AMD FidelityFX Super Resolution 2.0 & Deathloop
Datum objave 18.05.2022 - Krešimir Matanović
AMD FidelityFX Super Resolution 2.0 & Deathloop
AMD je prošli tjedan predstavio novu verziju svoje FidelityFX Super Resolution 2.0 upscaling tehnologije. FSR 2.0 je vremenski bazirana tehnologija, baš kao i Nvidijina DLSS, dok je FSR 1.0 prostorna tehnologija povećanja rezolucije. Baš kao i FSR 1.0 i ovu novu verziju je potrebno integrirati u igru, a prva koja ga podržava je Deathloop.
Kao što smo u uvod napisali, FSR 2.0 je temporal upscaling tehnologija baš kao i DLSS. Temporal upscaling je vremenski bazirano podizanje rezolucije, za razliku od prostornog (spatial upscaling) koje koristi FSR 1.0. Obje tehnike snižavaju rezoluciju renderiranja (čime se oterećuje grafička kartica i povećavaju performanse), pa onda povećavaju rezoluciju na zadanu. FSR 2.0 tehnologija donosi slične dobitke u performansama no obećava znatno kvalitetniju sliku. Iz testa FSR 1.0 tehnologije znamo da Balanced i Performance modovi i nisu pretjerano upotrebljivi po pitanju kvalitete, a sada bi to trebalo biti drugačije.
FSR 2.0 temporal upscaling koristi boju slike, dubinu i vektore pokreta u render cjevovodu, te iskorištava informacije iz prošlih slika za stvaranje vrlo visokokvalitetnog uvećanog izlaza (slike), a također uključuje i optimizirani anti-aliasing visoke kvalitete. FSR 1.0 tehnologija koja je prostorna koristi podatke iz trenutne slike za stvaranje povećanog izlaza i oslanja se zaseban anti-aliasing ugrađen u render cjevovod igre. I baš zato FSR 2.0 omogućava puno višu kvalitetu slike od FSR 1.0 u svim postavkama i rezolucijama. U usporedbi s FSR-om 1.0, FSR 2.0 je integriran ranije u cjevovod slike.
FSR 2.0 zahtijeva tri podatkovne točke (Depth Buffer, Motion Vector Buffer i Color Buffer), a razvojni studiji će ga laše integrirati u igre koje već koriste put renderiranja s vremenskim uvećanjem, dok će u one koje nemaju vektore kretanja ili podršku za odvojene rezolucije renderiranja i izlaza integracija potrajati malo duže.
Za razliku od DLSS-a koji koristi strojno učenje, FSR 2.0 koristi algoritam koji ne zahtijeva hardver za strojno učenje pa ga je moguće koristiti s mnogo više grafičkih kartica. FSR 2.0 se može koristiti i s Nvidia karticama!
FSR 2.0 koristi tri moda – Quality, Balanced i Performance. Moguće je koristiti i Ultra Performance, no to je do razvojnog studija, žele li ga koristiti ili ne. U tablici možemo vidjeti koja rezolucija renderiranja (input), odgovara kojoj izlaznoj. FSR 2.0 podržava i dinamičko skaliranje rezolucije u kojem se rezolucija renderiranja određuje automatski prema minimalnom broju sličica u sekundi (FPS) koje smo sami odredili. Razvojni studiji mogu u igre dodati i RCAS (Robust Contrast-Adaptive Sharpening) kako bi naglasili detalje kada je FSR 2.0 uključen (Deathloop ima integriran klizač od 0 do 10). Uz to, u ovoj tablici možemo vidjeti i preporučene grafičke kartice za rezoluciju koju želimo koristiti.
1440p nativna rezolucija
(sve slike možete pogledati u galeriji slijedno ili pak svaku za sebe otvoriti u punoj rezoluciji u novom prozoru/tabu)
Mi smo u testu koristili Radeon RX 6800 karticu i 1440p rezoluciju. Iznad je snimak ekrana u nativnoj rezoluciji koji koristimo kao referentni i sve ostale uspoređujemo s njim.
Deathloop je inače pucačina iz prvog lica koja je izašla još u rujnu prošle godine za PC (Windows), a razvijena je od strane Arkane Studiosa, te izdana od strane Bethesda Softworksa. Korišten je Void engine iz Dishonored 2 naslova koji je baziran na id Tech engineu. Igra je kombinacija elemenata iz Dishonored serije i Preya. Zabavna je, brza i s puno dobre akcije.
