AMD FreeSync & Acer XG270HU test

Datum objave 19.03.2015 - Krešimir Matanović

AMD FreeSync

amd_freesync_0

AMD danas i službeno izdaje svoje FreeSync capable upravljačke programe i svi koji su već kupili monitore koji to podržavaju mogu uživati u ovoj tehnologiji dinamičke promjene osvježavanja slike. AMD je o FreeSyncu počeo pričati još prošle godine i spominjati ga kao alternativu Nvidijinoj G-Sync tehnologiji. Velika razlika između te dvije tehnologije je u tome što je kod Nvidie potrebno imati dedicirani hardver u samom monitoru, dok je AMD-ovu tehnologija otvorenog tipa i građena je na VESA-inoj tehnologiji Adaptive Synca uvrštenoj kao standard u Display Port 1.2a.

amd_freesync_1a

Oni koji se nisu susreli s ovom tehnologijom sigurno se pitzaju što je Freesync i zašto nam treba? Da bi odgovorili čemu služi, najprije ćemo pokušati objasniti pojmove Tearing i Stuttering koji su sveprisutni u današnjim igrama. S obzirom da se slika na modernim LCD monitorima najčešće osvježava fiksnom brzinom od 60 Hz, a grafička kartica ju obrađuje u višem ili manjem broju dolazi do tzv. trganja slike (tearing), odnosno zastajkivanja ili stutteringa, te povećanja latencije komandi koje zadajemo mišem. To naravno narušava ugodu igranja, te je općenito jako zamorno. Na ovaj je problem Nvidia odgovorila svojom G-Sync tehnologijom koja zahtjeva poseban komad hardvera ugrađen u monitor, a kako smo se u praksi i uvjerili to je radilo jako dobro. Problem je što je G-Sync zatvoreni standard i što u pravilu poskupljuje cijenu monitora. AMD je nakon njih najavio otvoreni Freesync standard, koji će biti integirran s VESA-inim Display Port Adaptive-Sync standardnom u verziji 1.2a.

amd_freesync_2

Danas je ta tehnologija postala i javno dostupna s izlaskom Catalyst 15.3.1Beta-Mar11a upravljačkih programa te naravno monitora proizvođača kao što su Acer, Benq, LG, Nixeus, Samsung i Viewsonic. Trenutno je tako 11 kompatibilnih monitora na tržištu a kupci mogu birati između TN i IPS panela dijagonala od 23.6 pa do 34". FreeSync tehnologija putem Display Porta 1.2a donosi dinamičke brzine osvježavanja slike koje se kreću od 9 pa do 240Hz. Dinamičkim osvježavanjem se usklađuje osvježavanje kompatibilnog monitora s framerate-om Radeon grafičkh kartica čime se maksimalno smanjuje ulazna latencija te se smanjuje ili potpuno eliminira tzv. stuttering, juddering i tearing  tijekom igranja ili reprodukcije video materijala.

amd_freesync_3

Kompatibilne grafičke kartice uključuju R7 i R9 serije (260, 260X, 285, 290, 290X i 295X2), te APU-e A6, A8 i A10 serija (7400K, 7600, 7650K, 7700K, 7800 i 7850K). Jednom kada imamo kompatibilan hardver i instalirane najnovije drivere možemo unutar CCC-a uključiti FreeSync tehnologiju i uživati u poboljšanom gamingu, a kako sam AMD tvrdi i bez ikakvih penala po performanse. Razlog tome je što FreeSync ne treba čekati na monitor kako bi poslao sljedeću sliku, nego unaprijed "dogovara" minimalne i maksimalne vrijednosti stope osvježavanja tijekom plug´n´play-a pa se smanjuje latencija u onome što bi inače bila dvosmjerna komunikacija. Kako sve skupa radi smo naravno i sami isprobali, a rezultate možete vidjeti na trećoj stranici članka, nakon opisa Acerovog monitora.

Acer XG270HU

acer_xg270hu_1

Acer je za tržišno lansiranje FreeSync tehnologije pripremio samo jedan model, koji dolazi iz njihove gaming serije monitora s TN matricama. XG je nova serija uz postojeće GN i XB, a za sada se sastoji samo od ovoga, XG270Gu modela. Monitor dolazi u prigodno dizajniranoj kutiji, i s mnoštvom opreme koja uključuje jedan DVi kabel, jedan Displayport kabel, jedan HDMI kabel, eksterno napajanje s Power kabelom te naravno upute za korištenje.

acer_xg270hu_2

Na prvi pogled riječ je o vrlo moderno dizajniranom monitoru s iznimno uskim rubovima pa je osjećaj kako se 27" panel proteže od ruba do ruba. Time su i dimenzije monitora značajno smanjene pa nije veći od nekog starijeg 24" modela. U visinu mjeri 451 mm (s postoljem), u širinu 614, a tijelo je debelo samo 37.5 mm (ukupna širina s postoljem je 206 mm). Ni masa mu nije visoka pa s postoljem mjeri samo 3.86 kg. Atraktivno djeluju narančasti elementi na monitoru, tj. donji rub te rubni elementi na fiksnom postolju s četiri kraka.

