenim testiranjem, reklo bi se da igru baš nije ugodno igrati na postojećem hardveru no moramo vas razuvjeriti. Benchmark je sam po sebi vrlo vrlo zahtjevan, no pri normalnom igranju performanse su osjetno bolje, toliko bolje da smo igru na Radeonu bez problema zaigrali na maksimalnoj rezoluciji (1680x1050) uz 4xAA.

Potrošnja

Potrošnja

Idle (W)
GeForce 8800 GTS 640 MB
153
  
GeForce 8800 GTX
155
  
Radeon HD 2900 XT
155
  
06012018024030031
5
 
Load (W)
GeForce 8800 GTS 640 MB
230
  
GeForce 8800 GTX
291
  
Radeon HD 2900 XT
310
  
06012018024030031
5
 

Potrošnju kartica nismo mjerili direktno jer je to dosta teško izvesti već smo mjerili potrošnju cijele konfiguracije. Radeon HD 2900 XT pokazao se kao najmanje štedljiva kartica koja pri opterećenju (simuliranom uz pomoć igre Company of Heroes) troši 20-ak vata više od GeForcea 8800 GTX i čak 80 vata više od svog direktnog takmaca GeForcea 8800 GTS. S obzirom da je AMD-ov proizvod baziran na 80-nanometarskom procesu, strah nas je i pomisliti kakve bi brojke bile da je bio korišten 90-nanometarski proces kakav koristi nVidia. S obzirom na izrazito nisku deklariranu potrošnju ostalih kartica iz HD serije koje su bazirane na 65-nanometarskom procesu, čini se da bi se AMD trebao zaista jako potruditi da i ovu trenutno najsnažniju karticu odnosno čip prebaci na manji proizvodni proces.

 

Nakon ovog ste vjerojatno očekivali zaključak, zar ne? Malo ćemo pričekati sa zaključkom. Točnije, dok ne pogledamo kakvu kvalitetu slike nude novi AA modovi i kako se kartica overclocka.

Usporedba AA algoritama

Ako ste čitali naš članak o Radeonu HD 2900 XT sigurno znate da u njemu nismo pokrili određene karakteristike ove grafičke kartice. Iz istoga razloga odgodili smo ocjenjivanje ovog novog komada hardvera. Sad je vrijeme da cijelu stvar kompletiramo. U proteklih desetak dana provjerili smo kako rade novi AA algoritmi za koje AMD tvrdi da najbolju dostupnu kvalitetu slike. Također smo se pozabavili s overclockanjem. Ipak, vjerojatnije najzanimljivi i najveći dio članka čine testovi izvedeni pod Windowsima Vista, tzv. gejmerskim OS-om nove generacije.

U prvom dijelu članka pokrili smo samo teoretski kako radi novi ATI-jev algoritam za zaglađivanje rubova tekstura pod imenom Custom Filter Anti-Aliasing odnosno CFAA. Ako niste imali prilike vidjeti ovaj tekst prije, pročitajte ga ovdje. Osim modova spomenutih na ovoj stranici, AMD je u drivere implementirao i edge detection mod kod kojeg se uzima tri puta više uzoraka piksela nego kod standardnog box filtera. Konkretno, to znači da primjenom 4x edge detection filtera dolazimo 12x CFAA moda, primjetnom 8x detection filtera dolazimo do 24x CFAA moda. Premda je implementiran u drivere, ovaj načina rada CFAA filtra nije otkriven u tvorničkim postavkama drivera tako da ga je potrebno uključiti putem modificiranja vrijednosti u registriju ili pak putem malenog AMD-ovog alata koji pak nije javno dostupan. Za pretpostaviti je da će ova mogućnost biti implementirana u novijim verzijama drivera. Ono što treba imati na umu je to da R600 ima mogućnost programiranja dodatnih AA modova tako da bi se moglo desiti da AMD nakon nekon vremena predstavi nove modove, a makne iz drivera neke starije koji su trenutno u uporabi.

Što se pak tiče anisotropnog filtera, on je jednak kao na prethodnoj generaciji Radeona. Dakle radi se o gotovo invarijantnom AF filteru koji ipak nije toliko kvalitetan kao onaj prisutan na karticama iz GeForce 8 serija ako uključimo High Quality postavke u driverima.