FSR 1.0 – Ultra Quality, Quality, Balanced i Performance
Osim FSR 2.0 tehnologije podržava i DLSS (s Nvidia karticama) te FSR 1.0. Primarno smo se ovdje fokusirali na usporedbu FSR 1.0 i 2.0 tehnologija. Za početak pogledajte razlike između četiri moda koje podržava FSR 1.0 i vidjet će te da su upotrebljiva jedino dva UQ i Q modovi, dok druga dva gube na kvaliteti slike.
FSR 2.0 – Quality, Balanced i Performance
FSR 2.0 najbolje dolazi do izražaja u pokretu pa ove statičke slike nisu neka reprezentacija, a to je tako zbog prirode tehnologije koja iskorištava podatke i iz prethodnih slika. Po slikama vidimo da su sve tri razine iskoristive, a tako je zapravo i u praksi tj. u pokretu tijekom igre. FSR 2.0 sada ima kvalitetu slike jako blisku onoj DLSS-u, i gotovo je nemoguće naći neke razlike.
Igru smo testirali u maksimalnim detaljima i kao što vidimo već je i Native rezultat dobar, tj. framerate je zadovoljavajuće visok s Radeon RX 6800 karticom na 2560 x 1440 rezoluciji.
Dobici u performansama su kao što vidimo jako dobri već i korištenjem FSR 2.0 Quality moda, a Balanced donosi samo mali porast. Korištenjem Performance moda performanse rastu na vrijednost između FSR 1.0 Performance i Balanced, no nema takvog gubitka u kvaliteti slike. FSR 2.0 Performance je sasvim iskoristiv i to je najveća snaga ove tehnologije.
FSR 2.0 po kvaliteti finalne slike lovi korak s Nvidijinom DLSS 2.0 tehnologijom, a donosi širi spektar kartica koje mogu iskoristiti ovu tehnologiju. Ljepota svega je činjenica da ne gubimo previše na kvaliteti, a dobivamo više performanse – i to besplatno!
Zbog korištenja algoritma koji ne treba hardver za strojno učenje, ova se tehnologija može koristiti i na starim karticama, ali i na Nvidijinim. Za sada je samo Deathloop integrirao FSR 2.0, a uskoro će to učiniti i drugi razvojni studiji u svojim igrama, čiji popis možete vidjeti na slici iznad. Naravno, neće ovdje sve stati i AMD radi na tome da se ovaj popis znatno proširi već do kraja godine, a i u budućnosti.
Forum
Objavljeno prije 18 minuta
STAN: kupovina, krediti, APN...Objavljeno prije 19 minuta
Vanjski HDD/SSD za video produkcijuObjavljeno prije 24 minute
AutomobiliObjavljeno prije 25 minuta
Kutak za Dell laptope (Latitude, XPS, Precision, Vostro)Objavljeno prije 27 minuta
PCEkspertov novogodinji giveaway!Novosti
DDR5 memorija je prvi put overclockana iznad 12.000 MHz bez ekstremnog hlađenja
Overclocking memorije samodostatna je disciplina u svijetu overclockinga, entuzijasti obično koriste tekući dušik za hlađenje ne samo CPU-a, već i samih memorijskih modula. G.Skill tvrdi da je njegova obitelj memorijskih modula Trident Z5 p... Pročitaj više
iPad 11 pokretat će A17 Pro čip, 8 GB RAM-a i Apple Intelligence
Prema poznatom Appleovom novinaru Marku Gurmanu, nadolazeći novi iPad 11 bit će opremljen A17 Pro čipom, a podržavat će i Apple Intelligence tehnologiju. Ako je ova vijest istinita, onda će ovo biti prva godina da će sve linije proizvoda iP... Pročitaj više
Izvršni direktor NVIDIA-e Jensen Huang otkriva najnovije trendove u razvoju umjetne inteligencije
U svom govoru na CES-u 2025., izvršni direktor NVIDIA-e Jensen Huang predstavio je najnovije trendove u razvoju umjetne inteligencije, uključujući uspon fizičke umjetne inteligencije. Ovaj novi smjer ima cilj omogućiti modelima umjetne inte... Pročitaj više
Meta, Google, TikTok i X obećali pojačati borbu protiv govora mržnje
Glavne internetske platforme, uključujući X, Facebook, Instagram i YouTube, obećale su europskim zakonodavcima da će pojačati mjere protiv nezakonitog sadržaja koji širi mržnju na njihovim platformama. Ovo se dogodilo u sklopu novog sporazu... Pročitaj više
Kina je popustila i spremna je na dogovor o zadržavanju TikToka u SAD-u
Kina je pokazala spremnost da surađuje s novoizabranim predsjednikom Donaldom Trumpom kako bi održala prisutnost kratkog video servisa TikTok u Sjedinjenim Državama. Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova rekao je u ponedjelj... Pročitaj više
Sve novosti