acer_xg270hu_3

Materijal izrade je plastika, pri čemu je stražnji poklopac u visokom sjaju te privlači otiske prstiju i prašinu. Monitor je unatoč maloj masi zadovoljavajuće stabilan na podlozi, za što je naravno zaslužno i široko postolje s gumenim nožicama. Panel koji se nalazi u XG270HU monitoru je dijagonale 27", a riječ je o LCD-u matrice TN tipa. Rezolucija je 2560x1440 piksela (WQHD), a osvjetljenje je 350 cd po kvadratnom metru. Panel ima vrijeme odziva 1 ms (GtG) i maksimalnu frekvenciju vertikalnog osvježavanja slike od 144 Hz. To znači kako će dinamička promjena frekvencije osvježavanja iznositi između 9 i 144 Hz.

acer_xg270hu_4 acer_xg270hu_5

Monitor dolazi s dva zvučnika, a video izlazi uključuju DVI-I, Display Port 1.2a i HDMI 1.4. Uz to tu su i audio ulazi, te utičnica za eksterno napajanje. Stalak je fiksan, ne dozvoljava pomicanje po visini ili oko osi, ali dozvoljava promjenu nagiba monitora. Ergonomski tako XG270HU nije na visini zadatka. O kvaliteti slike i performansama monitora ćemo se osvrnuti na sljedećoj stranici uz test FreeSync-a. Ovdje ćemo samo još spomenuti kako je preporučena cijena monitora 500 USD, što je dosta niži iznos od onoga koji traže za primjerice po karakteristikama sličan XB270HU model.

AMD FreeSync testovi i zaključak

Prvi test kojeg smo isprobali je AMD-ov FreeSync demo koji vrlo zorno dočarava što je i kako se manifestira tearing i stuttering, i kakav utjecaj na te pojave imaju klasični V-Sync te Freesync. To je zapravo najljepše vidljivo na kraju videa, kada prijeđemo u Pattern mod gdje se lijepo vidi pucanje na crvenoj vertikalnoj liniji koja putuje ekranom. Kad uključimo v-sync pucanje prestaje ali ostaje zastajkivanje koje FreeSync lijepo izgladi. Naravno, ovaj video materijal ne može dočarati kako to zapravo izgleda u stvarnosti, no na ovom primjeru je lijepo vidljivo kako radi FreeSync u "sterilnim" uvjetima. Kako to izgleda u praksi pokazati će sljedeća tri videa u kojima su prikazane igre Alien Isolation, Hitman Absolution i Thief.

Prva igra, Alien Isolation pokazuje znakove trganja i laganog zastajkivanja i FreeSync to uspješno rješava do određene mjere. Nismo primijetili potpuni nestanak problema no gameplay je ipak znatno popravljen.

U Hitmanu je igrivost također podignuta na viši nivo no potpuno nestajanje problema nije ostvareno. Ipak, riječ je o Beta upravljačkim programima i AMD će sigurno još na ovome raditi. Ono što vidimo je kako pad performansi nije prisutan, baš kako je i obećano.

Thief je definitivno najviše popravljen i gameplay je gladak. Ponavljamo, ovako snimljeni video materijal to ne može do kraja dočarati, ali osobni dojam, prilikom igranja igre je drugačiji. No, imali smo i određenih problema prilikom rada FreeSynca koje pripisujemo Beta upravljačkim programima, a dešavalo bi nam se da nakon izlaska iz igre imamo određene artefakte po desktopu. Problem nije nestao isključivanjem FS-a nego tek restartom računala. Isto tako, isprobali smo i Sniper 3 igru, koja se nije htjela ni pokrenuti, ali i Civilization Beyond Earth u kojem je gameplay bio popravljen, ali i Bioshock Infinite u kojem smo  i dalje imali tearing slike. U međuvremenu je AMD izdao noviju verziju drivera koju nažalost nismo imali vremena isprobati, no pred nama je još testova čim više monitora postane dostupno na tržištu, pa će biti prilike za popravljanje dojma.   Zaključak Što se tiče kvalitete prikaza slike kod Acerovog monitora ona je uzorna za jedan TN panel, no ipak je jako daleko od modernih IPS matrica. To znači kako su boje ponekad isprane, a crna nikada u potpunosti nije crna. Oštrina slike i pak vrlo dobra baš kao i razina osvijetljenosti i tu nemamo zamjerki. Ergonomija mu također nije jača strana, a zvučnici su samo za nuždu. Aceru XG270HU tako možemo dati tek prolaznu ocjenu. Što se FreeSynca tiče možemo zaključiti kako unatoč određenim (trenutnim) manjkavostima, ova tehnologija predstavlja budućnost igranja. Ta je budućnost svakako dobra za gamere jer konačno dobivamo glatku sliku koja ne zamara oči, a uz to ni povećanja cijene nema. Još dobrih vijesti - nema ni gubitka performansi i AMD je ovdje odabrao pravi put i VESA-in Adaptive Sync kao temeljni građevni blok za svoj FreeSync. Dinamika promjene stope osvježenja se osjeti i to ne samo u demo materijalima i jedva čekamo probati igru na nekom kvalitetnijem IPS monitoru.