Pogledajmo sad kako cijela stvar radi u praki u naslovu Half Life 2: Lost Coast. Ova igra implementiran HDR, ali ne u punoj kvaliteti kako bi i korisnici sa starijim verzijama DX9 kartica mogli uživati u ljepšim efektima.

HD 2900 XT
GeForce 8800
 
 

Oprez, klikom na svaku sličicu otvorit će se prozor sa slikom "težine" ~ 450kB

Kao što možemo vidjeti na priloženim slikama iz HL2 Lost Coasta, čini se da novi Radeon pati od sličnog problema s gammom kakvog smo imali prilike vidjeti na nVidijinim GeForce 8 karticama kada su lansirane (bacite pogled na sliku uzetu na G80 i Radeonu X1950 XTX). Svaka od slika uzetih na AMD-ovom hardveru pati od prevelikog osvjetljavanja pozadine što rezultira padom detaljnosti. Novi AA modovi su pak dvojeskli mač. Premda su rubovi tekstura nešto bolje zaglađeni nego pri korištenjue standardnog box filtera, imamo negativan efekt zamućivanja unutrašnjosti teksture što je jasno moguće vidjeti promatraju kamen na desnom rubu slike. Što se tiče samog poretka slika, on nije napravljen bezveze. Naime, AMD je u svojim prezentacijama uporedio 4xAA wide tent filter odnosno 8xCFAA filter s nVidijinim 8xCSAA odnosno 8xQ AA filterom (Q oznaka se rabi u nVidijinim driverima). Isto vrijedi za 8xAA wide tent filter i nVidijin 16xQ AA filter. Direktnu usporedbu teško je napraviti zbog problema sa svijetlom pozadinom na AMD-ovom hardveru, no ako uzmemo u obzir da nVidijia ovaj problema nema, a nema niti mutnih tekstura, u ovom trenutku GeForce bez sumnje odnosi pobjedu.

Performanse CFAA algoritama

Kristalno oštra slika je odlična stvar, no korištenje AA u bilo kojem obliku nosi sa sobom pad performansi. Ako govorimo o visoko-kvalitetnim AA modovima (dakle puno više od 4xMSAA), udar na performanse je itekakav. Tako je recimo s korištenjem najkvalitetnijih dostupnih AA modova i transparency AA algoritama moguće baciti bilo koju grafičku karticu na koljena u rezolucijama koje nikako ne spadaju kategoriju takozvanog High Definitiona.

S obzirom da smo u ovom drugom dijelu članka mjerili performanse kartica pod Windowsima Vista, test brzine pri korištenju različitih AA modova je izveden pod istim operativnim sustavom. Platforma korištena za mjerenje performansi je jednaka onoj koja je navedena u testnom sistemu. Ipak, postoje dvije iznimke u odnosu na starije testiranje. GeForce 8800 GTX smo morali vratiti ustupitelju pa ga nismo iskoristili u ovom mjerenju. To nije toliki problem budući da smo već zaključili kako je ova kartica preveliki zalogaj za novi Radeon, a u odnosu na njega osjetno se razlikuje i po cijeni. Druga razlika su nVidijini driveri. Ovaj put smo koristili ForceWare 158.24 za Windowse Vista. Riječ je o beta driverima koji su se pojavili u opticaju gotovo u isto vrijeme kada je HD 2900 XT službeno lansiran. Kao što je bilo i za očekivati, ovi driveri donose sa sobom, barem prema specifikacijama, povećanje performansi.

Prije nego što bacimo pogled na rezultate, svakako treba istaknuti jedan veliki problem koji se pojavio pri mjerenju AA performansi, ali i pri svim ostalim mjerenjima. Kao što vjerojatno znate, većina modernih igara u sebi ima kontrole pomoću koji je moguće uključiti AA. no ove kontroler često nisu unificirane i podržavaju vrlo malen broj predefiniran modova koji se standardno koriste. Sve ostale modove je potrebno forsirati putem drivera, no u tom slučaju često nije moguće znati što se točno događa s kvalitetom slike bez uzimanja screenoshotova što je izuzetno vremenski zahtjevno. Ne treba niti spominjati da je traženje rješenja za evidentirane probleme još zahtjevnije. To nas sve dovodi u situaciju da zapravo nismo sigurni da li se na engine igre zaista apliciraju AA modovi koje smo odredili. Još zanimljive je da određivanje AA modova preko opcija u igri i forsiranje jednakih postavki putem drivera ne daje jednake rezultate. Primjer za to je recimo upravo Lost Coast gdje kod GeForce kartica 4xMSAA algoritam određen preko same igre ima lošije performanse nego kad isti algoritam forsiramo direktno preko drivera. Nekak kompromis i ruku na srce improvizacija je forsiranje svih postavki putem drivera kartice osim u slučaju da to nije moguće izvesti. Primjer za potonju situaciju je recimo Farcry gdje s Radeonom nismo uspjeli forsirati postavke putem drivera, dok bi recimo GeForce kartice imale bugove s HDR-om u kombinaciji s AA modovima kao bi se AA modovi uključivali pomoću postavki u igri, a ne direktno preko drivera. Sve u svemu - cirkus.

FSAA

1280x1024
GeForce 8800 GTS @ 4xAA
100,36
  
GeForce 8800 GTS @ 8xAA
95,93
  
Radeon HD 2900 XT @ 4xAA
90,7
  
GeForce 8800 GTS @ 8xQAA
89,98
  
Radeon HD 2900 XT @ 8xAA
78,97
  
GeForce 8800 GTS @ 16xQAA
78,76
  
Radeon HD 2900 XT @ 4xAA narrow-tent
68,52
  
Radeon HD 2900 XT @ 4xAA wide-tent
65,87
  
Radeon HD 2900 XT @ 8xAA narrow-tent
42,07
  
Radeon HD 2900 XT @ 8xAA wide-tent
40,07
  
015304560759010
5
 
1680x1050
GeForce 8800 GTS @ 4xAA
81,83
  
GeForce 8800 GTS @ 8xAA
76,37
  
Radeon HD 2900 XT @ 4xAA
72,47
  
Radeon HD 2900 XT @ 8xAA
62,2
  
GeForce 8800 GTS @ 8xQAA
60,39
  
Radeon HD 2900 XT @ 4xAA narrow-tent
51,75
  
Radeon HD 2900 XT @ 4xAA wide-tent
49,7
  
GeForce 8800 GTS @ 16xQAA
49,2
  
Radeon HD 2900 XT @ 8xAA narrow-tent
31,06
  
Radeon HD 2900 XT @ 8xAA wide-tent
29,59
  
015304560759010
5
 

Performanse pri korištenju novih CFAA modova oštro padaju s tim da je pad performansi opet nelogičan, kao i u mnogim drugim testovima koje smo izveli do sada. Naime, čim se prebacimo na narrow tent filter, performanse oštro padaju što bi čak i mogli prihvatiti da pri prebacivanju na 50% zahtjevniji filter nemamo sličan pad performansi. Naime, pri prelasku s narrow tent na wide tent filter (6xCFAA na 8xCFAA i 12xCFAA na 16xCFAA) pad performansi je izuzetno malen. Što se pak tiče performansi sa CSAA filterom kojeg nudi GeForce, situacija je doista odlična budući da je pad performansi pri prelasku s 4xMSAA na 16xCSAA (maksimalni mod kvalitete) 20-ak posto u pri nižoj i 40-ak posto pri višoj rezoluciji. Ako to usporedimo s Radeonom, da ne znamo bolje rekli bi da kartica ima 256-bitni, a ne 512-bitni memorijski kontroler.

Sad kad znamo što se događa pri korištenju novih AA modova, pogledajmo kako se naše kartice ponašaju u Windowsima Vista koje proizvođaći hardvera zajedno s Microsoftovom guraju u prvi plan kad je riječ o igranju.

3DMark06 - Vista

3DMark06 - Vista

SM2.0 Score
Radeon HD 2900 XT
4604
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
4478
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
4010
  
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
3869
  
01000200030004000500053
00
 
HDR/SM3.0 Score
Radeon HD 2900 XT
5224
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
5124
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
3848
  
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
3684
  
01000200030004000500053
00
 
Fill Rate - Single-Texturing (MTexel/s)
Radeon HD 2900 XT @ Vista
8033,653
  
Radeon HD 2900 XT
7885,006
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
5150,164
  
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
5142,041
  
01500300045006000750081
00
 
Fill Rate - Multi-Texturing (MTexel/s)
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
12102,9
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
12044,81
  
Radeon HD 2900 XT
11815,47
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
11768,7
  
020004000600080001000012000122
00
 
Pixel Shader (fps)
Radeon HD 2900 XT
346,065
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
341,166
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
318,005
  
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
308,907
  
06012018024030035
0
 
Vertex Shader - Simple (MVertices/s)
Radeon HD 2900 XT
287,212
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
244,788
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
213,43
  
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
212,488
  
05010015020025029
0
 
Vertex Shader - Complex (MVertices/s)
Radeon HD 2900 XT
192,032
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
191,544
  
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
111,866
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
96,786
  
05010015020025029
0
 
Shader Particles SM3.0 (fps)
Radeon HD 2900 XT
129,333
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
129,132
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
123,64
  
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
97,087
  
02040608010012013
5
 
Perlin Noise SM3.0 (fps)
Radeon HD 2900 XT
173,284
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
172,065
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
100
  
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
99,408
  
030609012015018
0
 

Prva stvar koju možemo uočiti je da pod Vistom performanse generalno lagano padaju kod obje kartice. GeForce 8800 GTS ipak u cijeloj priči prolazi lošije budući da u Shader Particles SM3.0 testu ima osjetan pad performansi s prelaskom na Vistu čiji je uzrok vjerojatno neoptimiziran driver.

Farcry - Vista

Farcry - Vista

1280x1024 @ 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTS 640 MB
103,38
  
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
94,27
  
Radeon HD 2900 XT
77,11
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
73,9
  
02040608010010
5
 
1280x1024 @ 8xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTS 640 MB
94,97
  
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
88,84
  
Radeon HD 2900 XT
62,47
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
60,35
  
02040608010010
5
 
1680x1050 @ 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTS 640 MB
92,61
  
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
82,44
  
Radeon HD 2900 XT
62,38
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
59,94
  
02040608010010
5
 
1680x1050 @ 8xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTS 640 MB
79,34
  
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
73,8
  
Radeon HD 2900 XT
49,57
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
48,13
  
02040608010010
5
 
1280x1024 @ 4xAA + 16xAF + HDR
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
81,16
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
54,9
  
02040608010010
5
 
1280x1024 @ 8xAA + 16xAF + HDR
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
65,27
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
37,5
  
02040608010010
5
 
1680x1050 @ 4xAA + 16xAF + HDR
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
80,13
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
42,6
  
02040608010010
5
 
1680x1050 @ 8xAA + 16xAF + HDR
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
63,11
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
27,97
  
02040608010010
5
 

Možda se pitate gdje je X3 The Threat kojeg smo rabili na Windowsima XP. Odgovor je vrlo jednostavan - aplikaciju nismo mogli pokrenuti pod Windowsima Vista.

Što se pak Facrya tiče, igrom slučaja smo otrkili način kako natjerati GeForce da kombinira HDR i AA. Jednostavno je potrebno AA forsirati putem control panela, a ne preko same igre. I ovdje vidimo pad performansi s prelaskom na Vistu i GeForce kako opet gubi više performansi zbog drivera nego AMD-ova perjanica ponude. Nakon uključivanja HDR-a, jaz između kartica se još više produbljuje jer Radeon iz nekog razloga trpi masivan pad performansi nakon uključenja ovog eye-candya.

F.E.A.R. - Vista

F.E.A.R. - Vista

1280x1024 @ 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTS 640 MB
82
  
Radeon HD 2900 XT
81
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
81
  
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
42
  
015304560758
5
 
1280x1024 @ 8xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTS 640 MB
72
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
49
  
Radeon HD 2900 XT
40
  
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
37
  
015304560758
5
 
1680x1050 @ 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTS 640 MB
68
  
Radeon HD 2900 XT
65
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
65
  
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
34
  
015304560758
5
 
1680x1050 @ 8xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTS 640 MB
58
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
39
  
Radeon HD 2900 XT
38
  
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
29
  
015304560758
5
 

F.E.A.R. u kombinaciji s Vistom se pokazao kao vrlo efikasan otrov za GeForce 8800 GTS. Kartica s prelaskom na Vistu gubit 50% do 60% performansi što se ne može objasniti nikako drugačije nego loše izvedenim driverima. Radeon HD 2900 XT s druge strane ima jednake ili čak bolje performanse ako je riječ o brojkama pri korištenju 8xAA algoritma. Čini se da pljuvanje po nVidijinim driverima za Vistu od strane mnogih korisnika nije neosnovano.

HL2 Lost Coast - Vista

HL2 Lost Coast - Vista

1280x1024 @ 4xAA + 16xAF + HDR
GeForce 8800 GTS 640 MB
105,44
  
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
99,25
  
Radeon HD 2900 XT
93,66
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
91,44
  
02040608010011
0
 
1280x1024 @ 8xAA + 16xAF + HDR
GeForce 8800 GTS 640 MB
97,43
  
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
94,83
  
Radeon HD 2900 XT
80,46
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
79,14
  
02040608010011
0
 
1680x1050 @ 4xAA + 16xAF + HDR
GeForce 8800 GTS 640 MB
85,71
  
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
81,13
  
Radeon HD 2900 XT
74,71
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
72,52
  
02040608010011
0
 
1680x1050 @ 8xAA + 16xAF + HDR
GeForce 8800 GTS 640 MB
77,65
  
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
75,93
  
Radeon HD 2900 XT
63,47
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
62,22
  
02040608010011
0
 

U Half Lifeu 2 Lost Coast obje se kartice drže prilično dobro nakon "Aero" šoka. Pada performansi ima nezavisno o postavkama, ali je vrlo malen i samim time ne toliko bitan za kranjeg korisnika.

Call of Duty 2 - Vista

Call of Duty 2 - Vista

1280x1024 @ 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
51,8
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
50,5
  
Radeon HD 2900 XT
43,3
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
42,8
  
010203040505
2
 
1280x1024 @ 8xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
49,8
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
45,5
  
Radeon HD 2900 XT
39,5
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
38,4
  
010203040505
2
 
1680x1050 @ 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
44,4
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
42
  
Radeon HD 2900 XT
35,2
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
34,3
  
010203040505
2
 
1680x1050 @ 8xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
43,2
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
39,5
  
Radeon HD 2900 XT
31,4
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
30,6
  
010203040505
2
 

U COD-u 2 Radeon pokazaje slične siptome kao i u svim dosadašnjim testovima - blag pad performansi nakon prelaskna na noviji operativni sustav. GeForce 8800 GTS 640MB s druge strane uspjeva nadmašiti očekivanja i osjetno potući svoje performanse u Windowsima XP. Ovaj put bravo za nVidijin driverski tim.

Serious Sam 2 - Vista

Serious Sam 2 - Vista

1280x1024 @ 4xAA + 16xAF + HDR
Radeon HD 2900 XT @ Vista
121,2
  
Radeon HD 2900 XT
119
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
90,8
  
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
90,3
  
02040608010012012
5
 
1280x1024 @ AA High + 16xAF + HDR
GeForce 8800 GTS 640 MB
67,8
  
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
66,8
  
Radeon HD 2900 XT
60,8
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
59,9
  
02040608010012012
5
 
1680x1050 @ 8xAA + 16xAF + HDR
Radeon HD 2900 XT @ Vista
91,2
  
Radeon HD 2900 XT
88,8
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
71
  
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
70,3
  
02040608010012012
5
 
1680x1050 @ AA High + 16xAF + HDR
GeForce 8800 GTS 640 MB
47,6
  
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
47,2
  
Radeon HD 2900 XT
46
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
45,3
  
02040608010012012
5
 

Serios Sam 2 u kombinaciji s Vistom ne izaziva osjetan pad performansi. Dapače, HD 2900 XT uspjeva pri korištenju 4xAA moda biti čak i nešto brža u odnosu na brojke koje smo dobili korištenjem Windowsa XP. Ipak, ponovo vidimo da prelaskom na High AA mod Radeon ponovo biva pokošen dok GeForceu performanse mnogo manje padaju. Forsiranje AA postavki u Seriou Samu nam nažalost nije pošlo za rukom pa ne znamo što točno "High quality AA" mod zapravo radi, no za pretpostaviti je da je riječ o 8xAA algoritmu.

Company of Heroes i S.T.A.L.K.E.R. - Vista

Company of Heroes - Vista

1280x1024 @ AA + 16xAF
Radeon HD 2900 XT
105,8
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
105,7
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
88,1
  
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
86,1
  
02040608010011
0
 
1680x1050 @ AA + 16xAF
Radeon HD 2900 XT
75,9
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
75,9
  
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
63,2
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
61,6
  
02040608010011
0
 

Fenomenalni THQ-ov RTS Company of Heroes ne donosi sa sobom nikakva iznenađenja - performanse su praktički jednake u odnosu na testiranje pod Windowsima XP. Ovo je nažalost još jedna od igara gdje nije moguće forsirati vlastite FSAA modove, pa smo stoga na obje kartice jednostavno rabili ponuđenu AA opciju u izborniku igre. Pretpostavljamo da je riječ o 4xAA algoritmu.

S.T.A.L.K.E.R. - Vista

1280x1024 @ 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
75,21
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
66,58
  
Radeon HD 2900 XT
62,96
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
62,33
  
015304560757
8
 
1680x1050 @ 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
70,6
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
62,57
  
Radeon HD 2900 XT
56,6
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
55,87
  
015304560757
8
 

Naš najnoviji alat za mjerenje performansi, dugo očekivana igra S.T.A.L.K.E.R., uspio je izvući najbolje iz GeForcea 8800 GTS. Dok kod Radeona HD 2900 XT vidimo vrlo malen i praktički neprimjetan pad performansi, nVidijina kartica uspjeva nadjačati performase prikazane pod Windowsima XP. Uzgred rečeno, ovo je još jedna igra kod koje ne pale AA postavke, kako god ih pokušali postaviti. Koliko smo uspjeli shvatiti, ako je uključeno puno dinamičko osvjetljenje, jednostavno više nije moguće rabiti bilo kakve AA modove.

Quake IV

Quake IV - Vista

1280x1024 @ 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
74,1
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
62,9
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
59
  
Radeon HD 2900 XT
55
  
0153045607
5
 
1280x1024 @ 8xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
68,4
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
56
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
56
  
Radeon HD 2900 XT
46
  
0153045607
5
 
1680x1050 @ 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
62,7
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
56,7
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
53
  
Radeon HD 2900 XT
50
  
0153045607
5
 
1680x1050 @ 8xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTS 640 MB @ Vista
55,1
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
50
  
Radeon HD 2900 XT @ Vista
41,8
  
Radeon HD 2900 XT
40
  
0153045607
5
 

Od kada testiramo grafičke kartice i pišemo o njima, igre koje su izašle iz id Softwarea osjetno se bolje vrte na nVidijinom hardveru. To se nije promjenilo niti s prelaskom na Vistu. S druge strane, u ovom testu posve neočekivano vidimo da obje kartice uspjevaju nadmašiti brojke dobivene pod Windowsima XP s tim da se to posebno odnosi na GeForce 8800 GTS.

Ovo je ujedno i naš posljednji test pod Windowsima Vista. Inicijalno smo namjeravali koristiti i nedavno objavljeni demo igre Lost Planet budući da dotični demo postoji u DX10 verziji, a nVidija se s njim jako busa u prsa. Na kraju je ispalo da igra praktički ne radi na AMD-ovom hardveru zbog ogromne količine bugova pri renderiranju što nas je prisililo da je ne koristimo u sklopu ovog testa. Situacija s DX10 testovima i naslovima je trenutno izuzetno loša budući da niti Call of Juarez niti Lost Planet ne ostavljaju dojam aplikacija koje su rađene nezavisno, bez petljanja AMD-a i nVidije. To posebno dolazi do izražaja ako znamo povijest ovih igara. Call of Juarez je originalno izdan kao DX9 igra u nVidijinom programu The Way Its Meant To Be Played, a moguće je da će i DX10 verzija nositi isti logo. Istovremeno je igra iskorištena kao marketinški alat AMD-a. Lost Planet je pak originalno programiran i izdan na Xboxu 360, konzoli koju pokreće ATI-jev Xenos GPU koji je ujedno i prva generacija ATI-jeve unificirane arhitekture. Danas pak imamo situaciju da igru na PC platformi gura nVidija. Nije li pomalo nelogično da igra koja je portana s Xboxa 360 ima toliko mnogo bugova na hardveru koji je sličniji Xboxovom nego nVidijin?

Dosta s testovima na tvorničkim taktovima, vrijeme je da pogledamo kako se Radeon HD 2900 XT ponaša pod pravim opterećenjem!

Overclockanje

Overclocking

Call of Juarez
Radeon HD 2900 XT @ 775/1940 MHz
24,9
  
Radeon HD 2900 XT
22,2
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
17,7
  
0 51015202
5
 
HL2 Lost Coast
GeForce 8800 GTS 640 MB
81,13
  
Radeon HD 2900 XT @ 775/1940 MHz
76,61
  
Radeon HD 2900 XT
72,52
  
015304560758
5
 
Company of Heroes
Radeon HD 2900 XT @ 775/1940 MHz
78,5
  
Radeon HD 2900 XT
75,9
  
GeForce 8800 GTS 640 MB
63,2
  
015304560758
0
 
Call of Duty 2
GeForce 8800 GTS 640 MB
44,4
  
Radeon HD 2900 XT @ 775/1940 MHz
35,2
  
Radeon HD 2900 XT
34,3
  
0 8162432404
5
 

Mnogim je korisnicima dosta bitno znati da iz hardvera mogu izveći dodatne performanse overclockanjem. GeForce 8800 serija kartica u ovom se segmentu pokazala prilično dobro, a sad je vrijeme da vidimo što nam može ponuditi Radeon HD 2900 XT. Tvornički takt GPU-a novog Radeona je visokih 742 MHz, dok GDDR3 memorija pak radi na taktu od 828 MHz odnosno 1656 MHz DDR efektivno. Karticu smo pokušali overclockirati pomoću Power Stripa kao što nam je AMD preporučio, no čini se da pod Vistom ova aplikacija ne radi baš kako treba. Na kraju smo pribjegli alatu kojeg razvija ekipa sa stranica techPowerUp!, a ime mu je AMD GPU Clock Tool (v0.7). Inicijalno smo GPU pomoću ovog alata natjerali na takt od 835 MHz, no igrom slučaja pokrenuli smo Call of Juarez, DX10 aplikaciju, koja nam je otkrila da ovako visok takt nije baš idealan. Naime, premda u svim ostalim igrama nismo imali nikakvih problema koristeći takt od 835 MHz, u Call of Juarezu je sve frcalo od artefakata dok takt nismo smanjili na osjetno nižih 775 MHz. S memorijom nismo imali problema i ona je radila na prilično visokih 970 MHz. Premda je Call of Juarez samo demo i moguće je da je više osjetljiv na povišeni takt, odlučili smo ići na sigurno i koristiti nižu frekvenciju na kojoj su sve aplikacija radile stabilno i pravilno.

Kao što vidimo, najveće ubrzanje zbog povišenih taktova izmjereno je u igri Call of Juarez dok u drugim aplikacijama rast performansi vrlo malen unatoč činjenici da su postavke u svima bile 1680x1050 @ 4xAA+16xAF. Čini se da HD 2900 XT profitira najviše od povećavanja takta GPU-a dok takt memorije nema toliki utjecaj na performanse.

Sve u svemu, ne možemo reći da smo zadovoljni s rezultatima overclockanja nove AMD-ove kartice, no s obzirom na potrošnju i zagrijavanje, također ne možemo reći da ovakvi rezultati nisu bili neočekivani. Možda će naredne revizije kartica biti bolje s obzirom na uštimavanje proizvodnog procesa, no ono što je pravo rješenje ovog problema je prebacivanje na 65-nanometarski proizvodni proces koji omogućava prema trenutnim specifikacijama slabijim modelima iz HD serije (2400, 2600) omogućava izuzetno nisku potrošnju.

Zaključak / Conclusion

Nakon dugo vremena i brojnih odgoda, ATI je, kao divizija u sklopu proizvođača procesora AMD-a, lansirao na tržište HD seriju grafičkih kartica čiji je najistaknutiji predstavnik model HD 2900 XT, do sada poznat pod kodnim imenom R600. Premda su svi, uključujući i konkurenciju, očekivali "ubojicu" GeForcea 8800 GTX, najsnažniji model HD porodice pozicioniran je kao kartica čiji je glavni takmac GeForce 8800 GTS 640 MB. Da li je Radeon HD 2900 XT ispunio svoju misiju? Prema rezultatima našeg testa, perjanica AMD-ove ponude teško se nosi s GeForce 8800 GTS 640 MB dok od snažnijeg GTX gubi u gotovo svim testovima. Posebno velik problem su performanse pri korištenju 8xMSAA algoritama što je prilično loše s obzirom da kartica ima 512-bitno memorijsko sučelje.

To nas dovodi do drugog problema, a to je kvaliteta slike. Anizotropni filter koji se koristi na HD seriji preuzet je sa starije X1k serije što znači da je dobar, ali ipak inferioran implementaciji filtera na GeForce 8 seriji kartica. Slična je situacija s novim anti-aliasing modovima. Coverage Sample Anti-Aliasing odnosno CFAA trenutno ne nudi bolju kvalitetu slike u odnosu na nVidijine CSAA algoritme budući da CFAA algoritmi rezultiraju zamućivanjem tekstura. Performanse pri korištenju CFAA algoritama u odnosu na CSAA algoritme su također vrlo loše tako da CFAA modovi u ovom trenutku nisu iskoristivi. Posljednji problem koji ima veze s izvedbom anti-aliasinga je osvjetljenje. Naime, za uspoređivanje kvalitete anti-aliasinga na Radeonu HD 2900 XT i GeForceou 8800 koristili smo Half Life 2: Lost Coast, a na screenshotovima se jasno vidi kako je cijela pozadina scene na AMD-ovoj kartici prekrivena "maglom". Valja napomenuti da smo isti problem primjetili kod GeForce 8800 kartica u vrijeme njihovog službenog predstavljanja.

Što se tiče podrške za Windowse Vista, AMD je trenutno u nešto boljoj situaciji nego nVidia. Premda obje kartice u većini slučajeva bilježe pad performansi, performanse na Radeonima su konzistentnije. Što se tiče testiranja s DirectX 10 naslovima, na raspolaganju smo imali demoe igara Call of Juarez i Lost Planet. Call of Juarez je izvorno razvijan u sklopu nVidijinog The Way Its Meant To Be Played programa, pa nas je poprilično začudilo kada je DX10 demo ove igre predstavljen u sklopu službenog lansiranja AMD-ove HD serije kartica. Konamijev Lost Planet je pak ubrzo nakon lansiranja R600 kartica na svijetlo dana izgurala nVidija kako bi odgovorila na AMD-ov potez s igrom Call of Juarez. Nažalost, Lost Planet u kombinaciji s Radeonom HD 2900 XT nije moguće iskoristiti kao valjani test budući da kartica ne renderira engine igre kako treba što je opet prilično čudno ako znamo da je Lost Planet inicijalno napravljen za Xbox 360 u kojem se nalazi ATI-jev Xenos GPU koji s novom HD serijom dijeli arhitekuralne značajke. S obzirom na ovakvo stanje benchmarkova za DirectX 10, nerealno je očekivati objektivne konstatacije na račun performansi AMD-ovih i nVidijinih kartica u kombinaciji s DirectX API-jem.

Na kraju dolazimo do potrošnje, ali i uporedo s tim i overclockerskih potencijala novih kartica. Radeon HD 2900 XT pod opterećenjem troši 20-ak vata više nego GeForce 8800 GTX i 80-ak vata više nego njegov direktni takmac GeForce 8800 GTS 640 MB. Ove brojke nisu previše lijepe za AMD, pogotovo ako znamo da je hlađenje kartice pod opterećenjem dosta bučno. Visoka potrošnja negativno je utjecala i na mogućnosti overclockanja. Najviše što smo uspjeli izvući iz našeg primjerka kartice je 775/970 MHz (GPU/MEM, default - 742/828 MHz), a ključnu ulogu u identifikaciji ovih frekvencija odigrao je demo igre Call of Juarez. Naime, premda je u starim naslovima GPU kartice bez problema radio na 835 MHz, u Call of Juarezu bi se pojavljivali mnogi artefakti dok takt nismo spustili na mnogo konzervativniju vrijednost od 775 MHz. Pretpostavljamo da će produkcijske verzije kartice proizvedene kasnije vjerovatno imati bolji overclockerski potencijal, ali ono što AMD-u po našem mišljenju treba je migracija na 65-nanometarski proizvodni proces koji se već rabi na Radeonima HD 2600 i HD 2400.

Sve u svemu, ostalo smo razočarani mogućnostima najsnažnijeg Radeona iz HD serije, no ne isključujemo mogućnost da bi se situacija mogla popraviti boljim driverima. Premda je AMD u teoriji imao dovoljno vremena za poliranje drivera, nelogični rezultati mnogih testova, problemi s AA algoritmima i sitniji bugovi na koje smo naišli, govore u prilog tome da mjesta za poboljšanje itekako ima i da sam hardver u sebi skriva veće mogućnosti nego što bi se to moglo naslutiti iz testova izvedenih na ranim driverima.